Alpinistične novice 40/1973

Konec sezone?
Prvi sneg, ki je pred dnevi po­belili vrhove je prekinil, morda pa celo sklenil letošnjo letno ple­zalno sezono. Večina alpinistov je zadnjo nedeljo mirovala, sedaj pa že razmišljajo o zimski sezoni in morda še o možnostih vzponov na 29. november v Paklenici. To­da četudi težjih vzponov letos ne bo več, bo letošnja sezona šla v anale kot ena najbolj uspešnih doslej.

Naloge KOTG
Naloge komisije za odprave v tuja gorstva, ki je po novem prav­zaprav vodstvo »Ekspedicijskega kluba« bodo v prihodnjem letu kaj pestre in odgovorne. Osred­nja bo vsekakor priprava V. Ju­goslovanske alpinistične odprave v Himalajo, čeprav je še mnogo nejasnega o cilju in zato tudi iz­biri kandidatov. Komisija bo da­lje pomagala pri organizaciji ju­goslovanske odprave v Kavkaz, katere naloga bo predvsem presku­siti perspektivne kadre in omo­gočiti tudi manjšim odsekom, da pošljejo svoje najboljše člane v tuja visoka gorstva. Izbor kandi­datov pa bo mogoč šele, ko bo komisija v Moskvi potrdila zamenjavo in končno bo komisija podprla tudi uresničitev manjše odprave Akademskega PD v afri­ški Hoggar, ki naj bi predvido­ma krenila na pot že prve dni prihodnjega leta. Seveda pa ne bo manjkalo tudi raznih manjših raziskovalnih nalog ter priprav. V načrtu je tudi posebna razsta­va, ki bo posvečena eni od pre­teklih odprav.

Usmerjanje v planinstvo
Študentje Visoke šole za teles­no kulturo se po drugem letniku odločajo za različna usmerjanja, po novem se bodo lahko tudi v planinstvo. Prvi se je odločil za oranje ledine na tem področju Joža Mihelič, njegovi mentorji pa so Silvo Kristan, Franci Savenc in France Zupan. Vodstvo šole pričakuje, da se bo v novem šolskem letu za planinstvo odlo­čilo še nekaj študentov, saj je zanimanje precejšnje, program pa je tudi podrobno sestavljen.

Največ v Makedoniji
Razne statistike o najvišjih vr­hovih so za planince navadno ze­lo zanimive. V tujini so jih se­stavili že celo vrsto, od pregleda sedem in osemtisočakov Azije, do štiritisočakov (celo s stranskimi vrhovi) Evrope itd. In kako je pri nas? Znani so le grobi podat­ki, ki govore, da sta v Jugoslaviji 102 vrhova, ki segata nad 2000 metrov. Od teh jih je v Make­doniji 32, v Črni gori 22, Sloveni­ja 18, drugi pa so v Srbiji in Bosni s Hercegovino, le Hrvatska je brez njih.

Zlata doba klasičnega alpinizma
Med planinci so znana številna slavna imena plezalcev, ki so se skušali v domačih in tujih gorah od prvih začetkov do današnjih dni. Na včerajšnji dan pred 60 leti se je smrtno ponesrečil eden od njih – Paul Preuss star ko­maj 27 let. Njegovo ime je po­leg Hansa Dülferja (rodil se je pred 80 leti) neločljivo povezano z obdobjem, ki je znano kot zlato obdobje klasičnega alpinizma Brez tehničnih pripomočkov sta sama in redkeje v navezi premagala številne znane stene in njune smeri še danes niso izgubile na velja­vi. Paul Preuss je npr. v svoji kratki toda silno bogati karieri preplezal kar nekaj nad 1200 alpskih vrhov.

Težave pod Raduho
Ko je iz Koroškega AO prišel glas o tem, da predlagajo progla­sitev Male Raduhe za plezalni vr­tec, so se oglasili drugi, ki se sprašujejo kako bo pod Raduho letos pozimi. Nova postojanka na Grohotu bo zaprta, nekdanje zavetišče pa prav tako. Kje naj bi tedaj prenočevali? Res da obstajajo možnosti pri Bukovniku, morda bi se dalo adaptirati tudi katero od planšarskih koč, toda vse to bo sedaj na hitro zelo težko realizirati. Zimski vzponi v Raduhi, tudi Mali pa so kot nalašč za pripravo na težje stene v Kamniških ali Julijskih Alpah. Morda pa bi planinsko društvo Mežica le lahko nekje uredilo zimsko sobo ali dovolilo uporabo zaveti­šča?

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja