Odisejada Daulagiri 4.

Slovenska himalajska odprava v južno steno Daulagirija 1981

Dnevnik
Piše: Stane Belak – Šrauf

Toda moral sem si ogledati tudi se­verno in vzhodno pobočje gore – za morebitni sestop, če bi nam stena le uspela. Toda gora je kar trmoglavila. Deževalo in snežilo je, ko smo se naveličani čakanja podali po znani dolini Taak Kole proti Somosomu.
Zaradi vtisov sem bil po­parjen, saj mi gora res ni raz­krila prav velike možnosti. Na prvi pogled pravzaprav nobe­nih.
Vračali smo se preko 5600 metrov visokega prelaza Tiu Co v znano mi manangško do­lino in mimo šole, kjer smo leto prej učili šerpe vodenja po gorah Tiu Co (pomeni v tibetanščini jezero Tiu). Pravi­jo, da je to pravljični kraj za grebeni Anapurne. Morda je to res, ampak le poleti.

NAŠ POHOD JE BIL BORBA ZA PREŽIVETJE
Pet dni sem gazil globok sneg in delal gaz izčrpanima nosačema. Bimladur iz ple­mena Magar, ki živi pod Daulagirijem, je bil najslabši. Mlad fant, poln uši, je bil tudi malce narkoman. To v Ne­palu ni prekršek. Pa si je fant v trenutkih svoje zamaknje­nosti nakopal pljučnico in po­novno snežno slepoto. Raz­delili smo si njegov tovor ter se nekako prebili do prvega naselja, kjer sem ga zapustil z vsemi ustreznimi zdravili in navodili zanje – domačinom.

DVA PROBLEMA
Povratek v Katmandu in domov je bil šesturni pohod po prebujajoči se pomladni soteski reke Marisiandija, ki je menda najslikovitejša v Himalaji. Vso lepoto pa sta mi grenila dva problema. Prvi, vprašanje Daulagirija, ki ga bom reševal doma, je lahko počakal. Drugi, bolj otipljiv in neprijeten pa so bile dzumre – kot Nepalci pravijo ušem. Da uši! Prave pravcate »gvantne« živalce so bile darilo mojega nosača Bimladurja, ki mi jih je »po­daril« verjetno ob priliki šte­vilnih skupnih prenočevanj.

Zato sem izredno pohitel navzdol po dolini do tiste vi­šine pri vasi Tonje, kjer je bilo že dovolj toplo za prvo tele­sno higieno po mesecu dni! Bilo je prijazno videti nekega »sahiba«, kako popolnoma nag stoji v mrzlem potoku in se hiti militi, vsa obleka pa leži odvržena pod grmovjem. Za­čudeno me je gledal Ang Purba, moj preostali nosač, ko sem sveže preoblečen zapustil kup obleke, kot bi bila kužna. Pograbil je obleko in pritekel za mano ponujajoč ušive stvari kot veliko drago­cenost. Še potem, ko sem mu razložil, zakaj stvari ne maram, čeprav so skoraj nove, so se mu usta razlezla v srečen nasmeh. Tile sahibi so pa res nori! Zaradi nekaj »dzumer« in nekaj sto njiho­vih ličink so ti pripravljeni za­vreči cel kup obleke!

ZAKLJUČENA IZVID­NICA
Teden dni kasneje, ko sem zapuščal Katmandu, je prišel Ang Purba po slovo, oblečen v tiste ušive stvari in se mi hitel med poslavljanjem zah­valjevati za velikodušni bakšiš. Pa smo res hecni ljudje!

Tako se je končala izvidni­ca, ki mi je za doma na koncu pustila le še en problem – to je Daulagiri. Tega nisem mogel kar tako zavreči, kot ušivo obleko. Stroj je že tekel in prijave kandidatov v drugi selekciji so bile spodbudno številne. Ure in ure sem visel še pozno v noč z lupo v roki nad fotografijami Daulagirija in iskal odgovor na vprašanje: ali je kakšna realna možnost? Bili sta dve, ki sta se mi odkrili šele na ustrezni obdelavi fotografije. Ta ugotovitev me je presenetila. Torej odprava naj gre, na voljo pa je bilo le 4 mesece časa. Priznam, da me je postalo strah zaradi vsega kar me čaka. Stiska s časom, finance – predvsem pa cilj, ki se ga ni upal lotiti še nihče!

ODPRAVA
Izvidnica, ki je dala odgo­vor na marsikatero vprašanje, je odgovorila vsaj načelno tudi o šibkih točkah Daulagirijevega južnega pobočja. Pravzaprav bi o šibkih točkah težko govoril. Šlo je bolj za ugotavljanje možnosti za vzpon tam, kjer ne bi mogli govoriti o norem početju, ampak bi gora dajala ob upoštevanju vseh varnostnih mer in izkušenj vsaj nekaj realnih možnosti.
Ta »hrib« me je obsedel. V dolgih nočnih urah, ko sem z lupo študiral fotografije in diapozitive, posnete s teleobjektivi, sta se mi počasi odkri­vali dve možnosti. Na levi in desni ogromnega lijakastega dela stene, ki sicer zbira ve­liko plazov, vodi navzgor dvoje reber, nekakšnih izbo­klin, kjer bi morda ob ugod­nih razmerah odprava lahko preizkusila srečo.

Torej sem pograbil pisalo in napisal tudi uradno prijavo za vodjo prve slovenske žepne odprave v južno steno Daulagirija, podprto z načr­tom vzpona ter finančnim planom, ki je bil za šestkrat nižji od siceršnjih predraču­nov za tovrstno dejavnost. Skratka, stroški naj ne bi pre­segli 800.000 din, pri vsem tem pa bi se odprava v glav­nem sama financirala. Torej asketski pristop, ki je obetal trdo priliko.

Medtem je tekla tudi druga selekcija za izbiro ekipe, za katero je kandidiralo kar 26 slovenskih alpinistov, ki bi si »upali« sodelovati pri vzpo­nu. Priznam, da me je bilo strah, saj je bilo jasno, da mi je na voljo le »B reprezentan­ca«. Uradno so bili boljši še v južni steni Lotseja in na ni­kogar nisem mogel računati. Torej, je treba zaupati dej­stvu, da je naš alpinistični vrh dovolj širok in kvaliteten, da še nudi možnost za sestav ustrezne ekipe. Brez dvoma bi glede športnih rezultatov tako ekipo mnogo lažje sesta­vili, toda za naš cilj je bilo treba predvsem himalajskih izkušenj. Tu pa se je pokazala vrzel, ki ji botruje dejstvo, da naš alpinizem posega le po najvišjih ciljih – kadrovskih odprav, kjer bi se kalili bodoči vrhunski Himalajci, pa ni­mamo! Seveda so tu glavni vzrok sredstva, ki jih je še za te super cilje težko dobiti. Neverjetno, toda resnično! To je približno tako, kot bi naši alpski smučarski reprezentanci omogočili smučati le doma, na svetovnem prven­stvu pa bi zahtevali kolajne.

KOCKA JE PADLA
Torej se je bilo treba pa­metno, predvsem pa naglo odločiti. 6. maja 1981 je za­sedala izbirna komisija, ki je sestavila seznam šestin članov odprave, izbranih na podlagi športnih rezultatov – vzpo­nov v domačih in tujih gorah. Moštvo je bilo zastopano do­mala v vsem slovenskem pro­storu. To je dajalo upanje tudi za lažje zbiranje denarja, kajti – urejenega financira­nja na ravni republike za to­vrstno dejavnost nimamo!
Čeprav so bile fizične pri­prave in zbiranje materiala za odpravo v polnem teku, pa ustrezni organ PZS še vedno ni pristal na očetovstvo tega odpravarskega »pankrta«, ki ga je na vrat na nos rodila komisija za odprave in to pod isto streho.

Toda kocka je padla in ekipa je bila pripravljena, če­tudi bi morali zastaviti zadnje osebne denarje za izvedbo akcije. Vse je kazalo, da bomo postali res privatniki – »profesionalci«, ko je prišel tudi odrešilni »da«, čeprav že v času vsemogočnih počitnic in dopustov.
Kdo bi se še v tem »posve­čenem« času dopustov ukvar­jal z »neko« odpravo na neki »hrib« v Himalaji? Večinoma smo zaman gladili kljuke pi­sarn vodstev TOZD in OZD. Tako težko kot to pot ni bilo še nikoli! Najbrž je bila že to mala psihična priprava za tisto, kar nas je čakalo na te­renu. Bilo jih je prav malo, ki so verjeli, da bo odprava sploh odpotovala!
Pa se je zgodilo tudi to! 3. septembra, točno po načrtu, smo zapustili domovino na zagrebškem letališču in pole­teli cilju nasproti. V treh me­secih nam je uspelo pripraviti vse ključne materiale in ukrepe za izvedbo odprave. Tudi to je rekord – vendar ga ne bi šel nikoli več ponavljati!

KATMANDU IN ZAPLETI
Sprejela nas je prestolnica Nepala. Orientalski vrvež nas ni pritegnil. Nekaj ključnih materialov za odpravo naj bi dobili šele tu, kot zapuščino spomladanske odprave na Lotse. Zaman smo brskali po tovorih za kisikom, ki bi ga rabili v bazi v medicinske na­mene. Preklinjali zaradi spe­cialne višinske obleke, pa za­radi vreč in zaradi šotorov. Na nikogar se človek ne more za­nesti. Namesto treh dni smo delali v Katmanduju 7 dni in končno usposobili potrebne šotore, višinsko obleko, hrano in si v šerpovskih »štacunah« izposodili rab­ljeno opremo, kar nam je ni zapustil Lotse. Vse se mi je zdelo takrat črno! Celo mesto je bilo mnogo bolj umazano kot ob priliki prejšnjih obi­skov. Pa je bilo to najbrž le posledica zapletov, ki se jih nismo mogli rešiti. Le kdo režira vse te probleme!

11. septembra smo zapu­stili nepalsko prestolnico in z najetim avtobusom odpoto­vali gori naproti. Bilo nas je 12. V Katmanduju so se nam pridružili še obvezni nepalski spremljevalci, ki bodo šli z nami le do baze. Zvezni oficir je zapuščal rodno mesto hudo prehlajen in z vročino. Kuhar in sirdar obenem, Kazi iz Khumdžunga pod Everestom tisti dan ni imel več to­liko dela. Njegov pomočnik v kuhinji bo mladi Kami Tenzing tudi Šerpa. Oba sta uslužbenca agencije Mountain Trawel, ki je naš zastop­nik v Katmanduju.

Dalje

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja