Alpinistični razgledi 7/1980

VSEBINA

3    Sadike za humus ali beton

4    Naša slike

5    Veliki pionirji alpinizma (VII. del)

8    Paklenica v začetku junija      

9    (Duty) free climbing 9

11  Matterhorn (III. del)

12  Iz osebne izkaznice vzhod­ne stene Matterhorna

14  Nekaj pripomb k AR 5

15  Blišč in beda slave Reinholda Messnerja (II. del)      

16  Prva jugoslovanska odprava v Novo Zelandijo

20  Novi vzponi

25  Novice po svetu

26  To in ono o nahrbtniku (II.)

28  Merjenje naklonine

31  Pregled vzponov 1979 (III.)

32  Ekspedicionizem na Poljskem

SADIKE ZA HUMUS ALI BETON

Riccardo Cassin, ki mu je Buhl nekoč rekel »pajek iz Lecca«,  je še enkrat napisal besede, ki za­htevajo tudi našo pozornost: »Alpinizem je čista igra.«

To so rekli že zdavnaj. Imejmo to drobceno resnico pred očmi! Biti mora plemenita, viteška igra, sicer bi bila spričo tve­ganosti moralno šibka. Idealni alpinizem je igra, ki zadovolju­je in zato ne trpi sebičnosti. Nikar ne vstopajmo vanjo obreme­njeni zdolinskimi slabostmi, prepiri, nevoščljivostmi in vsa­kdanjimi tabuji. Težko bi pritr­dili, da to zmoremo. Bodimo isk­reni, lažje je priti čeztežko ploščo, ki je posejana z najmanj­šimi oprimki, kot se resnično seznaniti s človekovimi stvaritvami in deli, zgodovinskimi odnosi in možnostmi, priznati neizpodbitna dejstva, ali pravilno oceniti neke globoke človeške spodbude. Redki so tisti, ki jih ne zadovoljuje površen način zanikanja. Večini je prenaporno, da bi šla v širino in globino. Na žalost je zadovoljna z omejenostjo lastne narave in du­ha.

Nekatere žgoče stvari so bile iz­rečene in napisane že stokrat. Čas je, da govorimo o določenih prime­rih in imenih, a videti je, da se bojimo priti na polico, ki je iz­postavljena soncu in vetru. Ali se prepogosto ne srečujemo na števil­nih odsekih z zvezdicami in zvezdami, ki nam na vse mogoče načine hočejo vcepiti svojo majhno jeznorito veličino. Kar čez noč postanejo najpomembnejša oseba. V osnovah zgrešena vzgoja jih naredi samoljubne, asocialne, nesposobne za enakopravno sodelovanje z drugimi.

Ljudje baje uporabljamo le četrtino tiste »soli«, ki jo imamo v glavi. Če bi se večini načelnikov alpinističnih odsekov glava »pred uporabo malo pretre­sla«, in bi dodali še kakšen zelo slan gram več, bo zanesljivo manj negativnih pojavov, o katerih prav malo govorimo in pišemo. Torej zrno več, nadomestili ste ga goto­vo že na morju med poletnim dežev­jem.

Še ena preprosta, a kruta resnica je. Vsevedov ni malo, a kolikor jih je, toliko je tudi težav. Ne razumejo, da je častihlepnost brez resničnega preverjanja številnih dejstev nauk brez dokazov – sam pot, ki vodi v komedijo ali v osebno tragedijo.

Ko se pri Alpinističnih razgledih iz številke v številko ponavljamo in se trudimo za živo besedo, ho­čemo pri tem povedati samo to, da bi radi vsem omogočili, da nas berejo, kritizirajo in predlagajo. Odprta tribuna je najboljši jez vsem dezinformacijam in pogoj za uspeh večjega dela naših akcij.

Če bodo tudi mlajši razumeli, da jelahko doseči preseženo in težko preseči doseženo, potem bomo na konju. Ali pa podkonjem. Flance, bo kdo rekel, samo pritem porab­lja, da tudi dobrih feferonov ni brez flancanja.

Bine Mlač

ALPINISTIČNI RAZGLEDI številka 7, julij- avgust 1980, interno glasilo slovenskih alpinistov.

Prispevke pošiljajte na naslov Planinska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9. 61000 Ljubljana.

Sedmo številko so pripravili: Janez Bizjak, Bogomir in Janko Humar, Tomaž Jamnik, Mitja Jesenovec, Stane Klemenc, Pavle Kozjek, France Malešič, Nada in Bine Mlač, Igor Mezgec, Roman Novšak, Peter in Pavel Podgornik, Bojan Pollak, Franci Savenc, Pavle Šegula, Iztok Tomazin, Stašo Vešligaj, Lado Vidmar in Nejc Zaplotnik.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja