Alpinistične novice 42/1988

Konec tedna tekmovanje v Beli pri Vipavi

Za pokal Bela 88 bo ude­ležba prav takšna kot na zadnji tekmi v Ospu
Naslednjo soboto in ne­deljo, 15. in 16. t. m., se bodo plezalci zbrali na letošnjem drugem tekmova­nju v športnem plezanju v Beli nad Vipavo. Vodja tekmovanja Peter Podgornik je povedal, da so s števi­lom prijavljenih zelo zadovoljni.
V obeh konkurencah se bo tako po­merilo blizu 70 plezalcev. Pri moških se bodo v Beli pojavili praktično vsi najboljši jugoslovanski športni plezal­ci, prijavljeni pa so tudi najboljši Trža­čani. Za razliko od moških pa bo kon­kurenca pri ženskah v primerjavi z Ospom precej slabša. Na prizorišču ne bo kar šestih plezalk, ki so se na zadnjem državnem prvenstvu v aprilu uvrstile v finale. Seveda pa to ne po­meni, da preizkušnja med dekleti ne bo zanimiva.
Zbor vseh tekmovalcev bo v petek. 14. t. m. ob 17. uri na travniku nad steno (nad vasjo Vrhpolje pri Vipavi), kjer bo žrebanje štartnih številk. Spa­nje je možno v šotoru na travniku ali pa v dvorani v Vrhpolju, kjer bodo ob večerih tudi projekcije diapozitivov.
V soboto se bo tekmovanje začelo ob 8.30. v izolacijsko cono pa morajo plezalci najkasneje 15 minut pred za­četkom. Nedeljski finale se bo začel ob 10. uri, tekmovalci pa morajo tudi takrat v izolacijsko cono 15 minut pred tekmovanjem. Pravila tekmova­nja so praktično enaka kot so bila v Ospu, sprememba je le pri rezultatu za končni vrstni red. V Ospu je bil le ta seštevek rezultatov posameznih dni, v Beli pa bo drugače. Sobotni rezultat ne bo štel tudi v končnega. Tako bo zmagovalec tisti, ki bo V fi­nalni smeri splezal najvišje. V finalu bo nastopilo 15 fantov in 10 deklet.
Organizatorji tega tekmovanja, al­pinistična odseka Nova Gorica in Vi­pava, vabita vse pristaše plezanja, da pridejo prihodnji konec tedna v Belo in si ogledajo tekmovanje. Osp je že pokazal, da so tekme v športnem ple­zanju tudi za gledalce zelo zanimive.

Isabelle Patissier in Manolo izvrstna v stenah Verdona
Francozinja v odlični formi – Manolo kot drugi ponovil na pogled težave 8a – Moffat v ZR Nemčiji – Japonec Hidetaka Suzuki splezal najtežjo poč v ZDA

Ob odličnih dosežkih športnega plezanja, ki smo jim priča širom po svetu, človek kar ne ve, s katerim bi začel. Francoska plezalka Isabelle Patissier je v Verdonu kot druga ženska na svetu splezala smer, ki ima potrjeno oceno 8a+. Naj zato začnem z žen­skimi vzponi, za katere bi sicer lahko rekli, da so po krivici zapostav­ljeni v primerjavi z moškimi.

SIJAJNI DOSEŽKI – Isabelle Patissier v Verdonu.

Najboljše posameznice so namreč v zadnjem času zelo dvignile raven svetovnega ženskega športnega pleza­nja in v primerjavi s plezalci so nema­ra pokazale celo večji napredek. Isabelle Patissier je, kot kaže, v izvrstni formi, kar dokazuje tudi njeno drugo mesto na Rock Masterju v Arcu. Še pred tem tekmovanjem pa je v Verdo­nu kot prva ženska ponovila smer Ecographie, ki nosi oceno 8a+(X-). Prva ženska, ki je sploh splezala takš­ne težave, je bila Catherine Destivelle, ki je tudi letos ponovila Chouco v Buouxu. Naj povem, da je imela Ecographie sprva celo oceno 8b, ven­dar pa so jo po prvih vzponih korigira­li na 8a+. V Franciji komentirajo vzpon kot nekaj neverjetnega. Klo­buk dol pred 21-letno Isabelle!
Na drugi strani pa je samozadovolj­ne Francoze spravil na noge italijanski plezalec Maurizo Zanollo, ki ga ves svet pozna pravzaprav pod imenom Manolo. Letos je na turneji po Franci­ji opravil vrsto vzponov na pogled. Najprej je bil v Buouxu in tam na takšen način ponovil dve smeri z oce­no 7b+(IX), potem Autoroute du soleil z oceno 7c(IX/IX+), La fissure Serge pa je s 7c+(IX+) še težja. Po­tem se je odpeljal naprej v Verdon in za ogrevanje na pogled ponovil Fete des nerfs, ki slovi po 10 raztežajih plezanja s težavami do 7b(IX-). Za konec pa si je prihranil Sale temps poul les caves, najdaljšo smer v razre­du »desetk«. Smer ima oceno 8a in s tem je Manolo drugi na svetu, ki je na pogled premagal takšne težave. Do sedaj je bil to le Antoine Le Menestrel, ki je splezal Samizdat (8a). Na poti domov se je Manolo ustavil še v Monte Carlu. Tam jo ponovil znano smer Jump, ki ima oceno 7b+(IX) in je znana po tem, da ima menda detajl, katerega je bilo nemogoče splezati brez dinamičnega giba. O kvalitetah Manola prav gotovo priča izjava, ki jo je dal po uspešnem vzponu: »Kakšna dinamika, spleza se prav lepo z za­držkom.«

Sijajni dosežki tudi v ZRN…
V ZRN je naj novejša stvar smer Stone Love. Avtor je Jerry Moffat, gre pa za zelo kratko smer, skratka boulderring. Celotna smer zajema 11 gibov, med temi je najtežji šesti – di­namični met v luknjico za dva prsta, istočasno pa takšen položaj plezalcu vzame noge in na teh dveh prstih mo­ra obviseti. Moffat je smer najprej ocenil 8c (X+/XI-), toda potem, ko je smeri ponovil Wolfgang Güllich (in pri tem našel boljšo kombinacijo) sta se oba odločila za X+ oziroma 8b+. Za Güllichevo smer Wall Street pa bo ocena X+/XI-, kot kaže, kar ostala. Nekaj časa je poskušal tudi Moffat in izjavil, da je mnogo težja kot katera­koli 8b+.
Iz Zahodne Avstrije prihaja vest, da je Peter Schäffler ponovil Zukunft­musik (12 metrov visoka smer), ki jo je prvi zlezel Beat Kammerlander. Smer je ob prvem vzponu dobila oce­no X+/XI-, zdaj jo je Schäffler popra­vil na X+.

… in v ZDA
Pri pregledu dogajanja v ZDA se najprej ustavimo v Joshua Tree. Tam je japonski plezalec (sicer pa že dolgo živi in pleza v ZDA) Hidetaka Suzuki preplezal najtežjo smer v ZDA, ki poteka po počeh. Suzuki je sploh spe­cialist za tovrstno plezanje in prak­tično je ponovil vse najtežje poči v ZDA (tudi Sphinx Crack 5.13b in Grand Illusion 5.13 c). Njegova naj­novejša smer pa se imenuje Stringray in je ocenjena 5.13d (X-). Sedaj je najtežja poč v ZDA, Suzuki jo je sple­zal z rdečim krogom in zanjo porabil 20 dni! Varovanje je menda izredno težko nameščati.
Nadaljujmo v Smith Rocku, kjer pa težav s počmi in nameščanjem varova­nja nimajo. Povsod je dovolj svedrov­cev. O smeri Scarface (5.14 b) smo nekaj že poročali, a ponovimo, da je to najtežja smer v ZDA. Za Scootom Franclinom je ni ponovil še nihče.
Domačin Alan Watts je spet najavil svoj come back. Letošnje leto je sple­zal kar precej novih zahtevnih smeri, najtežja med vsemi pa je Vicious Fish z oceno 5.13 d in je težja kot npr. Monkey Face. Njegovo delo so tudi že smeri White Dead (5.13 b/c), pa Wa­ste Case (5.13 a/b) in Snack Crack (5.13 b). Ponovil je tudi svojo smer Rude Boys (5.13 c), trenutno pa vrta svedrovce v novih projektih.
Veliko obiska je Smith Rock doži­vel spomladi. Veliko je bilo tudi evropskih plezalcev. Tako je Martin Atkison ponovil Kings of Rap (5.12 d, IX) in sicer na način, ki ga v ZDA označujejo s »to flash«. Gre za podob­no zadevo kot ponovitev na pogled, vendar v tem primeru je plezalec npr. videl kakega drugega plezalca v tej smeri in si tako malce olajšal zadevo. Lahko pravzaprav dodamo, da gre pri veliko vzponih, ki so opravljeni pod oznako »na pogled« opravljenih prav­zaprav pod oznako »to flash«. Atkin­son je na ta način in ponovil še Pow­der in the Eyes (5.12 c/d), Mariacher pa tudi Kings of Rap. Američan Dale Goddard je ponovil (to flash) Chain Reaction (5.12 c), za ponovitev Rude Boys (5.13 c) z rdečo piko pa je potre­boval le dva dni. Tudi končajmo z ženskami. Ni sicer preverjeno, toda kaže, da je Lynn Hill ponovila Rude Boys. Če to drži, potem je to tretji ženski vzpon na svetu v smeri s teža­vami 8 a+. Počakajmo do zanesljivih novic. Drži pa, da je Jenifer Cole ponovila (to flash) Latin Lower (5.12 a), temu pa sta sledila še dva z rdečo piko: Watts Tots (5.12 b) in Latest Rage z enako oceno.

Popravek za predvrh Jezerskega Stoga
Pri podrobnejšem pregledu razpo­ložljivega gradiva je bilo ugotovljeno, da je v predvrhu Jezerskega Stoga že ena smer in to prav tam, koder so plezali Slabe, Steinbuch in Tasič. Lani 5. julija sta jo preplezala Matej Lovšin in Bojan Pavlovič, imenovala pa Te­trapak (V+/V-).

Poletje 88 v Kavkazu
Letošnji mednarodni alpinistični ta­bor je minil v znamenju nestanovitne­ga vremena, ki je seveda precej vpli­valo na opravljene vzpone. Splezanih je bilo le nekaj dobrih smeri in med temi so s tremi izstopali štirje poljski alpinisti, ki jih je vodil Ryszard Pawlowski. Fantje so preplezali zahodno steno Užbe (5B) v dveh dneh, potem smer Černoslivin (6) v severni steni Čatina v treh dneh, v severnem vrhu Užbe pa so v vzhodni steni v štirih dneh ponovil smer Griščenko (5B). Tu so imeli tudi manjšo nesrečo, ki pa se je na srečo končala brez hujših posledic.

Tri devetke
Šesti vzpon v Direktni smer v Dolžanovi soteski (IX) je 28. septembra opravil Nejc Zaplotnik. Dva dni za­tem je Dorian Šuc kot tretji splezal smer Jonagold (IX-IX) v Ospu. V isti steni pa je 2. t. m. Luka Zaplotnik kot peti plezalec preplezal smer Pariz-Dakar (IX-).
Precej vzponov je bilo opravljenih tudi v Paklenici. Santano (VII+) je na pogled ponovil Boris Lenarčič. Na enak način je Boris Strmšek splezal Shoogota (VIII-), isto smer pa je z rdečo piko splezal Armand Polegek. Oba sta splezala še Ananas (VIII-).
V Anič kuku sta Strmšek in Loren­čič (vsi AO Kozjak) ponovila Raz Kli­na. Klin (VIII-) je v navezi s soplezal­cem prosto ponovil Miloš Kolšek (AO Novo mesto), isto smer je prosto po­novil tudi Igor Vojvoda v navezi z Elo Leskovšek (oba AO Matica).
In še vest s Triglava. Tam sta Boris Strmšek in Boris Lorenčič preplezala Helbo. Strmšek je opravil prosto po­novitev (VII, RK). Oba sta prosto ponovila še Čopov steber.

Plezalni vrtec tudi na Dolenjskem
Člani novomeškega AO so sporoči­li, da so v Armeškem nad Senovim (3 km iz Brestanice) uredili plezalni vr­tec. Za sedaj so s svedrovci opremili kakšnih 20 smeri. Skala je dobra, ra­hlo previsne luknjičaste plošče. Pripo­ročajo se za obisk širšega kroga slo­venskih plezalcev, ki bi jim pomagali objektivno oceniti obstoječe smeri.

Nova težka smer po ploščah v Triglavu
V zahodnem delu triglavske se­verne stene sta Pavle Kozjek in Cveto Jagodic splezala 25. sep­tembra novo smer. Speljala sta jo desno od Ljubljanske smeri (in levo od Smeri bratov Uršič), kjer stena ponuja v glavnem zahtevno plezanje po belih ploščah. Na ve­liko mestih tudi ni nobene prave možnosti za zabijanje klinov. Pr­venstven vzpon sta imenovala Se­renada, težave pa ocenila VII-/VI. Kozjek primerja plezanje s Pandorino skrinjico, le da je tu še nekoliko težje. Steno sta sple­zala v osmih urah in na izstopnih policah imela opraviti z ostanki zadnjega obilnejšega sneženja.

Smrklja v Križevniku
Janko Oprešnik in Branko Verdnik sta 25. septembra preplezala novo smer v Križevniku, nad Belšakovo planino. Smer, ki sta jo imenovala Smrklja, sta ocenila IV/III, 180 m, vstop je isti kot na Levi raz, zgoraj pa se priključi na Zver.

Tomo Česen

Vnovič v Patagonijo, načrti bolj filmski kot alpinistični
Domžalska alpinista Silvo Karo in Janez Jeglič sta se znova odpravila na južno poloblo – Tokrat ju spremlja režiser in snemalec Boštjan Korbar

Pod velikima naslovoma Nori plezalci in v Patagoniji govorijo slovensko v osrednji francoski in italijanski alpinistični reviji, kjer komentirajo najekstremnejše dosežke minulega leta, sta se znašla tudi Silvo Karo in Janez Jeglič. Svojo novoletno »norost« 1987/88 v južni steni Cerro Torreja sta fanta namreč dokumentirala s filmskim trakom, pred dnevi pa sta se, skupaj z mladim režiserjem in snemalcem Boštjanom Korbarjem, ponovno podala v svet najlep­ših ostric, da svoj filmski zapis zaokrožita in mimogrede, v alpskem slogu, opravita še s kakšnim ekstremnim prvenstvenim vzponom.
Stvaritev v argentinskem Cer­ro Torreju ima zanesljivo trdno mesto v zgodovini patagonskih dosežkov in zato se pravzaprav ni čuditi za naše razmere nekoli­ko nenavadni odpravi, ki ima bolj filmski kot alpinistični zna­čaj. To tem bolj, če vemo, da se zadnje čase prav vse vrhunske alpinistične odprave ubadajo s pomanjkanjem denarja (nedav­na odprava na Čo Oju ob odho­du denimo še ni imela poravna­ne dolarske takse za vzpon na vrh). Seveda pa je treba prizna­ti, da sta Karo in Jeglič s tem odprla v našem alpinizmu novo komunikacijsko razsežnost. Fan­ta, ki sta se že doslej potrudila in s svojimi dosežki prodrla na stra­ni vseh vidnejših alpinističnih re­vij v svetu – od Japonske do Italije – se sedaj želita uveljaviti tudi preko najbolj prodornega medija današnjega časa.
Spodbudo za svoje dejanje sta bržda dobila v Trentu, na festivalu alpinističnega filma, ko so ju poznavalci nenehno spraševa­li, kako je z njunim filmom. Očitno je bila alpinistična srenja prav dobro obveščena, da sta se naša največja poznavalca pata­gonskih gora nekajkrat podala v znamenito steno tega področja s filmsko kamero.
»S polovičnim izdelkom se se­veda ne moreva predstaviti svetu in prav zato sva se odločila, da skupaj s profesionalnim snemal­cem in režiserjem ponovno odri­neva v Argentino. Posneli bomo kadre, ki bodo dokumentarcu dali širino in poetičnost patagon­skih gora. Rada bi posnela še nekaj prizorov z vrha Cerro Tor­reja, v načrtu imava še filmski oris južne stene s helikopter­ja…« je svoje načrte odkrival Silvo Karo in seveda na trenutke nekoliko podvomil o svojih že­ljah – malo zaradi sredstev, pa tudi zato ker še ne vedo, kako bi lahko prepričali vojaške pilote za dokaj tvegano potezo.
Via normale po Maestriju bo ena od osnovnic, s katere bodo poskušali ujeti veličastno južno ostenje Cerro-Torreja. Filmsko alpinistična odprava na tiskovni konferenci ni odkrila vseh po­drobnosti kako se bodo lotil snemanja, zatrjujejo le, da pr stop v celoti ne bo klasično alpinističen. Takih filmov je že do­volj in zato seveda ne bi bilo smiselno napraviti še enega.
Boštjan Korbar, ki bo vodil snemanje, pravi:« Plezalni pos­netki z južne stene so bili zame zelo zanimivi, saj dajejo izreden občutek boja človeka z naravo. Vendar pa zunanje manifestacije vselej odsevajo tudi intimno do­življanje včasih zelo krutega sve­ta. Upam, da mi bo uspelo pri­kazati prav to njuno notranje doživljanje,« je povedal mladi ustvarjalec in še povedal, da imajo s seboj približno 1800 m filmskega traku in veliko do­bre volje.
»Veselim se že tega dela. Ta­koj po vrnitvi se bom lotil mon­taže in okoli novega leta bi mo­ral biti film že nared,« je še do­dal režiser v odpravi Patagonija 88.
Ne nazadnje kaže omeniti, da sta Silvo in Janez priljubljena in spoštovana športnika v občini Domžale. Zato ni prav nič nena­vadno, da je odpravo podprla Skupščina občine, v gostišču Repovž pa ju je s spodbudnimi be­sedami pospremil na pot tudi Peter Primožič, predsednik SO Domžale. Med številnimi pokro­vitelji odprave so še EDIGS iz Mengša, diskoteka Šporn in se­veda Komisija za odpravo v tuja gorstva pri PZS.

Niko Slana

Gory – sovjetska enciklopedija gora
Čeprav v Sovjetski zvezi nimajo prav veliko alpinistične literature (pravzaprav nimajo niti osrednjega glasila, če izvzamemo letni zbornik Pobeždenije veršini, pa še ta izhaja z zamudo), so nedavno dobili enciklo­pedijo gora, delo torej, ki si ga želi vsak ljubitelj gorske narave.
N. A. Gvozdeckij in J. N. Golubčikov sta v moskovski založbi Mysl (let­nica 1987) izdala delo Gory. Skoraj 400 strani, trde platnice in številne barvne ilustracije ter bogat tekst – bi bila kratka karakteristika iz prospek­ta. Natančnejši pregled pa lahko od­krije precej pomanjkljivosti. Ilustraci­je so slabo odtisnjene in bledih barv, pa tudi izboru bi bilo marsikaj očitati. Karte so klasične, podobne našim nekdanjim šolskim… Svojevrstna ovira je njihova transkripcija, ki bo marsikoga, ki ni povsem domač v nji­hovem izrazju, močno ovirala. Tudi delitvi, oz. organizaciji samega dela bi bilo kaj očitati, čeprav sta avtorja osvojila sedaj že kar tradicionalno al­pinistično itd. Je pa to vseeno knjiga, ki bo v mnogočem dopolnila svetovno gorniško literaturo. Prinaša številne (drobne in tudi generalne) zanimive podatke – še posebej o sovjetskih gorah – do katerih se doslej skoraj ni bilo moč dokopati.

Staze – »novo« planinsko glasilo
V Jugoslaviji imamo že nekaj časa le dve republiški planinski glasili: Pla­ninski vestnik in hrvaški Naše plani­ne. In vse kaže, da jih kaj več prav kmalu tudi ne bomo imeli – če morda Staze sarajevskega PD Energoinvest, morda ne prerastejo v glasilo (tudi?!) PZ Bosne in Hercegovine.
Staze so prvič izšle leta 1961, komaj leto dni po ustanovitvi PD Energoin­vest. Tudi izhajale so le dve leti. Dru­gi poskus je znan iz obdobja 1982 – 84, letošnji je torej tretji. Tudi zaporedna številka ni ravno impresivna, šele 11. je, zato pa je koncept glasila že ves čas prav simpatičen. Uredniški odbor vo­di že uveljavljeni Milomir Zoranovič, za področje alpinizma je odgovoren Slobodan Žalica… tudi vsebina šte­vilke, ki je pred nami, je tradici­onalna.
Faruk Hasanbegovič, nekdanji predsednik PZ Jugoslavije, sedaj pa predsednik PZ Bosne in Hercegovine, je v uvodniku med drugim zapisal: ». .. ta primerek dajemo v ogled in čitanje najširšemu krogu planincev, z željo, da zagotovimo okoliščine, ki bi omogočile, da STAZE postanejo glasilo vseh planincev v naši repu­bliki.«
Za tiste, ki jih »novo« glasilo zani­ma, povejmo, da je (sedaj) cena posa­mezne številke le 500 din, da načrtuje­jo štiri številke na leto in da je žiro račun PD Energoinvest (ul. Vase Pelagiča br. 2, tel. 071/37-478( 10196- 678-1146.
Kot zanimivost omenimo še, da uredniški odbor že za letos obljublja tudi že več let napovedano tematsko številko Alpinizem v Bosni in Herce­govini, celo s povzetkom v angleškem jeziku, da bi se predstavili tudi v svetu.

Bolgarski vrhovi v Andih
Sandju Bešev in Ilija Paev sta v za­ložbi »Medicina i fizkultura (Sofija, 1987) izdala knjižico »Bolgarski vrho­vi v Andih«. Toda naslov preveč obe­ta, obdelala sta namreč le njihov obisk v Cordilleri Blanci, ki resnici na ljubo, niti ni v vrhu njihovih tovrstnih alpini­stičnih dosežkov. Na pregled (in oce­no) vsega, kar so že dosegli, bodo morali torej še počakati – kot pri nas.

Za varnejše jadranje s padali
Jadranje s padali postaja zani­mivo za vse širši krog ljudi, alpini­ste in sploh ljubitelje gora, pa še posebej. Zato ne bo odveč novi­ca, ki smo jo prejeli iz Društva za prosto letenje LET iz Škofje Loke.
Društvo za prosto letenje LET Škofja Loka obvešča vse zaintere­sirane, da se bo v sredo, 12. t.m. ob 20. uri začel tečaj letenja z ja­dralnimi padali. Zbor bo pred Delavsko univerzo Tomo Brejc v Kranju, tečaj pa bo imel predvi­doma troje teoretičnih predavanj ter praktično delo na terenu, ki bo po dogovoru.

Everest v 24 urah?
Francoski alpinist in gorski vodnik Marc Battard (37), eden od 19 udele­žencev odprave na Everest, skuša sam ponoviti Klasično smer prek Južnega sedla. Samo to pa še ne bi vzbudilo posebnega zanimanja – čeprav najviš­ji vrh sveta res še nima prav veliko (pravih) obiskov samohodcev – saj vemo, da so ob tej odpravi na ledeni­ku Kumbu še štiri odprave (ameriška, češkoslovaška, južnokorejska in špan­ska), z bolj zahtevnimi cilji.
Battard, ki se je letos izkazal že s prvo solo ponovitvijo Francoske po Z stebru Makaluja, pa nima v načrtu le »klasične« ponovitve, opraviti jo načrtuje v vsega 24 urah! 11. septem­bra je to že skušal uresničiti. Iz bazne­ga tabora je odšel ob 8.15 in do noči je bil na Južnem sedlu. Za nadaljevanje pa potem vreme ni bilo več primerno.

Svetovni dan čistoče v gorah
Ker je imel lanski svetovni dan čistoče v gorah (po svetu!) velik uspeh in odmev, tako v javnih, kot v planinskih glasilih, se je kongres mednarodne planinske organizacije UIAA odločil, da akcijo letos ponovijo. Geslo je bi­lo izviri v gorah so dragocenost, vendar so redki in često onesna­ženi. Ohranimo jih čiste in pri­merne za pitje. Kongres je pripo­ročil vsem članicam, da dnevu po­svete kar naj večjo pozornost, pri­pravijo naj reklamne in čistilne akcije…
Dan, je za nami, bil je 25. sep­tembra. Kolikšen odmev je imel pri nas, pa menda tudi vemo; tak, kot lanski!? Razen bežnih notičk v dnevnem tisku in opombe (ob pregledu vsebine Biltena UIAA) v Obvestilih PZS – čistilne akcije Antene menda ne bomo šteli po­leg – drugega ni mogoče zasle­diti.
Imamo res tako idealne razme­re, da se nismo odločili niti za solidarnostno akcijo, čeprav smo bili med soustanovitelji UIAA? In to v času, ko po svetu med gorniki vse bolj vre in se uveljav­lja zahteva, da je potrebno konč­no napraviti red pri gradnjah v gorskem svetu, da naj ne bi le zavrli novogradenj, temveč da bi tiste najbolj škodljive začeli celo odstranjevati…

Seminar za vodje P
Od 21. do 23. t. m. organizira Odbor za planinsko šolo pri KVIZ PZS na Golteh seminar za vodje planinskih šol. Seminar je namenjen vsem, ki se v PD ukvar­jajo z vzgojo in izobraževanjem, tako tistim, ki imajo v tem že bogate izkušnje, kot tudi takim, ki jih tovrstna dejavnost zanima, pa se v njej še niso poizkusili. Pričakujejo, da bodo seminar za­nesljivo obiskali vsi, ki so lani in letos vodili katero od PŠ. Zbor udeležencev je ob 17. uri v Mozir­ski koči na Golteh, udeleženci pa morajo imeti, poleg standardne planinske opreme za sredogorje v jesenskem času, še karto, kom­pas in ravnilo, kajti rdeča nit se­minarja bo orientacija in njena popularizacija med mladimi pla­ninci. Prijave sprejemajo do 15. t. m. na naslov: PZS, KVIZ, Odbor za PŠ, Dvoržakova 9, Ljubljana z vplačilom 50.000 din za dva pol­na penziona v Mozirski koči, medtem ko stroške predavateljev poravna organizator, prevoz pa si preskrbijo udeleženci sami, oz. njihova PD.

Franci Savenc

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja