Alpinistični razgledi 11/1981

Vsebina

3    Novi komisiji za srečno pot    

5    Veliki pionirji alpinizma (XI. del)

7    Nekaj kar tako

9    Grandes Jorasses (II. del)      

13  Lotse 81

14  K člankoma o jezikovnih vprašanjih

17  Stare in nove zanimivosti

18  Nove smeri

19  Bohinjske stene

21  Četrtič v steni El Capitana

23  Gorska srečanja druge vrste

26  Pohvale, pripombe, pojasnila

27  Seminar in izpiti za alpi­nistične inštruktorje

29  Himalajska kronika

32  Boivinovi pogledi na ledno plezanje

36  Kateri pas je pri visenju varnejši?

Novi komisiji za srečno pot

Ob primerjavi članstva v sloven­skih alpinističnih odsekih s šte­vilom vzponov opazimo precejšnja nihanja. Vidimo, da ima manjšina alpinistov večino vseh vzponov, tudi kvalitetnih. Ta manjšina je običajno aktivna tudi v samih alpinističnih odsekih in pri Pla­ninski zvezi.

Vemo, da je bilo v preteklem letu registriranih alpinistov približ­no 700 in kategoriziranih v vseh treh razredih približno 70 (pogo­ji za republiški razred so res minimalni in jih vse leto aktiven poprečen alpinist zlahka doseže). Upoštevajmo, da del alpinistov iz opravičenih razlogov ni mogel bi­ti aktiven in da v kategorizaciji niso zajeti pripravniki, ki se včasih lepo udejstvujejo. Kljub temu pa je še vedno velik »pri­manjkljaj« v aktivnosti.

Posledica tega pojava je, da se alpinizem čedalje bolj individua­lizira, društveno življenje po od­sekih zamira, tako od organizacije alpinistične šole pa do organizi­ranih izletov, taborov itd. Naj­bolj vznemirljivo pa je, da je ta pasivni del članstva sploh nezainteresiran za take akcije in do njih neprizadet. To mi je popolno­ma nerazumljivo iz razloga, da smo se prostovoljno vključili v dru­štva z dejavnostjo, ki nas zanima. Ker tu ni šlo za nobeno prisilo, zakaj se potem delo zanemarja, ta­ko da se ga ne opravi, če ni pri tem neposredne takojšnje koristi. Ob takšnem premišljevanju, kje iskati vzrok, se vprašujem, če je bilo pri vzgoji vse v redu. Nam­reč vsa pretekla leta se je ob or­ganizaciji začetniških poletnih in zimskih tečajev poudarjalo izključno strokovnost, tehnično zna­nje, na druge vrline alpinizma pa se je pozabljalo. Enako se dogaja tudi po alpinističnih šolah, ki jih organizirajo matični alpini­stični odseki in sploh vsa seda­nja smer razvoja alpinizma to za­nemarja. Menim, da je prav tako kot razvoj vrhunskega alpinizma nujno potreben razvoj aktivnega homogenega članstva. Potruditi bi se morali, da v tem pasivnem članstvu vzbudimo občutek pri­padnosti skupini, organizaciji, za katero je pripravljen vsakdo nekaj storiti, pa čeprav v tem de­lu ne bo našel svoje osebne kori­sti. Naj bo to morda izziv novi komisiji za alpinizem, pa ne jemljite tega kot kritiko dosedanje.

Marjan Osterman

ALPINISTIČNI RAZGLEDI, številka 11, interno glasilo slovenskih alpini­stov.

Prispevke pošiljajte na naslov Pla­ninska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana.

Enajsto številko so pripravili; Ines Božič, Vojko Bučer, Lojze Budkovič, Vlado Zlatko Gantar, Marko Grad, Lidija Honzak, Luka Karničar, Rok Kovač, Pavle Kozjek, France Malešič, Janez Marinčič, Nada in Bine Mlač, Vinko Mlinar, Marjan Osterman, Lidija Painkiher, Bojan Pollak, Jože Rožič, Vladimir Škerlak, Iztok Tomazin in Meta Virant.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja