Sovjetska odprava na Mount Everest
Vse priprave sovjetskih alpinistov potekajo po načrtu – Kisikove jeklenke so problem
MOSKVA-Doslej potekajo vse priprave za vzpon sovjetskih alpinistov na najvišjo goro sveta – na Mount Everest – »povsem po načrtu«. Tako pripoveduje sodelavcu »Sovjetskega sporta« trener ekspedicije doktor tehniških znanosti in profesor A. Ovčinikov.
Pretežni del opreme je sovjetske proizvodnje, nekaj nujne opreme pa kupujejo v ZRN. Franciji in Avstriji. Največji problem so kisikove jeklenke. Zdaj je dogovorjeno, da jih bodo smeli alpinisti uporabljati le na višinah nad 8.000 m, kdor bo to namreč želel. Računajo, kajpak, da bi se vzpenjali predvsem brez njih pa še ob taki odločitvi bo kisikov tovor težak kar 600 kg.
Načrtujejo vsekakor do konca speljano radijsko zvezo med navezami, taboriščno bazo in s Katmandujem. Središče radijskih zvez bo v baznem taboru odprave. Seznam prehrane je sestavil znanstveno raziskovalni inštitut SZ za prehrano. Predvideli so obroke hrane za razne višine nad 5.300 m. Sestavljena je v glavnem iz raznih koncentratov, dehidriranih jedi, suhih sliv, orehov, medu itd.
Po zdajšnjem načrtu naj bi vrh naskočile tri samostojne štiričlanske naveze.
Na letošnjem treningu avgusta na Pamirju so izbrali po tri osemčlanske naveze (po štiri v navezi za rezervo). Ti se bodo pripravljali za odpravo vse naslednje leto. Vodje navez so že določili: Moskovčana Miklovskega in inženirja Ivanova ter Iljinskega iz Alma Ate. Odpravo pa bo vodil mojster športa in zdravnik Romanov.
V odpravi bo delovala še posebna znanstvena skupina, na pot pa bo šla tudi posebna filmska ekipa. Že januarja se bo odprava zbrala v taborišču v gorah Tjan Šana, drugi trening pa je predviden poletí na Pamirju ali pa prav tako v gorah Tjan Šana.
VLADO JARC
Republiški lavinski dan v Prevaljah
Vse večje zanimanje planincev za tehniko o zaščiti pred snežnimi plazovi
LJUBLJANA – Komisija za gorsko reševalno službo pri PZS obvešča vse zainteresirane, da bo letošnji – že peti po vrsti – republiški dan varstva pred snežnimi plazovi 20. in 21. t. m. organizirala Postaja GRS Prevalje.
Vse, ki jih po kakršnem koli opravilu privede pot v gore – je zapisano v sporočilu – želimo seznaniti s snovjo in tehniko, potrebno za zaščito pred objektivno nevarnostjo, ki ji nekateri pravijo tudi bela smrt. Namen in vodilo republiške akcije pa je med drugim tudi ta, da poda programsko in vsebinsko vodilo področnim akcijam, ki bodo sledile osrednji, pripravile pa jih bodo posamezne postaje.
Stroške organizacije in izvedbe plača organizator, za drugo morajo po- skrbeti udeleženci sami, oziroma njihove organizacije. Imenske prijave je potrebno poslati na naslov: Franc Telcer, Ob Meži 7-62391 Prevalje. Ob prihodu (do 11.30) na Ravne se je treba javiti v Domu železarjev in vplačati oskrbnino (539 din).
Podrobnejši program imajo vse postaje GRS, posreduje pa ga lahko tudi pisarna PZS (312-553).
Centralna stena Anić kuka (714 m) je osrednja plezalska znamenitost kanjona Velike Paklenice, ki postaja vedno bolj znana tudi v svetu. V njej sta prvo smer popularno Brahmovo – preplezala S. Brezovečki in M. Dragman 27. junija 1940. Od tedaj so v njej slovenski in hrvatski alpinisti preplezali že toliko novih variant in umikov, da ima pregled edinole še Rečan Stanislav Gilić, ki vse dogajanje tukaj tudi kronološko spremlja. (Foto: Zlatko Smerke)
Jesenski alpinistični tabor Goričanov
AO Nova Gorica je konec preteklega meseca organiziral jesenski alpinistični tabor v Paklenici, ki se ga je udeležilo enajst članov, opravili pa so 63 vzponov vseh težavnostnih stopenj. Med njimi so tudi ponovitve smeri Karabore, Mosoroška, Velebitaška, Klin in Albatros. Zadnjo, ki je doživela šele drugo ponovitev, sta v 125 urah preplezala brata Pavel in Peter Podgornik. Bivakirala sta sto metrov pod robom stene, z oceno pa se v celoti strinjata.
Pred tem (23. novembra) sta Tamara Likar in Leon Markič opravila tudi 2. ponovitev Belega stebra v Stadorju (Kanin). Ocena: V+, A 1-2, 200 m, 4 ure.
SAO s tečajniki
Soški alpinistični odsek, ki ima sedež pri PD Tolmin, je usmeril vse sile v vzgojo naraščaja. Med člani so tudi taki, ki so z začetniki opravili tudi po 18 tur ali veliko večino vseh. Vzgoji mladih so posvetili tudi predpraznični obisk Paklenice. Bilo jih je sicer le osem, dva pa sta prišla kasneje, toda opravili so več ko 50 vzponov. In bili so eni redkih, ki so (od 21. do 25. novembra) prebivali v šotorih. Drugi so vse rajši zatekajo v jame in druga naravna zavetišča.
Grönland ’80
PD Kozjak iz Maribora, organizator letošnje odprave na Grönland, nadaljuje tradicijo. Tudi ob tej odpravi. tako kot po obisku Durmitora (1972), Prokletij (1978) in Kavkaza (1979) so izdali poseben bilten. Morda je zadnji sicer nekoliko manj informativen. Manjkajo predvsem kake grebenske skice in podobni grafični prikazi, pa pregledi opravljenih tur. Dobrodošel pa bo vsakomur, ki se bo želel seznaniti z aktivnostjo naših alpinistov na tujem.
Uspehi odprave, tretje jugoslovanske na ta veliki otok, so bolj ali manj znani. V vsega 15 dneh dela na terenu so opravili 55 vzponov na 15 vrhov in kar na trinajstih je kot prva zaplapolala jugoslovanska zastava. Najlepši in najvišji vrh so poimenovali po Edvardu Kardelju, najlepšo smer po maršalu Jugoslavije Josipu Brozu-Titu, ploščad, na kateri so taborili, pa po Sloveniji. V biltenu, ki ga je mogoče tudi kupiti (20 din), je vse to podrobneje opisano. Člani pa bodo doživetja opisali tudi na jutrišnjem predavanju, (VTS) s pričetkom ob 19. uri.
Toni Hiebeler snema Alpe
Münchenčan Toni Hibeler, ki je postal znan kot udeleženec številnih zahtevnih alpinističnih tur, pa tudi kot urednik Alpinismusa, je v zadnjem času izdal tudi številne knjige. Lani je opravil številne ture in potovanja v Alpe, od Dachsteina do Mt. Blanca z željo, da čimprej izda fotoalbum o teh gorah. Posnel je več ko 4000 barvnih diapozitivov, nekatere tudi iz letala, v jutranjem in večernem soncu, brez in z alpinisti. Pravi, da bi mlade rad navdušil za nove ture in jim jih nakazal.
Alpinizem v Šri Lanki
V zanimivem planinskem letovišču Kandi v Šri Lanki so pričeli tečaje za mlade bodoče alpiniste. Indijska planinska federacija je poslala kot inštruktorje Navang Gombuja, veterana z Everesta, na katerega je prvi stopil dvakrat, Čavang Tašija in Gian Singa. Ti trije sedaj vzgajajo 64 mladih ljubiteljev narave za vzpone v gorah.
Plezala sta nad Ospom
Matjaž Fištravec in Ivo Veberič, oba člana mariborskega AO Kozjak, sta se med prazniki mudila v Ospu. 29. novembra sta ponovila smer Žaga. Smer je v resnici preplezljiva le z uporabo zatičev, ocenila pa sta jo s V+/V. Še istega dne sta preplezala tudi Prečenje. Bilo je vseskozi napeto prosto plezanje, razen dolžine v Stari smeri (stojišče nad streho). Ocena prav tako V+/V.
Slabe razmere v Paklenici
Letos sta, kot kaže na neuradnem jesenskem srečanju v Paklenici najdalj (od 19. do 29. novembra) vztrajala Milan Romih (AO Impol) in Janez Sabolek (Akademski AO). Prvi dan sta plezala Raz za kladivce, drugi dan sta imela prisilni počitek zaradi izgubljenega kladiva, člana AO Železničar pa sta plezala Velebitaško. V petek 21. novembra sta Romih in Sabolek preplezala novo varianto na Slovensko. Vstopila sta med Diagonalko, variante pa je tri dolžine (V, A 1). Dan za tem sta Akademca opravila eno redkih ponovitev Leve tržiške smeri (V. (V, A 1-2, 5h) v Anič kuku, Andrej Gosar in Rok Zavrtanik (oba AO Železničar) pa sta plezala Desno tržiško smer v isti steni. V nedeljo so opravili rokado, Romih in Zavrtanik sta plezala Forma vivo, Gosar in Sabolek pa več lažjih smeri. Dan kasneje sta Romih in Sabolek opravila prvo ponovitev Cren zareze, ki jo je Knez ocenil s IV-V, onadva pa s V+, A 1/IV-V. Plezala sta šest ur. V torek je bilo slabo vreme in menda je le Knez soliral nekaj smeri v Čuku. Potem so še en dan počivali zaradi dežja, v četrtek pa potem plezali, kljub ne ravno ugodnemu vremenu, dve navezi Raz za kladivce, Cajzek (Celje) in Knez (Impol) pa Raz Klina. V petek je bilo vreme zjutraj še dokaj ugodno in kar dve navezi sta pričeli prvenstveni smeri, končala pa sta jo le Cajzek in Knez. Po stebričku v Debelem kuku, ob smeri Prek balkona imenovala sta jo Črni gad (IV/III. 100 m). V soboto pa so se naveličali slabega vremena in večina je odšla. Ostalo je le še nekaj hrvaških alpinistov, ki so komaj dobro prišli.
Dvakrat na Matterhorn
Poljska založba »Sport in turistika je izdala knjigo Ane Czerwinske in Kristine Palmovske Dvakrat na Matterhorn. V njej popisujeta dvoje pomembnih vzponov prek severne stene tega alpskega lepotca. Tistega iz leta 1977 in v letošnji zimi, ko so kot prva ženska naveza pózimi preplezal klasično smer. Z njima sta bili še Wanda Rutkiewicz in Irina Kensza.
Uspeli po dveh neuspehih Kazahstanski alpinisti so letos (po neuspešnih poskusih leta 1976 in 1977) srečno preplezali zahtevno 3000 m visoko i steno Pik Komunizma (7495 m), najvišjega vrha SZ. Za vzpon so potrebovali 13 dni.
Maribor: alpinisti se bodo predstavili
V veliki predavalnici Visoke tehniške šole bo v torek 9. t. m. oo 19. uri zanimivo planinsko predavanje, ki ga bo pripravilo Planinsko društvo Kozjak iz Maribora. Člani 3. mariborske alpinistične odprave Grönland 80, ki jih je vodil priznani mariborski alpinist Inko Bajde, bodo predstavili pot in uspehe odprave, predavanje pa bodo popestrili s projekcijo nekaj sto barvnih diapozitivov.
B.C.
Koledar in grafika E 79
Planinska založba PZS se je odločila, da bo imela na zalogi stenske koledarje tudi letos. Ker pa tokrat ni bila mogoča lastna edicija, je prevzela koledar založba Borec z dobrimi posnetki narave in gora. Cena (v prodaji bo od 15. t. m. dalje) je 120 din, tisti, ki ga žele prejeti po pošti, pa morajo nakazati 130 din.
V prodaji je tudi še nekaj grafik akademskega slikarja Franca Novinca Everest 79 s podpisi vseh članov odprave, ki so primerne tudi za novoletno darilo. Cena 15 din.
Ekonomat Planinske založbe je odprt vsak ponedeljek med 14. in 18. uro, od torka do petka pa med 8. in 12. uro. Ljubljana, Dvoržakova 9.
Ravna gora – predstavitev
Pred kratkim je bila v Varaždinu planinsko-kulturna slovesnost, ki jo je pripravilo PD-Ravna gora. Predstavili so knjigo o društvu in istoimenski gori, ki sta jo napisala Tomislav Džurić in Zlatko Smerke. Ob tej priložnosti so spregovorili nekaj več tudi o delu društva in o njegovi založniški dejavnosti (to je že njihova sedma knjiga. bilanca kakršno najbrž nima veliko PD, če jo ima sploh katero). Ravno goro pa so predstavili z barvnimi diapozitivi.
Planinci razpravljali o varnosti in opremi
Na sestanku v Atenah strokovnjaki o žgočih problemih – Prihodnje leto zbor na Bledu
LJUBLJANA – Komisija za varnost in opremo mednarodne planinske zveze UIAA je bila ustanovljena pred 29 leti, in sicer na Bledu, glavni pobornik tega in do letos tudi eden njenih najbolj prizadevnih članov, pa je bil prof. dr. France Avčin. Letos ga je na sestanku, ki je bil od 27. do 30. preteklega meseca v Atenah, nadomestil Peter Ščetinin, kot uradni zastopnik PZ Jugoslavije.
Vodja komisije je Atenec Georges Moissidis, pomagata pa mu tehnična direktorja Münchenčan Pit Schubert in Anglež Georg Steel. Tej trojici pa lahko prištejemo še zastopnike nemške, francoske, švicarske, italijanske. avstrijske, grške, češkoslovaške, španske, ameriške in naše organizacije. Vseh je bilo več ko dvajset. Strokovne analize in rezultate testov pa so jim pripravili trije laboratoriji UIAA, v Toulouseju, na Dunaju in na Angleškem. Štiri dni so razpravljali, največ o tem, kakšne morajo biti plezalne vrvi, vponke, zanke (vrvne in trakovi), cepini, klini ter čelade.
Zanimiv je tudi problem glede plezalnih pasov. Angleški zastopnik je namreč predlagal, naj bi UIAA pripravila tudi norme posebej za sedežni pas, ker 90% alpinistov Velike Britanije, Američanov in Japoncev pleza brez prsnega dela. Pa se niso dali, saj je prav ta komisija oster zagovornik teze, da je le popoln plezalni pas (pa še pravilno izdelan) lahko tudi varen. Padec v navpični steni plezalca, ki ima le sedežni del, vedno namreč zasuče, da obvisi z glavo navzdol.
Za nas pomembna je bila tudi odločitev, kje bo prihodnji letni sestanek. PZJ je namreč poslala ponudbo, da bi bil spet na Bledu, kjer je bil tudi ustanovni sestanek. In čeprav je kandidaturo prijavila tudi Kanada, se je velika večina (razen dveh) odločila za deželo pod Triglavom in s tem dala priznanje pobudi prof. Avčina. Sestanek bo prihodnje leto, bržkone od 28. do 30. maja. Se prej pa se bodo nekajkrat sestale delovne podkomisije. Naši predstavniki bodo pod vodstvom Pita Schuberta, sodelovali predvsem pri pripravi najprimernejših metod za varovanje v skalnem svetu ter ledu in snegu.
FRANCI SAVENC
Vsem lahko za zgled
Razvejena dejavnost PD Kranj – Zdaj potekajo kar trije vzgojnoizobraževalni tečaji – Društveni prostori so lepo urejeni
KRANJ – Kranjsko PD je po razvejenosti dela, pa tudi po uspehih in ne nazadnje tudi z društvenimi prostori, ki so si jih marljivo uredili v Plečnikovi zgradbi na Koroški 27, lahko vsem za zgled. Od septembra letos imajo v nekdanjem zimskem vrtu lepo urejeno klubsko sobo, opremljeno v slogu planinskih postojank. V njej je čitalnica z domačo in tujo planinsko ter drugo literaturo.
Planinski klub v prostorih PD Kranj je odprt vsak dan (razen od petka do nedelje) od 8.30 do 13.30 in od 14.30 do 21. ure. In planinci so se nanj že kar navadili. Starejši se v njem spoznavajo z mlajšimi, v njem sprejemajo obiskovalce. Prednost pa imajo. vendar le programirane akcije. In teh
ni malo.
Ta čas tečejo kar trije vzgojnoizobraževalni programi. Tečaj za planinske vodnike je vsako sredo s pričet- kom ob 17. uri. Hkrati, le v drugi sobi. poteka tudi planinska šola, ki jo je pripravil mladinski odsek. Ob četrtkih, prav tako ob 17. uri, pa so na vrsti tisti, ki si žele izpopolniti znanje na alpinističnem področju.
Vodstvo PD Kranj je zadovoljno tudi z minulo sezono. Kot je povedal predsednik Franc Ekar, je bilo letos samo na Kališču v knjigo gostov vpisanih okrog 20.000 obiskovalcev, podobno tudi na Ledini. Za zadnjo postojanko tudi ugotavljajo, da je bila v trimesečni sezoni celo med tednom večkrat zasedena. Vedno večji je obisk tudi iz Avstrije. In celo obisk v postojanki na Gospincu so letos že precej povečali, čeprav Krvavec na splošno poleti ni ravno pogost cilj. Pozna se njihovo delo s pobratenimi PD (iz vsake republike in pokrajine po eno). Za zadnje praznike se jih je zbralo več ko sto. Seveda pa niso tudi brez problemov. Posebne težave imajo z oskrbo postojank in zaposlovanjem. Delo v planinskih postojankah je pač le sezonsko. Imajo dobre tovorne žičnice. toda režija je previsoka in vprašanje je, če nima smotrna uporaba helikopterja ter kontejnerjev vendarle nekaj prednosti.
Pripravljenih imajo tudi večino planskih dokumentov. Srednjeročni program alpinistične dejavnosti je, n. pr., že povsem usklajen in o njem je razpravljala večina občinskih inštitucij. Kot največja akcija je v njem društvena odprava (okvirni cilj je Karakorum, oziroma Broad Peak, ki je bil predviden že za odpravo, pripravil pa jo je Ivo Valić). Predvidena je za 1982 ali 1983 in tedaj naj bi imela prednost pred drugimi občinskimi telesnovzgojnimi akcijami.
FRANCI SAVENC