VSEBINA
165 Petindvajset let slovenskega andizma (2. del)
166 Izposojeni intervju, ki ga je opravil novinar Nedeljskega dnevnika z načelnikom KOTG, Tonetom Škarjo
168 Himalaja 1995
178 Patagonija – za vse okuse
181 Tehnični incident
182 Slovenska himalajska smučarska odprava SKI 8000 Gašerbrun I 1995
186 Slovenska himalajska odprava Anapurna I 95 – poročilo
188 Varovanje pri športnem plezanju
190 Iz šolskega sveta ledeniških razpok
193 Izpitno vprašanje iz priročnega vremenoslovja
195 Otok Hvar – J stena Zavale
196 Otok Hvar – JZ stena nad sv. Nedeljo
197 Turska gora – vzhodna stena: Jupiter, magija, bivak
198 Cjajnik – severna stena: »Achtung baby«
199 Križ – zahodna stena: Salamara
200 Begunjščica: Povabilo
201 Trentski Pelc – vzhodna stena: Popdizajn – Smer poskakujočega ruševca
202 Kmalu dve novi knjigi
203 Izvlečki iz knjige o opremi
205 Rezultati Ankete za najlepšo alpinistično turo
207 Seznam vzponov, ki so v zadnjem času zaradi kakršnegakoli razloga izpadli iz AN v Delu
208 Kronika smrtnih nesreč v gorah
212 Kotiček poezije
SPET PRVI ŠOLSKI DNEVI
S to številko Razgledov bomo končno ulovili ritem izhajanja. Ker se je čez poletje marsikaj tega zgodilo, ne bo napak, če odgovorim kar na 31 (enaintrideset) podobnih vprašanj, ki se tičejo Razgledov. Torej, stvari stojijo takole:
Alpinistični razgledi so zaenkrat še interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev. Zdaj, ko se je pojavila še ena revija, ki jo ureja skupina privatnikov (iz naših vrst), za njo pa stojita dva d.o.o., bi bilo prav, da se spet podamo na stransko potko in še enkrat ponovimo besede Franceta Malešiča izpred 17 let. Morda je to potrebo zaradi mlajših ljudi, ki jih zanima, kako je danes z vsem tem.
Takrat je bilo rečeno, poleg drugega, tudi naslednje: Planinski vestnik je uradno glasilo PZS (prej SPD). Razgledi mu niso in mu ne morejo biti konkurenca, ampak dopolnilo, ker večidel vsebine Razgledov ni za PV. Uradni izdajatelj oziroma glavni »šef« Razgledov, – zlasti med letom, ko gre za (ne)delo članov uredništva – je Komisija za alpinizem. To menda vedo vsi. »Nadšef« za oboje pa je zbor načelnikov, ki odloča o vsem bistvenem, tudi o recimo, prenehanju izhajanja Razgledov. Urednik se voli za eno leto, na razpis pa se lahko prijavi katerikoli alpinist ali športni plezalec, ki je registriran pri KA (ni pa nujno). To »eno leto« (običajno je štiri) je na željo dosedanjega urednika vgrajeno v pravila igre. Če bi naprimer prišlo do nepremostljivih generacijskih sporov ali do kakšne mega nezaupnice, bi »stari« kratko in malo odšel brez povratnih informacij (in brez besednih dvobojev). Glede tega je vse jasno.
Dalje. Razgledi se »financirajo« iz naročnine. Kakšno majhno vrzel je včasih zakrpala KA, čeprav tega ne dela več, črne luknje na koncu leta pa je trikrat zapovrstjo pokrila PZS. Pri tem zadnjem ne gre za njene obveznosti, ampak za prijaznost, naklonjenost predsedstva oziroma predsednika PZS do truda polnega dela članov uredništva.
O celoviti problematiki Razgledov je njen dosedanji urednik poročal KA, ob prvi priložnosti pa bo vse, kar ljudi zanima, v lahkotnejši obliki priobčil tudi na straneh Razgledov. Toliko, da se ve, lahko pa se tudi pomaga.
Kaj vse naj bi vsebinsko zajemali oziroma obravnavali Razgledi? To smo sicer že petkrat tako ali drugače rekli, a vseeno. Predvsem tisto, kar zadeva vzgojo in izobraževanje. Temu naj bi sledilo informiranje v okviru organizacije, v prvi vrsti pregled dogodkov in dogajanj, vsakokrat pa naj bi se zvrstilo tudi nekaj bolj ali manj literarnih člankov. Skratka, pri Razgledih je dosti svobodne izbire – obilo možnosti za sodelovanje vseh in vsakega. Nekakšen vzor jim je »pokojni« Lo Scarpone (z velikim navdušenjem so ga petdeset let izdajali italijanski alpinisti, nakar so ga kupili poslovni možje in go v zelo kratkem času spridili in uničili), ker ga je krasila nekonvencionalnost. Spaček pod tem imenom še izhaja.
Tako lahko pri Razgledih dobi vsak, ki bi rad urednikoval ali imel rubriko, svoj uredniški stolček in maksimalno ustvarjalno svobodo. Skratka, pri Razgledih ni glede tega nobenih ovir, ni pa potrebno tudi nobenih dolgoveznih dogovorov ali pristopnih izjav. Važno je, da tak posameznik da kaj od sebe (ali iz sebe). Tudi Komisija za alpinizem podpira tovrstne pobožne želje.
Mimogrede pa še to: Razgledi predstavljajo nekakšen letopis naše novejše zgodovine alpinizma (nekoliko manj športnega plezanja) in kot taki imajo svojo posebno vrednost. Morda jim manjka več sistematike, čvrste, povezljive preglednosti. A za to so potrebni stalni in marljivi sodelavci. Slovenski alpinizem premore samo enega Francija Savenca, za prvo silo pa bi jih potrebovali vsaj petnajst.
Na kraju pa še nekaj besed o novi slovenski reviji Grif. Ta kot taka, čeprav se bo kaj več videlo šele po kakih petih, šestih številkah, je dobrodošla osvežitev na slovenskem revijalnem trgu. Poudarjam, trgu. Osebno, če smem glede tega kaj reči, iskreno pozdravljam vse, kar prispeva k boljšem informiranju slovenske javnosti o naši dejavnosti – od TV nadaljevanke Gore in ljudje naprej. V tej smeri vsak pač dela svoj posel in vsak se trudi po svojih najboljših močeh. Ene stvari delajo amaterji, druge pa profesionalci. Pomembno je, da vsi delajo za isto oziroma na isti stvari.
In še nekaj osebnega. Včasih se skozi moje uvodnike oziroma besede dobi občutek, da to ali ono, preprosto povedano, nočem. Temu ni tako. Prvo je moj in ženin čas, ki je potreben, da številka odide v tiskarno, in tega je vedno premalo. Drugo pa zadeva staro resnico, ki govori o finančnem kritju kakršnegakoli podjetja. Vsak se lahko pokrije samo toliko, kolikor je veliko pokrivalo. Podobno je z našim glasilom.
S temi besedami bi sklenil z več strani vsiljeno razpravo o Razgledih in bi se v prihodnje posvetil izključno Razgledom, kajti z njimi še zdaleč nisem zadovoljen.
Bine Mlač
Naslovna in zadnja stran: Rock Masters – Kranj 95: naslovnica Francois Petit, zadnja stran Martina Čufar; foto: Marko Prezelj
Interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev.
Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana.
To številko so uredili člani uredništva AR:
Glavni in odgovorni urednik: Bine Mlač
Računalniški prelom: Nada Mlač
člani: Milenko Arnejšek, Breda Činč – Juhant, Dare Juhant, Aleš Lipnik, France Malešič, Mojmir Štangelj in Miro Štebe;
in drugi sodelavci: Vojko Arko, Filip Bence, Tone Golnar, Vili Guček, Metka Lukančič, Miha Peternel, Peter Podgornik, Marko Prezelj, Viktor Relja, Alenka Simčič, Simon Slejko, Blaž Stres, Tone Škarja, Iztok Tomazin in Matjaž Wiegele.
Tiskarna: miGraf Grafične storitve, Parmova 53 Ljubljana