Uspešen vzpon na Nanga Parbat
Marija Frantar in Jože Rozman splezala na 8125 m visoki vrh v Karakorumu – 11. osemtisočak
KRANJ — Iz Pakistana je prišla razveseljiva novica, da je mariborska meddruštvena odprava Nanga Parbat 90, katere vodja je Tone Golnar, uspešno končala vzpon na deveti najvišji vrh na svetu, 8125 metrov visoki Nanga Parbat.
Vrh sta osvojila 31. julija Marija Frantar (članica AO Rašica) in Jože Rozman (AO Tržič). Ljubljanska alpinistka Marija Frantar je tako za Marijo Štremfelj iz Kranja, ki je leta 1986 splezala na 8047 metrov visoki Broad Peak, druga jugoslovanska alpinistka z osemtisočakom. Obenem pa je to sedaj nov jugoslovanski ženski višinski rekord. Tako je z Nanga Parbatom kronala svoj letošnji zimski vzpon v severni steni Eigerja. ki ga je splezala kot prva naša alpinistka. Za Jožeta Rozmana iz Tržiča pa je to drugi vrh nad 8000 metri. Leta 1988 je namreč splezal na Čo Òju.
Nanga Parbat je za jugoslovanski alpinizem enajsti vrh nad 8000 metri. Ostanejo tako še trije – K2, Kandčendzenga in Anapurna. Skupno število tistih naših alpinistov, ki jim je uspel kakšen od vzponov na takšne vrhove, pa se je sedaj povečalo na 31.
Novice iz Pakistana so bile skope. Brez dvoma bomo o podrobnostih odprave na Nanga Parbat izvedeli ob njenem prihodu. Vrnitev v domovino načrtujejo člani odprave za 23. avgust, in sicer s pristankom na zagrebško letališče.
TOMO ČESEN
V navezi z možem na najvišjo goro
V petnajstčlanski alpinistični odpravi na Everest tudi Kranjčanka Marija Štremfelj
KRANJ — V 15-članski alpinistični odpravi Alpe-Jadran na Everest, ki bo v sredo krenila na pot, je tudi edina ženska Marija Štremfelj iz Kranja. Za to našo znano alpinistko, ki se je pred štirimi leti kot prva Jugoslovanka povzpela nad 8000 metrov visoko (Broad Peak — 8047 metrov), bo to nova še zahtevnejša preskušnja telesne in psihične vzdržljivosti, moči ter alpinističnega znanja.
Pred odhodom smo jo povprašali, kako se je na to pripravila.
»S treningi sem začela že lani decembra. To je bil večinoma tek na vrhove v okolici Kranja, kot so Jošt, Lubnik, Mohor in Jakob. Vmes sem tudi plezala, predvsem krajše smeri, saj večdnevno plezanje ni potrebno in ni smiselno za take priprave. Plezanje v stenah je bilo prosto, tudi v težjih smereh, ki smo jih prej plezali tehnično s pripomočki. Lahko rečem, da sem za odpravo dobro pripravljena.«
Pri tem ne zanemarja psihičnega dela priprav, ki mu prav tako pripisuje velik pomen. Kot je povedala, ji pri tem precej pomaga mož Andrej, ki je na Everestu že bil in bo tudi tokrat član odprave. Njegove izkušnje ter opis in predstavitev gorskega sveta, v katerega se tokrat odpravlja, so zanjo še posebno dragocene.
Kot pravi, pa ji bo mož, s katerim bosta skupaj v navezi, velika psihična opora tudi med samim vzponom. »To bo zame prednost, saj veliko plezava ‘skupaj. Človek se na soplezalca navadi, tako da ni potrebno veliko besed in že vnaprej ve, kakšne bodo njegove reakcije. To je še posebno pomembno v kritičnih razmerah«.
Za Andreja Štremflja, ki je pred 11 leti že stal na vrhu Everesta, bo torej vzpon z ženo, s katero je sicer v življenjski navezi, nov motiv, da bi se povzpel na najvišjo goro sveta. Odkril pa nam je še drugega: »Na vrh bom poskusil priti brez dodatnega kisika«. Kot je povedal, do 8100 metrov doslej ni imel problemov priti brez kisikove bombe.
Za oba pa bo na začetku poti najtežje slovo od doma. Tam bosta morala namreč za tri mesece pustiti sina in hčer. Marija je bila zaradi udeležbe v odpravi sicer že zdoma, Andrej pa kar pogosto. Tokrat pa bo teže, ker bosta odšla oba, vendar sta otroka že toliko zrasla, da sta v šoli. »Otroka bosta ostala doma pri starih starših, tako da jima okolja ne bo treba spreminjati,« je povedala Marija. »Sicer pa z otrokoma veliko hodiva po hribih. Veliko smo se tudi pogovarjali o tem, kam se odpravljava.«
Zadnji dnevi pred odhodom odprave so namenjeni pripravi osebne opreme. Ta se je, kot je povedal Andrej, v zadnjem času precej spremenila. Sedaj je predvsem boljša zaščita proti mrazu, ki naj bi alpiniste na višini nad 8000 metri, kjer je izredno hud mraz, obvarovala pred ozeblinami.
V zadnjem obdobju se je precej spremenila tudi prehrana. Medtem ko so se v odpravah nekdaj hranili predvsem s konzervami, ki so jih pripeljali od doma, sedaj jedo predvsem hrano, ki jo dobijo pri domačinih pod Himalajo, od doma pa imajo le nekaj malega za domač okus. Drugače je v višinskih taborih. »Visoko v gorah tekne le domača hrana,« je povedala Marija, zato brez te ne bodo šli na pot. Visoko na gori, kjer alpinisti izgubijo običajni apetit, bodo še najbolj dobrodošli razni kolački, prepečenec, crispy in podobno, pa juhe, čaji, cedevita in maratonik.
Če bo šlo vse po sreči, bo Marija Štremfelj prva Jugoslovanka, ki bo stopila na Everest. Kako sama gleda na to?
»Everest je cilj vsakega alpinista, zato sem se tudi odločila za ta vzpon, ne glede na to, kdo je že bil pred mano na tem vrhu. Če bom na njem kot prva Jugoslovanka, bo to le splet okoliščin.«
LADO STRUŽNIK
Odprava AA v sredo na pot
Poleg Everesta ima dovoljenje tudi za Lotse — Vodja odprave je izkušeni alpinist Tomaž Jamnik — Karo in Jeglič prej na Baghirati
KRANJ – Mednarodna alpinistična odprava Alpe-Adria Sagarmatha 1990, prvo tovrstno sodelovanje italijanskih in slovenskih alpinistov, bo v sredo, 15. t. m. odšla v Nepal. Vodja 14-članske odprave je izkušeni Tomaž Jamnik, poleg njega pa so iz Slovenije še štirje alpinisti in zdravnik.
Odprava ima v načrtu ponoviti Ameriško smer na najvišji vrh na svetu, 8848 metrov visoki Mount Everest. Poleg tega pa imajo dovoljenje tudi še za Lotse (8516 m) po normalni smeri iz zahodne globeli. V ekipi je seveda najbolj zanimiva Kranjčanka Marija Štremfelj, ena naših najboljših alpinistk, prva ženska v Jugoslaviji, ki je splezala na kakšen vrh nad 8000 metri. Na tej odpravi ima dve veliki priložnosti. Prva je seveda najvišji vrh na svetu, ki je njen prvi cilj. Kot zanimivost naj navedem podatek, da je na vrhu Everesta doslej stalo 10 žensk. Poleg Everesta pa je seveda aktualen zanjo tudi Lotse, ta čas eden od dveh osemtisočakov, na katerega ženske še niso splezale.
Med slovenskimi alpinisti je v moštvu tudi Andrej Štremfelj, ki je na Everestu že bil. Janez Jeglič in Silvo Karo imata prav tako v načrtu Everest, vendar se bosta odpravi pridružila (tako sta načrtovala) kasneje. Najprej bosta odšla v indijsko Himalajo (končno sta le dobila vstopne vizume) in poskušala splezati prvenstveno smer v zahodni steni Baghiratija 3. Zdravnik odprave pa je Žare Guzej. Iz Italije so trije člani Slovenskega planinskega društva iz Trsta, in sicer Dušan Jelinčič, Lenart Vidali in Davor Zupančič. V odpravi so še Mauro Petronio Marconi (30. ottobre Trst), Sergio De Infanti. Attilio DeRovere (oba iz Furlanije) in Lorenzo Mazzoleni (Lombardija).
Naslov odprave: Alpe Adria Sagarmatha Expedition, C/O Wilderness Experience, P. O. Box 4065, Kan-tipath, Kathmandu, Nepal, telex: 2453 TRAVT NP, tel. (999771)-227-152, fax 222-026.
Odpravo, ki jo je organiziralo Slovensko planinsko društvo iz Trsta ob sodelovanju Komisije za odprave v tuja gorstva pri PZS, je omogočilo sodelovanje več kot 60 podjetij in posameznikov v Sloveniji in Italiji. Glavni sponzorji v Sloveniji so Color Medvode, Elektro Gorenjska, Induplati Jarše in Zdravilišče Rogaška Slatina, v Italiji pa deželna vlada Furlanije-Julijske krajine. Zavarovalnica Noricum in Tržaška kreditna banka. Načrt Jegliča in Kara pa financira SCT Ljubljana.
Tomo Česen
Plezalno tekmovanje v Idriji
Alpinistični odsek Idrija bo 1. in 2. septembra priredil tekmovanje v športnem plezanju, ki bo posvečeno 500-letnici Idrije. Na odprto tekmovanje se lahko prijavijo vsi, ki izpolnjujejo kvalitativni pogoj (moški smer IX- in ženske smer VIII-). Prijave je potrebno poslati do 26. t. m. na naslov Robert Habe, Kosovelova 27, Idrija. Zraven je potrebno priložiti še potrdilo o plačani štartni-ni, ki znaša 100 din in jo tekmovalci plačajo na žiro račun PD Idrija »za AO« št. 52020-678-80422.
Tekma bo na umetni steni pred dijaškim domom v Idriji (tu je možno tudi prenočišče). Tako kvalifikacije kot tudi finale se bosta pričela ob 10. uri. Vse dodatne informacije pri Robertu Habe-tu (tel. 065-76-020, int. 67).
TOMO ČESEN
ALPINISTIČNE NOVICE
Iz poročil AO
Tomaž Humar in Tomo Drolec sta obiskala Chamonix in tam ponovila Ameriško direktno v Druju (Humar prosto. VII). V domačih stenah je Humar skupaj z Andrejem Zabretom ponovil Helbo s Čopom (oba prosto), isto smer pa je Humar nekaj dni kasneje tudi soliral (prav tako prosto). Prav tako je sam ponovil kombinacijo Lahove in Akademske v Vežici (VII).
Janez Kešnar in Marjan Kovač (oba AO Mengeš) sta 5. t. m. v Dolgem hrbtu ponovila Indijansko poletje (VI+/V-VI). Verjetno gre šele za drugo ponovitev.
Boris Strmšek in Boris Lorenčič (oba AO Kozjak) sta 29. julija ponovila Reinkarnacijo v Škarjah (VI-, A2). Naveza Damjan Karničnik in Stane Razdevšek pa sta prosto ponovila Zajedo šit. Raz Jalovca, Čopov steber v Triglavu, klasično pa sta splezala še Raz Sfinge. Za konec pa še novica iz Vršaca, kjer sta Marko Belingar (AO Matica) in Peter Podgornik (AO: Nova Gorica) 4. t. m ponovila zelo znano Smer mladosti.
Odšli v Kanado in ZDA
Bojan Počkar in Simona Škarja (oba AO Železničar) sta pretekli četrtek odšla na plezalno turnejo v kanadsko Skalno gorovje, kjer nameravata ostati dober mesec dni. Ciljev imata seveda več, njun osnovni pa je splezati prvenstveno smer v severni steni Mount Robsona, ki je visoka 1600 metrov. V njej, kjer v glavnem prevladuje led, sta do sedaj speljani dve smeri.
Na isti konec sveta pa je odpotoval tudi Marko Lukič skupaj z Alenko Vrezner. Lukič ima seveda drugačne načrte. V ameriškem Smith Rocku (Oregon) bo poskušal ponovitev najtežje ameriške smeri v prostem plezanju.
Nova smer v Planji
Miro Fon in Edo Kozorog (oba Soški AO) sta v SZ steni Planje 4. in 5. t. m. splezala prvenstveno smer, ki poteka desno od Grošljeve spominske. Prvega dne sta dosegla votlino pod monolitnimi ploščami desno od Obraza Planje. Nad njo je najtežji raztezaj z oceno A3, kjer priporočata ponavljalcem dva hudičeva krempeljca, kakšen rurp, nekaj ploščic M8, ena od dveh uporabljenih bakrenih glavic pa je ostala v steni. Skupnega plezanja je bilo 18 ur, smer sta imenovala Eni in drugi, ocena težav v 500 metrov visoki steni pa je VI + , A3.
Poleg tega sta plezala še v Novem vrhu, kjer sta ponovila Reformacijo z direktno izstopno varianto (1. ponovitev variante. Vil). Potem pa sta desno od Olimpijske splezala še kratko varianto z oceno VI+ (opremljena je s svedrovci).
V Triglavu in pod B II
Benjamin Ravnik in Andrej Babič (oba AO Jesenice), sta v Šplevti pod bivakom II splezala novo. 70 metrov visoko smer. Potrebovala sta 4 ure. smer je ostala v glavnem opremljena, ocena pa je eno mesto VII + , eno VII — , ostalo pa manj.
Ravnik je zatem 5. t. m. v severni triglavski steni plezal skupaj z Andrejem Pikonom (AO Bohinj). Ponovila sta Jubilejno smer, Ravnik jo je splezal prosto na pogled (VII+/VII, VI), pravi pa, da ni nič kaj lepa smer.
Plezalni tabor pod Mangartom
Tradicionalni alpinistični tabor pod severno steno Malega Koritniškega Mangarta, ki ga AO Nova Gorica prireja v spomin Tamare Likar in Pavla Podgornika, bo letos prvič v nekoliko skrajšani obliki. Vodja tabora Peter Podgornik se je za to odločil predvsem zato, da bi se plezalci v dneh tabora tudi zares srečali. V preteklosti se je velikokrat dogajalo, da se veliko ljudi sploh ni srečalo. Tabor bo letos trajal od 30. avgusta do 2. septembra. Vsa vodniška literatura bo na voljo.
Nova varianta v Liskamu
Vanja Furlan (AO Železničar) je 22. julija vstopil malo pred polnoči v severno steno Liskama, in sicer v smer Diemberger-Stefan. Pod skalno stopnjo v smeri je zavil levo do ledenega slapu (99 stopinj) in nadaljeval po ozkih žlebovih (60 stopinj) ter ponovno prišel v originalno smer prek dveh slapov (90 stopinj). Vmes je bilo tudi nekaj skalnih odstavkov, ki pa niso presegali V. stopnje. Celotne variante je za 2220 metrov, medtem ko je celotna stena visoka 950 metrov. Za celoten vzpon je Furlan potreboval 7 ur.
Po prihodu domov sta skupaj z Bojanom Pograjcem še prosto ponovila Švicarsko mer (VI) v Rakovi špici.