Legenda: od žive mišice do ledne kraljice

Slovenske novice, 09. julij 2021

ALPINIZEM

Na 39. srečanje pod Vršič je prišlo 50 alpinistov veteranov.

Vsak ponedeljek v Slovenskih novicah objavljamo izjemne zgodbe o legendah slovenskega alpinizma. Nedavno so se vse te legende, ki so v mladih letih utirale pot novim generacijam alpinistov, zbrale na že 39. srečanju alpinistov veteranov. Pod slikovitimi kulisami Špika, Škrlatice in Prisanka se jih je pri planinski koči na Gozdu pod prelazom Vršič zbralo kar 50, pozdravit pa jih je prišel tudi kranjskogorski župan Jani Hrovat, ves ponosen, da se tako pomembno srečanje, označil ga je celo kot najbolj elitno srečanje, odvija v njegovi občini.

Rado Kočevar in Jasna Pečjak
Foto: Tina Horvat

»Pred skoraj štirimi desetletji se je res začelo kot strogo zasebno srečanje nekaj starejših alpinistov, a osnovna ideja vsega skupaj sta druženje in povezovanje med starejšimi in mlajšimi veterani. Preveč izkušenj, izjemnih zgodb in znanja imajo vsi skupaj, da bi vse to utonilo v pozabo. Letos nam je res zelo lepo uspelo. Lani nam je srečanje zaradi koronavirusa odpadlo, zato smo ga še bolj željno pričakovali,« navdušen pripoveduje načelnik veteranov Kazimir Drašlar – Mikec, tudi sam legendarni alpinist, saj je leta 1969 osvojil vrh Anapurne II, še prej pa je z Alešem Kunaverjem leta 1961 prvi preplezal zadnji problem Triglavske severne stene, Sfingo.

Med največjimi zvezdami sta bila najstarejši, 92-letni Rado Kočevar, in najmlajša, 64-letna Jasna Pečjak, ki je bila na srečanju tudi sprejeta med elitno druščino. O vedno dobrovoljnem Radu, ki so ga klicali živa mišica, smo že večkrat poročali in tudi Jasna Pečjak ni neznana našim bralkam in bralcem. Ena naših prvih in najboljših tekmovalk v lednem plezanju si je proti koncu lanskega leta prislužila še en nov rojstni dan. Potem ko so ji pred tremi leti presadili pljuča in je morala vse začeti znova, jo je novembra skoraj premagala korona. Po 31 dneh kome se je le zbudila v že tretje življenje in zdaj že spet pleza. »Jasna Pečjak je nedvomno naša ledna kraljica, saj se zdi, da so ledna orodja kar podaljški ali deli nje same. Posebno spoštovanje vzbujata njena zagnanost in volja, da se je po transplantaciji pljuč in bolezni spet vrnila k aktivnemu plezanju in organizacijski dejavnosti,« je povedal član sprejemnega odbora Roman Robas v obrazložitvi za sprejem med veterane.

Šopek jubilantov Podelili so spominska darila ob okroglih jubilejih. Za 90 let sta ga prejela Andrej Aplenc in Peter Muck, za 85 let Peter Jamnik, Tone Jeglič, Franci Savenc in Peter Ščetinin, za 80 let Janez Gril, France Jeromen, Miloš Križaj, Janez Rupar, Vlado Schlamberger, Danilo Škerbinek in Ljuba Trotelj, za 75 let Janko Ažman, Boris Bertoncelj, Janez Dovžan, Špela Kristan, Anton Oman in Franc Štupnik ter za 70 let Mihael Fenz.

Prišli so tudi trije člani Mojstranških veveric, znamenite druščine, ki je v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja premikala meje mogočega v domačih in tujih gorah, poleg tega pa so bili vsi reševalci pri Gorski reševalni službi (GRS) Mojstrana. Janko Ažman, Janez Dovžan in Klavdij Mlekuž so tudi v zrelih letih pravi poskočni mladeniči in z veseljem so z vsemi delili spomine na leta, ko so ob službah lahko samo plezali in reševali. Njihov član je tudi alpinist in gorski reševalec Janez Brojan, vodja tajne misije, ki je 12. junija pred 30 leti na Triglav ponesla prvo slovensko trobojnico, pri čemer so nastale najbolj ikonične fotografije osamosvajanja Slovenije. Brojana na srečanju ni bilo, Zvone Kofler in Miha Smolej pa sta žal že pokojna.

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja