Galičičeva in Lenarčičeva ponovili Salathe v El Capu
Štirje dnevi in pol za eno izmed redkih ženskih ponovitev – Petra Vencelj v Smith Rocku ponovila Almost nothing
Najbolj znana plezalska področja v ZDA so bila tudi letos deležna obiska naših plezalcev. Največja pozornost je seveda veljala stenam v dolini Yosemite in pa ta čas najbolj obiskanemu centru športnega plezanja – Smith Rocku. Tokrat lahko ugotovimo, da so ton letošnjemu obisku dajala dekleta, tako v velikih stenah kot v kratkih smereh.
Betka Galičič in Ksenija Lenarčič sta v visoki steni El Capitana dosegli izvrsten dosežek. Kot ena izmed redkih ženskih navez sploh sta ponovili zelo znano smer Salathe Wall, ki je nastala leta 1961 . Priprava na El Capitan je bila pravzaprav že stena Half Doma, kjer sta Galičičeva in Lenarčičeva v dveh dneh in pol ponovili smer Regular North West Face z oceno 5.9 in A2.
V steno El Capa sta dekleti vstopili 1. septembra in tega dne splezali kar 11 raztežajev. Sledil je spust pod steno, dan počitka, nato pa še zadnji vstop v steno. Do roba stene je 35 raztežajev in za to sta naši plezalki potrebovali štiri dneve in pol. Salathe Wall je po novem ocenjena 5.9 in A2 (Nos je npr. 5.8 in Al). Kljub temu, da tudi ženske počenjajo v dolini Yosemite skoraj neverjetne stvari (zabeležena je npr. solo ženska ponovitev Zodiaca), gre za eno redkih ženskih ponovitev Salatheja in za naš daleč najboljši ženski dosežek v velikih stenah v letošnjem letu.
Obe dekleti, pa tudi Franci Balon, ki ju je spremljal, sta se zatem preselili v Smith Rock. Tudi plezalci iz Kranja so bili tu. Smith Rock je v zadnjih letih postal eden izmed največjih centrov športnega plezanja v ZDA, konec koncev sta tu dve najtežji smeri v ZDA.
Petra Vencelj (AO Železničar) se je v Smith Rocku odrezala odlično. Najprej je ponovila smer Latin Lover z oceno 5.12 a (VIII + ), potem pa še nekoliko težjo Almost nothing, ki ima zapisano oceno 5.12 ab, kar je po naše okoli VIII+/IX-. Brez dvoma je to najboljši jugoslovanski dosežek v ženskem športnem plezanju. Največ, kar so naša dekleta splezala prej, je bila smer Tri srca v Dolžanovi (poleg Vencljeve še Jelka Tajnik). Smer Almost nothing sicer nima tako težkega detajla kot Tri srca, vendar je visoka kar 30 metrov, gre pa predvsem za vzdržljivostni problem.
Betka Galičič je ponovila nekaj smeri na pogled, pri tem je treba na prvem mestu omeniti smer Over Board z oceno 5.11 bc (okoli VIII-), ter Zebra Direct (5.11 a oziroma VII+ ). Na pogled je ponovila tudi Powder in the Nose in Fred on Air, obe s težavami okoli VII. Franci Balon je Over Board ponovil z rdečo piko, na isti način pa Lenarčičeva Fred on Air.
Filip Bertoncelj (AO Kranj) je bil uspešen v Latin Lover (5.12 a), potem v smeri Take a Powder (prav tako 5.12 a). Ponovil je tudi Free Base, ki je sicer ocenjena 5.12 b. Na pogled je ponovil Over Board, potem tudi še Cocain Face z oceno 5.11 c (VIII-/ VIII). Igor Kalan (prav tako AO Kranj) je splezal Almost nothing (5.12 ab), ter Free Base (5.12 a oziroma b), na pogled pa Over Board.
Poleg teh so bili v ZDA tudi člani AO Idrija. Ezio Mlakar in Leo Svetličič sta v El Capitanu ponovila East Buttres (5.9.in Ao, 500 m). V East Chatedral Rock sta se jima pridružila še Boris Sedej in Barbara Čibej. Skupaj so splezali East Buttres (5.9, Al, 350 m). Od krajših smeri je treba omeniti Green Dragon v Glacier Point, ki ga je splezal Sedej. Ocena je 5.11 b (okoli VII+/VIII-). Isto oceno nosi tudi Aid Route v Lower Brotherju, ki sta jo ponovila Sedej in Mlakar. Vsi tri vzponi so v dolini Yosemite.
V Smith Rocku pa sta bila še Jožko Krapež in Stojan Rampre. Poleg nekaj smeri z oceno VII+/VIII-, ki sta jih ponovila na pogled, je Krapež ponovil še Ring on Fire (5.11 d oziroma VIII) in Licence to Bolt (VIII-).
Osma in deveta stopnja kar po tekočem traku
Dorian Šuc v Verdunu – Močilnik pri Vrhniki ima novo smer – Ponovitve v Beli pri Vipavi – Vrsta drugih vzponov
Pričnimo ta pregled novic iz športnega plezanja v francoskem Verdunu. Tam je Dorian Šuc (AO Kranj) poleg petih smeri z ocenami 7a+ (VIII+) in 7a (VIII) splezal še Coup de Blues (7b oz. IX-), Cenerantola in Paradis perdu, ki imata obe oceno 7b+(IX).
Močilnik pri Vrhniki ima še eno novo smer. Miha Kuhar (AO Kranj) je desno od Sive Tilije kot prvi splezal Angelsko markizo in ji dal oceno IX-. Siva Tilija, ki ji je Rok Kovač ob prvem vzponu dal oceno IX, ima tudi že drugi vzpon. Miha Kuhar ga je opravil 17. septembra. Precej ponovitev je bilo opravljenih tudi v Beli pri Vipavi, koder bo 15. in 16. oktobra tudi tekmovanje v športnem plezanju. Ajo Slamič (AO Nova Gorica) je splezal Don Kihota (VIII), Locomotion (VIII) in Perestrojko (IX-). Smer Sužnja Dinozavra ima oceno VIII+/ IX- in 17. septembra jo je na pogled ponovil Marko Lukič (AO TAM). Tretji vzpon je z rdečo piko opravil Miha Praprotnik (AO Matica), za njim pa je smer splezal še Uroš Grilc (AO Črnuče, PD Špik). Grilc je ponovil še Bremzo (VIII), Locomotion (VIII) in Perestrojko (IX-), ter Sančo Pansa (VIII), Aljoša Hribar pa Bremzo. V Vipavi je Ajo Slamič splezal še tri smeri osme stopnje (Desiree VIII +, Gomora VI1I-/VIII in Ludwig VIII-), medtem ko ima smer Fanatik oceno 1X/IX+ in je najbrž najzahtevnejša v teh stenah.
V Finkensteinu je Marko Lukič ponovil Mühkübel (IX-) ter Violo (IX), na pogled pa smer Aufnamsprüng (VIII—).
Sašo Prosenjak (AO TAM) je po Kugelsteinu, kjer je splezal Ôstazolo (VIII-/VIII), Super schurla (VIII-/ VIII) in Ubi-jubi (IX-/IX), odšel v Paklenico. Na pogled je ponovil Barbaro (VIII), z rdečo piko pa E. T. (VIII/VIII + ), Stimulo (VIII), Ananas, Schogooth in Karenin (vse okoli VIII-). Za konec pa še vest iz Črnega Kala, kjer je Uroš Grilc opravil peti vzpon v smeri Pas de deux (IX).
Vrnitev iz Garvalske Himalaje
Rok Preložnik (Šaleški AO) se je iz Indije vrnil predčasno in poslal kratko poročilo z Garvalskega dela Himalaje, kjer sta plezali dve skupini slovenskih alpinistov.
Prvo skupino so sestavljali Marjan Frešer, Andreja in Martin Hrastnik ter Franček Knez. V steni Meruja (6400 m) so splezali dve zahtevni prvenstveni smeri.
Druga skupina v sestavi Andrej Gradišnik, Rok Preložnik in Dani Tič pa je splezala na vrh Satopantha (7075 m) po severnem grebenu. Ko se bodo vrnili vsi, bodo na voljo podrobnejše novice.
Za kategorizacijo do 5. oktobra
Podkomisija za vrhunski alpinizem pri PZS poziva vse, da pošljejo svoje vzpone za kategorizacijo v prihodnjem letu. V poštev pridejo vzponi, ki so bili opravljeni od 1. oktobra 1987 do 30. septembra letos. Najbrž ni treba posebej poudariti, da je treba ob sezname vzponov poslati še vso dokumentacijo (skice prvenstvenih smeri, plezanje prvega oziroma drugega v navezi itd). Prijave je potrebno poslati do 5. oktobra na naslov: Bogdan Biščak, Tržaška 54, 66230 Postojna. Zadnji sestanek PZVA je prinesel tudi nekaj novosti v zvezi s kategorizacijo oziroma njenimi spremembami. Na tem sestanku so sprejeli nove kriterije (ostrejše seveda), ki pa bodo veljali šele za leto 1990. Celoten material z novimi kriteriji bodo po pošti dobili vsi alpinistični odseki.
Tomo Česen

Izvidnica za Everest dobro opravila delo
Darko Berljak in Janez Benkovič, ki sta pripravljala pot naši alpinistični odpravi, sta se vrnila v Tibet
Jugoslovanska alpinistična odprava se bo prihodnje leto povzpela na Mount Everest – prvič s kitajske strani. Izvidnica, v kateri sta bila Zagrebčan Darko Berljak, ki bo vodil odpravo in Janez Benkovič, 29-letni učitelj telesne vzgoje iz Kamnika, je opravila najnujnejše priprave na kraju, od koder bodo začeli vzpon na najvišji vrh sveta. Alpinista sta se vrnila v Lhaso, glavno mesto pokrajine Tibet.
Vzpon na Mount Everest je možen le dvakrat na leto, jeseni in pozno spomladi, tako da so ti termini zasedeni do leta 2000. Doslej so jugoslovanske odprave osvajale najvišji vrh sveta z nepalske strani. Nepalci so si s tovrstnimi alpinističnimi vzponi zagotavljali kar precejšen zaslužek. Zdaj, ko so tudi Kitajci sklenili odpreti svoj Tibet pogumnim alpinistom iz vsega sveta, se bo naša odprava povzpela po velikem kuloarju. Vzpon s kitajske strani morda ni lažji, sta povedala Berljak in Benkovič, ima pa neko prednost, to pa je, da je moč, ker je tibetanska planota na 5000 metrov nadmorske višine, do tu še priti s tovornjaki, nato pa postaviti tabor nad 6000 metrov visoko, za razliko od nepalskih grebenov, kjer so tabori možni največ do 5000 metrov.
Da je pot s tibetanske planote proti vrhu Everesta vse prej kot lahka, sta se prepričala tudi naša »izvidnika«. Imela sta namreč hude težave, ker so tuje odprave najele vse tibetanske jake, tako da sta morala sama nositi več kot sto kilogramov hrane in opreme za terenske raziskave. Zaradi izjemno težkih okoliščin si je točko, kjer bodo med vzponom na Mount Everest postavili drugi tabor, ogledal le Janez Benkovič – začel je tudi utirati pot, po kateri ni hodil doslej še nihče, in po kateri bo jugoslovanska odprava prihodnje leto osvajala najvišji vrh sveta s severozahodne strani stene Everesta.
Berljak in Benkovič sta naredila dragocene posnetke terena, ki ga bodo tako še natančneje proučili. Naši alpinisti so že dobili dovoljenje kitajske planinske zveze za vzpon na naj višjo goro sveta. Ko bodo visoke himalajske gore prezimile še eno zimo in ko se bo začel taliti sneg na njih, bo jugoslovanska odprava krenila prek Tibeta na Mount Everest.
Zorana Bakovič
Vse več obiskov tujih gora
Novice o nekaterih obiskih sploh ne pridejo v javnost – Že nekaj časa ne odhajajo na tuje samo alpinistične odprave
Letos je kar nekaj obiskov tujih gora, ki doslej še niso bili predstavljeni naši javnosti. Nekateri tega posebej niso želeli in so z dosežki seznanili praktično le najbližje, drugi spet niso vedeli, kje se oglasiti… Sicer pa je zbiranje teh podatkov vedno težje; že nekaj časa ne odhajajo v tuje gore le alpinistične odprave, tovrstne informacijske službe pa tudi nimamo več primerno organizirane.
Šaleški AO je načrtoval odhod v afriške gore že lani (v okviru GRS Celje). Letos jih je 21. julija odšlo na pot deset, z njimi pa še 6 trekerjev.

KIBO (5895) – Južna stena in južni ledenik (levo) ter Šaleška smer; trikotniki označujejo mesta bivakov.
Cilj jim je bila J stena Kibuja in Mavenzi. 25. julija so bili že pod steno, 4500 m visoko, kjer so se razdelili v dve skupini. Tri naveze so odšle v Južni ledenik, pogosto prekinjan s seraki in skalnimi čermi, dve pa v steno desno od tega, koder po razpoložljivih podatkih ni plezal še nihče. Ivo Avberšek, Grega Justin, Ivč Kotnik in Marko Lihteneker so v dveh dneh (16 h) preplezali Šaleško smer (VI/VI-V, 55-85°, 1200 m), ki vodi na rob kraterja. Tudi ostali so srečno dosegli vrh, kjer pa je (zaradi hude višinske bolezni) umrl Silvo Cerjak.
Srbski alpinisti so letos poleti obiskali sovjetski Pamir, 11 jih je: bilo, vodil jih je Zoran Bogdanovič, akcijo pa so izpeljali kot zamenjavo z alpinisti z Jalte, ki so bili na Kopaoniku in Prokletijah že marca. Toda ni šlo vse tako, kot so načrtovali. Milisav Marinkovič, Radoslav Milojevič in Milenko Savič so se sicer povzpeli na Pik Korženevske (7105 m), vzpon po smeri Borodkina na najvišji vrh SZ Pik Komunizma, pa so morali zaradi nesporazuma z upravo tabora prekiniti, potem ko sta Nebojša Dordevič in Albin Poljanec dosegla višino 6500 m.
Trboveljčana Bojana Tomaž in Vito Zavolovšck sta v času od 25. junija do 26. avgusta obiskala Peru in Ekvador. Za aklimatizacijo sta se 12. julija povzpela na Chachani (6087 m). Po ogledih doline Santa Cruz sta se 20. julija povzpela še na Huascaran (južni vrh, 6768 m), najvišji vrh Peruja. Nadaljevala sta v Ekvadorju, kjer sta se povzpela še na Ilinizo Sur (5266 m), Cotopaxi (5897 m ) in Chimborazo (6310 m).
V Andih so bili tudi Mariborčani Viljem Kalamar, Bojan Štumberger in Franci Vogrin. Po razglednih turah okoli jezera Paron so se zaradi novega snega preselili v sosednjo dolino (Llanganuco), kjer pa tudi ni bilo priložnosti za kako zahtevnejšo turo. 14. junija so bili na Chacaltayu (5395 m), devet dni kasneje pa so uresničili svoj osnovni cilj – vzpon na 6056 m visoki Chachani.
Iz ZRN, koder že dalj časa živita, pa še pričakujemo podrobnejše podatke o aktivnosti zakoncev Brakus. Barbara in Bogdan, ki sta stalna sodelavca agencije Hauser, sta se namreč pred kratkim javila izpod Mustag Ate (7546 m), tretjega najvišjega vrha Pamirja, ki je bil prvič osvojen šele leta 1956. 18-članska odprava v kitajske gore, ki jo je vodil Bogdan, je tedaj že imela postavljen tabor III.
Vzponi AO Železarja iz Štor
Navezi Felicijan – Debelak in Turnšek – Žerovnik sta v Ojstrici ponovili smer Sončnega zahoda, ki je ocenjena VI, A1. To je bila šele prva ponovitev. Prav tako v Ojstrici sta nekaj dni kasneje Felicijan in Debelak kot druga ponovila Jančevo piramido (V+, Al), Žerovnik in Turnešk pa sta prosto ponovila Zmaja (VII). Isto smer sta prosto ponovila še Felicijan in Bevc. Potem pa so v Selli prosto ponovili smer Schour (VII) in sicer Felicijan – Turnšek ter Debelak -Žerovnik, Felicijan pa je s soplezalko prosto ponovil Novi južni steber (VII).
AO Železar Štore obvešča, da so 29. septembra začeli z novo alpinistično šolo, ki jo bo vodil Jože Zupan. Pričetek je vsak četrtek ob 18. uri v prostorih planinskega društva Železar Štore.
V sredo na smučanje
Borut Črnivec, Dejan Ogrinec, Andrej Terčelj in Andrej Zorčič pripravljajo za 5. oktobra predavanje o alpinističnem smučanju, ki bo v Mali dvorani Cankarjevega doma ob 19. uri. Z diapozitivi (ob glasbi) bodo prikazali svoj letošnji obisk Peruja in smučanje z Artensoraja ter Chacraraja.
American Alpine Journal
Če bi primerjali, koliko je objavljenega v zadnji številki ene najpomembnejših alpinističnih glasil sveta American Alpine Journal o našem alpinizmu v primerjavi z nemškim, francoskim in tudi ameriškim alpinizmom, bi bili prijetno presenečeni: več kot vidno smo zastopani. Med uvodnimi članki sta kar dva naša, vseh pa ni več kot 17. Vlasta Kunaverje opisala prvenstveni vzpon po Smeri Aleša Kunaverja v Z steni Trisula, Silvo Karo pa prek JV stene Torre Eggerja. Prišteli pa bi lahko še odlično predstavitev tur na Grenlandiji v zadnjih 10 letih, ki je delo Dolfija Rotovnika in P. Sondergaarda. V tej številki (izide le ena na leto) je naš alpinizem dobro zastopan tudi po fotografski plati.
Patagonia bo kmalu prevedena
Knjiga Silvie Metzeltin in Gina Buscainija Patagonia se dobro prodaja, zatrjujejo v Italiji. To sta potrdila tudi avtorja in k temu pristavila še, da že pripravljajo tudi prevod v nemški in francoski jezik. Knjiga, po kateri bodo zato še toliko bolj raje segali naši alpinisti (obširneje smo o njej pisali letos poleti), je že postala osnovni vodnik za ta, do nedavna še sila redko obiskovan predel sveta.
Nogomet na Korošici
V soboto, 22. oktobra, opoldan bo tradicionalna nogometna tekma na Korošici. Kamničani bodo preskrbeli žogo in sodnika, igralci naj pridejo sami. Tekma ni več v znamenju Kranjci : Štajerci, vabljeni (in zaželeni) so prav vsi. Edini pogoj je, da se bodo preobuli, da ne bodo igrali v gojzerjih. Ekipi bodo sporazumno izbrali pred tekmo, prijave niso potrebne.
Alpinistični tečaj SPD Trst
Alpinistični tečaji SPD Trst se redno vrste od leta 1982, ko je bilo obnovljeno delovanje odseka. Letošnji se bo začel v sredo 5. oktobra ob 20.30 na sedežu Ul. Carducci 8/11, vodil pa ga bo načelnik Davor Zupančič ob pomoči tovarišev. Tečajniki : bodo pobližje spoznali z vadiščem v Glinščici, koder bodo vaje štiri nedelje, ob sredah pa bodo predavanja.
AŠ v Kamniku
Kamniku so z letošnjo alpinistično šolo začeli sredi preteklega meseca. Vodi jo Darja Jenko, imeli pa so tudi že prvo skupno turo: Kamniška Bistrica-Kokrsko sedlo-JV greben Grintovca in prek vrha vrnitev čez Kalško goro in Kalca. Šolo imajo ob četrtkih, če je lepo vreme začne ob 16., sicer pa ob 17. uri.

Preteklost, sedanjost ali prihodnost?
Naslovnica zadnjih, 29. Alpinističnih razgledov, opozarja na temne strani našega življenja: pogled na veličastno, toda kar nekam preveč sivo in temačno, steno, skozi rešetke in spodaj pripis – PRETEKLOST, SEDANJOST ALI PRIHODNOST?
Tudi uvodnik je bolj političen kot bo morda komu po volji. Miro Štebe je za njegov naslov izbral znani verz Jaz, bratje, pa vem za domovino. In k temu še faksimile izjave ob sojenju četverici v Ljubljani, ki stajo pripravila KA PZS in uredništvo AR, so podpisali pa še številni planinski delavci.
Kot v potrditev naše samoniklosti, je v seriji veliki pionirji alpinizma prvič zapis o našem človeku: Miri Marko Debelakovi. Osem strani (in šest- stranski ponatis njenega članka iz PV) izpod peresa Bineta Mlača, napisano morda tudi ob 40-letnici njene prerane smrti (imela je komaj 44 let), pa je po mojem prepričanju lahko le uvod v kompleksnejšo predstavitev te izjemne gornice. Današnji rod jo kar premalo pozna, čeprav se je uveljavila na številnih področjih.
Tudi intervju s Stanetom Belakom- Šraufom je aktualen. Ne zato, ker bi imel kak jubilej, temveč ker na svoj značilen način načenja tudi nekaj vprašanj, na katere bi (pa čeprav postopno) kazalo iskati odgovore. Pismo, dva, na koncu in še kaka novička to še podkrepijo. Toda – se bomo dajali na papirju? Se ne bo našel kdo, ki bi bil voljan prevzeti vlogo organizatorja (dobro pripravljenega) razgovora? Mnogo bi se imeli pogovoriti, mnogotere »resnice« in resnice bi kazalo slišati v živo in se o njih pomeniti, strokovno in argumentirano.
Naročniki lahko dvignejo AR vsak ponedeljek med 17. in 18. uro v prostorih PZS, Ljubljana — Dvoržakova 9/1.
Bera gorniških filmov vse slabša
Tudi 12. mednarodni festival športnih in turističnih filmov (ter video programov) je za nami, bera gorniških, o katerih seveda najbolj razmišljamo, in ki je po svetu tudi zadnja leta dokaj obilna, pa je vse slabša. Trilogija osamljenega moža (Proffit), edini predvajani film, ni niti približen odsev mednarodne produkcije. Toda če si znamo razložiti, zakaj ni posebnega interesa med tujimi avtorji, si preprosto ni moč predstavljati, zakaj »bojkotirajo« festival domači producenti? Produkcija res ni velika, toda nekaj naslovov – tudi iz zadnjih dveh let – pa je vendarle mogoče našteti.
Še nečesa ni mogoče prezreti – podelitve nagrade Nejca Zaplotnika za gorniško literaturo. Čeprav je (osnovna) dejavnost Interfilma tudi kaj drugega, je (na čelu z direktorjem Frelihom) spoznal pomembnost lete in pred dvema letoma je bila prvič podeljena – pokojnemu Nejcu Zaplotniku za njegovo Pot. Letos nosi njegovo ime, podeljena pa je bila Tonetu Škarji za Jalung Kang in Matevžu Lenarčiču za V senci neba (PV 2/1988). France Malešič pa je v imenu Alpinističnih razgledov prisotne na podelitvi Nejčevih nagrad presenetil še z (neuradno) predstavitvijo zbornika Naša alpinistična misel. Ima več kot 210 strani in 25 sestavkov, odličnih in celo najboljših; od Juga do zadnjih let, pa ne le slovenskih.
Franci Savenc
Tone Škarja razmišlja o vprašanju slovenskega vrhunskega alpinizma
Vrhunski alpinizem, družbeni ugled, sredstva
Načelnik Komisije za odprave v tuja gorstva pri PZS Tone Škarja nam je poslal nekaj zapisanih misli o tem, kako razreševati vprašanja slovenskega vrhunskega alpinizma, tako statusno kot gmotno, kajti eno in drugo je nadvse pomembno, če želimo intenzivne razvojne trende tudi v prihodnje ohraniti.
Alpinizem, pravi Škarja, je edina panoga, ki naše planinstvo stalno predstavlja svetu in to zelo uspešno, saj prav največje in najpomembnejše revije (American Alpine Journal, Alp, Vertical, Mountain, Bergsteiger) korektno dokumentirano in dovolj obširno poročajo o pomembnih dogodkih in predstavljajo naše alpiniste. Žal je to dejstvo naši osrednji planinski organizaciji premalo znano.
Kar se nacionalnega stališča tiče, je slovenski alpinizem že zdavnaj prevzel, ali pa sploh vzpostavil idejo, uradno rojeno z ustanovitvijo in s programom Slovenskega planinskega društva v takratni Avstroogrski, danes pa na športnem polju dostojno zastopa Jugoslavijo, kar je vsekakor upoštevanja vredno. Zanimiva je (vsaj skicirana) primerjava z drugimi alpskimi deželami: naši alpinisti so brez dvoma siromašnejši, pa vendar povsem enakovredni, vendar imajo bistveno manj sredstev, manj gora in najnižje vrhove, Planinska zveza Slovenije pa se, po drugi strani, lahko pohvali z največ planinskimi kočami, ki so tudi najbolj razkošne. Torej gre za nekakšno nesorazmerje.
Zavedati se moramo, da alpinizem predstavlja težnjo sodobnega človeka, kajti gre za šport v naravi, za šport, ki ga človek lahko goji vse življenje, brez dragih naprav in brez umetno razvite energije.
Najuspešnejši način za doseganje vrhunskih rezultatov trajne vrednosti so prav gotovo alpinistične odprave, ki alpiniste neposredno stimulirajo za doseganje najkakovostnejših dosežkov. Kadar je odprav premalo, se kakovosten vrh razprši. In prav to je v teh kriznih časih vsesplošnega pomanjkanja sredstev najresnejša nevarnost. Z drugimi se slovenski alpinisti lahko primerjajo le v tujini: v Alpah, Himalaji, Andih… Seveda tudi s težkimi vzponi doma naši alpinisti dokazujejo svojo vrednost, vendar le doma. Doslej se naši alpinisti lahko pohvalijo z vrsto vrhunskih uspehov, ki bodo ostali še dolgo v spominu svetovne alpinistične javnosti: južna stena Makaluja, zahodni greben Mt. Everesta. južna stena Daulagirija, prvi vzpon preko severne stene Jalung Kanga, jugoslovanska smer v K 2, južna stena Aconcague, vzhodna in južna stena Cerro Torre.
In še nekaj nalog: slovenski alpinisti morajo svojo problematiko predstaviti najbolj vplivnim družbenopolitičnim dejavnikom in od njih zahtevati javno podporo, bolj kot doslej se morajo vključiti v sredstva javnega obveščanja, predvsem pa morajo poskrbeti za sklad. To je bistveni pogoj za nadaljnje načrtovanje in usmerjanje bodočih akcij. Osrednja planinska organizacija pa se mora zavedati, da alpinizem nikakor ni manj zahteven od smučanja in ga mora kot takega tudi obravnavati.
Mitja Košir