Spletni začetek (iz uvodne besede Petra Podgornika)
Pred 15. leti je Peter Podgornik na www.primorskestene.com začel s spletnim opisovanjem alpinističnih smeri v sončnih stenah Julijskih Alp. Nastala je zbirka, ki je (brezplačno) namenjena plezalcem in ljubiteljem narave, da bodo lahko uživali v primorskih stenah in brezpotjih. Istočasno pa njegovo delo koristi reševalcem, da bodo lahko hitro in na pravem mestu pomagali v primeru nesreč in nezgod.
Že na začetku alpinistične poti je Peter spoznal, da je velik problem vodniška literatura. V tistih letih je bilo skoraj nemogoče dobiti vodnik V naših stenah (1954) ali odličen plezalni vodnik Vzhodne Julijske Alpe (1970). Sledila so leta, ko je bilo v stenah preplezanih veliko novih smeri tudi v do tedaj neobdelanih območjih. Kljub tekočemu objavljanju teh novosti v Alpinističnih novicah, Planinskem vestniku in kasneje Alpinističnih razgledih so te novosti dobile smiselno obliko šele v skromnih plezalnih vodnikih, ki so jih pripravili dejavni plezalci tistega časa. Kljub napakam so bili odlična vodila za plezalce.
Dobrodošel vir teh informacij je (bil) zbornik komisije za alpinizem pri PZS – Slovenski alpinizem. Dolgotrajen trud posameznikov občasno rodi sadove v obliki novih plezalnih vodnikov, na račun interneta pa je mogoče priti do informacij za določene smeri. Prav plezalni vodniki z izborom najlepših smeri in na internetu dostopne informacije za določene smeri so veliko plezalcev današnjega časa usmerile k že znanim smerem in omejile možnosti za nove smeri. Redkejše novice o novih smereh dajejo vedeti, da generacije starih plezalcev odhajajo, mladi pa nimajo pravega motiva oziroma ne vedo, kje je kaj, ker enostavno nimajo od kje izvedeti.
Edino podatek o celotno obdelani steni z informacijo o vseh preplezanih smereh in variantah, daje dober pregled nad opravljenim in ponuja nove možnosti. Boljše fotografije sten s pravilno vrisanimi smermi, opisi in skice smeri ter podrobni opisi dostopa in sestopa so garancija, da bo v stenah uživalo veliko plezalcev. Tisti, ki imajo oko za novo, bodo našli še marsikaj zanimivega. Ker je to naša alpinistična dediščina, Peter meni, da je naša dolžnost, da jo ohranimo. Nekateri plezalci so že začeli s spiski smeri, kar je že nekaj za začetek.
Peter se je za projekt odločil, da bo poskusil na primeren način urediti področje primorskih sten, ker so stene njegov drugi dom. Več kot tri desetletja je poskušal čim več pridobljenih informacij ohraniti in jih nekega dne urediti v primerni obliki. V veliko pomoč so mu bili nekateri plezalci in obstoječa vodniška literatura. Ker je to zahtevno in dolgotrajno delo, se je odločil za postopno obdelavo sten in objavo na spletu, kjer bodo uporabniki lahko sodelovali s pripombami, dopolnili, uporabnimi fotografijami in informacijami o novih smereh. Na ta način so pridobili največ koristnih podatkov in poskušali stvari še izboljšati. Če bo nekoč možnost pridobljene podatke spraviti v papirnato obliko, bo to zares celovit dokument.
Peter vseskozi verjame, da je čas, da tisto, kar so plezalci vsa ta leta sejali, zdaj požanjejo. Eden od plezalcev ga je tretji dan sodelovanja vprašal, kaj bo imel od tega, ko to počne. Peter mu je odgovoril: “Nič.” Njegovo prepričanje je, da so tisti, ki merijo bogastvo po debelini denarnice, večni reveži. “Naj vas ogenj, ki sem ga zanetil, greje v teh hladnih dneh. Grejte se ob njem in pazite, da ne ugasne. Mene greje že dolgo in srečen sem, ker mu moč ne popušča. Napravimo spomin na tiste, s katerimi smo se nekoč skupaj greli.”
Peter Mežnar – Alpinistične novice 8. december 2009: Peter Podgornik je gotovo eden tistih, ‘ki še v grobu ne bo dal miru’. Tokrat je, kot se je sam izrazil, imel dobro leto dela na triintrideset let podlage in nastala je ta stran, ki pa se bo še širila in ima ambicijo postati še kaj več. Kdor Petra pozna, v to ne dvomi. Tisti, ki si želite nekaj branja v razmislek, pa le preberite uvod. Kaj si človek lahko želi več za Miklavža? Z besedami soimenjaka – uživajte.
Danes
Peter Podgornik: “Iz stopinj preteklosti smo zgradili zaklade sedanjosti”
Mineva petnajst let od začetka delovanja spletišča Primorske stene, ki je med plezalci hitro našlo svoje pravo mesto. Začetnemu gradivu se je v tem času pridružilo ogromno novega. Odziv tistih, ki takrat med predstavljenimi na spletu niso našli svojih smeri, je bil več kot dobrodošel. Kmalu so priromale njihove novosti, ki so hitro našle svoje mesto med že urejenimi. Brskanje po arhivih in informacije iz različnih alpinističnih publikacij/virov doma in v tujini je razrešilo marsikatero uganko. Z načrtnim iskanjem in primerjanjem obstoječega smo lahko ugotovili, v katero steno sploh spada, katera smer, za katero smo imeli nepopolne podatke.
Ves ta čas je bilo prijetno sodelovati z vsemi generacijami plezalcev, ki so razumeli, da bomo s skupnim sodelovanjem bazo podatkov še obogatili. Aktivni plezalci so med tem časom zagotovo iz vidnega na spletu hitro ugotovil, kje je še prostor za nove smeri.
Za urednika je bilo najlepše prejemati novosti od plezalcev, s katerimi je z možnostjo današnjega načina komunikacije lahko sproti urejal in vnašal novosti na spletišče.
Tistim, ki pošiljajo novosti, Peter svetuje, da na www.primorskestene.com s klikom na okence SODELOVANJE izpolnijo obrazec, v katerega na enostaven način vnesejo potrebne novosti in jih pošljejo s klikom pošlji.
Vsem v tem času sodelujočim se Peter zahvaljuje za nesebično pomoč. Tistim, ki jih ni več med nami, pa … adijo. Spomini na to, kar smo tačas skupaj doživeli, bogatijo našo gorniško pot.
Posebna zahvala gre Magdi, Sari in Žigi, ki Petra po potrebi rešujejo iz pravopisnih in tehničnih pasti.