Alpinistični razgledi 9/1980

VSEBINA

3    Namesto uvoda

5    Veliki pionirji alpinizma (IX. del)

9    Razmišljanja o vprašanjih varnosti na trekkingih

11  Razmišljanja in (ne)pozabljena dejstva

14  Matterhorn (V. del)

16  Iz osebne izkaznice južne stene Matterhorna

19  Nesreče v snežnih plazovih   

25  Sklad za pomoč pri reševanju v tujini 1980

27  Srečanje alpinistk 1980

28  Antonio Berti – Dolomiti Orientali

30  Julijske Alpe – Mangrt

34  Alpinistični tečaj v Črni gori »Prokletije 80«

37  Titova smer v Perujskih Andih

39  Primerjava težavnostnih sto­penj za prosto plezanje

Namesto uvoda

Običajno so novoletne uvodne besede nanizane kot sklepna misel za pregled neke dejavnosti ali pa so, zanemarjajoč probleme in realnost, po nepotrebnem praznično našemlje­ne z voščili, ki jih ponavljamo vsako leto. Lahko bi opravi­li obračun našega dela pri Alpini­stičnih razgledih. Ker pa vsi rajši slišimo pohvalo kot grajo, z obra­čunom ne bo nič. Prepustili ga bomo kakšni več let oddaljeni številki. Zato tokrat le nekaj misli na temo, ki se rada drži novoletnih dni. Za vrhunski alpinizem je treba večkrat dopovedovati in ponavljati, da ga ne bo brez izdatnih družbenih sred­stev, kajti vrhunska alpinistična dejavnost zahteva redne treninge, redno plezanje, celotno odpovedova­nje vsemu drugemu, zahteva večkrat tudi čas, ki posega v zaposlitvene obveznosti, včasih tako dolgotraj­no, da že meji na alpinistični profesionalizem. Kako se zbirajo sredstva za vrhunski alpinizem, vemo: na Zahodu po privatnih pod­pornikih ali z družinskim kapita­lom, na Vzhodu po državnih planih, naslov mojstra športa pa šteje kot poklic. Pri nas smo financiranje alpinizma zaupali družbenemu dogo­varjanju, kar je idealna oblika medčloveških odnosov. Alpinizmu pa se vseeno slabo piše, ker so razne selekcije, kvalifikacije in katego­rizacije podvržene arogantni misel­nosti, ki so ji nogomet in podobna vsakotedenska potrjevanja pred tisočglavo množice edino merilo za delitev sredstev. Zato se ne čudimo, če nekateri ne zmorejo in tudi no­čejo razumeti, kadar gre za medna­rodno afirmacijo na Everestu, ki se po uspehu lahko meri z zlatimi ko­lajnami na olimpijadi, drugače pa z olimpijado ni primerljiva, saj je ne spremlja množica profesionalnih ad­ministratorjev. Finančno pa pred­stavlja Everest toliko kot prestop nekaj kosmatih nog iz enega nogometnega kluba v drugega; za takšne »odprave« pa ni nobena skrivnost, da jih prirejamo po vseh republikah vsako leto.

Mnogi so prepričani, da držimo bike za roge, če pošljemo vsaki dve leti v Himalajo eno odpravo. Ob tem le tole: letos je poljska država pos­lala na Everest dve uspešni odpra­vi (prvi zimski vzpon in prvi vzpon po južnem stebru), več manjših pa v druge himalajske gore. Takšna mi­selnost in dejanja že spadajo v dr­žavno strategijo, kar pomeni iskati mednarodno uveljavitev in vrhunskost na vseh mogočih področjih; ni čudne, da je Poljska ena izmed alpinistič­nih velesil.

Toliko v premislek, ko se bomo v letu 1981 po vseh občinah v okvirih SITKS, za kategorizirane pa tudi na republiškem in zveznem nivoju bori­li za vsakoletni kos pogače. Preveč je še miselnosti, da velja kakšen podarjeni dinar posebno naklonjenost alpinistom in drugim planincem, ki so zadovoljni z vsem. Ker pa smo se dogovorili, da bomo od svojih do­hodkov prispevali in združevali sredstva za telesno kulturo in v tem okviru tudi za alpinizem, je naše enakovredno mesto tudi tam, kjer se zbrana sredstva spet z dogovarjanjem delijo. Ne bi nam škodilo več samozavesti. Nihče nam ničesar ne podari! Denar, ki ga v okviru samo­upravnih telesnokulturnih skupnosti delijo oziroma delimo, je tudi naš denar. Zavestno in dogovorjeno zbran. Vso pravice imamo, da zahte­vamo svoj delež.

Kljub povedanemu: čimveč nepozabnih plezarij v letu 198l, pa na Alpinistične razglede ne pozabite, mislim na pisanje, ne samo na branje.

Janez Bizjak

ALPINISTIČNI RAZGLEDI številka 9, november-december 1980, interno glasilo slovenskih alpinistov.

Prispevke pošiljajte na naslov Planinska zveza Slovenije, Komisija za alpinizem, Dvoržakova 9, 61000 Ljubljana.

Deveto številko so pripravili; Janez Bizjak, Vojko Bučer, Stanislav Gilič, Rok Kolar, Rok Kovač, Marijan Lačen, France Malešič, Irena Markuš, Stanko Mihev, Nada in Bine Mlač, Franček Mulej, Marjan Osterman, Peter in Pavel Podgornik, Franci Savenc, Pavle Šegula, Iztok Tomazin, Jure Ulčar in Jane Volkar.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja