V sto letih se je sneženje v Alpah zmanjšalo za več kot tretjino

Nova študija padavin med letoma 1920 in 2020

Eurac research – Valentina Bergonzi

Od 23 odstotkov manj v severnih Alpah do skoraj 50-odstotnega zmanjšanja na jugozahodnih pobočjih Alp – V stotih letih med 1920 in 2020 se je snežna količina v celotnih Alpah v povprečju zmanjšala za pomembnih 34 odstotkov.

Podatke o sezonskem sneženju in padavinah so zbirali na 46 lokacijah po Alpah. Najnovejši so zbrani iz sodobnih vremenskih postaj, zgodovinski podatki pa iz ročno napisanih zapisov, v katerih so opazovalci beležili, koliko centimetrov snega je bilo odloženega na določeni lokaciji. S sodelovanjem s številnimi meteorološkimi uradi, okoljskimi agencijami, združenji prostovoljcev in Univerzo v Trentu je bilo mogoče združiti vse te podatke, ki jih je nato interpretirala ekipa pod vodstvom Eurac Research, ki je ustvarila celovito sliko sneženja v Alpah med letoma 1920 in 2020.

»V Alpah je opazen izrazito negativen trend novozapadlega snega s skupnim zmanjšanjem za približno 34 odstotkov. Zlasti opazno znižanje je bilo opaženo po letu 1980. Ta datum sovpada tudi z enako močnim dvigom temperatur,« pojasnjuje Michele Bozzoli, okoljski meteorolog pri Eurac Research in avtor študije. »Najbolj negativni trendi zadevajo lokacije pod 2000 metri nadmorske višine in so v južnih regijah Italije, Slovenije in dela avstrijskih Alp.

V alpskih območjih na severu, kot sta Švica in severna Tirolska, je raziskovalna skupina ugotavljala, v kolikšen vpliv ima nadmorska višina na sneženje. Čeprav se je v zimskih sezonah povečala količina padavin, je na nižjih nadmorskih višinah sneženje vse pogosteje prešlo v dež, ko so se temperature dvignile. V višjih legah pa se zaradi dovolj nizkih temperatur sneženje ohranja. V jugozahodnih in jugovzhodnih krajih so se temperature tako dvignile, da tudi v višjih legah dež pogosto prevzame mesto sneženja.
Glede na rezultate študije so trendi sneženja najbolj negativni, tik pod višino 2000 m. Takšne pokrajine bodo v prihodnosti verjetno vse redkeje zasnežene.

Sneg je ključen kot vodni zbiralnik za obstoj ledenikov in gorskih potokov. Zmanjšanje snega ne vpliva le na zimske športe, ampak tudi na vse življenjske potrebe živih bitij in narave v okolici. Ni se več mogoče zanašati na to trajnostno prisotno vodo pri načrtovanju politike upravljanja z vodami, pojasnjuje(jo) avtor(ji), …

Študija vključuje rezultate prejšnje študije o Trentino Alto Adige.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja