Dve novi prek meje
V soboto, 29. julija, so člani Akademskega AO iz Ljubljana opravili dve pomembni prvenstveni smeri v Malem Koritniškem Mangartu, s čemer so dokazali, da v zadnjem času v ostenjih nad Belopeškimi jezeri prevladujejo slovenski plezalci.
Tina Mihelič in Jože Žumer sta vstopila po Cozzollinjevi smeri in preplezala sistem zajed desno od »leve Piussijeve«. Nova smer ima oceno IV, V, 350 m, 7 ur, za vso steno pa velja, da je visoka 800 m, plezala pa sta jo 13 ur. Isti dan sta novo smer, ki sta jo začela 1. in 2. julija letos, preplezala tudi Igor Herzog in Rok Kovač. Tudi onadva sta tokrat vstopila po Cozzolinijevi smeri, prvenstvena smer pa poteka še bolj desno od smeri Mihelič – Žumer. 500 m smeri sta ocenila s V, VI, A 3, 16 ur, označila pa sta jo s kratico MMB.
Direttissima v Špiku
V sredo, 26. julija sta Tine Mihelič in Jože Žumer vstopila po Krušičevi smeri (Špik). Ko pa ta smer pod veliko zajedo v zgornji polovici stene zavije levo, sta nadaljevala po zajedi in izstopila po Skalaški. Dolžina variante, ki je verjetno prvenstvena, je približno 120 m, ocena V, kombinacija pa je prava Direttissima, saj vstopi na najnižjem delu stene in vodi v skoraj povsem ravni črti na vrh.
Korošci v Tamarju
Od petka, 21., do četrtka, 27. julija, so člani AO Ravne in AS Prevalje taborili v Tamarju. Janeta Kodrina, Marko Pogorelčnik in Andrej Špiler so ponovili Raz Jalovca, prav tako Milan Vošank v navezi z Jožetom Rozmanom iz Tržiča. Franc Pušnik in Milan Vošank sta ponovila Varianto v Travniku, Brigita Mačič in Branko Verbole smet Herlec – Kočevar v Šitah, Kodrinova in Vošank pa še Belač – Zupan v isti steni. Drugi so plezali med drugim še Hornovo smer v Jalovcu, smer Jesihove v Šitah itd.
Ponovitve od vsepovsod
Zvone Andrejčič in Mirko Pogačar (oba AO Radovljica) sta 23. julija ponovila Libereško smer v Frdamanih policah.
Zlatko Gantar in Emil Tratnik (oba AO Idrija) sta 23. julija v 10. urah ponovila Smer mojstranških veveric v Sfingi.
Iz AO Škofja Loka so sporočili, da sta Boštjan Kekec in Simon Peternel 27. julija ponovila Bavarsko z Dolgo Nemško smerjo, dva dni za tem pa je Kekec z Damjanom Vidmarjem plezal Raz Jalovca, Peternel in Franc Langerholc pa sta ponovila smer v skrajno levem delu Nad šitom glave (kamin, ocena V-, A 1).
AO Kamnik: Irena Markuš in Bojan Pollak sta 20. julija ponovila Perčičev steber. Dva dni za tem sta Benkovič in Vetorac opravila 4. ponovitev Mengeške smeri v Vršičih (3 ure), 25. julija pa sta preplezala še Centralni steber v Dedcu. Milan Gladek in Irena Markuš pa sta 23. julija ponovila Bavarsko smer, dva dni kasneje pa Prusik – Szalayevo.
O Triglavski Steni poročajo, da je bila v nedeljo, 23. julija, dobro obiskana. Dorči Kofler (AO Mojstrana), ki je za vzpon po Kratki Nemški smeri potreboval le eno uro, za vso turo iz Vrat prek Stene do Kredarice in nazaj v dolino pa tri ure in pol, je videl po dve navezi v Slovenski, Kratki in Dolgi Nemški, tri v Bavarski, eno v Peternelovi itd.
Marko Košir – Koš ter Greta in Tine Mihelič (vsi AAO) so se od 10. do 18. julija mudili v Dolomitih. V skupini Pala so preplezali zahodni raz Sass d’Artiga (IV+), smer Espositi v južni steni Pala del Refugio (IV, V) in Raz tančic v Cima della Madonna (IV, V). V skupini Sella pa: Micheluzzijevo v Ciavezes (VI-), Kasnapoff v 2. stolpu (V) in Vinatzerjevo v 3. stolpu (V).
Švicarska smer
Brata Andrej in Marko Štremfelj (AO Kranj) sta 23. julija v 9 urah ponovila Švicarsko smer v Rakovi špici (v njej sta našla vsega 10 klinov), kar je najverjetneje šele 3. kompletna ponovitev. Povedala sta tudi, da je ta smer po mestih precej težja kot desni Piussijev steber v Malem Mangartu (plezala 20. julija letos), ki se tudi še zdaleč ne more primerjati z Direktno smerjo v Cima Scotoni, s čemer je najbrž njuna trditev, da Piussijeva smer ne zasluži ocene VI+ (in mestoma VI, IV-V) dovolj utemeljena.
Še štiri ponovitve
Po podatkih, ki so nam jih posredovali udeleženci letošnje odprave PD Gorje v Ande, so njihovo smer na Salcantay po nepopolnih vesteh za Mehičani ponovili še Španci, Američani ter še dve drugi odpravi. Ker se to v tem oddaljenem gorstvu ne dogaja ravno pogosto, kaže, da »vleče« smer kot taka ali pa vsaj pritrjene vrvi, ki so jih večino pustili v steni.
Lauperjeva smer v Eigerju
Mežiškim alpinistom vreme letos ni najbolj naklonjeno, vsaj med obiskom gora ne. Že pozimi se je morala naveza brez uspeha vrniti iz Chamonixa, podobno je bilo tudi v drugi polovici junija, ko sta lahko vsaj opravila prečenje Mont Blanca, kljub zelo neugodnim razmeram.
Potem so na dan borca pod Grossglocknerjem organizirali dvodnevni tečaj ledene tehnike, ki ga je vodil Milan Kolar. Toda spet jim je zaradi slabega vremena komaj uspelo priti na vrh, zato pa so ostali čas s pridom izkoristili za vaje.
Prvi uspeh – pa zato toliko večji – so dosegli šele sredi minulega meseca. Milan Kolar in Janez Sešek sta 13. julija uro pred polnočjo vstopila v znano Lauperjevo smer v SV steni Eigerja. Plezala sta vso noč in še naslednji dan do 19. ure, ko sta izstopila na greben Mittellegi malo pod vrhom. Toda tu ju je dokončno zaustavila nevihta in sredi udarcev strele sta morala bivakirati, veter pa ju je zasipal s snegom in sodro. 15. julija sta se prek vrha Eigerja srečno spustila v dolino. Razmere v steni so bile izjemno slabe. Spodaj sta se morala vzpenjati po navpičnih ledenih slapovih in to tam, koder so navadno skalni skoki, v zgornjem delu pa je bila snežna plast suha, toda žal zelo tanka, ne za čevlje in ne za dereze. Razmere v S steni so bile še bolj nemogoče, vsa je bila prekrita s snežnim oprhom, tako da se snežišč sploh ni dalo prepoznati, redka skalna mesta pa so bila povsem mokra. Plezalca sta po vzponu odšla v Chamonix. Toda tudi tu nista imela sreče. Pod steno se je otoplilo in ker sta vedela, kaj to pomeni, sta se vrnila domov.
Bariera S stene Veleža
O gorah v Bosni in Hercegovini naši alpinisti malo vedo, zato ne bo odveč nekaj podatkov o enem njihovih najbolj zanimivih ostenij. Bariera severne stene Veleža je dolga kar približno 7 kilometrov, visoka pa je od 250 do 450 m. V osrednjem delu (Botin, najvišji vrh 1969 m), ki je najvišji, so tri težje smeri, okoli TV releja je nekaj lažjih smeri mostarskih alpinistov, v predelu Teleče Lastve dve težji in – to je praktično vse! Možnosti za težke in celo ekstremne smeri je še veliko, dostop pa je lahek: iz Mostarja po asfaltu do Nevesinja, potem pa še 10 km po makadamu. Pod steno je dovolj možnosti za taborenje in snega (za vodo), pravijo, da tudi ne zmanjka.
Nadaljnje novice iz AO Kranj
Najprej kratek popravek: Markič in Zaplotnik sta Libereško smer v Frdamanih policah plezala (18. julija) 7 in ne 17 ur! Tomo Česen in Marko Štremfelj sta 26. julija v 11 urah ponovila Aschenbrennerjevo smer v Travniku, Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik pa sta istega dne opravila drugo jugoslovansko ponovitev Direktne smeri v JZ steni Cima Scotoni v italijanskih Dolomitih (8 ur, VI, A 1). Brata Štremfelj sta tri dni za tem – istočasno s tržiško navezo Perko – Rozman v 12 urah preplezala Čihulovo smer v Široki peči (4. in 5. ponovitev). Nejc Zaplotnik je pred tem, v nedeljo, 23. julija, sam (2 uri) preplezal Levo smer v Trapezu (št. 120). Dan pred tem sta Matjaž Dolenc in Matej Kranjc preplezala Prusikovo smer, v nedeljo pa skupaj z Barbaro, Jožico in Marijo Perčič ter Elimirjem Zrimom še Kratko Nemško smer v Steni. Sestri Barbara in Marija Perčič sta teden dni kasneje (30. julija) sami preplezali Raz Travnika (4 ure).