v letu 2003: Delovaje KA – Vzgoja in izobraževanje – Pregled akcij in drugih kvalitetnih vzponov Delovanje KA
V začetku leta je KA vodil v.d. načelnika Blaž Navršnik in je imela sedem članov. Načelnik podkomisije za vrhunski alpinizem, ki je štela pet članov, je bil Grega Kresal, načelnik podkomisije za vzgojo in izobraževanje, ki je štela osem članov, pa je bil Jani Bele. Poleg tega je v okviru KA delovala še skupina za kategorizacijo, ki jo je vodil Grega Kresal.
Na zboru načelnikov 5. junija pa je bil izvoljen nov načelnik KA Andrej Štremfelj in še trije novi člani: Matjaž Šerkezi, Jernej Bevk in Peter Mežnar. Namesto Janija Beleta je načelovanje PZVI prevzel Matjaž Šerkezi. Potrdila ga je KA na svoji 33. seji (sklep 33.2.1.)
Komisija za alpinizem od 5.6. 2003 dalje:
načelnik Andrej Štremfelj,
namestnik načelnika Jernej Bevk
člani: Matjaž Šerkezi, Grega Kresal, Grega Lačen (izstopil 11.11.), Peter Mežnar, Roman Robas, Miha Marenče, Tanja Grmovšek, Blaž Navršnik.
Podkomisija za vzgojo in izobraževanje:
načelnik: Matjaž Šerkezi,
člani: Jani Bele (vodja izpitov za AI), Bine Mlač, Klemen Volontar, Tomo Šetina (vodja izpitov za alpiniste), Stojan Burnik (predstavnik FŠ).
Skupina za kategorizacijo: (sklep 37.2.1.)
vodja: Gregor Kresal,
člani: Aljaž Anderle, Tomaž Humar, Miha Valič.
V letu 2003 je imela KA enajst rednih sej in dve korespondenčni. Registriranih je bilo 45 alpinističnih (plezalnih) odsekov (klubov), ki so združevali skupaj 631 registriranih alpinistov.
Na osnovi prispelih prijav je bil v treh različnih rokih opravljen izračun za kategorizacijo. S strani OKS so bili potrjeni:
1. februar 2003: svetovni razred 2, mednarodni razred 11, perspektivni razred 1, državni razred 28 in mladinski razred 8.
1. junij 2003: svetovni razred 2, mednarodni razred 13, perspektivni razred 1, državni razred 28, mladinski razred 7.
1. oktober 2003: svetovni razred 2, mednarodni razred 13, perspektivni razred 3, državni razred 32, mladinski razred 7.
Z majhno zamudo je bil opravljen izbor naj alpinista. Za najuspešnejšega alpinista je bil proglašen Matic Jošt, za alpinistko Tanja Grmovšek , perspektivni alpinist Miha Valič, perspektivna alpinistka Mojca Žerjav. Razglasitev je bila na zboru načelnikov 5. junija 2003.
V letu 2003 je bil en zbor načelnikov (5. junij), kjer je bil sprejet pravilnik SAK in izvoljen nov načelnik. Prav tako je zbor sprejel finančno in vsebinsko poročilo za leto 2002 ter plan za leto 2003.
Pravilnik SAK ni prišel do UO PZS, saj je imel že predsednik PZS precej pripomb. Glavna zamera novemu pravilniku je bilo trmasto vztrajanje pri 14. členu, kjer ni bil sprejet predlog KOTG za ohranitev Komisije za odprave v tuja gorstva znotraj SAK in pa samo ime ki je preveč spominjalo na možnost osamosvojitve alpinizma znotraj PZS po vzoru ZGVS ali GRSS.
V tem času je UO PZS sprejel sklep o prenovi vseh pravilnikov komisij znotraj PZS na osnovi enotnega »vzorčnega pravilnika« (6.10.2003). Tako kot večina ostalih komisij smo se tudi mi uprli ponovnemu pisanju novega pravilnika in zavzeli sklep, da bomo razmišljali o novem pravilniku šele, ko bo možna združitev alpinizma pod eno komisijo. S strani PZS ni bilo na ta naš sklep in neizpolnjevanje njihovega sklepa o prenovi pravilnika nobenega komentarja. S pravilnikom SAK in njegovo ustanovitvijo smo se prenehali ukvarjati zaradi očitnega nasprotovanja temu znotraj PZS in dejstva, da se je s tem izgubljalo ogromno časa in energije na račun ostalega dela znotraj KA. Vzgoja in izobraževanje
V preteklem letu smo realizirali vse planirane vzgojne akcije:
Začetniški zimski alpinistični tečaj
Namenjen je tečajnikom in pripravnikom za njihovo seznanitev z gibanjem v gorah v zimskih razmerah. Potekal je v Domu na Komni od 23. do 29. marca 2003. Tečaja se je udeležilo 13 tečajnikov in 4 inštruktorji.
Nadaljevalni zimski alpinistični tečaj
Od četrtka, 27. februarja 2003, do nedelje, 2. marca 2003. Tečaj je bil na treh različnih lokacijah, Logarska dolina, Jezersko in Mangartska planina.
Začetni poletni alpinistični tečaj
Tečaj je bil od 2. – 6. julija na Kamniškem sedlu. Udeležilo se ga je 17 tečajnikov pod vodstvom 10 inštruktorjev.
Izpiti za alpiniste
Opravljajo se pred centralno izpitno komisijo. Potekali so v dveh terminih po 3 dni, in sicer: I. termin od 9. do 11. maja 2003, II. termin od 16. do 18. maja 2003 v Koči na Gozdu. Izpitov se je udeležilo v obeh terminih 40 kandidatov in 9 inštruktorjev.
Izpiti za alpinistične inštruktorje
Povezani so s pripravljalnim seminarjem, ki poteka na PZS v trajanju 1 dan – teoretični del, praktični del pa je potekal na Okrešlju od 16. do 24. aprila 2003. Izpitov se je udeležilo 19 kandidatov in 3 inštruktorji.
Izpopolnjevalni seminar za alpinistične inštruktorje
Potekal je 19. oktobra 2003 v planinski koči na Kališču pod Storžičem. Udeležilo se ga je 50 inštruktorjev.
Uresničevanje planov vrhunskih alpinistov in drugih načrtovanih akcij
Za leto 2003 je bilo značilno, da je odpadlo nekaj vrhunskih akcij zaradi poškodb glavnih akterjev. Najbolj pa so leto zaznamovali izjemno kvalitetni vzponi v Alpah in domačih gorah pozimi in poleti. Žal je leto minilo brez uspešnih vzponov v Himalaji, čemur je botrovalo slabo vreme z neugodnimi razmerami in tudi relativno majhno število odprav v najvišje gore sveta. Kot že nekaj let pa je bila sezona uspešna v Andih. Pregled akcij in drugih kvalitetnih vzponov
Himalaja
Manaslu (8163 m)
Aco Pepevnik, Dušan Debelak, Viktor Mlinar, Blaž Navršnik, Milan Romih, Dani Tič, Tomaž Žerovnik in Aritza Monasterio (Peru) ter zdravnik Fred Randall (ZDA): Japonska smer – klasični stil – smučanje z vrha
Zaradi velikih količin vsakodnevnega novega snega in prav tako velike nevarnosti plazov so dosegli le 6800 m (tabor 2)
Mašerbrum (7821 m)
Matic Jošt, Marko Prezelj + Steve House (ZDA): prvenstven vzpon v 2000 m visoki SV steni; mednarodna odprava
Zaradi velike nevarnosti kložastih plazov se poizkusu vzpona na vrh odpovedo. Med aklimatizacijo v štirih dneh opravijo vzpon na težje dostopen vrh Biarchedija (6781 m), ki je že sam po sebi zahtevna tura.
Satopant (7190 m)
Jernej Bevk, Rok Blagus, Tine Cuder, Samo Krmelj: ponovitev normalne smeri na vrh (700 m nad ABC) v okviru mednarodnega mladinskega tabora UIAA.
Šiša Pangma (8013 m)
Vodja Urban Golob, člani Nejc Breščak, Marjan Kovač, Matej Kovačič, Tomaž Klinar (zdravnik) in Franc Oderlap: v načrtu so imeli novo smer v J steni gore. Slabo veme (veter) jim je preprečilo vzpon. Dosegli so višino 6600 m v Britanski sestopni smeri.
Tien Šan
Pik Gorki (6050 m)
Darko Podgornik, Peter Poljanec, Tine in Anže Marenče, Aleš Česen: prvenstven vzpon na Pik Gorki
V načrtovani gori preplezajo prvenstveno smer Slovenija Direkt (V+/5), ki jo 50 m pod vrhom priključijo normalki. Na vrh se ne povzpnejo. Kasneje opravijo še hiter pristop na Han Tegri (7010 m)
Andi
Aconcagua – J stena
Tomaž Humar, Aleš Koželj: v petih dneh opravita izreden prvenstven vzpon preko južne stene. Smer sodi med najboljša dejanja slovenskega alpinizma v letu 2003!
Aconcagua
Davo Karničar: Spust s smučmi z najvišjega vrhe Južne Amerike v okviru akcije “smučanje z najvišjih vrhov vseh celin”.
Paine
Tomaž Jakofčič, Grega Lačen: do novega leta večkrat neuspešno poizkušata v markantnem nepreplezanem razu gore Cerro Almirato Nieto. Vmes preplezata Boningtonovo smer na centralni stolp Paine.
Santa Cruz
Uroš Samec, Simon Slejko: oba poskusa v severni steni Santa Cruza (6259 m) končata pred vstopom v steno. Slejko v noči na 07.07. v solo vzponu prepleza delno novo smer v Artesonraju (6012 m).
Patagonija
Silvo Karo: vzponi v alpskem slogu – november, december
V navezi z Rolandom Garibottijem opravi drugi pristop na oddaljeno in težko dostopno goro Cerro Murallon (2813 m) na Patagonskem ledu.
Yerupaja
Matevž Kramer, Matej Mejovšek, Tadej Zorman: SV stena Yerupaje (6617 m)
Nevarno in težko smer (VI/Wi6) so na višini 6650 m priključili na Italijanski greben. Vrha niso dosegli. Pred njimi, vendar 15 – 20 let prej sta v mnogo boljših razmerah, v podobni liniji že bila opravljena dva vzpona, zato verjetno smeri ne moremo šteti za prvenstveno.
Sečuan
Shuangqiao Gou
Andrej in Tanja Grmovšek: v gorski skupini Qionglai preplezata novi smeri v vrhovih Tan Shan (4943 m) Don’t fly away (8/8+) in Putala Shan (5428 m) Dalai Lama (8-). Oboje sta bila prva pristopa!
Severna Amerika
Yosemiti
Miha Valič, Matjaž Jeran: El Capitan, proste in tehnične ponovitve
V petih dneh opravita 1. slovenski prost vzpon čez El Capitan – smer Free Raider (7c/c+)! Eden bolj izstopajočih vzponov mladincev v sezoni. Isto smer prosto ponovi še Matevž Kunšič v navezi z Urško Rebec. Poleg tega prosto ponovijo še Regular W face v Half Domu.
Janez Peterlin, Miha Habjan: preplezata tehnični smeri The Shield v El Capitanu ter Regular NW face v Half Domu.
Kanada – Bugaboos
Monika Kambič Mali, L. Evans: smer Beckey-Chouinard (V, 5.10a, 50 st., 760 m); Mt. Deltaform, Supercoiloir (IV, 6, 75/50-60 st., 1000 m).
Avstralija
Mt. Koschuscho
Davo Karničar: spust s smučmi z najvišjega vrha Avstralije.
Evropa
Dolomiti
Marko Lukič, Andrej Grmovšek: proste ponovitve izredno zahtevnih smeri
Preplezata Specchio di Sarah (7c) v Marmoladi, Akut (8a) v Zahodni Cini, Das Phantom der Zinne (7c+) v Veliki Cini ter še nekaj drugih, med kateri najbolj izstopa Divine Providence (7c) v Mt. Blancu. Lukič opravi tudi 2.PP smeri Camilotto – Pelliesier (8b) v Veliki Cini. V večini primerov gre za zahtevne dolge, proste smeri z ne najboljšim varovanjem. Serija njunih poletnih vzponov je izredna in gotovo pika na i slovenskemu prostemu plezanju velikih sten, tako na splošno, kot v letu 2003!
Marmolada – ženske ponovitve
Tina Di Batista (I. Ipavec): Tempi moderni (VII+, A0, 800 m)
Mojca Žerjav, Tanja Grmovšek: Schwalbenschwanz (VI-, A0, 800 m).
Zahodne Alpe
Mt. Blanc-GPA
Marko Lukič, Andrej Grmovšek: Divine providence (7c, 1500 m) – prosta ponovitev na pogled
Matterhorn: zimska ponovitev Schmidove smeri v severni steni; štiri naveze.
Eiger: zimska ponovitev Klasične smeri v severni steni; tri naveze.
Grandes Jorasses, Crozov steber, zimska ponovitev; dve navezi.
Eiger: Grega Kresal s soplezalci skuša preplezati novo smer v delu stene visokem 950 m. Zaradi velikih težav (7c-8a) in poslabšanja vremena smeri niso dokončali.
Skandinavija
Aljaž Anderle: prvenstvene ledne in kombinirane smeri
Meseca marca se z ekipo Charlet Moser priključi lokalnim plezalcem, kjer preplezajo celo vrsto zahtevnih kombinacij (do M9, ob slabem varovanju) ter slapov (do Wi 7), ter tudi nekaj težjih prvenstvenih smeri (do Wi 6+ M8).
Tekmovalno ledno plezanje
IWC, svetovni pokal: Aljaž Anderle, Klemen Premrl: tekmovanja v težavnostnem lednem plezanju
Oba se udeležita vseh tekem za svetovni pokal (IWC). Aljaž doseže eno 8. in eno 6. mesto
Slovenija
Triglav, S stena, Sanjski ozebnik (ED+, VI, 6+, 1000 m; zimska ponovitev, prva prosta): Marko Prezelj, Manu, Tohmason, Francois. Isto smer vendar ne prosto sta ponovila Anže in Tine Marenče
Šite, Smer norcev (8a, 350 m; 1.PP): Marko Lukič (- Andrej Grmovšek)
Vežica, Last minute (8a+, 270 m; prvenstvena je 1.PP): Marko Lukič (- Andrej Grmovšek)
Šite, Das ist niht kar tako (IX-/VIII+, 350 m; RP): Blagus Rok (- Jernej Bevk) Zaključek
Razveseljivo dejstvo je, da so v letu 2003 tudi mladi alpinisti opravili številne kvalitetne vzpone v domačih gorah in Zahodnih Alpah, tako poleti kot pozimi. Poleg tega so se uspešno preskusili tudi v visokih izvenevropskih stenah (Yosemiti) in visokih gorah Himalaje (Satopant). Vse to daje upanje, da se alpinizmu v Sloveniji zopet obetajo boljši časi.
Načelnik KA PZS
Andrej Štremfelj