V Yosemite
Kot vse kaže, se bo že letos maja uresničil večletni načrt komisije za alpinizem – organizirati odpravo v vedno bolj znano ostenje El Capitan (Yosemite – ZDA). Odpotovali naj bi Janez Dolžan, Miha Smolej (oba AO Mojstrana), Janez Gradišar (AAO) in Dušan Lončar ter Janez Srečnik (AO Tržič) in sicer 13. maja z vlakom v Luxemburg. Od tam bodo nadaljevali z letalom prek Los Angelesa v San Francisco, od koder je le kakih 250 km v nacionalni park Yosemite.
Člani odprave računajo, da bodo imeli okoli 58.000 dinarjev stroškov, največ (35.000 din) seveda z letalskim prevozom. Začetni kapital je prispevala komisija za alpinizem, ostanek so priložila društva in udeleženci, za del denarja pa se bodo morali tudi zadolžiti in ga po vrnitvi obračunati s filmom za TV, zbirko diapozitivov, članki in podobnim.
V ostenju El Capitan nameravajo udeleženci odprave preplezati več smeri, med katerimi jih posebno privlačita »Nos« in »Salete«, ocenjeni s 5.10 – A 4 oziroma 5.11 – A 5 po ameriški težavnostni lestvici. Obe smeri sta izredno težavni in terjata specialno opremo ter tehniko, v čemer je ravno mik za evropske plezalce, tako da v zadnjem času skoraj ne mine sezona, da teh sten ne obišče kaka evropska odprava.
Paklenica 73
Kot vse kaže bo letos spomladi Paklenica obiskana kot še nikoli do sedaj . Za prvomajske praznike se bodo pod navpičnimi stenami Anič kuka in njegovih sosedov, zopet zbrali alpinisti iz skoraj vse Jugoslavije na tradicionalnem srečanju (iz Slovenije jih pričakujejo okoli 100), že več kot 14 dni pa v kanjonu trenira tudi 10 Dancev in Angležev, ki se pripravljajo na odpravo na Grenland. Vodi jih naš rojak Dolfi Rotovnik, ki bo tudi vodja odprave v južno steno Ingolffjelda.
Razstava odprav
Razstava slovenskih alpinističnih odprav v Narodnem muzeju (vhod z trga herojev), prvi celovit pregled pestre dejavnosti naših alpinistov, bo odprta samo še do sobote 28. t. m. (vsak dan od 8. do 18. ure).
Prvi osemtisočak
V Bratislavi (ČSSR) je izšla izredno zanimiva zbirka barvnih reprodukcij fotografij, ki jih je posnel Ivan Uybanovič, udeleženec druge ČS alpinistične odprave na Nanga Parbat (1971). Tako kot podobno zbirko o tragični odpravi na Huascaran, tudi to odlikuje odličen tisk in dober izbor, vsak posnetek za sebe (velikosti 18 x 21 cm, nevezane) pa je vzor dokumentarne fotografije.
Zimski Nošak
Poljska alpinistična odprava je uspešno realizirala prvi zimski vzpon na 7492 m visoki Nošak (Hindukuš), s čemer so se prav gotovo trajno zapisali v zgodovino osvajanj visokih gora. Poglejmo zato še nekaj podrobnosti.
Iz Varšave so odpotovali 27. decembra, in sicer z vlakom prek SZ do Termeza, naprej pa z najetim kamionom. Bilo jih je deset, vodil pa jih je Andrzej Zavada. V vznožju gora so le s težavo našli potrebnih 70 nosačev, ker so se bali zimskih težav, zato so bazni tabor lahko postavili šele 21. januarja. Toda tri dni nato je stalo že taborišče I (4200 m) in še dan kasneje »dvojka« (4750 m). Delo je bilo izredno težko, spremenljivo vreme in v bazi temperatura med 25 in 35 stopinj pod ničlo. Sledilo je postavljanje taborov III (6500 m), IV (6200 m) in V (6700 m), od koder je naveza Zavada -Piotrowski 13. februarja ob 11. uri dopoldne krenila proti vrhu. Vrnila pa sta se šele ob 4.30 naslednjega dne.
16. februarja so bili vsi zopet v baznem taboru in 24. februarja so se že odpeljali iz Kaza Deha v Kabul.
1800 nosačev
O »mamutski« italijanski odpravi na Everest smo na kratko že poročali, zato danes dodajamo le podatek, ki kaže, da se pri njeni organizaciji niso borili s finančnimi težavami. V Lukli, kjer je 300 m dolgo letališče »Everest« sta bila konec marca oba odpravina helikopterja polno zaposlena. Po ves dan sta prenašala tovore, ki jih je do tja znosilo 1800 (tisočosemsto) nosačev, v bazni tabor na višini 5500 m.
Poletna tekmovanja
Po koncu zimske alpinistične sezone so na vrsti smučarska tekmovanja tja do poletne sezone. Letos pa bo sezona še daljša. Za nedeljskim »Zlatorogovim smukom« bo 6. maja na vrsti »Koflerjev memorial«, nato triglavski smuk in konec maja še VTK memorial v Tamarju. Za podaljšanje v poletno sezono pa bodo poskrbeli Jeseničani, ki bodo junija organizirali tekmovanje na plazovinah Za Akom pri bivaku III (drugo leto pa pod Srcem).
Zanimiv vodnik
Piero Rossi se je sam potrudil, da je v torek v Ljubljano prinesel prve izvode najnovejšega vodnika založbe Tamari iz Bologne »Alpi Giulie Orientali«, ki ima slovenski podnaslov – Vzhodne Julijske Alpe, napisala pa sta ga skupaj s Stankom Giličem z Reke.
Vodnik, ki ima plastificiran ovitek z barvno reprodukcijo Škrlatičine skupine in je natisnjen na umetniškem papirju (temu primerna je tudi cena – 3600 Lit) ima na koncu 56 celostranskih črnobelih fotografij in posebej še zemljevid SZ Slovenije, je prvi poskus tujega založnika približati naše gore tujim planincem in zasluži zato toliko večjo pozornost. Vsebuje tudi 12 strani italijansko-slovenskega in slovensko-italijanskega pojmovnega slovarčka.
Planinske postojanke
Slabo vreme zadnjih dni je prekrižalo veliko načrtov tudi pri odpiranju postojank. Tako so nam iz PD Javornik – Koroška Bela sporočili, da za sedaj ne bodo odprli Kovinarske koče in Staničevega doma, ker je pot prehodna le do Radovne. Če pa se bo vreme izboljšalo, bodo vse ljubitelje visokogorskega smučanja obvestili po radiu. Odprta tudi ne bo Vodnikova koča, niti dom pri Triglavskih jezerih.
Mencingerjeva koča v Bohinju bo odprta 1. in 2. maja, Slavnik bo odprt od 27. aprila do 2. maja, kasneje pa ob sobotah in nedeljah. Vojkova koča na Nanosu je že redno oskrbovana in bo do konca sezone, še posebej pa so nam sporočili iz PD Nova Gorica, da dom Klementa Juga v Lepeni zaradi neprevoznosti ceste še ne more biti oskrbovan.
Belak načelnik KA
V torek se je prvič sestala nova komisija za alpinizem PZS in iz svojih vrst za načelnika izvolila Staneta Belaka-Šraufa. Sklenili so tudi, da bodo alpinistom iz Beograda pomagali z 2.000 dinarji pri gradnji bivaka Rastka Stojanoviča v Durmitorju ter k akciji povabili tudi druge AO v Sloveniji.