Alpinistične novice 5/1998

Zdaj novi svedrovci za slovenska plezališča

OPREMLJANJE PLEZALIŠČ – Stari svedrovci bodo v nekaj letih zamenjani z novimi. Na sliki plezališče nad Vipavo, ki skupaj z Vipavsko Belo sodi med najbolj kritična.

V nekaj letih bodo zamenjani dotrajani klini – Vse smeri bodo opremljene z nerjavečimi zalepljenimi svedrovci – Najprej Črni Kal

Športno plezanje postaja vedno bolj priljubljen šport. Glavni motiv plezalcev je premagovanje težav, ne pa nevarnosti, zato morajo biti smeri v naravnih plezališčih popolnoma varne. V marsikaterem slo­venskem plezališču pa je svedrovce že pošteno načel zob časa, tako da je plezanje nekaterih smeri že precej nevarno.
Igor Jamnikar in Vili Guček sta se v okviru AO Ljubljana -Matica lotila akcije, s katero bodo v nekaj letih na novo opremili večino slo­venskih plezališč. V njej bodo so­delovali izkušeni opremljevalci ple­zališč, ki bodo obstoječe svedrovce menjali z novimi.
Smeri bodo opremljene v skladu z modernimi trendi, kar pomeni, da morajo biti svedrovci nameščeni na takih mestih, da plezalec v noben trenutku ne more pasti na tla ali na polico. Na vrhu vsake smeri mora biti tudi sidrišče za spust. S kvalite­tno opravljenim delom bo tudi skala manj poškodovana, saj odpade me­njavanje opreme na vsakih nekaj let.
Po pregledu ponudbe opreme za opremljanje plezalnih smeri so se odločili za 10 centimetrov dolge Stubaijeve (zastopnik za Slovenijo je podjetje K&J d.o.o., ki ga vodi Miloš Končar) svedrovce, ki se s posebnim lepilom zalepijo v skalo. Ker so iz nerjavečega materiala, bodo zagota­vljali popolno varnost več desetletij. Denar za material bodo prispevali alpinistični odseki in plezalni klubi. Prvi rezultati akcije bodo po vsej verjetnosti vidni že to pomlad. Naj­prej bo na vrsti plezališče Črni Kal, ki je bilo pred dobrimi desetimi leti eno izmed prvih načrtno urejenih plezališč pri nas. Za Črnim Kalom bodo prišle na vrsto kritične smeri v Ospu, potem pa plezališče v Vipavski Beli in druga plezališča. Podrobnejše informacije o načrtu in poteku akcije lahko dobite pri Igorju Jamnikarju (tel. (061) 374-972, dopoldne).

Memorial Luka Karničarja in Rada Markiča
PD, GRS in ŠD Jezersko organizirajo 3. smučarsko alpinistični rally Jezersko 98, ki bo v soboto, 31. t. m. Tekmovanja, ki bo posvečeno spominu na Luka Karničarja in Rada Markiča, ki sta preminula med vajo GRS na Okrešlju, se lahko udeležijo dvočlanske ekipe. Najprej bodo morale prehoditi in presmučati približno 18 km dolgo progo, na koncu katere jih bo čakal še vzpon na čas in veleslalom. Prijave zbirajo do srede 28., t. m. na naslovu AO Jezersko, 4206 Zg. Jezersko, Zg. Jezersko 140a. tel. in fax (064)441-314.

Predavanje o vzponu na Everest
Aco Pepevnik, ki je maja lani v okviru mednarodne hrvaške odprave stopil na najvišjo goro našega planeta, bo svoje vtise z odprave predstavil na predavanju v dvorani Občine Šentjur v sredo, 28. t. m. ob 18. uri. Če bo dovolj zanimanja, bo predavanje tudi ob 20. uri.

Tržačana preplezala Bele sanje
Erik Švab (AO SPD Trst) in Giovanni Bazo sta v nedeljo 18. 1. v sedmih urah opravila četrto pono­vitev smeri Bele sanje (4, IV-V, 740 m) nad dolino Možnice. Varovala sta le šest 60-metrskih raztežajev, vse drugo pa preplezala brez varo­vanja. Razmere v spodnjem delu so bile odlične, zgoraj pa so se poslab­šale. Vseeno sta celo smer preple­zala v snegu. Z nekaj truda jima je uspelo urediti varovališča v skali, vmesno varovanje pa je bilo bolj simbolično. Ker je Giovanni Bazo med vzponom izgubil anorak gore-teks, sta se na vrhu odločila za povratek čez steno. Sestopala sta levo od smeri (če gledamo iz doline) in po številnih spustih po vrvi ter ple­zanju navzdol po šestih urah prišla do vznožja. Za zahteven sestop sta torej porabila le uro manj kot za vzpon, vendar sta našla izgubljeni anorak.

Šola alpinističnega smučanja
Podkomisija za alpinistično smu­čanje pri PZS je pripravila tečaj alpinističnega smučanja, na katerem bodo učili elemente smučarske teh­nike za varno in tekoče smučanje na strminah do 45 stopinj. Prvi del tečaja bo od 11. do 15. marca na Ka­ninu, drugi pa od 27. do 29. marca na Zelenici. Pogoj za udeležbo je sta­rost 18 let in opravljen začetni te­čaj zimske alpinistike in/ali turnega smučanja. Prijave sprejemajo na PZS, Dvoržakova 9. Ljubljana, tel. (061) 312-553, faks (061) 13-22-140, ga. Meta Vukič do zasedbe prostih mest (18) oziroma najkasneje do 13. 2.1998.

Nov dostop do plezališča v Podpeči
Plezališče v Podpeči postaja ve­dno bolj priljubljen cilj športnih plezalcev, vendar pa povečan obisk prinaša s seboj tudi nekaj proble­mov. V vodniku Plezališča Slove­nije je opisan dostop preko vasi Podpeč, parkirišče pa je označeno malo za vasjo pri podvozu ceste pod železnico. Ker pa je to hkrati tudi obračališče avtobusa, se je že zgo­dilo, da avtobus ni mogel obrniti. Zaradi razumljivih pritožb domači­nov so plezalci sklenili, da ta dostop do plezališča opustijo. Novi dostop vodi preko vasi Hrastovlje, Dol in Zanigrad. Tik pred Zanigradom je možno parkirati pri cerkvi (vendar ne pri hišah v vasi!). Pri novem do­stopu je vožnje za kakšno minuto več, vendar je peš pot celo krajša kot pri starem dostopu. Seveda so vsi obiskovalci dolžni skrbeti za či­stočo in pospravljanje smeti za se­boj.

Zbor gorskih vodnikov
Redni letni zbor gorskih vodni­kov Slovenije bo 7. in 8. februarja na Bledu. Prvi dan bo posvečen zasedanju, drugi dan pa bodo izkori­stili za turni smuk.

Miha Peternel

20 let AO Bohinj
V petek je bila v Kulturnem domu J. Ažmana v Bohinjski Bi­strici otvoritev fotografske doku­mentarne razstave ob 20-letnici AO Bohinj, ustanovljenega 17. de­cembra 1977. Razstavljeno je 80 barvnih fotografij članov odseka, v glavnem Jankota Arha, Lojza Budkoviča, Jankota Humarja, Bo­štjana Repinca in Martina Šo­larja. Otvoritev je povezoval Mar­tin Šolar, odlomke iz člankov Marka Šurca je brala Anica Bajt, osrednjo točko, predstavitev alpinizma v Bohinju, pa je pripravil Tine Mihelič. Odprtja se je udele­žilo približno 50 ljudi, v glavnem predstavnikov vseh še živečih ge­neracij.

Petnajsta pohorska smučina 7. februarja
Postaja GRS Maribor pripra­vlja tradicionalno, letos že 15. Po­horsko smučino. Ta prireditev, ki ima predhodnico v turnem smuku (opravili so ga leta 1934, še z vezmi kandahar na smučeh). Sedaj je proga urejena s teptalnim strojem, dolga pa je 50 km, čeprav se jo da preteči tudi v skrajšani verziji. Vodi od Grmovškovega doma na Črni vrh, potem pa navzdol do Ribniške koče, pa na Jezerski vrh in čez Šikarico k Lovrenšklim je­zerom in tekaški progi Roglje. Pri koči GRS na sredi poti je na Pe­sku kontrolna točka, potem pa na­prej do Klopnega vrha in Šumika, do Areha, kjer je cilj. Letošnja Po­horska smučina, ki se bo začela v soboto, 7. februarja ob 8. uri, ve­lja tudi za pridobitev lovorike Pohorc, Koroška grča in Kaveljc-korenina. Start krajših pohodov bo ob 8.30 na Kopah, ob 11. uri pa na Roglji. Prijave sprejemajo v po­slovalnicah Kompasa v Mariboru (062/26-751) in Slovenj Gradcu (0602/41-152), startnina pa je 2000 SIT, za tiste, ki se bodo prijavili šele na startnem mestu 2500 SIT, za skrajšani progi pa 1500 oziroma 2000 SIT. Tekači, ki se bodo ude­ležili Pohorske smučine, bodo do­bili spominsko kolajno, golaž in okrepčilo na poti, najboljši po­samezniki in ekipe pa tudi pokale. Okrepčila na poti bodo dele­žni tudi pohodniki, za spomin pa bodo lahko obdržali štartne šte­vilke.

Z Nove Zelandije
Mariborska odprava, v kateri so Igor Drstvenšek, Dušan Golubič, Mirko Renčelj in Špela Vešligaj, se je 13. januarja povzpela na najvišji vrh Nove Zelandije Mt. Cook – Aoraki. Izbrali so si dostop prek lede­nika Linda in smer po SV grapi (65/45 st., 500 m). Imeli so odlične razmere razen v zgornjem, najstrmejšem delu, kjer so naleteli na kr­hek led. Dan je bil čudovit, brez oblakov, z rahlim vetrom. Sesto­pili so po severovzhodnem grebenu, kjer sicer poteka Normalna smer. Za vzpon in sestop so potrebovali 19 ur.
Sporočilo je posredoval Dušan Golubič in sicer z elektronsko po­što iz neke Internet-kavarne v Taipeiju na Tajvanu. Tam je opravil tudi vzpon na Yu-Shan (3952 m). Vzpon, ki sicer tehnično ni zahteven, je po­tekal v izjemno lepem vremenu (te­den dni pred tem je bilo vreme slabo in je snežilo), za vzpon in sestop pa je potreboval le 12 ur. Pod vrhom je na višini 3400 m nekakšen bivak, kjer je bilo precej ljudi, saj večina turo opravi deljeno, v dveh dneh.

Po sledeh bratov Seljan
Za brata Mirko in Stjepan Seljan iz Karlovca velja, da sta bila prva z območja nekdanje Jugoslavije, ki sta raziskovala (tudi) južnoameri­ške Ande. Po njima se sedaj ime­nuje Center za ekspedicionizem, ki so ga lani ustanovili v njunem ro­dnem mestu. Imajo obsežne načrte, od znanstvenih raziskovanj in zalo­žniške dejavnosti do organiziranja odprav in vzgoje kadrov za njih, združujejo pa vse mogoče, od pla­nincev do znanstvenikov. Njihov se­daj glavni projekt se imenuje Po sle­deh bratov Seljan, ki zajema tudi odpravo v Južno Ameriko.
Center je nedavno že izdal knjigo Mladena Postružnika Zemlja vul­kana (Tiskarna Šoštarič, Bajina 16, Karlovac; cena 60 kun). Bogato ilustrirana knjiga slikovito opisuje enomesečno odpravo v ekvadorske Ande in zgodovino karlovškega odpravarstva in je njihov prvi tovrstni potopis od časov bratov Seljan.

World, novi bilten UIAA
Letošnja prva številka bil­tena mednarodne planinske zveze UIAA je izšla v povsem prenovljeni podobi. Je nekoliko manjšega for­mata, z barvnim ovitkom in tudi tekst je na boljšem papirju, bolj dopadljiv je prelom, ves je v angleškem jeziku in nov je tudi naslov World, Mountaineering and Climbing, ki vsekakor odseva (novi, prilagojen) odnos do športnega plezanja. Novi urednik Ernst Haase iz Nemčije je v bilten takoj za uvodnikom pred­sednika zveze uvrstil članek o ge­neralni skupščini UIAA, ki je bila lani 4. oktobra pri nas v Kranjski Gori. Sicer pa se vsebina bistveno ne razlikuje od dosedanjih biltenov. Vključeno je tudi poročilo medna­rodnega tabora v Chola Shanu, ki se ga je nadvse uspešno udeležila tudi trojica naših alpinistov.

Zgibanka Pozor snežni plaz!
Podkomisija za reševanje iz­pod plazov pri Gorski reševalni službi Slovenije je ob opozoril­nem plakatu izdala lično zgibanko z naslovom Pozor snežni plaz! Vsebinsko in oblikovno jo je zasnoval Miha Pavšek, vsebuje pa osnovne napotke za varstvo pred snežnimi plazovi, evropsko petstopenjsko lestvico nevarnosti proženja plazov in nekaj najpomembnejših na­slovov kje je mogoče dobiti infor­macije o razmerah oziroma sto­pnji nevarnosti. Izdajo je omogo­čila Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje Ministrstva za obrambo.

Franci Savenc

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja