Nova smer v Jerebici
V soboto zjutraj sta se iz Bovca napotili dve navezi Akademskega AO: Janez Gradišar – Marjan Osterman in Igor Herzog – Tine Mihelič. Po 6 urah so okoli 11. ure vstopili v južno steno Jerebice (iz Možnice) in sicer levo od »Zimske«, ki sta jo spomladi preplezala Gradišar in Golli. Bivakirali so nekako sredi stene, v nedeljo pa so izplezali po skupno 14 urah plezanja. Smer, ki je še niso poimenovali, so ocenili s V tež. stopnjo, visoka pa je okoli 350 metrov.
Nad Triglavskimi jezeri
V nedeljo sta Jože Mihelič in Marjan Hutter hotela ponoviti Brojanovo smer (706) v Veliki Tičarici. Toda ugotovila sta, da ni praktično nobene verjetnosti da poteka tam kjer je vrisana (glej opombo pri opisu), zato sta se raje napotila v »južni kamin« Kopice. Stena tega vrha je sicer nizka (okoli 100 m) toda zaradi bližine doma (1 ura) in težavne skale bo morda zamikala še koga. Nova smer (verjetno sploh prva v steni) ki sta jo preplezala ima oceno VI-, plezala pa sta jo (prosto) okoli 2 uri.
Jesen v Himalaji
V letošnjem pomonsunskem obdobju je v Himalaji osem večjih alpinističnih odprav. Štiri so iz Evrope (zahodno nemška – Dhaulagiri III, italijanska španska in angleška) štiri pa z Japonske. Med zadnjimi je najštevilnejša ekipa (48 članov) katera si je za cilj postavila steno Everesta.
AŠ Matica
V torek ob 18. uri bo v pisarni PD Ljubljana-matica prvi sestanek alpinistične šole. Vaje v plezanju bodo nato vsako sredo popoldne na Turncu, za predavanja pa se bodo dogovorili na sestanku. Vodstvo odseka se je za jesenski pričetek šole odločilo zato ker so mladi spomladi preveč zavzeti s šolskimi obveznostmi. Vse informacije nudijo v društveni pisarni – Miklošičeva 17 (tel. 312-645).
Južna stena Ingolffjelda
Mešana dansko-angleška odprava, ki jo je vodil naš rojak Dolfi Rotovnik ni imela sreče v južni steni Ingolffjelda na Grenlandu. Imeli so zelo slabo vreme. Od prvih 15 dni sta bila sončna le dva, tako da je jurišna naveza lahko postavila le tabor I in še tega v visečih mrežah (okoli 300 m nad vstopom). V drugem poskusu, ko jih je tako kot v prvem zavrnil nov sneg, so dosegli že višino 600 m (obrnili so se šele po 50 urah čakanja). Toda stena je ostala povsem zasnežena in plazovi so padali tudi po 1200 m globoko v enem samem skoku pridružile pa so se jim še velike skale. Tretji poskus so napravili šele, ko je sneg povsem skopnel toda več kot drugega bivaka niso dosegli, ker jih je zopet pregnalo slabo vreme. To pa je tudi pomenilo konec poskusov v 1600 m steni Ingolffjelda (2560 m). Toda predno so se vrnili so v okolici vseeno opravili še sedem prvenstvenih vzponov, saj so bili vsi udeleženci odlično pripravljeni. Odprava je na Grenlandu posnela okoli 600 m barvnega 16 mm filma, iz česar bodo pripravili za TV 25 minutni zapis poln dramatičnih dogodkov, posebno o tistih trenutkih, ko je v steni okoli bivaka II divjal vihar.
Zanimanje med alpinisti
Odkar se je razvedelo, da bo od 19. t. m. izlet v Wilder Kaiser je med alpinisti silno poraslo zanimanje za to skupino eno prvih, ki so jih naši plezalci po vojni spoznali v tujini. Odigrala pa je tudi pomembno vlogo v razvoju modernega alpinizma. Vodnik po skupini »Kaisergebirge« sta za založbo Rother napisala Leuchs in Nieberl, doživel pa je že sedem izdaj.
Prijave za izlet sprejema pisarna PD Ljubljana-matica, stroški za prevoz in zavarovanje alpinistov pa bodo med 200 in 250 dinarji. Izlet bo vodil Rado Kočevar.
Dve prvenstveni
Janez Rupan in Lojze Šteblaj sta v petek preplezala novo smer v severni steni Ušlje (levo od Veverice nad Zapodnom). Prvi trije raztežaji nove smeri so sicer nekoliko krušljivi zato pa je nadaljevanje (višina stene je okoli 300 m) zelo zanimivo – ker poteka po kaminih in preduhih za dvema velikima luskama. Ocena III-IV, 7 ur.
V nedeljo pa sta Rupar in Šteblaj preplezala še prvenstveno smer v severni steni Pelca nad Klonicami. Nova smer gre desno od direktne (Krušic in tovariši), stena je visoka okoli 300 m, ocena III-IV, čas plezanja pet ur in pol.
Reševanje v štafeti
Ponoči od petka na soboto so reševalci v dolini dobili sporočilo, da sta v severni steni Planjave dva plezalca potrebna pomoči. Mesto nesreče so plošče pod Babami, levo od Drofenikove smeri. Reševalci iz postaj GRS Celje, Maribor, Kamnik in Prevalje so takoj krenili na pot in po nekaj več kot šestih urah dosegli rob stene nad »ponesrečencema«. Iz globine okoli 400 m so najprej dvigali Celjani, nato Mariborčani, Kamničani, na koncu pa še Prevaljčani. Uporabili so torej takozvani »štafetni sistem« reševanja. Akcija je trajala okoli 4 ure.
Na terenu je bil tudi helikopter. Pilot je namreč iskal primerna mesta za pristajanje in jih tudi preverjal, v akciji pa ni sodeloval, ker to ni bilo potrebno.
Ponovitev »Trikota«
Zoran Bešlin in Andrej Grasselli (oba AO Matica) sta v nedeljo ponovila. »Trikot« v severni steni Dolgega hrbta. Plezalca sta za smer potrebovala osem ur in pol.
Pozimi v Prokletije
Člani Koroškega AO so se lani v Prokletijah srečali s skupino alpinistov iz Poljske in z njimi tudi vzpostavili stalne stike. Prvi rezultat tega bo, če bo le JLA pripravljena pomagati pri transportu skupna zimska alpinistična odprava v Prokletije. Odhod bo 10. februarja 1974.