Titova smer
Titovo smer v južni steni Pachante – Nevado Puca Punte (5727 m) sta prva preplezala Stanko Mihev in Rok Kolar (člana Koroške odprave v Ande) od 7. do 9. junija letos in jo ocenila s VI, 60-80 stopinj, plezala pa sta jo skupaj 19. ur. Kolar je o njej izjavil: »Ekstremne težave, smer je bistveno težja od Schmidove v S steni Matterhorna.« To pove veliko!
Jugoslovanska planinska šola
O vzgoji in izobraževanju v planinstvu posebna tematska konferenca decembra v Sloveniji
LJUBLJANA – Na zadnji seji predsedstva Planinske zveze Jugoslavije, ki je bila v Beogradu, so se zastopniki republiških in pokrajinskih zvez dogovorili, da bo tematska konferenca o vzgoji in izobraževanju v planinski organizaciji letos decembra v Sloveniji.
Ker ima planinska organizacija izredno razvit sistem šolanja, bo to za kadrovske komisije PZS težka in odgovorna naloga. Kako zasnovati vzgojo najmlajših, cicibanov in pionirjev? Osnovna planinska šola, ki jo izvajajo predvsem mladinski odseki, je temelj vsem nadaljnjim stopnjam vzgoje in izobraževanja. Alpinistična šola, ki ima nekak značaj srednje planinske šole, je sedaj pred reformo. Jasno pa je vsem, da novosti in izboljšav ne bo kar čez noč in da bo potrebno številčneje okrepiti strokovne kadre. Teh je zares premalo, strokovnjake s poenotenim znanjem pa ima za sedaj le gorska reševalna služba, katere šolanje ima tudi sicer več posebnosti.
K vsemu temu pa je seveda potrebno dodati še šolanje strokovnih kadrov za vse tri smeri. Del kadrov prihaja celo z Visoke Šole za telesno kulturo v Ljubljani, nujno pa tudi usmeriti vzgojo ter izobraževanje strokovnih delavcev za ne kadrovska« področja: gospodarsko, markacijsko itd. In ne nazadnje, dolgoletno tradicijo ima tudi šolanje posameznih specialnosti (jamarstvo, orientacija, še posebno varstvo narave itd.) in vzgoja splošno-organizacijskega profila.
Shema in razvejenost torej, ki ji organizacija brez profesionalnih strokovnih kadrov, pa čeprav šteje samo v Sloveniji že blizu sto tisoč članov (v Jugoslaviji pa okoli četrt milijona), že skorajda ni več kos. Težnja za institucioniranje jugoslovanske planinske šole ter poenotenje programov je nedvomno upravičena.
FRANCI SAVENC
Zanimiva knjiga o Kleku
Delo Borislava Aleraja prikazuje na svoj način del hrvatskega alpinizma
LJUBLJANA – Pred dnevi je v Zagrebu izšla knjiga Klek, Stijene, Penjači, ki jo je napisal (85 strani, format 20,5 x 14,5 cm) in bogato ilustriral s fotografijami, skicami ter risbami Borislav Aleraj. Cena je 100 din in bo na naprodaj tudi v ekonomatu PZS, saj je za Klek tudi med našimi alpinisti veliko zanimanja.
Borislav Aleraj (34) je sicer zdravnik-epidemiolog, a je že od mladega tudi zavzet alpinist, inštruktor in predvsem vodja ledeniških tečajev, za katere je pripravil tudi učbenik, pa tudi reševalec in sedaj načelnik njihove republiške komisije, piše pa tudi »tehniko reševanja«.
V prvem delu knjige avtor bralce seznani s Klekom, njegovo preteklostjo in sedanjostjo, raznimi zanimivostmi in pristopi. V drugem delu, ki je precej obsežnejši, pa so opisi Klekovih sten in vseh plezalnih smeri. In da bi lahko bolj podoživljali plezalno zgodovino teh sten, ki se pričenja že leta 1917, je med opise vtkal odlomke o prvih opisih in člankih, pa tudi še neobjavljene (avtentične) komentarje.
FRANCI SAVENC
Tudi dekleti uspešni na Norveškem
Celjska alpinistična odprava se je vrnila z norveških gora
LJUBLJANA – O uspehih celjske odprave v norveških gorah smo že poročali, kolikor smo lahko povzeli iz telefonskih sporočil. Ob vrnitvi pa so člani podrobneje poročali.
Hennovo smer v V stebru Trollryggena, ocenjeno s VI-, 2400 m, sta z dvema bivakoma ponovila Branko Povše in Aleš Stopar. Originalno smer v V stebru Zondre Trolltynddu, visoko 2400 m, ocenjeno pa s IV/III+, sta z enim bivakom preplezala Meta Šeh in Marjana Šah. To je prvi ženski vzpon v tej steni sploh. Dan za njima sta v smer vstopila še Aleš Dolžan in Stojan Verdnik in jo preplezala v vsega 13 urah, ker zaradi dni brez noči sploh nista bivakirala.
Bojan Šrot je v navezi s Čehoslovakom Jaroslavom Kotrčem preplezal JV smer v Norafjellu. Ocena 900m, V.
In še dve prvenstveni. Jugoslovansko smer v Trolltynddu, visoko 1700 m, ocenjeno pa s V+, Al, sta s tremi bivaki kot prvi zmogli navezi Franc Čanžek – Aco Pepelnik in Janez Črepinjšek – Bojan Šrot. Celjsko smer v Romsdalshornu (SZ stena) pa sta prva preplezala Brane Povše in Stojan Verdnik. Ocena: IV, 1700 m, 1 bivak.
F. S.
Tudi na najvišjem vrhu Evrope preveč ljudi
Francoska planinska organizacija opozarja obiskovalce Mt. Blanca, naj upoštevajo navodila
LJUBLJANA – Club Alpin Français je letos naslovil na vse sorodne institucije po Evropi apel, naj njihovi člani upoštevajo posebna navodila pri vzponu na najvišji vrh Evrope, 4810 metrov visoki Mont Blanc.
Po posvetovanju s francoskim ministrstvom za mladino, šport in počitek ter občino Saint-Gervais za letos priporočajo rezervacijo za postojanko Refuge du Gaûter, ki jo je mogoče opraviti direktno prek oskrbnika: Henri Bochatay, telefon 50/544-093. Tistim, ki bodo prihajali nenapovedani, pa priporočajo, da opravijo vzpon na Mt. Blanc prek Grands Mulets.
Podrobnejša obvestila bo mogoče dobiti tudi v dolini. V turističnemu biroju (Turisme Office) v Saint Gervaisu ali prek telefona 50/782-243, v alpskem biroju (Higs Mountain Office) v Chamonixu ali prek telefona 50/532- 208 in v poslovalnicah CAF – Club Alpin Français v Chamonixu, Avenue Michel Cros (50/531-603) in Touru – Rue du Rocher Nay (50/540-416). Pripravili pa so tudi več tabel z obvestili.
K temu lahko pristavimo še, da priporočamo vsem članom planinske organizacije, alpinistom in tudi planincem, ki se ne nameravajo včlaniti v CAF, so pa namenjeni v francoske Alpe, da vplačajo predpisani znesek v sklad za pomoč pri plačilu stroškov reševanja v tujih gorah pri PZS. Pred odhodom se velja pozanimati tudi o vremenskih razmerah ter napovedih.
F. S.
Prva ponovitev Črne mačke
V sredo 16. t. m. je bila opravljena 1. ponovitev Črne mačke v Vežici. Vstopili so trije: Marko Košir, Lidija Painkiher in Janez Sabolek, vsi člani Akademskega AO. Ker pa se je vreme vztrajno slabšalo in so bili v troje le prepočasni, je prvi plezal le do gredine in sta zgornji del preplezala (že v dežju) le Lidija in Janez. Torej prva (tudi mešana) ponovitev v enajstih urah in pol (za ponavljalce bo dovolj najbrže 8-9 ur). Z oceno prvih plezalcev se strinjajo.
Poletni tabor v Trenti
Številni vzponi na mladinskem in pionirskem taboru PD Postojna
POSTOJNA – Kakor že vrsto let bo tudi letos mladinski odsek PD Postojna priredil poletni planinski mladinsko pionirski tabor v gorskem svetu. Letošnje taborjenje bo v Trenti. Tabor bo prvič razdeljen na dve skupini. V prvi, ki bo taborila le 3 dni, bodo osnovnošolci od 1. do 4. razreda, pričakujejo okoli 45 udeležencev. Taborili bodo od 1. do 3. avgusta v tem času se bodo povzpeli z vodniki in mentorji na vrh Prisojnika. Za večino udeležencev bo to prvi vzpon nad 2000 m. Tabor druge skupine bo za osnovnošolce od 5. do 8. razreda in za mladince, trajal pa bo od 4. do 14. avgusta. Program za te udeležence tabora je bolj zahteven. Povzpeli se bodo na Jalovec, Bavški Grintavec, Mojstrovko, Sleme in Prisojnik. V programu jo tudi dvodnevna tura na Kriške pode. Razor in skozi Mlinarice nazaj v tabor, če bo vreme ugodno. Udeležencev tega tabora bo okoli 40.
Sodelovalo bo 8 do 10 mladinskih vodnikov in štirje mentorji, kvalificirana kuharica in medicinska sestra. Vsi udeleženci tabora bodo nezgodno zavarovani.
V Bavšici je še vedno živahno
Po odhodu delovne brigade so se začeli letošnji tečaji mladinske komisije
LJUBLJANA – Le nekaj dni za tem, da se je končala MDA »Bavšica 80«, so se v planinskem vzgojnem centru že pričeli letošnji tečaji v organizaciji mladinske komisije PZS. Letos so na programu trije tečaji za mladinske vodnike, nato bo tečaj za mentorje planinske vzgoje, na koncu pa bo še tradicionalni republiški pionirski tabor.
Še predno pridejo najboljši člani mladinskih odsekov na tečaj, gredo skozi celovit sistem šolanja, na koncu pa opravijo še nekak sprejemni izpit. Vsi morajo obvezno opraviti planinsko šolo, nato pa v vzgojnem centru izpopolnijo svoje znanje, ga razširijo, opravijo tri ture, na katerih dobe tudi praktične napotke, kako je treba voditi itd. S tem pa seveda njihovo šolanje ni končano, došolajo se lahko na zimskem tečaju, izpopolnjujejo na ledeniškem in podobno.
Tečajniki letošnje prve izmene tečajev za MV so doživeli tudi nepričakovan nadejan obisk. V spremstvu predsednika mladinske komisije pri PZJ Branka Munje, sta jih obiskala Gerhard Friedli, prejšnji in Andree Van der Mühl, sedanji predsednik KM pri mednarodni planinski zvezi UIAA. ( F.S.)
ALPINISTIČNE NOVICE
Celjski ledeniški tečaj
16 tečajnikov in pripravnikov se je pod vodstvom načelnika AO Celje Cirila Debeljaka udeležilo ledeniškega tečaja pod Grossglocknerjem. V nedeljo 20. t, m. so uspešno delali na ledeniku in so se prek zgornjih serakov namenili še na Johanisberg. Toda na vrh so prišli le trije, drugi pa so se zaradi sneženja raje obrnili. Sedem udeležencev tečaja pa je preplezalo S steno Fuscherkarkopfa. V ponedeljek pa so si le s težavo izborili povratek v domovino, saj so morali pred njimi plužiti cesto. Prek Korenskega sedla so se napotili v Vrata in v Steni preplezali Slovensko smer in Kratko Nemško. Tudi tu je bilo zgoraj še toliko snega (npr. v Prevčevem izstopu), da bi lahko plezali v derezah.
Lojze Cajzek in Igor Izlakar, ki sta ostala doma, pa sta v soboto preplezala Lukmanovo, Regrutsko, Smer 26, Kopač-Tarter in Smer stare granate v Vršičih, v nedeljo na še Pintarjevo in Desno v Dedcu.
Reševalci iz Radovljice tretji
Gorski reševalci iz Mojstrane in Radovljice so se pred kratkim spet vrnili s tradicionalnega smučarskega tekmovanja v smuku, ki ga pripravljajo njihovi avstrijski tovariši. Letos je nastopilo 94 ekip postaj GRS iz Avstrije, Italije in Jugoslavije.
Privlačnost tega tekmovanja je predvsem v tem, da o »zmagi« ne odloča hitrost, temveč približek povprečnemu času vseh sodelujočih. Reševalci iz Radovljice so se temu znali najbolje prilagoditi in so zasedli tretje mesto, Mojstrančani, ki so sodelovali kar s tremi ekipami, pa so zasedli 6., 21. in 29. mesto.
Tragedija na Jalung Kangu
Mehiška alpinistična odprava na zahodni vrh Kangčendzenge, imenovan tudi Jalung Kang (8420 m), se je končala s težko nesrečo. Naveza dveh članov, ki ju je spremljal Šerpa, je po 10 urnem vzponu (4. maja letos) prišla vsega 40 metrov pod vrh. Le eden ni odnehal in je kljub vsemu skušal priti na vrh. Šerpa se je vrnil sam in v zadnjem višinskem taboru potem čakal še dva dni. Toda od mehiške naveze, ki je poskušala priti na vrh, se ni vrnil ne prvi, ne drugi član.
Če ne sedaj pa jeseni
Reinhold Messner, ki se v Tibetu pripravlja na samoten vzpon po Severnem grebenu na Mt. Everest (8848 m) je izjavil, da bo – kolikor sedaj ne uspe spet poskusil jeseni. Izhodišče mu je tabor na višini okoli 6000 metrov, v katerega je znosil tovorov za 4-6 tednov, kar naj bi mu zadostovalo za vsaj osem tur, od katerih pa bo večina seveda namenjena aklimatizaciji.
Na Mont Blanc – 4810 m
Planinsko društvo Ljubljana Matica prireja od 28. avgusta do 3. septembra visokogorski izlet na Mont Blanc, najvišjo evropsko goro.
Avtobus bo popeljal udeležence do Chamonixa, od koder se bodo povzpeli najprej do koče Gouter 3842 m, naslednji dan pa še naprej do vrha Mt. Blanca.
Prijave, programi in druge informacije na PD – Matica, Miklošičeva 17, Ljubljana, tel 312-645.
Poletni tečaj bo v Vratih
Poletni alpinistični tečaj bo letos na Vršiču (od 17. do 24. avgusta), v Poštarski koči in ne v Vratih, kot smo poročali pretekli teden. Prijave še sprejemajo, tako za tečajnike kot inštruktorje.
Za kategorizacijo je poslalo podatke že 12 AO, razen že objavljenih še Idrija, Kranj, Tam in Tržič. Toda nekateri alpinistični kolektivi še vedno čakajo. Upajmo le, da ne bodo zamudili roka.
V Tolminskem Migovcu
V soboto 19. t. m. sta Damijan Bandelj in Damijan Škvarč preplezala raz in prečenje Migovca. V nedeljo pa sta Bandelj in Aleksander Pregelj (vsi člani AS Ajdovščina) preplezala »Novo smer« desno od smeri Markič-Lesjak. Ocenila sta jo s IV/III, 110 m, 1 ura in domnevata, da je prvenstvena.
Novice od vsepovsod
AO Kamnik: Irena Markuš in Dušan Podbevšek ter Janko Plevel in Lado Podbevšek so v soboto 19. t. m. ponovili Zajedo Šit, dan za tem pa še Aschenbrenerjevo smer v Travniku. Toda v zadnji so morali bivakirati in so izplezali šele v ponedeljek – v snegu. V soboto sta Cene Berčič in Milan Gladek ponovila Direktno smer v Špiku, ženska naveza Tatjana Golob-Mihela Možek pa Kratko Nemško smer v Steni.
AO Matica: Zvone Drobnič in Pavle Kozjek sta 12. t. m, kot prva letos preplezala Sfingo. Navsezgodaj sta vstopila po Prusikovi smeri in izplezala po Razu mojstranških veveric. Vreme sta imela neugodno.
AO Mengeš: Za praznike so priredili skupno turo na Korošico. 4. t. m. sta Metod Škarja (prosto) in Janez Slokan ponovila Desno smer v Dedcu, nato pa še Pintarjevo. Naslednjega dne je Metod z očetom Tonetom Škarjo (Kamnik) plezal Levo smer (prav tako prosto), naveza Slokan- Zupan pa Mimo votline, v Bolostaji in Rekrutski pa se jima je pridružil še Metod. 6. t. m. so vsi trije ponovili še Neznano smer v Vežici (prejšnje smeri so v Vršičih). Burgar, Hrovat in Vrankar so ponovili SZ raz Vežice, Miro Šušteršič in Marjan Kregar pa sta izvedla kondicijski preskus: po grapi sta se povzpela na Staničev vrh, prečila Zeleniške špice do konca, sestopila po grebenu Macesnovca s Planjave in nadaljevala po Bosovi grapi še na Brano in po Šiji na Kamniško sedlo.
Marjan Kregar in Miro Šušteršič sta 19. t. m. preplezala Levi steber v Velikem Draškem vrhu, naslednji dan pa še Centralno v isti steni.
AO Mojstrana: 13. t. m. so Kovač. Pečar in Teraž preplezali Grapo v Velikem oltarju, Dorči Kofler pa je dan kasneje preplezal kar tri smeri Aleksič-Drofenik-Kajzelj (Cmir), Prevčevo v Vrbanovi špici in Drofenik-Križaj v Rjavini. Vsega 1.300 m vzpona v petih urah in pol.
Obalni AO: 6. t. m. sta Ines Božič in Janez Benkovič (Kamnik) plezala Bavarsko smer v Steni, prav tako naveza Peter Čižmek-Amadeo Cesar. (Pri tem je zadnji komaj ušel večjemu snežnemu plazu pomešanem s kamenjem, ki je prihrumel z vrha stene, kar dokazuje, da se razmere še niso povsem ustalile.) Dan za tem sta Cesar in Čižmek ponovile še Tržaško smer.
AO Postojna: Rado Fabjan in Branko Maver sta prva letos ponovila (12. t. m.) Schinkovo smer v Frdamanih policah. Matjaž Lenassi in Milan Vošank (Ravne) pa sta v Dedcu nad Korošico najprej ponovila Beli raz (4 ure), takoj nato pa še Levo smer. Kaže, da v prvi smeri manjka nekaj klinov, bila pa je tudi kar precej mokra.
AO Postojna: Bogdan Biščak in Fabjan sta 19. t. m. preplezala Direktno v Zadnjem Prisojniku, naslednji dan pa še smer Debelakove v Mojstrovki.
Šaleški AO: V nedeljo 13. t. m. sta Avberšek in Vovk ponovila Direktno smer v Štajerski Rinki, Cerjak in Jugovar pa Igličevo v Mali Rinki.
AO TAM: Franci Topolovec in Samo Žnidaršič sta 12. t. m. ponovila Pintarjevo smer v Dedcu, nenavezana pa še smer št. 26. v Vršičih. V nedeljo pa so Tučič, Gomiljšek in Topolovec v Vršičih preplezali Kamniško smer in sestopili po Grapi.
AO TAM Topolovec in Žnidaršič sta 19. t. m. plezala še Spominsko smer Iva Reye v S steni Ojstrice, naslednji dan pa Modec-Režek v Štajerski Rinki. Nandi Auer in Hubert Marin sta v soboto preplezala Smer 26 in Lukmanovo v Vršičih, Tučič in Gomilšek pa v nedeljo Igličevo in Dušanov steber v Mali Rinki.