Policiji prijavila krave na paši

Slovenske novice, 09. julij 2021

GRS

Gorski reševalci imajo polne roke dela. Iz stene odmevali kriki, a planinca niso našli.

Sezona v gorah se je začela povsem po pričakovanjih. Vse kaže, da se po koncu šole, ko se začnejo počitnice in dopusti, vsa Slovenija odpravi v gore, poleg nas pa tudi mnogi tujci. Množičen obisk je s sabo prinesel tudi zelo veliko intervencij gorskih reševalcev Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS).

Že prvi počitniški vikend konec junija so posredovali kar šestnajstkrat, pretekli konec tedna pa je bilo nekoliko bolje, a verjetno le zaradi slabega vremena v nedeljo. Posredovali so »le« osemkrat in žal so v dolino pripeljali tudi smrtno ponesrečeno planinko, po naših podatkih Čehinjo, na katero je v ferati v Bohinju priletelo kamenje in jo usodno poškodovalo.

Glavnina šele pride

Foto: Sašo Ocvirk

Zaradi povečanega obiska v gorah se z rekordnim številom intervencij srečujejo tudi v društvu Gorska reševalna služba (GRS) Tolmin. 19. junija, še pred koncem šole, so jih v enem samem dnevu imeli šest, poleg tega pa se je na njihovem območju zgodila še ena padalska nesreča, ob kateri je intervenirala Enota za hitre intervencije občine Nova Gorica. »Šest intervencij je največ v enem dnevu za posamezno postajo GRS v Sloveniji. A pri tem ne bi govoril o rekordu, ker v tem posamezna društva GRS ne tekmujemo,« nam je pojasnil dolgoletni gorski reševalec GRS Tolmin Miljko Lesjak.

Tudi Jani Bele, vodja službe za informiranje pri GRZS, za zdaj še ne govori o rekordih, jih pa to sezono zagotovo lahko pričakujemo. »Največ intervencij lahko pričakujemo šele po 15. juliju, ko nastopi prvi vrhunec letne sezone v gorah. Takrat lahko število intervencij v enem samem dnevu doseže celo od 10 do 15! In vse kaže, da tako tudi bo, saj bo letos v gorah spet veliko tujcev, mnogi med njimi so slabo pripravljeni in opremljeni. Že zdaj je veliko iskalnih akcij, ko nekateri kar rinejo v gore in pri tem sledijo telefonski navigaciji ali pa sploh ne vedo, kam se podajajo. V gorah je treba slediti markacijam in uporabljati zemljevide, ne pa telefonske navigacije,« je povedal Bele. »Je pa res, da smo imeli v prvem polletju na območju GRS Ljubljana največ intervencij do zdaj, in sicer kar 30. Zanimivo je, da jih je veliko na Šmarni gori, kjer mnogi, seveda nepripravljeni, obnemorejo,« je še dodal.

Tujci v supergah in hišni ljubljenčki

Zelo pestra poletna sezona se začenja tudi za gorsko letalsko enoto Slovenske policije, saj skoraj ne mine dan, da ne bi bilo treba v intervencijo vključiti tudi njihovega ali helikopterja Slovenske vojske. Te dni največkrat rešujejo izgubljene ali zaplezane gornike, mnogi zaradi zimskih razmer obtičijo pri snežišču, veliko je tudi zdrsov in padcev ter nesreč padalcev. »Pri tujcih so vzroki pogosto povezani s slabo opremo, saj za hojo najpogosteje uporabljajo superge, in slabo pripravljenostjo,« nam pove predstavnik za odnose z javnostmi Policijske uprave (PU) Kranj Bojan Kos.

A ne le planincev, rešujejo tudi hišne ljubljenčke. Predvčerajšnjim se je na poti s planine za Migovcem na območju Bohinja izgubila planinka s psom. Namesto markacijam je sledila telefonski navigaciji, ki jo je speljala okoli 300 metrov stran s poti. Gorski reševalci GRS Bohinj so oba nepoškodovana z vitlom dvignili v helikopter Slovenske policije, ta jo je prepeljal v dolino.

Stresel jo je pastir

V soboto, 3. julija zjutraj, so preverjali domnevno nesrečo v Triglavski severni steni, saj jim je nekdo sporočil, da je slišal krike človeka, ki je vpil zaradi poškodb roke. Takoj so aktivirali vojaški helikopter in gorske reševalce GRS Mojstrana, a osebe niso našli. Kot nam je povedal Bojan Kos, ni šlo za lažno prijavo, ampak so informacije o krikih iz stene pridobili od še dveh oseb, ki sta bili takrat na območju. »Ekipa za helikoptersko reševanje je območje pregledala s tisti dan dežurnim vojaškim helikopterjem, peš pa so teren pregledali tudi gorski reševalci. Obrnili smo se tudi na medije in informacije iskali na družabnih omrežjih. Vendar pa do danes ni nobene informacije, ki bi potrjevala nesrečo.«

Poleg resnih in tudi tragičnih dogodkov pa na PU Kranj včasih obravnavajo tudi takšne, ki bi bolj sodili v rubriko saj ni res, pa je. Tako so konec junija prejeli dve prijavi, in sicer je imela ena planinka tresočo se izkušnjo z električnim pastirjem, drugo so pa zmotile krave na prosti paši v dolini Vrat. Njuni prijavi so seveda uradno zabeležili, Bojan Kos pa vse obiskovalce gorskega okolja poziva, naj se prilagodijo okolju, v katerem se rekreirajo, in naj bodo pri tem odgovorni.

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja