Pik Korženevske
Prva bosansko – hercegovska alpinistična odprava je odšla na pot letos, 12. julija, in sicer v sovjetski Pamir, na mednarodni alpinistični tabor »Pamir 76«. Prvotno je kazalo. da se bodo morali zadovoljiti s Pikom Lenina (7134 m), tretjim najvišjim vrhom SZ, čeprav so bili prijavljeni za vzpon na Pik Komunizma (7495 m, naj višji vrh). Kaj se je zgodilo potem, da so krenili na četrti »sedemtisočak«, 7105 metrov visoki Pik Korženevske, na katerem Jugoslovani še niso bili, za zdaj ni znano.
Po zadnjih podatkih so 26. julija prišli na ledenik Moskvina (4800 m) in dan kasneje postavili prvi višinski tabor (5200 m). Naslednja dva dni sta sledila še drugi (6000 m) in tretji (6400 m), čeprav jih je že pošteno oviral sneg. 30. julija pa so bili v »četverki« na 6700 metrov. Zopet je snežilo in zadnjega julija, ko so krenili proti vrhu, so se začeli prožiti tudi plazovi. Umik je bil nujen, čeprav so že presegli 7000 metrov. Odšli so v nižja taborišča. Kako je bilo kasneje, še ne vemo.
Še enkratČihulova smer
Janez Marinčič in Maks Trop (oba Matica) ste tretja ponavljalca Čihulovesmeri v Široki peči, za katero velja, da je ena najtežjih pri nas. (Marinčič je izjavil, da je po težavah enakovredna Črni steni, je pa več kot enkrat višja!) V steno sta vstopila v soboto zjutraj in pred dežjem prišla do bivaka prvih ponavljalcev. V nedeljo sta nato navsezgodaj nadaljevala, toda le do 13. ure, ko ju je ustavila sodra, ki je prešla v sneg. Drugi bivak sta si vsa premočena preuredila kar na ozki polički in v ponedeljek srečno izplezala po novi varianti (10 raztežajev IV-V), ki ju je privedla v Škrbino nekoliko levo od vrha. Skupaj sta plezala 24 ur.
Posledice potresa
Novice o tem, da je letošnji potres, katerega epicenter je bil v sosednji Italiji, prizadel tudi Julijske Alpe, so vedno pogostejše. Stane Belak, ki je z Ničom Kregarjem v soboto ponovil Dibonov raz Široke peči, je povedal, da je smer sedaj izredno krušljiva, celo bolj kot Čihulova, v kateri pa je tudi opazil večje spremembe. Večje spremembe so naši plezalci opazili tudi v Zahodnih Julijcih.
Novice iz AOŽ
Iz Francije sta se vrnila člana AO Železničar Gita Vuga in Igor Gruden. Povedala sta, da sta 9. julija ponovila »Greben metuljčkov« v Aiguile du Peigne (500 m, V-), 15. julija pa sta opravila še našo prvo ponovitev Frendojevega stebra v severni steni Aiguille du Midi (1200 m, IV+ , kombinirana smer).
Slovenskasmer v Vevnici
Franc Jeromen in Tine Mihelič sta 23. julija v kratkem presledku med dežjem preplezala Punta Desperazione (IV, 200 m), dan za tem pa skupaj z Marjanom Ostermanom in. Jožetom Žumrom (vsi AAO) še »Dvojni raz« (Palla del Rifugio in Sass d’Ortiga: 900 m, IV-V.
V četrtek, 29. julija, pa sta Mihelič in Žumer preplezala novo smer v severni steni Vevnice (500 m, V, 8 ur), ki poteka desno od »Desne smeri« Piussija. Dva dni za tem sta bila uspešna še v Rakovi špici. V desetih urah sta ponovila Rdečo zajedo, čeprav ju je malo pod vrhom ujel dež.
Tržiški AO
Marjan Gros in Janez Lončar sta 26. julija v 10 urah ponovila Kuffnerjevosmer (IV) v južni steni Mount Maudita. V steni sta imela precej novega snega, med sestopom pa ju je hudo oviralo neurje z meglo.
Zadnjega julija pa so tržiški alpinisti zabeležili še tri lepe ponovitve. Borut Bergant in Iztok Tomazin sta ponovila Raz mojstranskih veveric v Sfingi (sedma ponovitev). Slavko Frantar in Jože Rozman sta preplezala Zahodno zajedo v Triglavski steni, Filip Bence in Dušan Markič pa »Direttissimo« v Stenarju (peta ponovitev).
Avstrijskasmer v Les Courtes
Peter Markič ter brata Andrej in Marko Štremfelj (vsi Kranj) so 15. julija v 10 urah ponovili Avstrijsko smer v Les Courtes. Smer poteka levo od Švicarske, je kombinirana (900 m. V-, 50—56 stopinj) in nekoliko lažja od te. Razmere v spodnjem delu so bile slabe (težka krajna poč, črn led, požled), v zgornjem delu pa zaradi novozapadlega snega nekoliko boljše.
V soboto pa sta Marko Štremfelj in Nejc Zaplotnik v 13 urah ponovila Ljubljansko smer v triglavski steni. Že pred izstopom ju je ujel dež.
AS Škofja Loka
Člani novoustanovljene sekcije pri PD Škofja Loka pridno plezajo in posegajo tudi že po težjih smereh. V soboto sta Franc Bernik in Tone Jankovec v 10 urah ponovila Zajedo v Šitah.
Nova smer v Brani
V nedeljo sta Stane Klemenc (Domžale) in Miro Štebe (Mengeš) preplezala novo smer v zahodni steni Brane. Smer (400m, IV) poteka po velikem belem stebru v levem delu stene, vstop pa je v Kotliški grapi, že v steni ju je dobil dež, na grebenu Brane pa sta doživela pravi vihar s sodro in snegom.
Odšli v Taurus
V ponedeljek je z vlakom odšlo v Turčijo prvih pet članov odprave, ki jo je organiziral AAO. Čez teden dni jim bosta sledila še dva. Odprava bo delovala v Taurusu, v področju, ki si ga je ogledala že prva odprava (1968), napoti pa bodo približno mesec dni.
V Durmitor
Čeprav planinsko-alpinistični vodnik po Durmitorju, ki ga že nekaj let pripravlja naša Planinska založba, še ni prišel v tiskarno, je za to gorstvo vedno večje zanimanje tudi med slovenskimi planinci. V torek se je v to gorstvo (z vlakom) napotila tudi skupina 10 članov MO in 3 članov AO iz Domžal In Mengša.
Novice iz ENSA
Janez Ažman in Cene Kramar (oba Kamnik) sta naša letošnja zastopnika na velikem mednarodnem alpinističnem taboru (16 držav) ENSA v Chamonixu. Toda tako kot vse druge, tudi njiju ovirajo slabe vremenske razmere. Želela sta plezati Grand Pilier d’Angle (Cecohinel-Nomine). Toda slabo vreme in pomanjkanje ledu v spodnjem delu ju je zavrnilo. Še pred tem sta se zaradi preširoke obrobne poči obrnila pod coluarjem Lagarde (Les Droites). Po zadnjih podatkih pa sta nato vendarle uspela preplezati smer Dufour- Frehel v Grand Pilier d’Angle.
Mt. Rosa in Weisshorn
Dušan Kregar, Bojan Pollak in Tone Škarja (vsi AO Kamnik) so 18. julija v 18 urah (bivak med sestopom) preplezali vzhodno steno Monte Rose (Nordend): 1600 m, V. 25. julija so isti plezalci uspeli še v ledeni severni steni Weisshorna (900 m. IV, 7 ur), kjer pa so naleteli na izredno trd led (vroče poletje!) in slabe vremenske razmere. Na koncu pa sta zakonca Pollak in Kregar opravile še prečenje Mont Blanca.
Črnogorski tabor
Potem ko so črnogorski planinci in alpinisti (15) ob otvoritvi jugoslovanske transverzale obiskali Triglav, so v Prokletijah od 18. do 25. julija organizirali šestdnevni alpinistični tabor, ki ga je vodil načelnik njihove KA Boško Vulanovič. V Karanfilu so med drugim v dveh navezah preplezali novo smer (Zajednički smjerIV-V, A 2, 450 m).
Pestra aktivnost v Celju
Celjski AO je od 22. do 25. julija, pod vodstvom Cirila Debeljaka, organiziral ledeniško šolo pod Grossglocknerjem, ki se je je udeležilo 16 članov. Kljub slabemu vremenu so se vsi povzpeli na vrh, ledeniško tehniko pa so vadili na ledeniku Pasterza. Štirje so potem nadaljevali še v skupino Wilder Kaiser. Tu je naveza Debeljak-Zelnik 30. julija ponovila Griesnerjev kamin (V) v severni steni Mitter Kaiserja, dan za tem pa še Klamerjev kamin v Totenkirchnu (V). Deželak in Lesjak pa sta kljub dežju 27. julija preplezala Severni razPredigerstuhla (IV+) v isti steni in dan za tem še Dulferjevo (V, A 1) v vzhodni steni Fleischbancka.
Iz Francije pa sta se vrnila Silvo Jošt in Rafko Vodišek, ki sta opravila prečenje Mont Blanca ter ponovila smer Sentiniel Rouge v Brenvi. Ta dva sta tudi povedala, da so bili drugi štirje člani njihovega AO (Čanžek-Palir in Knez-Zupan), kljub slabemu vremenu uspešni. V tednu dni so preplezali Aig. du Peigne, Angleško smer v Aig. du Blatier, Gervasutijev ozebnik (Aig. du Tacul) in Rebuffatovo smer v Aig. du Midi.