Reševalna pot ali cesta smrti?

Slovenske novice, 02. 11. 04

Reševalna pot ali cesta smrti? Minuli teden je bila do vrha Zelenice zgrajena 4,2 metra široka cesta – Kako bo poseg vplival na plazišče, ki je doslej vzelo že deset življenj, ne ve nihče – Novi najemnik RTC Zelenica naj bi nadaljeval gradnjo celo do Triangla – Tržiški župan Rupar pravi, da ima investitor vse potrebne papirje – Zapornice za 19. stoletje

Zelenica, 1. novembra
Zelenica naša je edinstvena in stena njena kozorogova, je cvetja poln ta krasni gorski svet, zato v ta kraj me vleče spet in spet… je davno tega zapel slavospev Zelenici Tržičan, zdaj že pokojni Marjan Perko.

Če bi še živel, bi zagotovo kakšno rekel na račun ta teden do vrha Zelenice zgrajene 4,2 metra široke ceste. Prvi del nad srednjo postajo dvosedežnice jo je sedanji najemnik RTC Zelenica dal zgraditi lani, preostanek do vrha pa letos. Velik rovokopač, parkiran ob nekdanjem, pred leti zgorelem planinskem in v miniaturi obnovljenem domu PD Tržič, pa zgovorno dokazuje, da bo Janez Šmidnadaljeval z gradnjo ceste vse do vrha Triangla nad Zelenico.

Nekaj redkih posameznikov in prof. geografije, asistentka na oddelku za geografijo, Irena Mrak iz Tržiča, ki je tudi članica upravnega odbora slovenske podružnice Mountain Wilderness, so reagirali in opozorili na velike rane v Zelenico.

»Iz naravovarstvenega stališča je to nedopustno. Poseganje v samo melišče gorskega okolja se bo odrazilo na celoten eko sistem. Ne vidim pravega ekonomskega razloga za tak poseg,« nam je povedala Mrakova. Skupaj s tržiškim zdravnikom, mag. Iztokom Tomazinom si je ogledala sveže rane.

»Prepričan sem, da tako grobi posegi niso potrebni. Sožitje s klasično in turno smučarijo, planinstvom in alpinizmom je že bilo in je še mogoče na Zelenici,« je prepričan alpinist in gorski reševalec – letalec. Poznavalec narave, ki ve kako je lahko ta neusmiljena, ko s plazovi jemlje življenja.

Plazovi, ki se vsako resno zimo usipajo s severnih ostenj Begunjščice v zeleniški kotel so, odkar je smučišče, vzeli že deset življenj. Na te nevarnosti je pred leti opozoril tudi znani strokovnjak iz sosednje Avstrije. Po naročilu Kompasovega MTS je izdelal analizo za to visokogorsko smučišče. Ugotovil je muzejsko vrednost žičniških napravah in zaključil, da velikih donosnosti na Zelenici pač ne bo nikoli, ne glede na vlaganja. Opozoril je tudi na nevarne pasti tega smučišča, ki je dejansko varen le na vrhu zelenice.

Kompas MTS, ki ima blizu mejnega platoja že leta propadajoči garni hotel, umirajočo, nekdaj strahovito donosno brezcarinsko trgovino in nekaj lokalov na območju predora in meje z Avstrijo, se ni odločil za velika vlaganja.

Vse zakonito

Občina je, kot nam je po telefonu zagotovil župan tržiški Pavel Rupar, postala končno lastnica žičniških naprav, svet na katerih so postavljene pa je državni, oziroma Sklada kmetijskih zemljišč.

Janez Šmid, ki je pred tremi leti od občine dobil v najem žičniške naprave do in na 1535 m visoki Zelenici, nam je zagotovil, da ima za gradbene posege vsa dovoljenja.

»Zavod za gozdove (Franček Kolbel in Vili Potočnik) je dal soglasje za zgraditev transportno reševalne poti, ki jo kot smučišče moramo imeti, če hočemo dobiti obratovalno dovoljenje. Vse to počnemo za večjo varnost smučarjev in za vse tiste, ki hodijo peš na Zelenico (?), ki se ne smejo gibati na smučišču. 4,2 metra široka trasa poti bo pozimi teptana, pod smučiščem bomo postavili zapornico. Ključe bomo razdelili predstavnikom tistih služb, ki bodo morali na Zelenico po službenih opravkih,« opravičuje poseg, ki je v bistvu podjetniško naravnan. Šmid ga bo nadaljeval še z Zelenice na bližnji Triangel, za kar ima soglasja pašne skupnosti in lastnikov zemljišč.

Pavel Rupar nam je zatrdil, da ima najemnik Šmid vsa dovoljenja.

»Kako je pot izvedel mi ne vemo. Menda preširoko, vendar so za to pristojne inšpekcijske službe. Na Zelenici gre za posodobitve. Smučišče bomo ohranili, vendar mora biti v skladu s predpisi. Vendar morate vedeti, da je v Tržiču vse narobe, če kdo kaj dela. Zadnjih osem let smo v ohranitev smučišča vložili blizu 100 (sto) milijonov tolarjev,« je zgovoren župan iz prve parlamentarne klopi v državnem zboru.

Zapornice

Hkrati z gradnjo »avtoceste« na Zelenico si je Darko Meglič, po domače Pavšel, visokogorski kmet iz Grahovš nad Lomom omislil zapornico na svoji cesti, ki vodi do vznožja planine Javornik. Pred začetkom svoje posesti je postavil prometni znak in tablo z napisom, da je cesta v zasebni lasti, uporaba pa na lastno odgovornost. Na dodatni tabli je dopis, da je vožnja dovoljena za lastnike zemljišč in gospodarjenje z gozdovi.

»To je moja posest, moj svet in z njim delam kar hočem. Poleti je mimo naše hiše vsakih pet minut peljal kakšen avto in dvigoval oblake prahu. Ljudje so pač množično navalili po cesti, ki je bila zgrajena z denarjem sosedove in moje kmetije. KS Lom se je leto dni dogovarjala, da smo v Slaparski vasi postavili tablo, naj ljudje tam pustijo avtomobile in gredo naprej peš. Tam bi morala biti rampa, da bi vsak, ki se želi peljati v predele pod Javornik, plačal prispevek za vzdrževanje in obnovo ceste. Če bi bil asfalt, ne bi bilo prahu in mogoče bi tako šlo,« nam je po telefonu povedal lastnik in eden vzdrževalcev poti, ki si je te dni pod hišo postavil rdečo zapornico.

Zdaj, ko je država vrnila po vojni odvzete Bornove gozdove, teh je za tretjino velikosti občine, ni odveč pričakovati, da bo zeleniški in Pavšlovi prav kmalu sledile še Bornove zapornic. In v Tržiču se bodo na enostaven način znebili vseh obiskovalcev in se sprehodili nazaj v 19. stoletje…

Mirko Kunšič

KOMENTAR:

Bojan Turšič, 4. 11. 2004

Da se cesta gradi za pešce, ki pozimi hodijo gor peš, je nesmisel prve vrste. Velika večina se jih pelje s sedežnico ( če sploh obratuje ?!). Če pa že gre kdo peš tudi med obratovanjem sedežnice, pa ima vso pravico da gre po progi oziroma OB NJENEM ROBU (pravila FIS !). Da je cesta grajena na podlagi dovoljenja ? Dvomim, vsaj kar se širine ceste tiče. Če pa že, bi bilo potrebno nemudoma sodno preganjati tistega, ki je tako dovoljenje izdal. In ko bo prvo neurje razdejalo (odneslo) del ceste, bo to verjetno katastrofa državnega pomena (glede na to, da je zemljišče pravno last države) ? Kajti vzdrževanje take cestice ne bo poceni, tega naj se gospoda, ki to počne, krepko zaveda !!!

Nisem še slišal, da mora imeti smučišče cesto za primere reševanj in podobno. Bog pomagaj, le kako jo bodo zgradili na primer na Kaninu ?!

Edina tolažba v vsem tem cirkusu je, da tisti, ki imamo vsaj malo soli v glavi, dobro vemo, da Zelenica kot smučišče nima nobene prespektive. Ne zaradi terenov, ne zaradi infrastrukture. In potem se človek ponovno vpraša, čemu bo služila tista cesta ?

P.S.

Pričakujem odločno akcijo PZS zaradi uničenja planinske poti Ljubelj-Zelenica-Stol (Vrtača). Kot planinec in istočasno član PZS imam vso pravico do vzdrževanih in varnih (markiranih) poti v gore. In pot na Zelenico sedaj nikakor ni takšna. Če že PZS ni ukrepala (obsodila) tega razdejanja, ko se je obelodanilo v javnosti, mora to vsekakor storiti sedaj, ko so se začele uničevati tudi planinske poti (če jim že za naravo ni mar) !!!

Bojan

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja