V cerkvici na Pečah še po starem običaju

Velikošmarni predvečer v Glinščici

Primorski dnevnik, 14. avgust 1990

Na sliki (foto Magajna) cerkvica na Pečah
po obnovitvi leta 1955.

Marijinemu vnebovzetju je posvečena tudi cerkvica na Pečah, majhno svetišče, utesnjeno med strme pečine nad strugo reke Glinščice, približno na polovici steze, ki iz Gornjega konca, najvišjega dela Boljunca, vodi do Botača. Legenda pravi, da so cerkvico, ki sicer spada v boljunsko župnijo sv. Janeza Krstnika, postavili že v devetem stoletju po naročilu Karla Velikega. Zanesljivejša je prva omemba v srednjeveških listinah, točneje z letnicama 1212 in nato še 1260, v obeh primerih v zvezi z bratovščino Sv. Zakramenta. Med raznimi obveznostmi te tržaške bratovščine je bila tudi vsakoletna dolžnost, da so člani bosonogi romali k cerkvici na Peče in se tako kesali svojih bogokletnih dejanj. Poznejši statut omenja njeno posvetitev sv. Mariji Vnebovzeti, dokaz tega je tudi letnica 1367, vklesana na vhodnih vratih. V teku stoletij so poslopje večkrat oškodovali in celo porušili, prav gotovo so jo obnovili leta 1647. Pred skorajšnjim razsulom so jo rešili po drugi svetovni vojni, leta 1955, ko so preuredili streho. Iz istega leta je tudi stenska slika v notranjosti.
Kljub svoji arhitektonski skromnosti se cerkvica na Pečah odlikuje po res sugestivnem okolju, naravni scenografiji skalnatih sten, iz katere miru lahko predrami samo šumenje vode globoko spodaj v strugi reke Glinščice. Že od nekdaj pa je v boljunski okolici navada, da je na praznični dan Marije Vnebovzete na Pečah maša. Pred leti so se verniki zbirali že v vasi in v procesiji romali do malega svetišča nad Glinščico, v katerem je na velikošmarni praznik po navadi maševal domači župnik. Zadnja štiri leta pa so mašo premaknili na vigilijo vnebovzetja, tako da bo na vrsti nocoj, ob 18. uri.
Cerkvica na Pečah pa ne zaživi le na veliki šmaren, drugi dve priložnosti za maševanje sta še tretjo nedeljo maja in prvo nedeljo oktobra, ob prazniku Rožnovenske Marije. Še pred kakim desetletjem je bila na velikonočni ponedeljek v navadi slovesna procesija, s katero so na Peče nesli Marijino podobo – v boljunski župni cerkvi še vedno hranijo zadnji izvirnik iz leta 1913. Svetinjo so nato spet prenesli v vas prvo nedeljo oktobra. S posredovanjem boljunskega župnika Franca Vončine pa večkrat v letu na Pečah prirejajo maše tudi razne skupine vernikov-romarjev, predvsem pa plezalcev, ki redno zahajajo v Dolino Glinščice in na pobudo katerih se zadnja leta odvija tudi aprilska procesija z baklami.
Zaradi dovolj izpostavljene lege je bila cerkvica večkrat poškodovana, še posebno v zadnjem obdobju »odkritja Glinščice« s strani nekaterih ne ravno omikanih someščanov. Najhujšo škodo je pred desetimi leti, točneje marca 1979, povzročil požar, ki je povsem uničil pokriti vhod cerkvice. Na začetku 80. let se je za obnovitev zavzela skupina tržaških dobrotnikov, med temi tudi jamar Armando Halupca, ki je med drugim poskrbel za zbiranje finančnih sredstev. S pomočjo podjetja, predvsem pa z dobro voljo in prostovoljnim delom je cerkvica na Pečah danes skoraj v celoti prenovljena.

(dam)

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja