Največje dejanje v francoskih Alpah

Slavko Svetičič sam preplezal prvenstveno smer v severni steni Grandes Jorasses – V Peru
LJUBLJANA – V dneh od 7. do 9. t. m. je Slavko Svetičič sam preplezal prvenstveno smer v severni steni Grandes Jorasses. Gre za veliko monolitno steno v levem boku stebra Pointe Croz, zadnji veliki problem celotnega ostenja.
Že prejšnji dan je znosil opremo v vznožje stene, vstopil pa je 7. julija ob 8. uri zjutraj. Do večera je splezal štiri raztežaje z oceno 6c in A2 ter bivakiral na ozki polički. Naslednji dan je zmogel sedem raztežajev z oceno 6c in A3 ter bivakiral v viseči mreži. Za tretji dan mu je ostal še najtežji raztezaj (A3+) do raza stebra, kjer je pustil odvečno opremo in splezal po klasični Petersovi smeri na vrh. Po njej je tudi sestopil v vznožje.
Celotna stena je visoka 1200 m, Svetičičeva prvenstvena smer Manitua pa obsega spodnjih 700 m s splošno oceno VII + A3 v skali ter 70° v ledu. Monolitna stena je podobna severni steni El Capitan, le da je zaradi nadmorske višine in lege zahtevnejša. Vendar je smer zelo lepa in logična, sodi Svetičič.
Svetičičev uspeh je zelo pritegnil francoske medije, saj gre gotovo za letošnje največje alpinistično dejanje v francoskih Alpah. O podvigu je obširno poročal časopis Le Dauphine, televizija v Grenoblu in radio. V radijskem intervjuju je moral Svetičič najmanj toliko kot o svojem vzponu pojasnjevati prizadevanje Slovenije za samostojnost.
Iz Chamonixa bo Svetičič odpotoval v Peru, kjer naj bi v Andih preplezal vsaj dve prvenstveni smeri. Znano je, da je glavni cilj njegove letošnje sezone zahodna stena Anapurne v nepalski Himalaji.
Tone Škarja
Zimski Nanga Parbat
Zimska sezona postaja vedno bolj aktualna tudi v Pakistanu. Angleško-poljska odprava, ki jo je vodil Maciej Berbeka je zadnjo zimsko sezono poskušala vzpon na Nanga Parbat (8126 m). Izbrali so si Rupalsko steno, v kateri so po JJV razu dosegli 6600 m.
Druga ponovitev Obraza v Planji
Smer, ki sta jo leta 1982 v severni steni Planje prva splezala Franček Knez in Jože Zupan, dve leti kasneje pa kot prva ponovila Rado Fabjan in Igor Škamperle, ima od 6. t. m. tudi prvo prosto ponovitev (in skupno drugo). Opravil jo je Bojan Počkar (AO Železničar) v navezi z Andrejem Gasparijem (AO Rašica). Težave v prvi polovici smeri segajo do VI-, zgornja polovica pa je bistveno težja in poteka po najbolj izpostavljenem delu stene, kjer je potrebno splezati 5 težjih raztežajev. Počkar, ki je plezal na pogled, jih je ocenil: VII-, VII + , VIII-, VI + in VIII. Za 500 metrov visoko smer, v kateri je bilo 8 klinov, sta potrebovala 6 ur plezanja.
Nova smer v Rušici
Benjamin Ravnik in Peter Ramuš (oba AO Jesenice) sta 26. junija opremila in splezala novo smer v južni steni Rušice. Nove smeri je sicer samo 2 raztežaja, vendar jo oblikuje lepo plezanje. Poteka desno od Age, od katere se odcepi po dveh raztežajih. Smer za prijatelje, kot sta jo imenovala, je visoka 70 metrov, v njej je 17 svedrovcev in 3 klini. Ocena prvega raztežaja je VIII-, težave v drugem pa so VII. Takoj za njima sta smer še istega dne ponovila Jani Cerar (na pogled) in Daniel Čemuš (oba AO Domžale).
Master v Španiji razočaral
Letošnji Master najboljših športnih plezalcev na svetu v La Ribi je bil 22. in 23. junija. Po besedah nekaterih tekmovalcev je bil izredno slabo organiziran. Pravijo, da so bile smeri precej slabe in tudi stena jih je razočarala. Vrhu vsega pa je tekmovanje potekalo praktično brez gledalcev. Na finalni del je menda prišlo le 300 gledalcev in glede na splošni vtis tekmovanja so nekateri najboljši izrazili dvom, da bi prišli na tekmo tudi prihodnje leto. Če jih seveda ne bodo premamile dovolj visoke nagrade. Sicer pa je bil vrstni red letošnjega tekmovanja naslednji. Po moških je zmagal nemški plezalec Štefan Glowacz, drugi je bil Francoz Francois Legand (oba sta imela isto višino, vendar je bil Glowacz za nekaj sekund hitrejši), tretji pa prav tako Francoz Francois Lombard. Pri ženskah je zmagala Francozinja Nanele Ravbaud, druga je bila presenetljivo Susi Good iz Švice, tretja pa domačinka Ana Ibanez. Lynn Hill je bila tokrat slabša kot običajno in je zasedla četrto mesto.
Novice AO Žiri
Tone Tavčar in Klemen Demšar sta 23. junija ponovila Resnikovo smer (VI, V) v Križevniku, Marko in Mirjam Čar pa istega dne Direktno varianto Kramarjeve smeri v steni Kogla.
Plezalni vrtec pri Preddvoru
Iz Preddvora zavijete proti Novi vasi in potem še nadaljujete po gozdni poti naprej. Vrtec so uredili člani AP Kranj. V njem so sicer večinoma lažje smeri, med njimi pa je sedaj ena bolj zahtevnih. Splezal jo je Nejc Zaplotnik in jo ocenil 8a+ (X-). Imenuje pa se Neodvisnost.
Tomo Česen
V Cordilleri Blanci
Celjana Franc Horvat in Joco Razpotnik sta prva, ki sta se nam letos javila po obisku perujskih gora. Prvo aklimatizacijsko turo sta opravila 19. maja v Cordilleri Negri; povzpela sta se na vrh Japrujirca (4622 m). Nadaljevala pa sta 22. maja s pristopom na Uros (5350 m) v dolini Ishinca. Povedala sta, da sta imela enkratne razmere na severni strani gore pa tudi ledenik je bil polno zasnežen.
Po nekajdnevnem počitku sta nadaljevala pot v dolino Paron. Tu sta 30. maja v slabih razmerah (pršič) dosegla še svoj glavni cilj – preplezala sta južno steno Artensonraja (6025 m). Na vrhu sta bila dokaj kasno, zato sta morala pred sestopom (v snežni luknji na višini 6000 m) bivakirati. Drugi dan je bilo še slabše in sestop sta končala že v pravem viharju. Vreme jima je zagodlo tudi ob koncu, ko sta se hotela povzpeti še na Alpamayo.
V Huarazu sta se srečala tudi z Angležem, ki se je predstavil za avtorja novega alpinističnega vodnika za Cordillero Blanco. Med drugim jima je povedal, da našim »ne priznavajo« prvenstva za (Kranjsko) smer v steni Alpamaya, ker da so se spuščali ob vrvi – avtorstvo za to smer naj bi menda imeli Francozi (1980). In v vodniškem uradu sta odkrila (pri nas doslej neznan) francoski eklektični vodnik »Les Cordilleres du Perou« Ph. Beauda, ki ga pa žal nista mogla kupiti. (Ga morda kdo pri nas le že ima – prosimo za sporočilo.)
Pico Cao Grande
Alpinisti so znani po tem, da si žele nove in nove izzive; vzpon je več vreden če je prvi … Japonski alpinisti Yousuke Takahashi (25), Kenichi Morivama (23) in Natoshi Agata (21) so 1. marca letos opravili prvi pristop na Cao Grande (Veliki pes). Vrh, pravzaprav izrazit skalni rogelj, nadkriljuje otok Sao Tome (republika Sao Tome in Principe v Gvinejskem zalivu, zahodna obala Afrike), visok pa je le 663 m. Čeprav precej porasel … je zahteval izredne napore. Da vzpon (po JZ steni/razu) ni bil kar tako priča tudi čas plezanja, 14 dni za 18 raztežajev.
Planinarske transverzale
Čeprav so v BiH izdali že prenekateri planinski (in tudi alpinistični) vodnik, kompleksnega le še nimajo. Planinska zveza Bosne in Hercegovine že nekaj časa poskuša, žal pa le administrativno – pozivajo, z okrožnicami in prek časopisov – naj PD in posamezniki pošljejo vsa gradiva, ki bi bila lahko zanimiva za to delo, da jih bodo zložili in izdali. V zadnji rubriki »Planinske transverzale« je spet nov poziv, ob konstataciji: Rezultatov pa žal ni in ni in veliko vprašanje je, če taka pot sploh lahko vodi do uspeha!? Praksa iz drugih okolij pravi da ne.
Program proslave 100-letnice organiziranega planinstva v BiH (septembra 1992) je poverjen turistični agenciji Kompas, propaganda agenciji OSSA, predsednik organizacijskega odbora bo član Predsedništva BiH Stjepan Kljujič… Bil je tudi že slavnostni sprejem v predsedstvu (udeležil se ga je tudi generalni direktor Kompasa Janez Pergar), na katerem so predstavili nekaj zamisli: Festival planinske pesmi, Svetovni pokal v vožnji z gorskimi kolesi ipd.
Klub Ekstrem
V Sofiji je bila 21. junija letos ustanovna skupščina kluba Ekstrem, ki jo je vzpodbudila redakcija bolgarskega tednika EHO. Klub bo deloval v sestavu bolgarske turistične zveze in bo tesno sodeloval s sorodnimi, kot so Šest plus, Patriot in podobnimi, združeval pa bo vseh vrste ekstremistov, od alpinistov do kajakašev, padalcev ipd. Med člani iniciativnega odbora, ki mora pripraviti statut, so znana imena iz alpinističnega sveta, četverica od njih je imela ob ustanovni skupščini tudi odmevno diapredavanje o vzponu na Fitz Roy.
Franci Savenc
Tekma za pokal Bohinja
V bohinjskem hotelu Pod Voglom, že teče prvi teden plezalnega programa za vse, ki bi radi aktivno preživeli svoj dopust. Medtem, ko se prva skupina spoznava z užitki športnega plezanja, pa organizatorji (turistična organizacija Alpinum in trgovina s planinsko, alpinistično in plezalno opremo Montana), pod vodstvom Sreča Rehbergerja, pripravljajo tekmovanje na umetni steni pri hotelu Pod Voglom
Na tekmi, ki bo 21. t. m., ob 10. uri, lahko nastopijo vsi, ki so stari do 20 let, razdeljeni pa bodo po kategorijah. Poleg pokrovitelja turistično – plezalnega programa, Žita Gorenjka iz Lesc, bo tekmo podprla tudi čevljarna
Ratitovec iz Železnikov.
Prijave sprejema Alpinum, na telefonski številki 064/723-441 do srede, 17. julija.
Pa še razveseljiva novica za vse plezalce iz bližnje okolice Bohinja: lahko se udeležite le vsakodnevne plezalne šole, ki traja od 9. do 18. ure, vsak dan od 14. julija do 14. avgusta. Cena enodnevnega plezanja pod strokovnim vodstvom je 190 din, to pa je tudi idealna priložnost za spoznavanje sten v Bohinju in pripravo na jesenska tekmovanja.
Mednarodna licenca za plezalce
Svetovno prvenstvo v Frankfurtu bo od 2. do 6. oktobra – Paralelna tekma
LJUBLJANA – V Bardonecchii je bil sestanek CEC UIAA, ki se ga je udeležil tudi naš predstavnik – Ivica Piljič. Tekme za svetovni pokal, ki letos potekajo že tretjič, bližajoče se prvo svetovno prvenstvo in olimpijske igre, dajejo pečat tej športni komisiji.
Na žalost je Jugoslavija na prvem mestu njenih dolžnikov, saj še vedno nismo plačali štartnin za svetovni pokal leta 1989. Skrajni rok za plačilo je konec letošnjega oktobra.
Po novem mora vsak reprezentant in plezalec, ki misli tekmovati na mednarodnih tekmah, imeti uradno overjeno mednarodno licenco. Pogoj za pridobitev licence je zadovoljivo zdravstveno stanje tekmovalca, njegovo zavarovanje in plačilo 10 SF za izdajo dokumenta. JUSPEK bo podatke za licenco sprejemal le še do 30. t. m., zato vsi, ki niste člani naše reprezentance, pa imate v načrtu udeležbe na open tekmah, čim prej pošljite zahtevane dokumente na PZS.
Znan je tudi najnovejši spored svetovnega prvenstva v Frankfurtu: tekmovanja bodo od 2. – 6. oktobra, v četrtfinalih bodo plezali na pogled, finalisti pa se bodo pomerili v dveh smereh, eni na pogled in drugi po predhodnem študiju smeri. 3. oktobra bo tudi tekmovanje v paralelnem hitrostnem plezanju.
Na sestanku so prisotni sprejeli tudi urnik tekem do leta 2000. Svetovna prvenstva bodo vsako drugo leto (1991, 93, 95 …), ravno tako kontinentalna (1992,94,96 …). Glavni cilj je udeležba na zimskih olimpijskih igrah 1994 in 1998, ter letnih 1996 in 2000. Za organizacijo mladinskega svetovnega prvenstva leta 1992 pa se je javila Švica in bila soglasno sprejeta.
Nuša Romih