Alpinistične novice 8/1988

Skupina Paine je zanimiva, vreme pa povsem patagonsko

Kozorog, Ravhekar in Rejc so po mesecu dni obupali nad vremenom – Vredno bo znova poskusiti – Problemi še za naslednje tisočletje
Pred dnevi se je iz Južne Amerike vrnila meddru­štvena odprava (AO Jesenice in Soškega AO), ki je prva od naših obiskala skupino Paine v čilski Patagoniji. Od dveh mesecev, kolikor so bili na poti, so se cel mesec zaman trudili in poskušali vsemogoče v deviški steni Centralnega stolpa. Vremenske razmere, še slabše kot navadno, pa so jih prisilile, da so se umaknili, čeprav je bilo pred njimi le še sto metrov težavnega plezanja. Med povratkom domov pa so se uspešno preskusili v brazilskih plezališčih ob Copaca­bani.
Iz domovine so Edo Kozorog, Mat­jaž Ravhekar in Ivan Rejc odpotovali 8. decembra lani. V Punta Arenas so teden dni porabili za urejanje formal­nosti, med katerimi je pridobitev do­voljenja vojaških oblasti (skupina Pa­ine je zelo blizu meje z Argentino) ob nakupih, gotovo najpomembnejša. In 19. decembra so bili v »baznem tabo­ru«, prijazni brunarici, kjer so si ure­dili solidno pribežališče pred patagon­skimi neurji.
Do novega leta je bilo vreme »znos­no«, le vsakih nekaj dni se je razdivja­la nevihta. Plezali so, pritrjevali vrvi in se vsak dan znova vračali v vznožje stene in šotorček, kjer so imeli »zadnji višinski tabor«, oziroma v brunarico.
Njihova smer se je začela s strmim (55°) snežiščem in takoj nad njim, že od samega vznožja (za razliko od so­sednjih sten) je zelo težka kopna ste­na, ki jo kmalu nato seka zelo krušljiv pas, kjer so morali plezati večinoma kar brez varovanja. Toda vse jim je šlo dobro od rok. Težave v prepleza­nih enajstih raztežajih so bile predvsem tehnične (tri raztežaje so ocenili celo z A3-4), sicer pa so dosegale tudi VI+. Najhujše pa je bilo vendarle vre­me, slabo, mnogo slabše, kot so se ga nadejali. (Zgleda, da le ni res, da ima ta del Patagonije bistveno boljše vre­menske razmere kot sosedstvo Fitz Roya in Cerro Torreja).
Kmalu jih je začelo skrbeti zaradi hitro se iztekajočega časa, ki so ga imeli na razpolago. Dvakrat so po že pritrjenih vrveh odšli v steno s trdnim namenom, da poskusijo priti do kon­ca. Toda vsakokrat je bilo vreme moč­nejše, pa še Rejc se je zastrupil in je moral po pomoč v mesto. 14. januarja so znova poskusili. Edo in Matjaž sta se povzpela še nekoliko višje, kot ob predhodnih poskusih, zvečer je do nji­ju prižimaril še Ivan. Toda po izredno viharni noči, ko je vse okoli njih pobe­lil sneg, jim ni preostalo drugega kot povratek. Ves dan so rabili, da so ušli iz belega pekla in odločitev, da zapustijo goro, je prišla kar nekako sama od sebe. 18. januarja so zapustili gore, čeprav jim je do rame, nad katero je svet bistveno lažji, manjkalo le sto metrov, čeprav je prvi vzpon prek de­viške stene Centralnega stolpa še tako mamil in kljub temu, da bi bil to šele prvi pristop na zadnjo konico te gore sploh.
Med povratkom so se za nekaj dni ustavili še v Rio de Janeiru. Seznanili so se z brazilskimi plezalci, našim ro­jakom Predragom Pančevskim, ki tam izdeluje odlično alpinistično opremo in – Ravhekar je že takoj prvi dan ponovil njihovo najtežjo smer. Oce­njujejo z ameriškimi ocenami in – po uveljavljeni primerjavi z lestvico UIAA – naj bi imela oceno IX+. Je pa precej lažja (okoli VIII) in tudi druge, ki so jih preplezali, so previsoko oce­njene. (To pa najbrž ne velja za »So­uthern confort,« ki jo je preplezal Gülich in ocenil z X- ter je doslej ni še nihče ponovil.)
Čeprav smo zadnje čase navajeni, da se naše odprave kar po vrsti vrača­jo s prvenstvenimi vzponi celo iz naj­težjih sten in grebenov, poskusov od­prave »Paine 87/88« ne moremo oce­njevati samo po tej plati. Vrnili so se namreč z izkušnjami, ki bodo poma­gale vsem, ki jim bodo sledili. In ti bodo vsekakor kaj kmalu. Stene sku­pine Paine so namreč prevelik izziv, da bi jih naš alpinizem, med poletom, v kakršnem je, lahko pustil ob strani!
V skupini Paine ni manjkalo tudi drugih alpinistov. Japonci, ki so tudi poskušali preplezati novo smer, so prišli 300 m visoko, Salvattera je po­skušal spet nekaj novega v Južnem stolpu. Čilenska vojaška odprava pa je slavila: prvi pristop (111-IV) na Cuerno Ovest je doživel izjemno publicite­to. Precej več je trekerjev, za katere je v parku odlično poskrbljeno, rangerji, ki jih je precej in imajo pregled nad vsem dogajanjem, pa alpinistom po potrebi prinašajo tudi hrano.
Pravijo, da v nobeni gorski skupini niso velike in težke stene tako na ku­pu kot tu. Segajo do 1600 m visoko, nekaj je takih, da se »El Cap lahko skrije«, so pa objektivno precej ne­varnejše in ker je ob tem še slabo vreme, bodo najverjetneje čakale še na prihodnje rodove. Toda – končuje se šele obdobje prvih pristopov! (Izje­ma je morda Centralni stolp, ki ima že šest smeri). Fortaleza, ki je »Trdnja­va« v pravem pomenu in ima stene z vseh strani, ima npr. le eno – An­gleško iz leta 1968 – smer: ED (A4, 2R), 1600 m.

IZZIVALNA SKUPINA PAINE – Zanimiv je pogled na Južni (levi), centralni in Severni stolp. Na naslednjega so prvi pristop (1) opravili 1958, začne pa se na zahodni strani, kot Boningtonova (1963) smer na Centralni stolp. Astejeva smer (3) na Južni stolp je iz leta 1963. Zanimivi sta Južnoafriška smer (4), ki so jo preplezali 1974 (po predhodnem poskusu dve leti preje) in dve leti mlajša Angleška (5).
Znani pa so (ob našem, označenem z D) še trije poskusi: angleški (A), ki se je končal le malo pod vrhom Južnega stolpa, bratov Gallegos (B), ki sta pred letom dni v steni vztrajala kar tri mesece in sta spet napovedala prihod ter letošnji Salvatterin poskus (C, tu so poskusili tudi naši, ko zanj še niso vedeli, je pa izredno krušljivo).

Franci Savenc 

Zavzete priprave za K2
KOTG poziva vse alpini­stične odseke, da sporoči­jo kvalitetne načrte

Komisija za od­prave v tuja gorstva pri PZS je na svoji zadnji seji, ki je bila pretekli ponede­ljek, razpravljala o akcijah, ki so v te­ku, beseda pa je tekla tudi o srednje­ročnem planu tja do leta 1993.
Sklenili so, da se za stroške K2 za­časno porabljajo sredstva iz dohodka za koledar, vse dotlej, dokler ne bo ostalih (ZTKJ, ekspedicijski dinar PZJ) prihodkov. Poleg tega so se ze­dinili, da bo vsak član odprave na K2 iz svoje sredine (PD ali AO) prispeval 1,5 milijona dinarjev. Poleg K2 je v programu za letošnje leto še Čo Oju (8201 m), za katerega se ravno v teh dneh izteka prijavni rok. Obenem KOTG podpira odpravo (ne gre za finančno pomoč) na Glavni Trango Tower (Jamnikar, Lukič, Praprotnik in Ivnik), ki bo odšla na pot v začetku maja.
Spregovorili so tudi o srednjeroč­nem načrtu in glede na smer dviganja kvalitete svetovnega alpinizma, so v njem začrtane še S stena Jannuja, S stena Lotseja, Z stena Makaluja in prvenstvena smer na Everest iz Kitaj­ske. Obenem KOTG predlaga vsem odsekom, da do 15. marca sporočijo svoje kvalitetne načrte, ki bi bili vred­ni podpore.
Na seji so pregledali še poročila o šoli za nepalske gorske vodnike. V zvezi s tem je največji problem pro­padanje zgradbe. Potrebno bo poiska­ti pokrovitelja za zgraditev dobrega in ustreznega ostrešja. V zvezi z odpravo na Mt. Vinson na Antarktiki pa so sklenili, da se zaradi nerešenih vpra­šanj okoli transporta prestavi za eno leto.

Aprila bo v Ospu prvo državno prvenstvo v športnem plezanju
Za vsako kategorijo bodo 22. do 24. aprila na sporedu tri smeri – Finale za deseterico najboljših obeh kategorij

KRANJ – Tekmovanja v športnem plezanju so se zadnja leta izredno razširila, kar seveda priča o atraktivnosti te panoge, ki pravzaprav edina v alpinističnem športu dopušča elemente, ki so skupni vsem ostalim športom – publiko in neposredno prisotnost medijev. Predzadnji aprilski vikend bo takšno tekmovanje tudi prvič v Sloveniji, v Ospu.

Organizacijo letošnjega tekmovanja so prevzeli člani Alpinističnega odse­ka iz Kranja. Srečo Rehberger in To­mo Česen bosta tako za moške kot za ženske naredila po tri smeri, ki bodo seveda opremljene z zanesljivimi sve­drovci. Visoke bodo okoli 20 metrov in na obeh straneh označene. Poleg tričlanske žirije, bosta tekmovalca spremljala tudi dva sodnika na vrvi ob smeri. Dosežena višina bo tako izmer­jena do centimetra natančno. Vsi tek­movalci bodo smeri plezali NA PO­GLED, kar pomeni, da nobene od smeri ne bodo poznali od prej.

Prijavijo se lahko vsi registrirani člani AO-jev oziroma sekcije. Rok prijave je 15. marec, startnina pa 5000. din, ki jo plača AO oz. PD prijavljenega tekmovalca na žiro račun PPD Kranj št. 51500-678- 80102 z oznako za Osp 88. Vsak tekmovalec bo dobil majico s števil­ko, priponko z znakom tekmova­nja, poskrbljeno pa bo tudi za hra­no in pijačo. Prijave je treba sku­paj z dokazilom o plačani štartnini poslati na naslov: Tomo Česen, Pševska 6a, Kranj. Poleg rojstnih podatkov, naslova in matičnega AO/AS je treba napisati nekaj naj­pomembnejših vzponov (ni nujno, da samo iz športnega plezanja).

Težave bodo v smereh postopo­ma rasle in šele zadnja tretjina bo predstavljala »ključ« smeri. Pri mo­ških naj bi bil ta ključ v prvi smeri ocenjen VI+/VII-, v drugi VII+/ VIII- in v finalu IX-. Pri ženskah pa bo prva smer v zadnji tretjini segala do VI, druga smer do VI+ in finale do VII+. V petek in soboto, 22. in 23. aprila, bodo obe smeri v vsaki kategoriji plezali vsi tekmovalci. Glede na rezultate prvih dveh dni (seštevek višin iz obeh smeri) se bo v nedeljski finale uvrstila desete­rica najboljših v obeh konkuren­cah. Končni zmagovalec bo tisti, ki bo imel najboljši seštevek doseže­nih višin iz vseh treh smeri. Ni nuj­no, torej, da tisti, ki bo najvišje splezal v finalu, tudi zmaga. Če bi se zgodilo, da bosta na prvem me­stu dva ali več tekmovalcev z ena­kim rezultatom, potem bo odločal boljši rezultat iz finalne smeri. Če bo še to enako, potem odloča rezul­tat druge oziroma prve smeri. Šele potem bo na vrsti superfinalna smer in šele po njej lahko ob enakih rezultatih pride do delitve prvega mesta.
To je le nekaj pravil, ki bodo poleg tekmovalcev zagotovo zani­mala tiste, ki bodo prišli v Osp navijat za svoje predstavnike. Vsi tekmovalci bodo po oddanih prija­vah dobili tudi tekmovalna pravila, ki so bila sestavljena v skladu s pra­vili UIAA za tekmovanja v šport­nem plezanju. Nedvomno so po­vsem jasna pravila (in seveda spo­štovanje le-teh) pogoj za uspešno in objektivno izpeljano tekmo. To­vrstna tekmovanja so vendarle šele sorazmerno mlad pojav in zato so na nekaterih preizkušnjah v tujini domačini skušali forsirati svoje tek­movalce s sprotnim prikrojevanjem pravil. Za tekmo v Ospu organiza­torji zagotavljajo, da bodo pravila stroga in za vse enaka. Vsem mora biti jasno, da v športu ne zmaga vedno najboljši, ampak tisti, ki je v tistem trenutku najbolj zbran in spreten. Ko so se pojavila prva tek­movanja, so jih nekateri sprva le previdno opazovali. Plezanje je bilo vendarle dolgo časa popolnoma brez takšnih medsebojnih merjenj. Po začetnih tekmah pa je sedaj že drugače.

Paklenica, Črni kal in Costiera
Igor Jamnikar (AO Matica) je 7. t. m. v Paklenici naredil novo smer. Je zelo kratka (5-6 metrov), vendar je njena ocena VIII+. Poteka v najbolj desnem delu stene, v kateri je bolj znana smer E. T. Imenoval jo je Ča­kra, v njej pa je en svedrovec. Gre za zelo težek detajl, ki zahteva precejš­njo moč enega prsta.
Miha Praprotnik (prav tako iz AO Matica) je na Marjanu ponovil Hong Kong Direkt (z RP) in dal oceno VIII.
V Paklenici pa je na pogled splezal znano Santano. Potem se je preselil na Costiero pri Trstu in tem prav tako na pogled splezal Liquiziziar (franco­ska ocena 6 a). Tudi Vili Guček (AO Trbovlje) je bil tam in poleg slednje smeri je opravil še dva težja vzpona (oba na pogled). Smer Jon-Jon ima oceno 6 b, smer Owie-zowie pa je ocenjena 7 a+ (po UIAA približno VIII/VIII+). Značilnost te smeri je strma plošča z majhnimi oprimki.
Na Črnem Kalu pa je dober vzpon opravil Robert Flerin (AO Mengeš). Z rdečo piko je preplezal Mandarino (VIII+/IX). V Ospu pa sta Nejc Za­plotnik in Dorjan Šuc (oba AO Kranj) splezala zdaj že zelo popularno Jona­tan Livingstone.

Koledar Gore Slovenije
Komisija za odprave v tuja gorstva in PZS sta zaradi pomanjkanja kvalitetnih posnetkov, ki predstavljajo go­re Jugoslavije, sklenili, da bo za leto 1989 izšel koledar Gore Slovenije.
Zato vabijo vse, da jim pošljejo barvne diapozitive Pohorja, Kočne, Storžiča, Stola, Mangarta, Krna, Snež­nika in posnetke iz okolice omenjenih gora. Motivi morajo biti iz poletnega obdobja, poslati pa jih je potrebno v enem tednu na Planinsko zvezo Slo­venije.
Istočasno KOTG in PZS obveščata, da bo tudi prihodnje leto izšel koledar Vertikale, ki je bil letos kar dvakrat nagrajen. Razpis bo objavljen čez pri­bližno dva meseca, vendar se že zdaj priporočajo za načrtno fotografiranje, kajti le takšno lahko rodi kvaliteto.
V omenjenem koledarju bodo posnetki celotne ekstremne alpinistične dejavnosti (športno plezanje, ekstremno smučanje, led in kombinacija, slapovi).

Tomo Česen

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja