Poskusov še ni
V četrtek, 21. t. m. se je uradno začela zimska alpinistična sezona, čeprav tudi prej v gorah ni bilo brez snega in čeprav se je astronomska zima pričela šele dan kasneje. Toda, za razliko od prejšnjih let, ko so pričetek alpinisti pričakali dobesedno pod stenami, letos za sedaj nismo dobili podatkov niti o poskusih. Sicer pa je to glede na razmere tudi razumljivo. Tudi ko se bodo splazili sloji nesprijetega snega, bodo možni najbrže le manj pomembni vzponi v nižjih (strmih) stenah.
Zbor primorskih alpinistov
V Vojkovi koči je bil že drugi zbor primorskih alpinistov. Med drugim so se dogovorili o prihodnjih skupnih akcijah: turnih smukih, skupnih alpinističnih taborih in obiskih plezalnih vrtcev itd.
Simpozij v Krakovu
V Krakovu ((Poljska) je bil dvodnevni simpozij z naslovom »Alpinizem in znanstvena raziskovanja«, ki ga je pripravila katedra za alpinizem pri njihovem institutu za telesno kulturo v sodelovanju z poljsko alpinistično zvezo. Med temami, ki so jih načeli, so bile: visokogorska medicina, psihologija alpinizma, alpinistična etika, zgodovina alpinizma, kulturni problemi itd.
Planica – Pokljuka
Novica izpred nekaj dni, da je izšel »Vodniček po poti Planica-Pokljuka«, je vzbudila tolikšno zanimanje, da jo moramo dopolniti. Vodnik je napisal Uroš Župančič, za razmnožitev pa pripravil načelnik AO Ljubljana-matica Jure Ulčar, ki je napisal tudi uvod. Toda za sedaj je izšel le za interne potrebe, predvsem za pripravnike. Po dogovoru pa bo vodstvo odseka prav gotovo voljno, s to edicijo podpreti tudi prizadevanja drugih odsekov. Zato navedimo naslov AO Ljubljana-matica, 61000 Ljubljana, Trdinova 8/1.
Predlogi za spremembo kategorizacije
Člani AO Matica so na svojem sestanku dne 14. t. m. sprejeli zahtevo po spremembi kategorije, ki so jo posredovali tudi na srečanju alpinistov. Po njihovem predlogu naj bi bila minimalna višina smeri, ki prihajajo v poštev za kategorizacijo 250 m, pogoji za dosego posameznih razredov pa naj bi bile izključno le zbrane »točke«. Toda upoštevali naj ne bi vseh smeri, temveč le omejeno število (25). Zmanjšati bi bilo potrebno tudi vrednost vzponov na tujem, povečati pa za zimske vzpone. Delo na ekspedicijah pa naj bi ocenjevali posebej, izven kategorizacije. Na srečanju je Vanja Matijevec ta predlog dopolnil še z mislijo, naj bi ne upoštevali le določeno število vzponov, temveč, da bi morale biti določene tudi kvalitete (V in VI stopnje).
Do spremembe kategorizacije seveda ne more priti takoj (sprejeta je bila za štiri leta), predloge pa bi na vsak način morali proučiti takoj in jih tudi sproti vzporejati z rezultati, z analizami pa obveščati vse AO in AS, da bi v reviziji lahko še naprej kar najbolj aktivno sodelovali. Nekatere primerjave, ki so sedaj znane (npr. da je prečenje Mt. Blanca po točkah celo več vredno ali vsaj enakovredno 1. ponovitvi težke smeri v eni od domačih – višjih – sten itd.), so namreč res nevzdržne, škoda le, da niso bile napravljene pravočasno, tedaj, ko se je z zasnovo kategorizacije ukvarjala le peščica entuziastov, neredko celo en sam.
Še več vzponov
V sredo 14. t. m. je bil občni zbor AO Tržič. Po izpopolnjeni evidenci so ugotovili, da imajo skoraj sto vzponov več, kot so prvotno poročali (prek 660). To pa je za 23 aktivnih članov že zelo visoko povprečje. Izvolili so tudi novega načelnika. Odsek bo po novem vodil Vili Vogelnik. Zadnji četrtek pa jim je na rednem srečanju Zoran Bešlin pokazal diapozitive in film z zadnje odprave v Ande.
S selekcijami se je premaknilo
Čeprav je bilo že nekajkrat rečeno, da ima delo s selekcijami mesto tudi v našem alpinizmu, se je šele sedaj premaknilo. Komisija za alpinizem pri PZS je nekoliko revidirala stari predlog in sprejela seznam republiške selekcije za leto 1979. Na njem sta dve skupini alpinistov, 17. tistih, ki so izpolnili kriterije za mednarodni in zvezni razred in 21 slovenskih alpinistov, ki so bili uvrščeni v odpravo »Everest 79«. Ker jih je osem iz prve skupine tudi v drugi, pomeni, da je v republiško selekcijo za prihodnje leto uvrščenih pravzaprav le 30 alpinistov.
Delo selekcije bo vodil strokovni svet, ki ga sestavljajo: Vanja Matijevec, Viktor Grošelj, Franjo Krpač, Bojan Zupet in Bojan Pollak. Njihov cilj pa je nadaljnji dvig kvalitete in s tem še večja afirmacija našega alpinizma ter planinstva v svetu. To se mora med drugim pokazati tudi v uspehu zvezne odprave E – 79 in republiških kadrovskih odprav, povečanju števila kvalitetnih vzponov v Alpah ter Dolomitih, tudi v zimski sezoni in seveda tudi v kvalitetnejših vzponih doma. Dolgoročni cilj, ki je v skladu z obstoječo množičnostjo, razširjenostjo in možnostmi in tudi kvaliteto, pa je v uvrstitvi alpinizma oz. planinstva v II. prioriteto športnih panog.
Vaje s tečajniki
Alpinistična šola AO Matica, ki jo letos vodi Ničo Kregar je v soboto 16 t. m. imela vaje v hoji z derezami in v uporabi cepina kar v neposredni bližini koče na Gozdu. V nedeljo pa so (bilo je 25 tečajnikov in 4 AI) kljub slabemu vremenu odšli na Kumlahovo glavo. Tura, ki so jo končali s sestopom v Eriki, je bila lepa, pa tudi naporna.
Še številne težave E-79
Priprave za našo doslej največjo odpravo – Everest 79 – se bližajo vrhuncu, toda še vse preveč je nerešenih vprašanj, predvsem takih, s katerimi vodja in člani ne morejo opraviti sami. Toda velja biti optimist, pravijo, in govore raje o tistih, ki so jim pomagali. »Pobjeda« iz Zagreba jim je pripravila civilne obleke za na pot, tako da bodo lahko nastopili tudi v enotni »uniformi«. Toda kaj, ko še vedno niso dobili delovne organizacije, ki bi jim bila voljna pripraviti kvalitetne planinske pumparice. Zagrebška mlekarna in »Srela« iz Bjelovara sta odpravo oskrbeli s sirom in sorodnimi proizvodi. Univerzale iz Domžal se je potrudil in jim brezplačno izdelal kvalitetne bivak vreče ter vrhnje (viharniške) hlače. Tudi industrija usnja z Vrhnike se je izkazala. Izdelali so jim posebna pokrivala iz bobrovih kož, ki tako rekoč povsem pokrijejo glavo, le najnujnejše dele obraza puste proste. Podarili pa so jim tudi izbrane ovčje kože za notranje čevlje, ki so jim jih izdelali v Alpini. Kolinska iz Ljubljane je prispevala nekaj hrane, Elektrotehna pa bo zagotovila prenosne radijske sprejemno-oddajne aparate.
Postaja GRS v Škofji Loki
V petek, 8. t. m. je bil v Škofji Loki na pobudo PD ustanovni občni zbor postaje GRS. Za načelnika so izvolili Zvoneta Korenjaka, pomoč pa jim je že obljubila radovljiška postaja, dobrodošlo pa bo tudi sodelovanje z ljubljansko, ki prav tako kot Škofjeloška ne pokriva visokogorskega sveta. Precej dela se jim obeta tudi na smučiščih, kjer bodo sodelovali s smučarskim klubom.
Še enkrat »Prosta ponovitev«
V sestavku »Prosta ponovitev«, ki smo ga objavil pred 14 dnevi, je prišlo do hude napake. Prvi raztežaj Raza za malo kladivo (Paklenica) v katerem je tudi najtežje mesto (A 2) smeri, je namreč Tomazin ob prvi prosti ponovitvi ocenil s VII in ne VI—, kot je bilo natisnjeno, kar pa je bilo, upajmo, razvidno iz nadaljevanja. Bila naj bi to prva tako visoka ocena pri nas, čeprav iz poročil vemo, da je Iztok Tomazin tako težka mesta že plezal v ZDA. Tamkajšnja ocena 5.10 namreč odgovarja nekako VII stopnji po novem predlogu lestvice UIAA.
Jamarji tekmovali
PDS »Velebit« iz Zagreba je že 4. jamarsko orientacijsko prvenstvo, ki ima razen povsem športnih motivov tudi namen, da utrjuje sposobnost orientacije v podzemlju in sposobnost razpoznavanja speleoloških in drugih kraških objektov. Na letošnjem tekmovanju, ki je bilo na področju Gornjeg Skrada, je sodelovalo 18 tekmovalcev. V moški konkurenci je zmagal Radovan Čepelak, med dekleti pa Tatjana Bakran.
Gorski vodnik kaznovan
Sodišče francoskega mesta Gap je obsodilo gorskega vodnika Jean-Claude Lebura na štiri meseca zapora, ker je njegova klientka med snežnim metežem umrla pod snežnim plazom. Razen tega bo moral vodnik plačati skupno še 92.354 frankov sodnih stroškov in odškodnin.
Lebur je bili obsojen, ker je kljub slabim vremenskim razmeram in nevarnosti plazov povedel na turo skupino treh planincev in ene planinke. Moški udeleženci so se srečno rešili, planinko pa je zasul plaz in ji niso mogli več pravočasno pomagati.
Širša zasnova srečanja
Zbor slovenskih alpinistov v znamenju doseženih uspehov – Največ članov ima odsek v Kranju, vzponov pa AAO
LJUBLJANA – Za srečanje slovenskih alpinistov, ki je bilo 15. t. m., bi lahko rekli, da je minilo v znamenju doseženih uspehov in da so se ga udeležili zastopniki večine odsekov ter sekcij. Namen srečanja je sicer res v pregledu iztečene sezone in nagraditvi najboljših, toda nujno se bo moral – in to v prihodnje bolj, kot je bilo to čutiti na prvem – spopasti tudi z aktualnimi vprašanji ne samo slovenskega alpinizma, temveč tudi s problematiko celotne (jugoslovanske) planinske organizacije.
Žal je tudi letos poročila pravočasno poslalo le malo kolektivov, 27 od 45, kolikor jih je na alpinističnem adresarju. Podatki zato še niso dokončni. Seštevek vzponov kaže število 10.931, med njimi jih je 695 šeste težavnostne stopnje, številčno najbolj močan je kranjski odsek, ki ima 70 članov, sledijo mu AO Matica s 66 in AO Idrija s 64 člani. Največ vzponov so opravili člani akademskega AO, 870, Kranjčani so jih zbrali 768, Celjani pa 748. AO Celje ima za sedaj najvišje povprečje na enega aktivnega člana itd. Pohvala pa gre seveda vsem (ne glede na števila) saj so, če nič drugega, prispevali vsaj k množičnosti in razširjenosti alpinizma.
Tudi pri podelitvi nagrad in priznanj so bili zastopani skoraj vsi. Na smučarskem prvenstvu je bila prva Mojstrana, drugi je bil AO Jezersko in tretje Jesenice. Priznanja za vrhunske dosežke so dobili: Stane Belak (AO Matica), Borut Bergant (AO Tržič), Igor Hercog, Rok Kovač (oba AAO), Vanja Matijevec (AO Šmarna gora), Marko Štremfelj (AO Kranj) in Iztok Tomazin (AO Tržič). Priznanja za zaslužne člane je dobilo 8 slovenskih alpinistov, 32 mladih pa priznanja v skupim obetavnih.
Alpinistični odseki so letos priredili šest odprav v tuja gorstva, komisija za odprave v tuja gorstva pa še tri take obiske; v Kavkaz, v ZDA in na šampionat v skalolazenju. Za naslednje leto pa so že napovedane odprave v Fanske gore, v Južni Pamir in na Novo Zelandijo.
Burna razprava se je vnela le ob vprašanju kategorizacije. Načelnik AO Ljubljana-matica je v imenu članov odseka povedal nekaj tehtnih ugovorov poti sedanjemu sistemu. Tudi zastopniki drugih odsekov so imeli pripombe, navajali pa so tudi težave, na katere pri svojem delu nalete.
Udeležencem je spregovoril tudi predsednik PZS dr. Miha Potočnik. Toplo je pozdravil srečanje, v zvezi z obravnavanimi problemi pa je dejal, da z vključitvijo v naš sedanji sistem telesne kulture in z družbenim priznanjem alpinizma kot enega od športov, ne sme priti do tekmovanja posameznikov za dosego boljšega položaja. Sistem kategorizacije je poskus sistematizacije in pregleda dela, ki pa ne sme bistveno vplivati na temeljno idejo alpinizma, na tovarištvo, prijateljstvo in medsebojno sodelovanje.
ANDRINA JAGER