Sedaj še Japonci
Kakor poroča Alpinusmus so nam v Nepalu pošteno zagodli. Čeprav so obljubljali, da bomo Jugoslovani prvi, katerim bodo odobrili vzpon na Kangbačen (po prepovedi, ki je našim odpravam že dvakrat prekrižala račune), se je zgodilo drugače. Že pred časom smo poročali, da bodo spomladi poskušali Poljaki v zadnji številki nemške revije pa lahko beremo, da so letos po monsunu že odšli pod gore Japonci. Čeprav je v novici tudi napaka (da so Jugoslovani na vrsti spomladi), zna biti, da bo potrebno iskati nove cilje.
Novice z zamudo
Je že tako, da pridejo nekatere novice s precejšnjo zamudo, toda to še ne pomeni, da jih ni vredno omeniti. Tako smo izvedeli, da sta dva alpinistična samorastnika, Silvo Kragelj (26) iz Zatolmina in Alojz Fon iz Drežnice, 7. avgusta letos preplezala Whymperjevo smer v južni steni Grandes Jorassa in to celo z varianto. Dva dni za tem pa sta opravila še prečenje od Aig. du Midi na Mt. Blanc in nazaj. Pred tremi tedni pa sta v navezi z Jožkom Klinkom naskočila še Furggent greben v Matterhornu. Žal pa je višina preveč zdelala novega člana naveze, tako da so se morali v zgornjem delu umakniti iz smeri, toda vrh so vseeno dosegli in sestopili po italijanski smeri.
Izvedeli smo tudi, da je Jože Oman, ki že dalj časa živi v Švici, letos poleti preplezal direktno smer v znani in težki steni Scharek Weterhorna.
Mitja Močnik in Rajko Rotner (AAO) sta 30. julija preplezala novo smer (desno od smeri 650) v Zapotoškem vrhu. Ocenila sta jo s IV, zgornji del II. Dan za tem pa sta preplezala še novo smer »po levi grapi« v Srebrnjaku. Smer poteka med 643 in 644, ocenila pa sta jo s IV/III, 6 ur.
Jože Rožič je 7. t. m. sam preplezal Direktno smer (359) v Rušici dan za tem (v navezi z Lojzetom Novakom) »Skalaško« v Špiku, tretji dan pa sam še Kaminsko in Severni raz Male Mojstrovke.
13. februarja letos je minilo 20 let, odkar sta naša rojaka Dinko Bertoncelj in France Jerman prva stopila na »Camapanile Invencible« v Andih blizu Bariloč. Vrh je od tedaj znan le še pod imenom »Slovenski zvonik«, ob obletnici pa je argentinski SPD izdal posebno značko.
25-letnica smrti Debelakove
Na današnji dan pred 25 leti je v starosti 44 let umrla Mira Marko Debelakova, alpinistka svetovnega slovesa in odlična planinska pisateljica. Poleg mnogih prvenstvenih vzponov v domačih gorah – omenimo naj samo severno steno Špika – se je zapisala z novimi vzponi tudi v številne tuje stene (Ben Nevis v Angliji, Zahodni Julijci …). Leta 1933 je napisala naš prvi učbenik za alpiniste »Plezalno tehniko«, zbrala gradivo za »Kroniko Triglava«, uveljavila pa se je tudi kot predavateljica itd.
Chan Tengri
Zahodni (ali sovjetski) Tien Šan je malo obiskan in tudi še dokaj neraziskan, saj leži vse preblizu meje s Kitajsko. Do leta 1943 so menili, da je Chan Tengri njegov najvišji vrh, pripisovali pa so mu 7200 m. Potem so odkrili Pik Pobedo (7439 m) in se Pik Dostuk (7003 m), toda Chan Tengri je še vedno »pojem«. Po grebenu so se nanj prvič povzpeli 10. septembra 1931 trije sovjetski alpinisti pod vodstvom Pogrebeckega. Potem so to smer še, večkrat ponovili. Šele lotos pa je Chan Tengri dobil dve novi smeri. Prvo so prek severne stene po nekajletnih raziskavah izpeljali alpinisti iz Krasnojarskega. 2000 m visoko, mestoma previsno steno, so plezali mesec dni in pol ter jo še izmerili; njegova prava višina je 7010 m (in ne 6995 m). Drugo prvenstveno smer pa so preplezali alpinisti iz Uzbekistana in sicer po jugozahodnem rebru. O težavah najlepše priča podatek, da so se z zadnjimi 300 m ukvarjali kar 16 dni in da je uspela šele peta naveza.
40 let bolgarske GRS
Planinska kontrolno-reševalna služba Bolgarije letos slavi 40-letnico obstoja. Že njeno ime pove, da se ne ukvarja le z reševanjem, temveč v veliki meri tudi s preventivo. V letih kar obstoja so usposobili okoli 3000 reševalcev, sedaj pa v 34 postajah dela 750 reševalcev in 70 zdravnikov. Po gorah in v vznožju imajo 74 kontrolnih točk, v zadnjih petih letih pa so bili na terenu skupno okoli 58500 dni. Bolgarska GRS deluje v okviru njihove organizacije rdečega križa, čeprav je najtesneje povezana s planinstvom in alpinizmom.
Mala Raduha – plezalni vrtec
Alpinisti Koroškega AO so se odločili, da predlagajo KA in sosednjim AO, naj bi steno Male Raduhe (in Uršljo) proglasili za plezalni vrtec, saj je visoka le do 180 m. Njene smeri bi opremili s stojiščnimi kini in pripravili tudi poseben ciklostiran vodnik, tako da bi bila kar najbolj primerna za tečaje in treninge, vzpone v njej pa ne bi več registrirali za plezalne.
Predlog pa ne velja za Veliko Raduho (višina stene 350 – 400 m), ki naj bi našla svoje mesto tudi v novem plezalnem vodniku po Kamniških in Savinjskih Alpah. V tej steni sta Miran Golobinek in Viktor Povsod (KAO) 16. t. m. tudi preplezala novo smer – Pripravniško (III-IV, 300 m, 4 ure).
Program odprave v Ande
Poljska odprava v Južno Ameriko, ki bo odšla na pot še pred koncem letošnjega leta, ima izredno bogat program. V gorah Čila, Peruja, Kolumbije in Venezuele bodo vsaj štiri mesece (december – marec), njihove naloge pa bodo alpinističnega in znanstvenega značaja. Vodja odprave bo Riszard Rodžinski (38), članov odprave pa bo 11. Za priprave, potovanje (z ladjo) ter bivanje v Južni Ameriki so si skupno rezervirali kar 310 delovnih dni.