Čufarjeva in Golob po steni kot pajka
Pretekli vikend se je na kranjski umetni steni začelo državno prvenstvo v športnem plezanju – Pri članih zmagi odšli v Mojstrano in Ljubljano
Otvoritveno tekmo letošnjega državnega prvenstva je na umetni steni v športni dvorani Zlato polje začelo preko 150 plezalcev v mlajših in srednjih kategorijah. Seveda pa je bil najzanimivejši nedeljski obračun članov.
Kvalifikacije pri ženskah niso postregle s presenečenji. Konec koncev se jih je za šest finalnih mest potegovalo le osem in najboljše niso imele nobenih težav z uvrstitvijo v večerni finale.
Tam jih je čakala zelo zahtevna smer. Prepričljivo je zmagala Mojstrančanka Martina Čufar (Five Ten, Inntal), ki je morala odnehati dva giba pod vrhom smeri, sledila pa ji je »kranjska« Škofjeločanka Katarina Štremfelj. Obe sta zaenkrat nedosegljivi za ostale, čeprav se je v letošnji sezoni zelo popravila tudi tretjeuvrščena Eva Tušar iz Škofje Loke.
Pri moških je konkurenca precej bolj ogorčena. Mladi plezalci so pokazali precej več kot lani. Finale je zanesljivo dobil Jure Golob (AO Rašica, Fossil), ki so mu do vrha smeri ostali še trije gibi, vodil pa je – skupaj z Aljošo Gromom – tudi po kvalifikacijah. Drugo mesto je zasedel Tomaž Valjavec, ki tako zelo uspešno nadaljuje lansko sezono, na stopničkah pa se je s tretjim mestom obema pridružil še Grom (Nokia, Sled). Zelo dober vtis je naredil tudi domačin Luka Zazvonil, ki je v finalu plezal odlično in mu je nesrečno spodrsnilo, ne smemo pa tudi mimo mladega, še ne 15-letnega Blaža Ranta iz Škofje Loke. Zanj je bil to prvi nastop v članski konkurenci in končno 6. mesto odličen rezultat.
Tomo Česen
Španec Za staro kolo
Osemindvajsetletnemu plezalcu iz Valencije je uspel vzpon v smeri Za staro kolo in majhnega psa, ki jo je leta 1992 prvi preplezal Tadej Slabe in jo ocenil z 8c+. Pons, ki je doslej preplezal že več smeri z oceno 8c pravi, da je to njegov daleč najtežji vzpon.
Na poti v Slovenijo se je Pedro Pons najprej ustavil v francoskem obmorskem plezališču Calanques, kjer je v kratkem času ponovil smer UFO (8c), v Ospu pa se je takoj odpravil v smer Za staro kolo in majhnega psa in se v naslednjih dveh tednih osredotočil samo nanjo. Za uspešen vzpon je potreboval enajst plezalnih dni, v katerih je nanizal 30 poskusov, od enega do štirih na dan. Pons je mnenja, da bi v smeri lahko uspel že prej, vendar pa je moral vse gibe naštudirati sam, ker takrat ni bilo v bližini nikogar, ki bi smer poznal in bi mu lahko pomagal z nasveti. Pons se ne prišteva k zelo vzdržljivim plezalcem, zato so mu po godu predvsem krajše previsne in jedrnate smeri, prav takšne, kot je Za staro kolo in majhnega psa. Čeprav je Pons do sedaj preplezal že šest smeri z oceno 8c – od tega štiri v zadnjih dveh mesecih in pol – je povedal, da je to njegova daleč najtežja smer do sedaj in da se zaradi tega z oceno strinja. Pravi tudi, da je bila smer ob svojem nastanku leta 1992 zagotovo v peščici najtežjih smeri na svetu in da še danes sodi v najvišji težavnostni razred. Pedro Pons je med študiranjem omenjene smeri poskusil tudi v sosednji Talk is Cheap, ki je sicer ni preplezal in zato ne more komentirati ocene, je pa po njegovem mnenju primerljiva s smerjo UFO (8c).
U. B.
Nova dolga smer v Ospu
Tržačana Erik Švab in Aldo Michelini sta lani jeseni opremila novo smer v Veliki osapski steni. Vse svedrovce sta namestila med plezanjem od spodaj. Že ob prvem vzponu sta vsa mesta preplezala prosto, le med vrtanjem sta se obešala v hudičeve krempeljce. V različnih poskusih so ju varovali Laura Ortolani, Mauro Florit in Paolo Codia.
Prvo prosto ponovitev je letos spomladi opravil Aldo Michelini z Lauro Ortolana, ki je tudi izbral ime smeri: Try (Just a Little Bit Harder). Michelini je vse raztežaje preplezal kot prvi v navezi. Drugo prosto ponovitev sta 6. maja opravila Matjaž Jamnik in Miha Praprotnik. Jamnik je bil v smeri drugič, Praprotnik pa tretjič. Tretja prosta ponovitev je pripadla Mihi Kajzelju in Igorju Kalanu. Kajzelj je smer preplezal z rdečo piko v prvem poskusu, Kalan pa v drugem. Pri prvem poskusu je Kalan na pogled preplezal že vsa najtežja mesta, potem pa ga je dež prisilil k umiku.
Ocene težavnosti se med dosedanjimi prostimi ponavljalci nekoliko razlikujejo. Če upoštevamo sredinske ocene, lahko po posameznih raztežajih zapišemo ocene: 7b, 7a, 7c ali 7b/c, 7b, 6c+ in 6c+. Vsi pa se strinjajo, da je smer nekoliko manj zahtevna od znane smeri Črna burja.
Osp 88 – Ljubljana 98
AO Ljubljana-Matica vabi danes ob 18. uri vse ljubitelje športnega plezanja na ogled plezalne tekme Osp 88 – Ljubljana 98 in tekme neregistriranih plezalk in plezalcev. Tekma bo na umetni steni v Novih Jaršah. Neregistrirani plezalci se bodo lahko prijavili tudi pred samo tekmo.
Treking v Nepal
PZS bo jeseni, od 15. oktobra do 8. novembra, organizirala treking v Nepal. Prijave sprejemajo do 15. t. m. na PZS, kjer dobite tudi podrobnejše informacije (tel. 061/134 30 22, Meta Vukič).
Šola varne hoje in planinarjenje po Korziki
MDO Ljubljana pripravlja dve akciji. Prva je šola varne hoje v gore, ki bo od 12. do 18. julija na Češki koči. Vse informacije po tel.: 061/1611-746 – Marinka Koželj Stepic. Druga akcija je Planinarjenje po Korziki od 21. do 29. julija. Prijave in informacije po tel.: 061/1343-022 – Meta Vukič.
Začetek sezone v naših stenah
Nižje, proti jugu obrnjene stene naših gora, so v začetku maja že dočakale prve obiskovalce. Urban Ažman in Gregor Rozman (oba AO Kranj) sta ponovila Kramarjevo v Koglu, ponovljena pa je bila tudi Zupanova v isti steni ter več smeri v Beli peči.
Miha Peternel