Axel Munthe: Spomini in utrinki – V.

Mont Blanc, kralj goraÂ

Opomba

Tale zgodba se bo zdela nekam ÄudaÅ¡ka vsakomur, ki mu ni znana moja majhna prigoda na poti z Mont Blanca; prigoda, ki se je zaÄela z ledenikom in se sreÄno konÄala v ledeniÅ¡ki razpoki. Vsa zgodba se ziblje po niti ene same metafore in zapleÅ¡e preko prepadov. Toda Å¡e danes sem tako moÄno pod vtisom svetega ÄeÅ¡Äenja, ki se zrcali v naslovnih besedah te zgodbe, tako me prevzema z obÄudovanjem božanska jeza mogoÄnega Snežnika, da se je ne morem lotiti kot navaden poroÄevalec. Vidim, da sem tu pa tam skuÅ¡al biti malo smeÅ¡en — to je zaradi boleÄine v zmrzli nogi. Kadar se malo ponorÄujem iz Mont Blanca, mi pride v spomin stara podoba, ki sem jo nekoÄ videl v Rimu; ta predstavlja majhnega režeÄega se satira, ki s smeÅ¡nim obÄudovanjem meri speÄemu Politemu palec na nogi. 

Pot na Mont Blanc je lahka 
Kdor nima mirnega oÄesa in trdne noge, ne tvega poti na Weisshorn, Dent Blanche ali Matterhorn, toda vsi vemo, da se je Tartarin taraskonski odpravil na Mont Blanc — Äeprav ni nikdar dospel na vrh. Ti gorski velikani so neukrotljivi prevratneži, nezadržni junaki svobode, ponosni gospodarji Alp, ki se zavedajo, da so kraljevski po krvi. Pred nikomer ne klonejo, razen pred soncem. Toda kronani kralj vseh Alp je Mont Blanc. Bili so Äasi, ko je bil mrk in krvoloÄen, a z leti se mu jo srce omeÄilo; zdaj sedi tamkaj kakor Äastitljiv oÄak, ta sivolasi Karel Veliki, in s pokojnim pogledom veliÄanstva objema svoja tri kraljestva. Z dobroduÅ¡nim srcem dovoljuje, da Liliputanci lazijo gor po bleÅ¡ÄeÄih se marmornih stopnicah, ki vodijo v njegovo trdnjavo, in s kraljevsko gostoljubnostjo vabi, da obiÅ¡Äejo njegov svetlikajoÄi se ledeni grad. Toda kadar se poletni dan nagiba proti jeseni, leže k poÄitku na svojo kraljevo posteljo, zagrnjeno z zavesami oblakov. Tedaj pa staremu kralju ni vÅ¡eÄ, Äe ga kdo moti. Ne, nikakor mu ni prav, Äe ga kdo moti — dobro sem to vedel. Obrnil sem se na njegove dvorjane, a dejali so mi, da je prekasno za avdienco, da kralj ob tem Äasu ne sprejema obiskov. 

Dolgo pot sem imel za seboj. Oprtan sem bil z nahrbtnikom, v uÅ¡esih so mi zvenele Äudovite pripovedke o sloviti palaÄi in skoprnel sem v želji, da bi videl ponosnega, starega gorskega vladarja. Nekaj Äasa sem s razoÄaranju slonel ob vzhodni ograji in zmrmral nekaj socialistiÄnih opazk. Vse poletje sem nam reÄ požiral radikalno Äasopisje, zato se nisem dal odpraviti kar tako. Taka je paÄ usoda velikaÅ¡ev tega sveta, da jih povsod spremljajo radovedne oÄi in drugega se mi ne more pripetiti, kakor da me zavrnejo, sem si mislil. In vstopil sem z dvema spremljevalcema. Nemara sem bil malo neolikan, toda jaz nisem navajen pravil dvorjanstva in domenjene uglajenosti. 

Poletje, prelepa hÄi doline, me je nekaj poti spremljalo. Sprva se je z lahkoto vzpenjala po poboÄjih in nogo varno zastavljala po zdolbinah, a ni bilo težko spoznati, da ji do obiska pri kralju ni bilo toliko kakor meni, ki sem kar gorel za to. Napravljen sem bil v dvorsko obleko, da bi se lahko poklonil ledenosivemu vladarju: z ostrimi žeblji obite okovanke, snežne dokolenke in romarska palica z jekleno konico; a moja spremljevalka nikakor ni bila opremljena za tako potovanje, revica! Veter je neusmiljeno vlekel in trgal njeno krilo, stkano iz listja, in ostri kamni so se ji zarezali v zelene žametaste ÄeveljÄke, okraÅ¡ene z nizom divjih hiacintov in spominÄic. A ni zgubila poguma zaradi tega. Z mehkim mahom si je ovila uboge nožiÄe, krilo pa si je krpala s praprotjo in brinjem ; Äeprav so ji bili prstki zmrzli od mraza, je vendar Å¡e lepo in miÄno vtkala nekaj drobnih vreskov. 

Tako smo se vzpeli do roba skale, na kateri je sedel cerber, jezljivi stražar gradu. Lajal je in tulil ter razburljivo stresal svoj nasrÅ¡eni kožuh, dokler niso beli kosmi plavali po zraku. Nikdar se nisem bal togotnih psov. Zato sem pozdravil starega burjavca, ga poklical poklical po imenu in tega Äuvaja svojega rojstnega doma vpraÅ¡al, Äe me kaj pozna. Kaj da me ne bi! Z vso silo je planil proti meni. S svojimi Å¡apami se mi je oprl na prsa s tako moÄjo, da me je skoraj prevrnil Äez skalo nato pa mi je z ledenim jezikom oblizal obraz, da mi je kar sapo jemalo. A medtem ko mi je dokazoval prijateljska Äustva, me je nenadno ugriznil v nos in — kar je bilo Å¡e dosti hujÅ¡e — skoraj bi mi ga bil odgriznil. Saj sem zmeraj rekel, da Älovek ni nikdar dovolj oprezen, kadar ima opravka s tujimi psi. ÄŒe je kdo prijatelj psov, sem prav gotovo jaz, toda to je vendarle bilo malo preveÄ in jezno sem hitel naprej, kakor hitro so mi dale noge. Mrcina je nemara menila, da sodi v naÅ¡o družbo, zato nam je renÄaje sledila, ta zverina pasja!

A poletje se je zbalo in reklo, da si ne upa veÄ dalje. Torej smo se poslovili. Lahkih in veselih nožiÄ je skakljala nazaj na gorske paÅ¡nike, jaz pa sem se Å¡e tesneje zavil v svoj plaÅ¡Ä in se odpravil naprej. Nekaj borovcev se je Å¡e opogumilo in se s kitastimi rokami krÄevito oprijemalo hrapavih granitnih slopov pa Å¡lo z nami po skalah navzgor. 

Pot je bila Äedalje bolj strma in vrste zelenih telesnih stražarjev, ki so mi korakali ob strani, so se zmerom bolj redÄile. Nazadnje se je poslednji od njih ustavil pod zavetjem previsne skale. VpraÅ¡al sem jih, Äe ne bi hoteli Å¡e malo naprej z menoj, a stresali so bele glave in mi voÅ¡Äili sreÄno pot. Globlje in globlje je vnical smrtni mraz v gorske žile, vedno bolj poÄasi je utripalo srce prirode, moja pot pa je Å¡la viÅ¡e in viÅ¡a.

Tam je stala poslednja izpostavljenka poletja, pogumna mala cvetka gorskih viÅ¡in — planika. ÄŒisto sama je bila in nožiÄe je imela ukopane v snegu; nikogar ni bilo v njeni družbi, a navzlic temu je bila tako miÄna v kratki, sivi volneni oblekci, obrobljeni z ledenimi biserÄki, ter bistro mežikala soncu. Seveda ji nisem storil niÄ Å¾alega. Za hip sem jo Å¡e pogledal in mislil, kako lepa je, Äeprav v tako preprosti, doma stkani oblekci — ta mala uboga, napol zmrzla pepelka med razkoš­nimi sestricami doline.

Zdaj sem stal na meji kraljestva veÄne zime in s trdno nogo stopal preko jarka z zamrznjenimi ledeniÅ¡kimi valovi, ki je obdajal trdnjavo ledenega vladarja. Nad speÄo palaÄo je ležal puÅ¡Äoben mir in Äutil sem, da se bližam kralju. Romal sem po zapuÅ¡Äenih dvoranah gradu, poginjenih s slepe­Äimi belimi preprogami, po katerih Å¡e ni nikdar stopila ÄloveÅ¡ka noga; pod kristalno lesketajoÄimi se oboki svetiÅ¡Äa, po katerih so donele orgle kakor zamolklo Å¡umenje kake podzemske reke; pod vitkimi stebri, ki so s svojimi, v oblake zastrtimi glaviÄi podpirali nebesni svod. 

Dospel sem na najviÅ¡ji stolp gradu. Zavito stopniÅ¡Äe, ki je vodilo tja gor, je že bilo izginilo, toda s cepinom in vrvjo smo se povzpeli do gnezda kraljevega orla. Stal sem pred gorskim kraljem. Na velikanovem Äelu je kot diadem žarelo sonce in nepopisen kras Å¡krlata in zlata se je zlival po kraljevskem plaÅ¡Äu. Noben odmev iz dolin ga ni dramil iz veli­Äastnega poÄitka; žalosten in sam je sedel na najviÅ¡jem vrhu in pregledoval svoje molÄeÄe kraljestvo. Mirno so stali okoli njegovega trona telesni stražarji, ti stasiti grenadirji z ledenimi, kakor jeklo lesketajoÄimi Å¡e oklepi na granitnih prsih in z oblaÄnimi Å¡lemi na snežnobelih glavah. Marsikoga od njih sem prepoznal po potezah na obrazu, razritem po vetrovih, in s spoÅ¡tovanjem sem pozdravil velikane po njih imenu: Schreckhorn, Wetterhorn, Finsteraarhorn, Monte Rosa, Monte Viso, pa Å¡e boginjo v vojni opremi, s poveÅ¡enim Å¡Äitcem nad milim obrazom, brezmadež­no kakor Diano v njenem snežnobelem odelu — slovito Jungfrau! In pogled mi je obvisel na ponosnem borcu onkraj, podobnem Ahilu v oklepu, skovanem od bogov in oÅ¡kropljenem s Å¡krlatno krvjo — na Matterhornu! Toda nenadno se je kraljevo lice zmraÄilo in temen oblak je zdrsnil preko njegovega Äela. Snel si je krono in njegovi beli kodri so zavihrali po zraku. Ne da bi se kaj zmenil za nas, si je nadel noÄno Äepico. Razumeli smo, da je avdienca pri kraju. Vendar pa ima hudo zdrav spanec, da lahko poÄiva sredi takega hruÅ¡Äa, smo menili, zakaj okrog in okrog se je dvignilo strahotno bobnenje. Vihar je besnel nad naÅ¡imi glavami, da smo mislili, da se bo strop gradu zruÅ¡il na naÅ¡; ob naÅ¡ih petah pa je tulila burja kakor laÄna volkulja. 

Brž smo jo ubrali nazaj skozi mraÄno palaÄo; skozi pusta dvoriÅ¡Äa, po katerih so roke duhov zbrisale vsako sled poti; skozi ogromne, mogoÄne dvorane, grozljive s svojimi belimi zavesami kakor mrtvaÅ¡nice; skozi oboke, s katerih so bobnele orgle kakor ob sodnem dnevu. A nekaj ni bilo prav v teh starih dvoranah gradu — priÅ¡lo mi je na misel, da so zaklete. SliÅ¡al sem ihtenje in krike, rezek in zaniÄljiv smeh je nenadoma odmeval po zraku in mimo nas so Å¡vignile v belo odete senÄne postave. Ni bilo težko spoznati, kaj so — prav gotovo so bili gorski duhovi. Nato smo priÅ¡li na prostrano planoto, »le grand plateau« imenovano, a komaj smo imeli za seboj pol poti, ko je topovski tresk presekal oblake. Videl sem, kako je dim zaplesal po Mont Mauditu nizdol in cela gora izstrelkov se je naglo kakor plaz valila proti nam — gromska strela! 

Brž smo jo odkurili naprej. Potem pa smo zasli­šali silovit pok, kakor da bi so grom pretrgal nad naÅ¡imi glavami, zemlja je zazijala pod nogami in padel sem v Had. Vse je utihnilo in pretresla me je smrtna zona. A zbudil me je samoohranitveni gon in napol zbujen sem sedel v svoji krsti pa gledal okrog sebe. V istem trenutku je tudi eden mojih spremljevalcev zlezel iz mrtvaÅ¡kih prtov in s cepinom sva Å¡e odprla pokrov, ki je bil privit nad tretjim tovariÅ¡em. Kako zaÄudeni smo bili, ko smo spoznali, da nikakor nismo mrtvi! 

Sedeli smo zajeti v podzemski jeÄi ter Äakali na sodno preiskavo, a bili smo si edini, da Äepimo v celici na smrt obsojenih. Dnevna svetloba je sinila skozi tesno razpoko nad naÅ¡imi glavami in poleg nas je zazijal strahoten prepad. Bil je podoben mamertinski jeÄi v Rimu. Utegnili smo premiÅ¡ljevati o marsikaki stvari. Da bi se pritoževali, bi bilo brez haska; da bi se protivili svoji usodi, bi bilo prav tako brez uspeha. Vse, kar smo mogli storiti, je bilo to, da smo upali, da bodo sodne formalnosti kolikor mogoÄe hitro pri kraju. Zdaj pa zdaj je kaka bela veÅ¡Äa pokukala skozi razpoko in z norÄavim posmehom metala dol velike kupe snega ter izginila nad naÅ¡imi glavami. 

»Ali ste Å¡e zmeraj vladarji zemlje, ubogi ÄloveÅ¡ki mikrobi?« so se prikazni krohotale, da se je ves obok ponovno stresel. Stisnili smo zobe in nismo zinili besede. Nazadnje pa sem se zjezil in jim zakriÄal nazaj, da tudi one niso drugega ko mikrobi. Pogledal sem oba tovariÅ¡a in vsi smo se zarežali, a naÅ¡ smeh je bil precej klavrn, kajti miÅ¡ice v naÅ¡ih sinjih obrazih so ohromele. A vseeno se je zdelo, da so veÅ¡Äe bile nekoliko preseneÄene. Zbral sem ves pogum in jim zaklical, da se zaman pretvarjajo, ko da bi bile kaj veÄ kakor Mont Blanc; pri tem sem pokazal na zvezdo, ki je prav tedaj zasvetila na nas uboge vrage skozi odprtino, zamreženo z meglo. Komaj sem zinil, pa smo že zapazili, kako so veÅ¡Äe druga za drugo izginile in v svetlobi razjasnjenega veÄera smo videli, da so se spremenile v ogromne ledene sklade, ki jih je plaz spravil prav do roba naÅ¡e globeli — Äarodejna moÄ, niÄ drugega ko Äarodejna moÄ! A ni bila Äarodejna moÄ, ki nas je reÅ¡ila jeÄe. Nekdo drugi nam je pomagal — tisti, ki je Å¡e viÅ¡ji kakor Mont Blanc,

Slovenski dom, 1. avgust 1941
Slovenski dom, 2. avgust 1941

Napiši komentar

VaÅ¡ e-naslov ne bo objavljen. * oznaÄuje zahtevana polja