Alpinistične novice 50/1978

Koliko kategoriziranih?
Po prvih podatkih bo letos alpinistov s kategorijo že 44 – Nova imena pa tudi nekatera presenečenja

LJUBLJANA – Kategorizacija alpinistov je novost v naši telesnokulturni praksi in je zaživela šele lansko leto. Dolgo­trajne so bile priprave nanjo in precej ur so tisti, ki so se z njeno zasnovo ukvarjali, porabili, da bi na osnovi obstoje­čih pokazateljev (težavnostna stopnja, višina stene, letni čas vzpona in vrsta vzpona…) dobili kolikor toliko realna me­rila. Ali so, oziroma v kolikšni meri jim je uspelo bo dala odgovor šele natančnejša analiza, že sedaj pa je mogoče reči, da so vzponi v tujih visokih gorah preveč favorizirani in da so tisti, ki jim pozimi ni uspelo realizirati svojih načrtov, poleti pa npr. niso imeli priložnosti plezati v viso­kih lednih ali kombiniranih stenah »izločeni«, ne glede na število in kvaliteto drugih vzponov.

Lanska kategorizacija je bila opravljena na osnovi poročil 13 alpinističnih kolektivov, letos se jih je odzvalo s podatki že 24 in temu primemo je poraslo tu­di število tistih, ki so po prvih izračunih dosegli pogoje za uvrstitev v enega od treh razredov. Lani so bili npr. v mednarodni razred uvrščeni trije, letos bo­do – kot kaže – štirje: Borut Bergant (Tržič), Mišo Čulk (ŠAO), Janez Šušteršič (Mengeš) in Iz­tok Tomazin (Tržič). Eden več je letos tudi v predlogu za »član­stvo« v zveznem razredu. Po še nepopolnih podatkih naj bi bili to: Vincenc Berčič (Kamnik), Franček Knez (Celje), Rok Kovač (AAO), Bojan Pollak (Kamnik), Miro Štebe (Mengeš), Andrej in Marko Štremfelj (oba Kranj), Matjaž Veselko (Domžale) in Jo­že Zupan (Celje). Za republiški razred pa jih je za zdaj na se­znamu kar 31 (lani 22): Zvone Andrejčič (Radovljica), Janko in Franci Arh (oba Bohinj), Ivo Auberšek (ŠAO), Stane Belak, Zoran Bešlin (oba Matica), Loj­ze Butkovič (Bohinj), Marko Grad (Domžale), Igor Herzog (AAO), Janko Humar (Bohinj), Boštjan Kekec (Škofja Loka), Stane Klemenc (Domžale), Rok Kolar (Prevalje), Ivo Kotnik (ŠAO), Marjan Manfreda, Janez Marinčič (oba Matica), Irena Markuš (Kamnik), Vanja Matijevec (Šmarna gora), Željko Perko (Tržič), Dušan Podbevšek (Kamnik), Peter Poljanec (Idrija), Franc Pušnik (Ravne), Vanda Reščič (Mengeš), Leo Svetličič (Idrija), Marko Šurc (Bohinj), Andrej Škafar (AAO), Miro Šu­šteršič (Mengeš), Emil Tratnik (Idrija), Lado Vidmar (Rašica), Janko Vodlan (Domžale) in Jože Žumer (AAO).
Zanimivi pa so tudi drugi po­datki. Da ima največ vzponov (letos kar 133) tudi letos Celjan Franček Knez je bilo pričakova­ti, toda nekateri ne zaostajajo mnogo za njim. Bojan Pollak (Kamnik) jih ima 103, Iztok Tomazin (Tržič) 90 itd. Največ ka­tegoriziranih alpinistov pa ima po (še neuradnem) predlogu AO Bohinj (6), po štirje pa so čla­ni AO Domžale, AO Kamnik, AO Ljubljana-matica, AO Mengeš in Akademskega AO. Za pohvale perspektivnim (pripravniki in al­pinisti s stažem do enega leta) je predvidenih skoraj 50 mladih, za vrhunske dosežke le sedem, eden več pa za zaslužne. O do­sežkih letošnjih odprav pa se bo morala komisija za alpinizem PZS posebej pogovoriti, saj men­da nobena ni predložila komplet­nega poročila.

FRANCI SAVENC

NAD KOROŠICO. Medtem ko je v dolini megla, se na s soncem ožarjene vrhove vzpenjajo naveze tistih, ki jim tudi pozimi ni obstanka v dolini. Toda, če jih boste posnemali, pazite, vsaka nepremišljenost se lahko kruto maščuje…
Foto: Stane Klemenc

Še dva na Everestu
Čeprav so tako rekoč vse sve­tovne agencije poročale, da se je letos jeseni povzpelo na vrh Mount Everesta 14 članov nemško-francoske odprave, sedaj po­ročajo še o dveh, ki sta prišla na vrh 19. oktobra. To sta bila Georg Rither in Bernard Kulmann, druga korektura pa je, da ni prišel brez kisika na vrh en sam alpinist, temveč kar trije. Razen Hansa Engla (34) še dve Šerpi.

Prosta ponovitev
LJUBLJANA – Kaj pomeni »prosta ponovitev« so celo neka­teri razgledani alpinisti izvedeli šele letos ali morda lansko le­to. Pa je, resnici na ljubo, Fritz Wiessner že pred leti v okviru mednarodne unije UIAA zagovarjal možnost, da bi imele takšne smeri lahko dve oceni. Običajno, od I do VI, oziroma VI+ za prosto plezanje in A l do A 4 za tehnično plezanje. Druga ocena pa bi bila informacija o teža­vah, s kakršnimi bi morali ra­čunati tisti, ki bi se odločili za prosto ponavljanje te iste sme­ri.
Med tem pa so se razmere pre­cej spremenile. Posamezni, šport­ni plezalci, največ verjetno tisti iz Yosemite, najboljši »piskaři« s čeških peščenih stolpičev, prenekateri, ki je treniral v Saški Švi­ci (NDR) pa tudi posamezni alpinisti iz Vzhodnih Alp, namreč že nekaj časa premagujejo teža­ve, ki presegajo mejo UIAA le­stvice VI+ in zato ponovno, z vso odločnostjo, terjajo uvedbo VII stopnje. Vse več je znanih tudi primerov, da so celo zelo težke tehnične smeri ponovili, ne da bi kline ter druge tehnične pripomočke obremenjevali, oziro­ma jih kakor koli izkoristili za napredovanje. Smerem, ki so imele v vodnikih npr. zapisano A l, so pričeli Američani dopiso­vati k oceni WAF (when absolu­tely free) VI in tudi več, kakr­šne so bile pač težave, ko je bila smer preplezana popolno­ma prosto. (Nemci si pomagajo z oznako Rotpunkt). V opisih so se poleg plezalcev, ki so opravili prvenstveni vzpon, pričela pojavljati tudi imena, ki so smer ponovili prosto. In kon­čno je prišel tudi čas (22. in 23. septembra letos) za simpozij v Münchnu, ki se je – kot vemo – končal s predlogom – lestvica UIAA naj se odpre navzgor. Pro­sta ponovitev kake težje tehnične smeri pri nas doslej menda ni bila znana. Res je sicer, da je prenekateri dobro treniran plezalec »izpuščal« posamezne kli­ne, ki so jih zabili slabši ali pa morda celo dobri plezalci v trenutku, ko niso bili »razpolože­ni« in, da so jih prenekateri med napredovanjem celo izbija­li, toda na ključnih mestih so jih vendarle uporabljali. Le Pe­ter Ščetinin je letos poleti, ko se je vrnil iz Grčije, povedal, da je dve tamkajšnji smeri preple­zal tako, da je njegov tovariš na vrvi Dietrich Hasse njun vzpon označil kot »rdečo piko«.
Za nadaljevanje je sedaj po­skrbel Tržičan Iztok Tomazin ki se je z modernimi tokovi ekstremnega alpinizma dodobra sez­nanil letos poleti v Ameriki. V soboto 25. novembra sta s tovarišem iz AO Matjažem Ivnikom plezala Raz za malo kladivo v Paklenici, ki je v vodniku oce­njen s V, VI, A 2. In zdaj po­anta. Najtežje mesto (streho v prvem raztežaju A 2) je Toma­zin sicer res premagal šele po več poskusih in kot drugi v nave­zi, toda vse ostalo je plezal prvi in – vse povsem prosto! Zani­mive so tudi njegove »druge« ocene: prvi raztežaj VI-/IV-V, drugi VI/V+, tretji eno mesto V, drugače IV, četrti pa eno mesto V-, ostalo IV+.
Na vprašanje – ki se bo prav gotovo pojavilo – ali je bilo s tem tudi pri nas (prvič) preple­zano mesto, ki po predlogu za novelacijo lestvice UIAA zasluži oceno VII, in ali bo ta ponovi­tev prišla v zgodovino kot nov mejnik v razvoju našega alpi­nizma, bo odgovor seveda prine­sla šele prihodnost Toda – z obema omenjenima dogodkoma je bila, če ne drugega, prižgana vsaj rumena, morda pa tudi že zelena luč.

FRANCI SAVENC

Srečanje alpinistov
V petek, 18. t. m. ob 17. uri se bo v dvorani TVD Partizan – Ljubljana, Tabor 13, pričelo prvo formalno srečanje alpini­stov, ki naj bi v prihodnje po­stalo tradicionalno. Zadnji zbor načelnikov je namreč prišel do zaključka, da zaradi vse večjega števila alpinistov ne gre več skli­cevati zborov alpinistov, toda da so srečanja, tudi na republiški ravni, še kako koristna, če so dobro pripravljena in vodena.
Kakšen bo dnevni red prvega srečanja alpinistov za zdaj še ni znano, razen tega, da bo na programu tudi predvajanje dia­pozitivov s pomembnejših vzponov in odprav. Verjetno pa bi bilo prav, da bi nadaljevali raz­pravo o novi lestvici težavnostnih stopenj, o novih alpinističnih vod­nikih, kategorizaciji in planinski informatik, pa še o marsičem, kar je ostalo v zadnjem času nedorečeno.

Primorska v Lučki Brani
V soboto 25. novembra sta Vili Klančar (AAO) in Janez Kovač (Impol) preplezala novo – Pri­morsko smer v Lučki Brani. Vstop nove smeri, ki sta jo ocenila s IV-, večinoma III, 200 m, je 20 m levo od Bistriške smeri s katero se na robu stene spet sestane.

Centralna v Vežici
Franček Knez in Jože Zupan sta 25. novembra preplezala še eno novo smer v Vežici: Centralno (V, A l, 7 ur). Vstopila sta v vpadnici mogočne strehe sre­di stene, med smerjo Geršak – Grčar in Črnolasko in nadalje­vala naravnost navzgor prek dveh gredin. Pred tem ste (19. novembra) ponovila tudi Akadem­sko in Hunikino smer v isti steni, Knez pa v navezi s Krevzeljem še Tamovsko (12. novem­bra) v Škarjah in dan pred tem sam Regrutsko v Vršičih.

Slabo vreme v Paklenici
Vreme med zadnjim prazniki alpinistom, ki so se odločili za vzpone v Paklenici, ni bilo na­klonjeno. Prav zato najbrž tudi ni bilo posebnih vzponov (če iz­vzamemo prosto ponovitev Raza za malo kladivo), čeprav je bil obisk večji kot običajno.
Akademski AO: V Paklenici se je mudilo 11 članov (v obdobju 10 dni), kljub temu pa so vsi skupaj opravili le 30 vzponov. Marko Bricelj in Tomaž Skobrne sta v desetih urah ponovila Klin, Rok Kovač in Andrej Škafar kot zadnja (3. t. m.) Ljubljansko smer, plezali pa so še Mosoraško, Šaleško in druge.
AO Kozjak (Maribor) je v Paklenici od 26. novembra do 2. t. m. organiziral jesenski ta­bor v okviru alpinistične šole, ki se ga je udeležilo 15 tečajni­kov in članov. Skupno so opra­vili 75 vzponov, največ III stop­nje, pa tudi nekaj težjih smeri so ponovili (Mosoraško, Raz za malo kladivo, Šaleško, Akadem­sko) in preplezali dve prvenstve­ni. Ljubo Hansel in Nenad Žilič (Split) sta 30. novembra pre­plezala Bršljanovo smer (III-IV, 150 m, ura in pol), ki po­teka desno od Figove, 1. t. m. pa Lidijino smer (IV, 100 m, 2 uri) v Visoki Glavici.
AO Impol (Slovenska Bistrica): Zaradi poslabšanja vremena so se v Paklenici mudili krajši čas kot so načrtovali in opravili so lahko le 16 vzponov. 25. novem­bra so Matjaž Pečovnik, Željko Perko (Tržič), Milan Ravnik, Mišo Rus in Dani Tič preplezali Karabore, dan za tem pa štirje še Raz za malo kladivo in Šaleš­ko smer.
Sarajevska AŠ je končala delo 8. nov. s slovensko podelitvijo di­plom. Prijavilo se je 46, končalo pa jo je 31 kandidatov, ki so se pod vodstvom 14 inštruktorjev se­znanili z vsemi teoretičnimi in praktičnimi osnovami alpinizma in plezali v stenah Romanije ter Treskavice.

O delu AO Rašica
Čeprav sodi AO Rašica iz Ljub­ljene med naše najmlajše alpi­nistične kolektive, saj organizira­no deluje šele dve leti, dosega lepe uspehe na vseh področjih. Organizirali so alpinistično šolo, ki jo je uspešno končalo 9 tečajnikov tako da imajo sedaj že 25 članov. Še pomembnejši je podatek, da so letos opravili že prek 460 vzponov (ali po 18 na člana) in da je tudi njih kvali­teta precej porasla. (Med po­membnejšimi vzponi velja pose­bej omeniti predvsem 1. ponovit­vi Osrednjega stebra in Medvoške smeri v Travniku ter prven­stveno »Rašiško smer« v Pihavcu.). Aktivni pa so tudi na dru­gih področjih. Na vsakem izletu mladinskega odseka sodelujeta vsaj dva člana AO, pomagali so pri njihovem taboru v Vratih, oktobra so vsako nedeljo štirje dežurali v koči na Rašici itd.

Sprejem v AO Kamnik
V soboto 18. t. m. ob 18. uri se bo v Kamniški Bistrici pri­čel slovesen sprejem med alpini­ste kamniškega AO. Toda letos bodo sprejeli le enega. Zato pa bodo vsem še aktivnim in tudi nekdanjim zaslužnim članom po­delili značke odseka z vgraviranim imenom in zaporedno šte­vilko.

Razočaranje na Argorahu – Ula
Urednik Naših planina, glasi­la PZ Hrvatske ter Bosne in Hercegovine, dr. Željko Poljak je v zadnji številki spet prese­netil z opisom ene svojih planinskih tur v daljne dežele. Ker drugače ni mogel potešiti svoje sle po obisku mongolskih gora, se je pridružil eni naših turi­stičnih skupin, ki je imela v programu tudi obisk planinske postojanke okoli 70 km stran iz Ulan Batorja. S še enim udele­žencem (celo iz naše republike) sta se povzpela na 2751 m visoki Asrapt Hairahan v Skupini Hentjin Nuruu, za katerega so prvotno celo mislili, da še ni bil osvojen. Žal pa sta na vrhu na­šla dokaz, da ju je prehitel vsaj eden, ki se je podpisal Ostrovski. Sicer pa sta imela težave celo z imenom – ne le samega viha, temveč celo skupine! Po ruskem turističnem atlasu se je imenovala Argorahu-Ula, imena vrha pa v njem seveda nista za­sledila. Z razčiščenjem so Polja­ku postregli šele v državnem mu­zeju v Ulan Batorju.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja