Še ena prvenstvena
Tik pred poslabšanjem vremena sta Franc Jeromen in Janez Rupar (AAO) preplezala še eno prvenstveno smer, in sicer v doslej »neznani« južni steni Vrha pod Planjo. Stena je visoka 300 m (III-IV), do nje pa vodi graben (I-II), ki ga je tudi okoli 200 m. Za ves vzpon sta porabila pet ur in pol, pristopila pa sta iz Trente po poti na Kriške pode in nato levo pod steno.
Spominsko obeležje
V nedeljo, 28. t. m., bodo člani AO Jesenice v Krnici pod Razorjem odkrili spominsko obeležje za tragično preminulim Marjanom Zorčem. Marjan Zorč se je ponesrečil letos 1. julija med sestopom z Rakove špice in sicer na poti prek Kriške stene.
Akademska A
Pred dnevi se je v Ljubljani začela še druga alpinistična šola. Organizator je Akademski alpinistični odsek (Trg revolucije 1 – soba 56), njen program pa je nadaljevalni, torej namenjen predvsem tistim, ki so šolo že obiskovali v pomladanskem času. Razen praktičnih vaj na Turncu (plezanje z dvojno vrvjo, nihalni manevri, vlek, dvigovanje po vrvi …) bodo tudi redna četrtkova predavanja v društveni pisarni (ob 20 uri). Drevi bo na programu gorska reševalna služba, prihodnji teden »Problemi VI stopnje« …
Vodstvo AAO je tudi že določilo datum letošnjega »sprejema«. Sprejem novih članov v AAO bo 11. in 12. novembra v Tamarju. Pogoje za sprejem ima 8 pripravnikov, štirje od njih pa so tudi že opravili praktični izpit.
Objestnost ali …?
Marsikdo se še spominja, da je včasih lahko brez skrbi odložil nahrbtnik na klopi v koči in odšel na celodnevno turo. Nekaj podobnega je veljalo tudi za bivake, vznožja sten in podobne točke v gorah. V zadnjem času pa je takih, ki verjamejo v prislovično poštenost obiskovalcev gora, vedno manj! Nedavno je nekdo odnesel iz še nedograjenega bivaka »Pod Srcem« spalno vrečo, nekdo (ali več njih) je skušal vdreti v bivak III, čeprav je vsem znano, da je ključe mogoče dobiti pri načelniku AO Jesenice, poškodoval je vrata in okno. Potrebna bo hitra akcija, da bivak pozimi ne bo propadal. In ne nazadnje, znani so celo primeri, da »planinci« poberejo pod steno opremo, ki sta jo tam pustila plezalca, preden sta odšla v steno!
Čeprav to ni le problem naših gora in naše organizacije, bi bilo nujno potrebno, da se vsi potrudimo in skušamo najti tiste, ki kršijo ustaljena gorniška pravila (da ne govorimo o kazenskem deliktu) in jih čim prej ožigosamo ter izključimo iz naše sredine.
Dobro sodelovanje
Vsi tisti, ki se bodo letos jeseni še povzpeli na Veliki Snežnik (dokler bo še primerno vreme, ga bodo odpirali ob sobotah in nedeljah), bodo nemalo presenečeni, ker v postojanki sveti električna luč. Radio klub »Triglav« iz Ljubljane, ki redno prihaja na Snežnik, kadar imajo večja tekmovanja, je namreč PD Ilirska Bistrica odstopil agregat društveni delavci pa so hitro napeljali potrebne žice. Električna luč je prvič zasvetila 22. septembra letos.
Vse, ki jih zanima vzpon na Veliki Snežnik, opozarjamo da okoli 500 m iz Ilirske Bistrice po cesti proti Sviščakom, stoji posebna tabla, na kateri PD obvešča ali je postojanka odprta ali ne. Skupine, ki bi rade zavetišče obiskale med tednom, pa naj pravočasno sporoče svoje želje oskrbniku Jožetu Matetu, Gregorčičeva 12 – Ilirska Bistrica.
Seznam prvenstvenih vzponov
France Malešič (AO Kamnik) je pred dnevi zaključil zbiranje gradiva o vseh prvenstvenih vzponih, ki so bili doslej opravljeni na področju Kamniških ali Savinjskih Alp. Ta seznam bo uredniški odbor vodnika »Plezalni vzponi – Kamniške in Savinjske Alpe« sedaj razmnožil in razposlal vsem AO ter nekaterim posameznikom, da bi ga pregledali, dopolnili in korigirali. Le tako bo namreč mogoče še pred dokončno redakcijo novega vodnika (izšel bo konec leta 1974 ali spomladi 1975) vnesti tudi tiste podrobnosti, ki so bile do sedaj prezrte. Seznam, ki bo imel tudi navedbo dostopne literature, bo do izida vodnika služil tudi za načrtovanje manj poznanih vzponov.
Spet brez naših
Pred kratkim so tuji časopisi objavili zopet nov seznam himalajskih odprav, ki so že napovedane (jesen 1973 do spomladi 1976). Iz njega razberemo, da je svoj prihod dokončno napovedalo 8 japonskih, 5 italijanskih, 3 zahodno nemške, 2 angleški, 1 avstrijsko-nemška, 1 nizozemska in 1 avstrijska odprava. Za cilj so si zbrali med drugim štiri še nepreplezane vrhove višje od 6980 m in Lamjung Himal (v masivu Anapurne), na katerega doslej nobena odprava niti še ni poskušala priti. Kaj pa naša odprava?
Ponovitve
V zadnjem času smo izvedeli le za dve pomembnejši ponovitvi. Jaka Prelog je (6. t. m.) s tovarišem še tretjič (druga ponovitev) – z manjšo (lažjo) varianto v zgornjem delu stene – preplezal »Elčevo smer« v severni steni Planjave. Bojan Zupet (AO Železničar) in Marko Klopčič (AAO) pa sta (7. t. m.) opravila tretjo ponovitev »leve smeri« (Kopačeve) v Štruci. Drugo ponovitev sta letos avgusta opravila Kamničana Lojze Jerman in Janez Šuštaršič.
Poljaki na Kavkazu
Letošnje poletje se je v Kavkazu (tabor Uzinkol) mudila tudi 11-članska poljska odprava iz Kluba Wiskogorski, ki jo je vodil K. Dzigovedski. V treh tednih so imeli le dva dneva slabega vremena, zato je seznam vzponov zelo pester. Skupno so preplezali 12 različnih smeri, od tega dve prvenstveni smeri v severni in zahodni steni vrha Zamok (3872 m), obe ocenjeni z najtežjo oceno v ledu. Prvič so ponovili tudi smer Ruzevskega (prvi vzpon 1968) v južni steni vrha Kirpič (3774 m), ki je ocenjena s V. b in jo imajo za eno najtežjih v Kavkazu.
Kje so vabila?
Slovenski in vsi Jugoslovanski alpinisti se že tretje leto zapored sprašujejo, kako da ne dobivamo več vabil za udeležbo v najbolj znanem mednarodnem alpinističnem taboru, ki je vsako drugo leto v ENSA (šola za smučanje in alpinizem) v Chamonixu. Sedaj smo izvedeli, da je bila PZ Jugoslavije tudi letos na seznamu vabljenih (skupno so povabili 27 nacionalnih organizacij), da so vabila razposlali 17. aprila, znano ni le to, v katerem predalu so vabila obležala!