Alpinistični razgledi 46/1994

VSEBINA

2   Bine MLAČ Nekaj običajnih vprašanj za urednika

3   Bine MLAČ Nekaj (ne)znanih drobcev o pionirjih alpini­zma iz nekaterih izmed Messnerjevih tride­setih knjig

7   Miha PRAPROTNIK in Andreja VELIKONJA Kaj ima ljubezen pri tem

10 Boris STRMŠEK Patagonsko darilo

13 Matic JOŠT Nebo je modro, drevesa so zelena

15 Simon ČOPI Veš poet svoj dolg

17 Bojan LESKOŠEK Športno plezanje – navznoter in navzven

20 prevedla Mira KLEMENČIČ Isabelle Patissier

22 Vili GUČEK Mala plezalna stena

25 Metka LUKANČIČ Rezultati anketnega vprašalnika o de­javnosti odsekov/klubov v letu 1993 registriranih pri PŠP

26 prevedel Miroslav ČINČ Pepi Stückl; Oprema v sili

28 pripravilo uredništvo Prva pomoč

31 Ciril VELKOVRH Publikacije s plezalno in alpini­stično vsebino, ki so izšle v Slo­veniji v jubilejnem leta 1993

32 Miha PETRNEL Malo pozno razmišljanje ob prevzemu Al­pinističnih novic

33 Vili GUČEK Ob nastanku neke smeri

33 Jani BELE Vabilo

34 Jani BELE Zimski začetniški tečaj KA PZS

35 Jani BELE Izpiti za alpinistične inštruktorje v letu 1994

36 Tone ŠKARJA Alpinistična odprava Sikim 94

37 France MALEŠIČ Kronika gorskih nesreč – 1959 – 1960

NEKAJ OBIČAJNIH VPRAŠANJ ZA UREDNIKA

  Običajno je uvodnik namenjen kakšni zanimivi osrednji temi iz pričujoče revije ali časopisa, včasih pa načenja kakšno žgočo problematiko. Najbrž ne bo odveč, da kot glavni (dobro se sliši) in odgovorni urednik (slabo se sliši) odgovorim na nekaj vprašanj, ki so mi bila postavljena na več mestih.

  Nekateri sprašujejo, zakaj ne morejo plačati naročnine za celo leto. Iz preprostega razloga ker bi bil jaz, kot urednik, prisiljen, da po­skrbim za redno izhajanje. Slednje pa ni iz­vedljivo iz dveh razlogov: prvi preprosto pove, da Razgledi lahko izidejo šele takrat, ko se nabere dovolj gradiva. Dotok, ne glede na moledovanja, obljube in podobno, pa ni dovolj velik. V povprečju moram, da pridem do ene same skice prvenstvene smeri, telefonirati tudi po trikrat v enem samem mesecu. Potem pa kakor kane. Dokler se vse to korenito ne spre­meni, bo pač tako, kot je. To pa ne pomeni, da ne bom poskusil mrežo sodelavcev razširiti, v telefonskih obljubah pa kakšnega prijeti za dano besedo. Drugi razlog je bolj žalosten: včasih pride do večjih okvar na računalniku ali laserskem tiskalniku in popravilo vzame kar nekaj časa in čedno vsotico cekinov.

  Kje so še ozka grla pri izdelavi Razgledov? Jezikovni pregled je zagotovo eno tako ozko grlo, če že ni postal zamašek, ki včasih požre tudi mesec in več dni. Dva sodelavca, ki opravljata to nehvaležno delo sta včasih prezaposlena z drugimi stvarmi, čas pa medtem teče in nič ne reče. In pri tem jima nimam kaj zameriti, saj sodelujeta prostovoljno. V tem je pač ves »čar« prostovoljnega dela. Drugo ozko grlo so intervjuji, ki jih opravlja samo en človek. Vse okoli intervjujev pa spet ni tako preprosto – treba se je zmeniti z intervjuvancem, treba je pripraviti vprašanja, treba je oditi do intervjuvanca, potem pa napisati besedilo, ga dati avtorizirati, pretipkati, spraviti v računalnik … In spet nastopi ta nesrečni »nimam ali nisem imel časa«.

  Zakaj niso Razgledi bolj pestri, zakaj ni v njih več kronik, pregledov dogajanj po svetu ? Še enkrat in ne zadnjič: ni ljudi, ni volje in ni časa. Kdorkoli bi vodil kakršnokoli kroniko, bi to moral delati več let, da bi polagoma prišel noter. Torej vzeti bi si moral kar precej časa.

  Ali bi lahko Razgledi izhajali šestkrat na leto? Ne, niti v lepi pravljici ne! Deloma sem na to vprašanje odgovoril že zgoraj. Hkrati pa moram spet poudariti, da Razgledi požrejo veliko časa: 70% ga izpuhti pred računalniškim ekranom, 30% pa med tekanjem do tega ali onega dobrotnika (beri sodelavca).

  Poleg tega me pocenitve Razgledov, to se pravi razne tuje usluge in uslugice na črno prav tako spravljajo v izredno slabo voljo. Prej ali slej bo nekomu moralo priti v glavo, da bo vsak naslednji urednik želel imeti te stvari urejene ali pa Razgledov več ne bo.

  Ali je v bližnji bodočnosti pričakovati kakšne spremembe? Nekaj kakovostnih v tehničnem pogledu zagotovo bo, glede drugih, ki bi terjale še dodatnih 50 ali 60 ur dela, pa pod »mojim« urednikovanjem ne bo.

  Kako ukrepamo glede naročnikov neplačnikov? Doslej smo jih iz računalnika »izločili« okoli 300, prav toliko novih, pravzaprav malo več, pa smo pridobili. Vendar se dobro zavedam, da to ni nobena rešitev, kajti tiste neplačane vsote denarja, ki niso tako majhne, mora nekdo pokriti. Ta problem bi bil daleč bolj ugodno rešljiv, če bi ti ljudje, ki nimajo nobenega odnosa do nas v uredništvu, kratko in malo telefonirali (op.: Meta Vukič; tel.: 061/312-553) in kar se da hitro odpovedali Razglede, s katerimi očitno niso zadovoljni.

Urednik – Bine Mlač

Naslovna stran: Yosemite – Killa(e) Pilar: foto Marko Prezelj

Interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev.

Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana.

To številko so uredili člani uredništva AR: Bine Mlač (glavni in odgovorni urednik), France Malešič, Nada Mlač in Mojmir Štangelj (DTP), Milenko Arnejšek, Breda Činč – Juhant, Dare Juhant, Aleš Lipnik in Miro Štebe (člani);

in drugi sodelavci: Jani Bele, Miroslav Činč, Simon Čopi, Vili Guček, Matic Jošt, Mira Klemenčič, Bojan Leskošek, Tanja Ličen, Metka Lukančič, Miha Pe­ternel, Miha Praprotnik, Boris Strmšek, Tone Škarja, Andreja Velikonja, Ciril Velkovrh in Gita Vuga.

Tiskarna: miGraf Grafične storitve Parmova 33 Ljubljana

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja