Na petkovem 36. rednem občnem zboru v Trstu
Primorski dnevnik, 25. marec 1990

V petek zvečer je imelo Slovensko Planinsko društvo Trst svoj 36. redni občni zbor v Gregorčičevi dvorani.
Če zapišemo, da je bila udeležba zelo številna, da je bilo veliko zelo bogatih Poročil, da je bilo tudi veliko gostov, Predstavnikov sorodnih društev in organizacij s to in onstran meje, smo že povedali marsikaj v zvezi s prijetnim, če ne že navdušujočim razpoloženjem, v katerem se je občni zbor začel, nadaljeval in tudi zaključil. Morda je le malo občnih zborov med našimi ustanovami, društvi in organizacijami, ki se lahko ponašajo s tako bogato in razvejano dejavnostjo, kot SPDT. In to je navdajalo vse udeležence s ponosom in zadovoljstvom.
Sam občni odbor se je začel ob navzočnosti notarja Flore, ki je uradno potrdil spremembe društvenega statuta, ki 80 jih predhodno člani odobrili.
Vse je nato poteklo tako, kot je bilo predvideno: s čitanjem poročil predsednika, tajnika, blagajnika in načelnikov raznih odsekov, ki delujejo v okviru društva, kot tudi s številnimi pozdravi, ki so jih prinesli predstavniki raznih športnih ustanov in organizacij ter sorodnih Planinskih društev s to in onstran meje.
»Danes sprejeti izpopolnjeni statut omogoča nove pristope in prijeme pri našem delovanju,« je med drugim povedal predsednik Lojze Abram. »Med temi naj omenim uradno potrditev ustanovitev prve podružnice SPDT v Mačkoljah, « bo delovala samostojno, v skladu s cilji in nameni našega društva na območju brega.« Ko je omenil bogat program izletov in prireditev, ki jih je društvo pripravno za svoje člane, se je predsednik Abram še posebej ustavil pri dveh, zelo pomembnih pobudah: pri pripravi himalajske odprave na Everest in na Lhotse, ki jo bo društvo ograniziralo pod pokroviteljstvom deželne uprave in v sodelovanju s Komisijo za odpravo v tuja gorstva pri Planinski zvezi Slovenije, in pri pripravi na odpravo na letošnji treking v Nepal do baznega tabora pod Everestom, kar tudi zahteva veliko organizacijskega napora. Obe akciji sta in bosta imeli tu pri nas in v vsem alpinističnem svetu velik odmev, saj postavljata naše planinsko društvo v sam vrh delovanja planinskih društev in organizacij v svetu.
V svojem poročilu je predsednik Abram omenil še zelo dobre stike s planinskimi društvi iz matične domovine, predvsem z društvom Integral iz Ljubljane, s katerim bo to jesen skupno proslavil desetletnico pobratenja.
Sledilo je poročilo tajnika Ervina Gombača, bogato po podatkih o dejavnosti društva v pretekli sezoni, ki je bila po številu izletov, pohodov in srečanj, je dejal, zelo uspešna. »Mislim, da smo lahko z opravljenim delom zadovoljni. Pri tem gre seveda zahvala vsem požrtvovalnim vodjem posameznih izletov: Civardiju, Armaniju, Birsi, Vidauu, Devetaku, Paoliju, Miliču, Krmcu, Pertotovi, Suhadolcu, Abramu in Gombaču. Tudi za prihodnjo sezono,« je zaključil tajnik svoje poročilo, »smo pripravili bogat in pester program izletov. Zato pozivamo člane, prijatelje planince, da pridejo z nami v gore in tako pripomorejo, da bomo uspešno zaključili tudi novo izletniško sezono našega društva.«
Blagajniškemu poročilu Žarka Vecchieta so nato sledila poročila načelnikov posameznih odsekov, ki delujejo sicer povsem samostojno, vendar v sklopu planinskega društva. Tako smo poslušali do potankosti pripravljena in po podatkih ter dejavnosti zelo bogata poročila načelnikov posameznih skupin: Stojana Sancina za jamarski odsek, Duška Jelinčiča za alpinistični odsek, Roberta Deveta za mladinski, Pavla Fachina za smučarski odsek, Marinke Pertot, odgovorne za predavanja in Petra Suhadolca, odgovornega za markiranje gorskih poti in vertikal. Vsako bi zaslužilo objavo zase, saj je bilo v njih veliko podatkov o opravljenem delu in načrtov za prihodnost, ki so močno vzpodbudni in hvalevredni za dejavnost planinskega društva. Bogatemu pregledu opravljenega dela so nato sledili pozdravi številnih gostov. Tako so prinesli svoje pozdrave z najboljšimi željami, pa tudi s številnimi vabili na razna skupna srečanja in sodelovanja: Združenje slovenskih športnih društev v Italiji, smučarski klub Devin, planinsko društvo Integral iz Ljubljane, obalno planinsko društvo iz Kopra, Sežane, iz Nove Gorice, smučarski klub Brdina, planinski klub z Reke, športno društvo Sloga, taborniki iz Trsta in Gorice, športno društvo Mladina iz Križa, planinsko društvo Dovje Mojstrana in planinsko društvo iz Gorice. Tu so bila izročena tudi razna darila, med katerimi tudi dragocena slika, ki kaže tržaške planince leta 1904 ob otvoritvi Aljaževe koče.
Na občnem zboru so podelili posebno priznanje Mitji Ozbiču, ki je opravil transverzalo od Maribora vse do Pirana, jubilejni zbornik izdan ob 40-letnici delovanja obalno planinskega društva Koper pa so prejeli Sonja Mašera, tržaško planinsko društvo samo in Ervin Gombač. Poročilu nadzornega odbora, ki ga je podal Pino Rudež in razrešnici starega odbora, so sledile volitve novega odbora, ki šteje 20 članov, med katerimi bodo na prvi seji izvolili predsednika in še tričlanski nadzorni odbor. Sledila je družabnost, ki je bila lahko, po tako uspešnem in izčrpnem prikazu opravljenega dela in številnih načrtov za prihodnje, samo prijetna in vesela.
Neva Lukeš