Primorski dnevnik, 5. oktober 1990
Alpinisti pod vrhom Everesta
Iz Nepala prihajajo te dni bolj skope vesti o dejavnosti naših alpinistov pod vrhom strehe sveta Everestom. Edina sveža vest, ki smo jo prejeli in jo potrjujeta Marco Sterni in Mauro Petronio, ki se vračata domov je, da se člani odprave, ki so 23. septembra postavili tretji višinski tabor na višini 7.500 m, v tem tednu pripravljajo na naskok na vrh 8.848 m visoke gore. Menda so v prejšnjih dneh postavili četrti višinski tabor in sedaj je njihov cilj vrh Everesta. Če bo vreme ugodno in če se bodo alpinisti dobro počutili, bodo verjetno v prihodnjih dneh na vrhu. Vsi jim želimo mnogo uspehov in nestrpno pričakujemo vest o zavzetju gore.
Svečana proslava pobratenja med SPD Trst in PD Integral
V soboto in nedeljo, 6. in 7. oktobra bo pred kočo na Planini pri Jezeru veliko slavje. Tržaški in ljubljanski planici bodo slavili 10-letnico pobratenja med slovenskim planinskim društvom Trst in Planinskim društvom Integral iz Ljubljane. Prejšnji četrtek so se sestali predstavniki ljubljanskega in tržaškega planinskega društva v Ljubljani in se dogovorili o podrobnostih proslave. Planinci se bodo srečali v soboto dopoldne ob 9.30 v Starih Fužinah in se nato podali na Planino pri Jezeru in ob prihodu h koči bodo vsi udeleženci srečanja deležni toplega čaja in prigrizka. Poskrbljeno je za prenočišče. Popoldne je predviden uradni spored z nastopom pevskega zbora Primorsko iz Mačkolj, svečanimi govori, izmenjavo priznanj in pozdravi. Po uradnem delu pa je na sporedu kres. V nedeljo so predvideni planinski pohodi na Debeli vrh ali k Sedmerim jezerom ali na Viševnik, po izbiri in počutju udeležencev. V nedeljo popoldne ob 14. uri pa je predviden odhod s Planine pri Jezeru in povratek domov. Avtobus bo tržaške udeležence na svečanost 10-letnice pobratenja med obema planinskima društvoma odpeljal izpred sodne palače v Trstu na Trgu Ulpiano, v soboto, 6. oktobra točno ob 6. uri, ob 6.30 bodo v avtobus pri gostilni Tul stopili udeleženci izleta in pevci iz Mačkolj, v 7. uri pa se bo avtobus ustavil na Opčinah pri društvu Tabor, kjer se bodo ostalim pridružili še izletniki s Krasa. Vse udeležence opozarjamo, da morajo imeti s seboj veljavni dokument za prestop meje.
Množični pohod na Slavnik
Obalno planinsko društvo v Kopru prireja v nedeljo, 7. oktobra, svoj tradicionalni, že 12. množični pohod na Slavnik. Koprski planinci vabijo vse planinske prijatelje in druge ljubitelje narave, zlasti mladino, da se v čimvečjem številu udeleže pohoda. Pot na Slavnik je primerna za vsakogar. Organizator pa bo vsekakor poskrbel za varnost in dobro počutje. Na vrh vodijo poti iz Podgorja, s Prešnice in Skadanščine. Pred Tumovo kočo bodo prireditelji udeležencem podeljevali značke in priznanja za večkratni pohod na Slavnik.
Izlet za Športno šolo
Mladinski odsek SPDT pripravlja za nedeljo, 7. oktobra, izlet za osnovnošolce v okviru športne šole. Vaditelji in spremljevalci bodo čakali mlade planince ob 9. uri v Repnu in jih potem peljali na Volnik. Popoldne pa je na sporedu tekmovanje in točkovanje. Na tem izletu lahko sodelujejo tudi druge osnovne šole. Prireditelji priporočajo, da se šolarji udeležijo izleta v čimvečjem številu.
Orientiring
Mladinski odsek SPDT prireja prvo zamejsko tekmovanje v orientiringu, ki bo v nedeljo, 28. oktobra. Gre za orientacijski pohod tekmovalnega značaja, ki se je zadnje čase razvil v pravo športno panogo. Udeleženci morajo s pomočjo topografske karte in kompasa v čimkrajšem času poiskati določeno število kontrolnih točk, ki so označene z zastavicami. Tekmovalci tekmujejo v skupinah. Zbiranje tekmovalcev bo zadnjo nedeljo oktobra ob 8.30 na Gorici v Boljuncu. Pol ure kasneje pa bo že štartala prva skupina. Prireditelji predvidevajo zaključek tekmovanja v zgodnjih popoldanskih urah, ko bo sledilo nagrajevanje. Za udeležence bo na voljo čaj. Tekmovanje bo ob vsakem vremenu.
26. planinsko srečanje treh dežel
Na vrsti je že 26: vsakoletno srečanje planinskih predstavnikov FJK, Slovenije in Koroške. Lani so jubilejno 25. planinsko srečanje priredili koroški planinci v Beljaku. Letos pa so na vrsti predstavniki Furlanije-Julijske krajine, ki vabijo v soboto, 13., in nedeljo, 14. oktobra, predstavnike planinskih zvez in društev na Trbiž. Uradna otvoritvena svečanost bo v soboto v kulturnem središču na Trbižu ob prisotnosti predstavnikov uradnih oblasti treh dežel. Glavna tema razprave letošnjega srečanja bodo planinske postojanke in njihovo vzdrževanje. Udeleženci srečanja pa se bodo v nedeljo povzpeli do koče Zacchi, kjer bo tudi odprtje prenovljene zavarovane poti na Ponče.
Vabila na srečanje je razposlala trbiška sekcija CAI, pokrovitelj letošnje prireditve. Žal se odgovorni niso prav nič potrudili, da bi poskrbeli za dostojen prevod v slovenščino. Slovensko vabilo je prava popačenka, pa vendarle bi se morali zavedati, da so vabila naslovili tudi na uradna predstavništva, na Planinsko zvezo Slovenije in druga slovenska planinska društva. Ali v Kanalski dolini res niso našli nobenega, ki bi znal slovensko, ali pa prireditelji enostavno ignonirajo slovensko prisotnost na Trbiškem? (L. A.)

Septembrska številka Planinskega vestnika
Janez Bizjak piše o zavarovanju Aljaževega stolpa kot kulturnem spomeniku s strani zavarovalnice Triglav in si nadeja, da bo odslej tudi redno očiščen odpadkov in da bo ohranjal prvobitno podobo: sivo pobarvan s kovinsko zastavico, ki ima izrezano letnico 1895. Duško Jelinčič predstavi slovensko-italijansko odpravo na Everest Alpe Adria Sagarmatha. Tomaž Banovec poda poročilo o smetenosti slovenskih planin. Sledi pregled člankov v tujih revijah o uspehih Toma Česna, ki ga postavljajo vštric z velikani v zgodovini alpinizma. Prevedena sta tudi dva članka iz revije Montagnes o osvojitvi Matterhorna pred 125 leti ter Anapurne pred 40 leti. Uredništvo predstavi knjigo Duška Jelinčiča Zvezdnate noči ter nekaj odlomkov. Druge vesti zajemajo predvsem društvene novice.
Tekma v Nürnbergu
Od 1. do 4. novembra bo v Nurnbergu naslednje tekmovanje za svetovni pokal v plezanju. Od Slovencev se bodo udeležili plezalci Marko Lukič, Igor Jamnikar, Tadej Slabe in Dorjan Šuc ter plezalke Miranda Ortar in Simona Škarja.
Iz zgodovine zimskih vzponov
Začetnik zimskega alpinizma je bila ženska v osebi gospe Isabel Straton, ki je leta 1876 z vodiči Scharletom, Koutetom in Balmatom osvojila Mont Blanc. Leta 1882 so se Vittorino Sella ter Jean-Antoine, Louis in Baptiste Carel povzpeli na Matterhorn po severnem razu. Velika zimska osvajanja pa se začnejo v petdesetih letih tega stoletja, po zaslugi plezalcev Jean Couzyja, Reneja Desmaisona in Valterja Bonattija.
Američanke vodijo
Ameriške alpinistke so trikrat opravile prvi ženski pristop na osemtisočake in sicer na Anapurno (1978) in Čo Oju (1984) ter letos na Makalu (8.463 m). Nanj se je povzpela Ketty Calhoun v navezi z Johnom Schuttom v šestčlanski odpravi, ki jo je sama vodila.
Slovenska smer v steni Mount Robsona
Bojan Počkar in Simona Škarja (AO Železničar) sta v severni ledeni steni Mount Robsona v kanadskem Skalnem gorovju odprla novo smer. Imenovala sta jo slovenska smer, visoka je 800 m z naklonom 60-85 stopinj. Ocenila sta jo VI-. Plezala sta osem ur. (J. B.)