Alpinistične novice 30/1973

Povsod slabe razmere
Slabo vreme ne moti plezalcev samo pri nas, še mnogo bolj jih ovira v Centralnih Alpah. Med pr­vimi so se vrnili domov člani AS Domžale in AO Kamnik. V Chamonixu so komaj ujeli primerno vreme, da so se povzpeli na Mt. Blanc, poskus v Hudičevih iglah pa so morali prekiniti zaradi sla­bega vremena, ki jim je prepre­čilo tudi načrte v Druju.
Tudi Jeržabek in Gselman (AO Kozjak), ki sta od 9. do 19. t. m. čakala pod severno steno Matterhorna, vesta povedati le o neugod­nih razmerah in nesrečah. Le tri dni ni deževalo, sneg pa je zapa­del do višine 2800 m. Na grebenu Hörnli se je ponesrečil Japonec (bil je sam), pet drugih pa je sneg za pet dni prikoval v kočo Solvay.
Trenutno so v Alpah primerne razmere (če vreme ni le preveč grdo) le za krajše kopne ali led­ne ture, za kombinirane pa kaže, da jih še nekaj časa ne bo.

Malo vzponov
Tudi v preteklem tednu je bilo v domačih stenah malo vzponov, pa še te je večinoma oviral dež. V soboto sta Janez Kalan in Bo­re Verbič (AO Medvode) opravila (sedmo) ponovitev Ljubljanske smeri v Triglavu, zakonca Lenča in Rudi Rajar pa sta ta dan v Veliki Tičarici preplezala novo smer. Speljala sta jo levo od smeri 705 in jo ocenila s IV (zgo­raj III), 4 h, 200-250 m.

Na Grenland
Pred dnevi je na Grenland od­potoval Stanko Gilič, ki se bo udeležil mednarodne alpinistične odprave (sodelujejo še alpinisti z Danske, Švedske in Anglije) na področje ledenika Karale in Midtgaards. Iz Köbenhavna so odpo­tovali z letalom v Kulusuk na Grenlandu, dalje pa bodo morali na smučeh. Odprava, katere or­ganizator je Dansk Bjerg Klub, v njej pa bo sodeloval tudi Vladimir Hebar, ki sedaj živi na Dan­skem, bo skušala opraviti čim več vzponov v ledenih in granitnih stenah tamkajšnjih gora, njihov glavni cilj pa je prva ponovitev vzpona na Rytterknaegten (2020 m). Cilj so morali spremeniti zad­nji trenutek, ker so jih na pod­ročju Kungmiuta prehiteli Avstrijci.
Te dni je na Grenland odpoto­vala tudi angleško-danska odprava, ki jo vodi Dolfi Rotovnik, njen cilj pa je 1600-metrska južna ste­na Ingolffjelda (2560 m), ki ga je leta 1971 prva osvojila hrvatska odprava. Odprava se je med pripravami dobro znašla, zbrali so prek 65.000 din, veliko opreme in hrane pa so dobili zastonj, tako da ne bodo imeli finančnih težav. Za angleško RTV bodo posneli tudi barvni film.

Naše gore v Alpinismusu
V zadnji številki Alpinismusa je opis Peternelove z Gorenjsko smer­jo v Triglavu, ki ga je, kot kaže, po lastnih izkušnjah pripravil Hanz Stutzig (le ocene so neko­liko visoke). Tudi opis Vzhodnih in Zahodnih Julijskih Alp ter na­java drugega italijanskega vodnika o teh gorah (zakonca Buscaini) bo prav gotovo privabila nove obi­skovalce v naše gore. Kot zani­mivost pa naj omenimo še Hiebelerjev prispevek o možnostih no­vih – seveda direktnih – smeri v tako znanih stenah kot so Eiger, Dent Blanche, Marmelada itd.

Tabor v Krnici
Prijave za alpinistični tabor v Krnici (med 4. in 12. avgustom) še vedno prihajajo na naslov Uro­ša Župančiča, ki bo vodja. Toda žal so večina brez potrdila o za­varovanju, tako da moramo po­novno opozoriti, da brez tega udeležba ne bo mogoča. Nujna je tu­di popolna plezalna oprema, če­lada pa je obvezna. Vsem tudi priporočamo, da si že pred pri­hodom dobro ogledajo vodnik.

Tečaj GRS na Vršiču
Postaja GRS Kranjska gora je na Vršiču organizirala medpostajni reševalni tečaj, ki so se ga udeležili člani postaj iz Bovca, Bohinja, Kranjske gore, Mojstra­ne, Radovljice, Rateč in Tolmi­na. Praktično in teoretično so ob­delali osnove reševalne tehnike, prvo pomoč, organizacijo akcij, topografijo in orientacijo, spozna­li pa so se tudi s planinskim častnim kodeksom. Z uspehom te­čaja so bili vsi zadovoljni, saj je nudil tudi odlično možnost za spo­znavanje ter izmenjavo izkušenj.

Rekord na Lubniku
V ponedeljek, 16. t. m., so pla­ninci PD Kranj organizirali izlet na Lubnik (1025 m) za mladince iz pobratenega mesta Oldham v Angliji. Skoraj vsi udeleženci iz­leta so ob tej priložnosti dosegli svoj višinski rekord, bili pa so tudi izredno navdušeni nad lepo­to pokrajine ter domačnostjo v postojanki.

Za čiste jame
Problem varstva človekovega okolja je aktualen po vsem svetu, lotevajo pa se ga na različne na­čine. V Franciji se je na primer pred časom na tisoče mladih ja­marjev na »dan čistoče podze­meljskih jam« odločilo za očišče­valno akcijo. To akcijo, ki je bila že druga po vrsti, so organizirali pod pokroviteljstvom ministra za zaščito okolja in državnega sekre­tarja za mladino in šport, ki ni nihče drug kot znani alpinist Pier Mazeud.

90 kandidatov za A
Koroški alpinistični odsek je v zadnjem času vzbudil izredno za­nimanje za alpinizem med mla­dino. Za alpinistično šolo imajo kar 90 kandidatov, sodelovali pa naj bi tudi mlajši pripravniki, ki še niso bili deležni načrtne vzgoje. Toda kaj, ko pa imajo za tako število več kot premalo sred­stev in jim ne bodo mogli nuditi vsega, kar bi morali. Šola v Črni bo vsak torek ob 16.15 in jo bo vodil Viktor Povsod, v Ravnah pa Berti Vravnik (ob četrtkih).
KAO je imel tudi izpite za pri­pravnike, ki jih je pripravila kar postaja GRS. 4. avgusta bodo or­ganizirali delovno akcijo za po­pravilo poti čez Durce na Raduho, jeseni pa bo prišla na vrsto še Peca. Aktivnost torej, ki bi za­služila vsekakor večjo podporo, pa čeprav so člani različnih pla­ninskih društev.

Izmenjava z Avstrijci
AO Kozjak-Maribor bo na Češki koči nad Jezerskim priredil alpi­nistični tabor, na katerega so po­vabili tudi člane Naturfreunda iz Graza, s katerim že nekaj let tesno sodelujejo.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja