Izbor najuspešnejših alpinistov 2018

Slovenski alpinizem 2018

Strokovno komisijo, ki je izbrala najuspešnejše alpiniste in alpinistke, so sestavljali izkušeni alpinisti in alpinistke različnih generacij: Tone Škarja, Andrej Štremfelj, Tina Di Batista, Andrej Grmovšek, Tadej Debevec, Tomaž Jakofčič, Urban Ažman, Peter Bajec, Matej Kladnik, Miha Habjan in Nejc Pozvek.

Najuspešnejša alpinista: Aleš Česen (Alpski gorniški klub) in Luka Stražar (Akademski AO)

Aleš Česen in Luka Stražar sta z vzponom prek več desetletij oblegane nepreplezane severne stene Latoka I, ki sta ga opravila v navezi z britanskim plezalcem Tomom Livingstonom sredi poletja 2018, poskrbela za enega največjih dosežkov svetovnega alpinizma lanskega leta. Naveza je po uspešni aklimatizaciji nad ledenikom Čoktoi v steno vstopila 05. avgusta in po petih dneh plezanja osvojila 7145 metrov visoki vrh, na katerem je doslej stala le še ena odprava. V skupaj sedmih dneh napornega plezanja in sestopanja so rešili uganko severnega ostenja, v katerem je doslej poskušalo že okoli 30 odprav. 2400 metrov visoko smer, katere glavni izziv so predstavljale kompleksnost, nepregledni prehodi in objektivne nevarnosti, so poimenovali Česen-Livingstone-Stražar in ocenili z ED+. Vzpon je poskrbel za pravi medijski vihar na alpinistični sceni in širše.

Najuspešnejša alpinistka: Marja Jeglič (AO PD Ljubljana-Matica)

Marija Jeglič je že več let stalnica slovenske alpinistične scene, na kateri se je v zadnjih letih uveljavila kot njena najvidnejša predstavnica. Več zaporednih dobrih sezon je utrdilo njene izkušnje, ki jih je v lanskem letu kronala s pestrim naborom smeri, med katerimi so (vsaj medijsko) najbolj izstopale prvenstvene v navezi s Silvom Karom. Marija je s soplezalci iz Slovenske mladinske alpinistične reprezentance v lanskem letu prvič plezala na zahtevnejši odpravi, in sicer v visokih gorah Kavkaza. Vzponi v Gruziji so njenemu razkošnemu plezalnemu talentu, začinjenemu s pozitivnim, raziskovalnim duhom, dodale še nekaj prepotrebnih izkušenj za nadaljnje udejstvovanje v najzahtevnejših gorskih okoljih.

Najperspektivnejši alpinist: Matevž Štular (AO PD Ljubljana-Matica)

Matevž Štular je v močni konkurenci perspektivnih alpinistov prepričal z raznovrstnimi vzponi v različnih gorstvih oziroma stenah sveta. V preteklem letu je pozimi in poleti plezal v naših gorah, sezono pa začinil z akcijama v okviru SMAR-a na Norveškem in v Gruziji ter nekaj vzponi v granitnih klasikah Severne Amerike. Med smermi s svojo zgodbo izstopa zimska ponovitev Skalaške z Gorenjsko v Triglavu, kjer je mladost – norost izkoristila vedno dobrodošlo karto sreče in ju s soplezalcem obogatila za neprecenljivo izkušnjo.

Priznanje za posebne dosežke – Gašper Pintar (AO PD Ljubljana-Matica)

Gašper Pintar je plezalec nove generacije, ki je visoko skalno raven (pred leti preplezana smer z oceno 9a) prenesel v visoke alpske skalne stene. Po več sezonah nabiranja izkušenj in preplezanih številnih odličnih smereh je v letu 2018 na svoj seznam dodal kopico novih, ki že vsaka zase lahko pomenijo vrhunec sezone posameznika. Med izjemno enoletno bero izpostavljamo Rajčevo v Križevniku (IX+/X-, 250 m), Das Phantom der Zinne (IX+, 600 m) v Veliki Cini, Das ist nicht kar tako (7b+, NP), Smer norčkov (IX+/X-, 300 m, FL) in Weed killer (VIII, 300 m, NP, I. PP) v Šitah, Štafeto (IX+/X-, 300 m, FL) v Vežici, ob tem pa še dva odlična (sicer ne povsem prosta) enodnevna vzpona v južni steni Marmolade (smeri Riba in Sarino ogledalo) in nekaj prvih ponovitev v domačih gorah. Seznama se ne bi sramovali niti najboljši skalni plezalci sveta.

Priznanje za posebne dosežke – Luka Krajnc (AO PD Celje-Matica)

Luka Krajnc, matador slovenskega zahtevnega skalnega plezanja zadnjih let, je lansko sezono kronal z enodnevnim vzponom v Petitovi smeri v Grand Capucinu (8a+, 450 m), pri čemer je vse raztežaje plezal v vodstvu in brez padca. Poskrbel je za prvo prosto ponovitev Skritega izziva v Debeli peči (VIII+/IX-, 350 m), med dvotedenskim zimskim bivanjem na Lofotih pa z mednarodno ekipo preplezal kar sedem drznih prvenstvenih kombiniranih vzponov visoke tehnične in kompleksne težavnosti.

Priznanje za posebne dosežke – Luka Lindič(AO PD Celje-Matica)

Luka Lindič je v sezoni, ko je odmevala predvsem njegova, žal, neuspešna odprava v Himalajo, že v začetku leta preplezal dve zahtevni in zanimivi smeri v Patagoniji, na pragu domačega Berchtesgadna pa v krožno turo povezal vse stolpe znamenitega Watzmanna. Poleti je plezal v Triglavu in Vršacu, letne vzpone pa kronal s prvenstveno smerjo Sharks of Konigsee (IX+/X-, 250 m) v bavarskem Gollu. Konec leta je v Dolomitih preplezal nekaj zahtevnih kombiniranih linij.

Priznanje za posebne dosežke – Bor Levičnik (AO PD Ljubljana-Matica)

Komisija za alpinizem Planinske zveze Slovenije želi posebej izpostaviti alpinistične dosežke mladega in perspektivnega Bora Levičnika (AO PD Ljubljana-Matica), ki za svoja leta kaže izjemno nadarjenost, zagnanost in kakovost. Bera njegovih vzponov je za komaj polnoletnega plezalca zares odlična: od zimskih ponovitev, pristopov na visoke vrhove do težkih prostih ponovitev v nekaterih nižjih slovenskih stenah. Razvija se v vsestranskega plezalca, z vstopom v Slovensko mladinsko alpinistično reprezentanco pa bo lahko svoje znanje, izkušnje in obzorja še razširil.

Priznanje za življenjsko delo na področju alpinizma – Staza Černič in Danica Blažina

Staza Černič in Danica Blažina,
prejemnici priznanja za življenjsko
delo v alpinizmu
Foto: Irena Mušič Habjan

Staza Černič in Danica Blažina sta dve strani istega kovanca. Različni, a hkrati del celote. Na eni strani Staza Černič ali tudi Stazika, kakor so jo klicali tisti, ki so jo poznali in srečevali v gorah, predstavlja izrazito samosvojo osebnost, predano svojim ciljem in načrtom do te mere, da jih je bila vedno pripravljena uresničiti tudi za ceno samote. Članica PD Ljubljana-Matica je svoje največje uspehe dosegla sama, v samostojnih vzponih zunaj naše nekdanje države, kar je bilo takrat velika izjema. Tja jo je povabila skupina francoskih skavtov, med katerimi so bili tudi alpinisti, ki so bili pred tem na izmenjavi pri nas. Po naših gorah jih je v imenu Planinske zveze Slovenije vodila Staza in nanje v Triglavski severni steni leta 1951 naredila tako močan vtis, da so jo povabili v Francijo. Tudi tam je nadaljevala v svojem slogu – leta 1953 se je v samostojnem vzponu povzpela na Aiguille Du Moine (3412 m), Aiguille d’Argentiere (3901 m) in Mont Blanc (4807 m). Na vrhu Evrope ji vodniki, ki so bili takrat tam, najprej niso hoteli verjeti, da je tja prišla sama.

Vendar tega ni nikoli štela za svoj največji dosežek. Najbolj jo je, po njenih besedah, zaznamoval epski vzpon v severozahodni steni Zahodne Ailefroide, najmogočnejše stene v vsem masivu. Staza je bila edina ženska v eni od treh navez in imela je najslabšo, celo pomanjkljivo opremo. Skupaj z drugimi ji je uspelo preplezati steno skoraj do roba, potem pa jih je nenadno poslabšanje vremena za tri dni in tri noči ujelo v led. Velika reševalna akcija, ki je sledila, je odmevala po vsej Franciji.

V njej je spoznala tudi udeleženca francoske odprave, katere člani so prvi stopili na vrh Makaluja leta 1955, vodnika in gorskega reševalca Sergea Coupea. Ostala sta prijatelja za vse življenje. Tudi zdaj, ko ima Staza častitljivih 96 let, si še vedno dopisujeta. Ta dogodek v francoskih stenah je Stazo na gore samo še bolj navezal.

V poznejših letih se je, seveda večinoma sama, povzpela na Monte Roso, Aguille du Plan in na veliko slovenskih vrhov, vendar je preplezala zgolj eno prvenstveno smer. V navezi z Jožetom Novakom in Janezom Krušicem je preplezala severozahodno steno Debele peči. Staza Černič je o svojem doživljanju gora kot ena izmed redkih alpinistk povojnega obdobja tudi pisala. Prav ona je bila prva, ki je po II. svetovni vojni leta 1947 kot prva ženska objavila prispevek o plezanju v Planinskem vestniku. V njem je opisala plezanje v Rusi peči z Jožo Čopom, s katerim sta bila prav tako prijatelja. Leta 1990 je izdala knjigo Poti v brezpotja, v kateri je zbrala svoja doživetja. Na odprtju razstave ‘Korajža je ženskega spola’ v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani leta 2018, kjer se je avtorica razstave Saša Mesec poleg drugih alpinistk poklonila tudi njej in Danici Blažini, smo izvedeli, da je bila Staza udeleženka alpinističnega tečaja na Kokrškem sedlu leta 1946 in tečaja GRS na Kamniškem sedlu leta 1947. Za primerjavo – prvi ženski alpinistični tabor so organizirali leta 1949 v Vratih.

Staza je uspešna na vseh področjih v svojem življenju. Bila je izvrstna turna in alpska smučarka, kot zanimivost pa naj dodam še to, da tekoče govori šest jezikov. Od njej tako ljubih gora jo je v zrelih letih odrezala prometna nesreča, zaradi katere nikoli več ni mogla niti smučati niti dlje časa hoditi. Vendar ni zaradi tega nikoli izgubila vedrine in prirojenega smisla za humor, s katerim zna sogovornika nasmejati še zdaj. Če ga seveda sprejme v svojo družbo. Samote namreč nikoli ni nehala ceniti.

Če je bila na eni strani Staza na vrv oziroma štrik navezana le redko, je bila Danica Blažina (roj. Pajer), ki je pri rosnih sedmih letih ostala brez staršev, nanj navezana pogosto. Da je članica takratnega AO Univerze izjemna plezalka, je bilo kmalu jasno tudi mladim alpinistom povojne generacije, s katerimi je začela plezati brez predhodnih izkušenj, stara komaj 20 let. Leta 1949 je opozorila nase s kar tremi prvenstvenimi vzponi v družbi prav tako izjemnega plezalca njene generacije in njenega prijatelja Rada Kočevarja. Enega je opravila, še preden se je istega leta udeležila ženskega alpinističnega tabora v Vratih. Tudi tam je na vajah na »Malem Triglavu«, balvanu pred Aljaževim domom, inštruktorjem dokazala, da zmore preplezati najtežja mesta. Ko je bilo tečaja konec, je Danica z Radom Kočevarjem ostala v Vratih in najprej preplezala Skalaško smer z Ladjo, nato pa prihodnji dan še Bavarsko smer. Leta 1950, samo leto pozneje, je bila po Pavli Jesih prva ženska, ki je preplezala Čopov steber. V Čopovem stebru jo je na vrv privezal Sandi Blažina, eden izmed naših najboljših povojnih alpinistov. In ta vrv se ni razvezala nikoli več. Namesto poročnega potovanja sta v rekordnem času, v manj kot štirih urah, preplezala smer Prusik-Szalay v Triglavski severni steni. Skupaj sta preplezala številne smeri tudi v tujih gorstvih – Dolomitih, Zahodnih in Centralnih Alpah. Do leta 1951 je preplezala že devet prvenstvenih smeri. Danica je športno plezala v plezališčih, med drugim tudi v Turncu pod Šmarno goro, Vipavi in Ospu. V kratkem času je preplezala izjemno število prvenstvenih in težkih smeri, s katerimi se lahko zlahka postavi ob bok najboljšim slovenskim plezalcem tega obdobja. Posebno mesto v njenem opusu ima tudi smer Herle-Vršnik v severni steni Ojstrice, po kateri ji je Marjan Keršič – Belač dejal, da ‘ne more biti nič posebnega, če jo plezajo babe’.

Danica je po rojstvu hčerke Neve prednost v življenjski navezi dala svojemu možu Sandiju in njegovi plezalni karieri, a plezati in obiskovati gora ni nehala nikoli. Skupaj s hčerko sta bila s Sandijem tudi na Matterhornu, Mont Blancu in v drugih težkih smereh pri nas. Danica je bila ves čas tudi izjemna turna in alpska smučarka ter smučarska trenerka. Da si je kupila prve smuči, je morala en mesec stradati, je povedala v enem izmed intervjujev. V Slovenskem planinskem muzeju hranijo tudi fotografijo iz družinske zbirke Blažinovih, na kateri so vsi trije, Danica, Neva in Sandi skupaj na motorju, s katerim so se iz Kopra z vso opremo vred odpeljali v Tamar, da so lahko plezali. Še zdaj, ko ima Danica skoraj 91 let, na gore ni nehala misliti. Rada pove, da takrat, kadar je slabe volje, stopi na svoj vrt v Kopru in se zazre v Alpe, ki jih vidi od tam. In je boljše volje, z vsemi svojimi spomini, ki ostajajo za zmeraj.

To sta dve plati istega kovanca, ki mu pravimo alpinizem. V času po vojni, ko je bilo vsega tako malo, da je bilo treba ogromno volje, da so do gora sploh prišli. V času, ko so bile vloge v družbi strogo razdeljene in je bilo popolnoma jasno, kdo mora ostati doma z otroki, skrbeti za gospodinjstvo in moža. V obdobju, ko je bil vsak izlet iz rodne države redkost in je plezanje v težkih smereh pomenilo ekstremizem, ki v času kolektivizma dolgo ni bil zaželen. Objektivnih težav je bilo toliko, da je veliko mladih zaradi njih obupalo, preden so se sploh začeli zares ukvarjati z alpinizmom. In v tem času sta proti vrhu začeli plezati Staza in Danica, vsaka iz svoje smeri, vsaka na svoj način. Na vrhu sta se srečali in za nagrado za ves svoj trud uzrli razgled na vse, kar se je dogajalo med vzponom. Alpinistke, ki so se na vrv navezale za njima, pa so dobile smer in v njej celo vrsto klinov, zaradi katerih so nekoč splezale še dlje in še više.

Ne, v resnici ne gre za kovanec. Gre za zlatnik, ki ga je vredno hraniti na vidnem mestu za zmeraj. Hvala, Staza. Hvala, Danica.

Jure K. Čokl

Najuspešnejši v lednem plezanju 2018

Najuspešnejša ledna plezalka: Maja Šuštar (AO PD Domžale)

Nekdanja tekmovalka v športnem plezanju je v pretekli sezoni pozornost namenila tekmovalnemu lednemu plezanju in po zmagi v slovensko-hrvaško-srbskem pokalu nastopila na tekmah evropskega pokala. V Bratislavi je osvojila srebrno kolajno, na koncu pa dosegla tudi odlično peto mesto v skupnem seštevku. Temu je dodala še zmago na odprtem avstrijskem državnem prvenstvu.

Najuspešnejši ledni plezalec: Jaka Hrast (AO PD Domžale)

Jaka je postal zmagovalec tekem slovensko-hrvaško-srbskega pokala in zelo uspešno nastopal na tekmah evropskega pokala. V seriji štirih tekem je ob koncu v skupnem seštevku osvojil odlično drugo mesto.

Najuspešnejši v tekmovalnem turnem smučanju 2018

Najuspešnejši turni smučar: Luka Kovačič (Društvo za razvoj turnega smučanja)

Z vztrajnim delom v letu 2018 je dokazal, da se lahko enakovredno kosa z najboljšimi turnimi smučarji na svetu. Tako je na svojem prvem evropskem prvenstvu v kategoriji mlajših članov v disciplini vzpon dosegel odlično četrto mesto, hkrati pa se je uvrstil v prvo deseterico tudi v disciplini posamezno. Udeležil se je tudi drugih tekem in na izredno priljubljeni tekmi Mountain Attack v Avstriji dosegel odlično šesto mesto.

Iskrene čestitke vsem prejemnikom priznanj z željo, da bodo tudi v letu 2019 sebe in nas navduševali z novimi dosežki, predvsem pa uspeli ohraniti neomajnost, predanost in strast, ki jih usmerjajo pri udejstvovanju na tako vrhunski ravni.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja