Alpinistične novice 12/1976

Kramarjev smuk
V nedeljo, 28. t. m. ob 10. uri bo na plazu pod Storžičem tradicionalni Kramarjev smuk, ki ga organizira vsako leto AO Tržič. Tekmovanje bo potekalo v treh skupinah člani in članice AO registrirani v letu 1976, planinci ter planinke (plačana članarina za letos) ter pionirji in pionirke. Po trije najbolje uvrščeni AO ali PD bodo predstavljal ekipo. (Tekmovanje šteje skupaj s Štuparjevim memorialom in VTK tudi za slovensko alpinistično smučarsko prvenstvo). Najbolje uvrščena ekipa alpinistov prejme prehodni pokal, prvouvrščeni praktična darila tržiških delovnih kolektivov prvi trije pa tudi spominske diplome. Razglasitev rezultatov bo popoldne ob Domu pod Storžičem. Prijave sprejemajo na naslov: Janez Lončar, Bračičeva 7, 64290 Tržič zadnje pa v soboto do 19. ure v Domu pod Storžičem.

Kangbačen
V prihodnjem mesecu lahko pričakujemo novo zanimivo planinsko knjigo Kangbačen, ki bo izšla pri Mladinski knjigi. Knjigo, ki bo po videzu podobna Makaluju, so napisali: dr. Jože Andlovic, Stane Belak, Danilo Cedilnik, Janez Dolžan, Zoran Jerin, Franc Jeromen, Bojan Pollak, Roman Robas, dr. Peter Soklič, Tone Škarja, Tone Trobevšek, fotografije (prek 80) pa so prispevali tudi drugi člani odprave. Knjiga bo imela 236 strani. Za vinjete so uporabili tibetanske lesoreze, ne manjka pa tudi različnih tehničnih skic.

Vodnikova smrt
V soboto ob 20. uri bo na ljubljanski televiziji francoski celovečerni barvni film Mort d’un Guid, ki ga je posnel Jacques Ectand in je bil na trentskem festivalu na grajen z veliko nagrado mesta (nekateri so ga pred kratkim že lahko videli na drugem programu zagrebške TV). Dogajanje je postavljeno v zahodno steno Druja, osrednja osebe pa je gorski vodnik Servos. Posnetki so tehnično dovršeni, čeprav mestoma nekoliko preveč spektakularni, upajmo le, da bodo slovenski podnapisi boljši od hrvatskih. Vsekakor pa bo to redka priložnost, da se seznanimo z modernim tujim planinskim filmom.

Novice iz Patagonije
Torre Egger, drugi stolp Cerro Torreja, ki so ga lani zaman naskakovali odlični angleški plezalci, so letos oblegali najprej Novozelandci (Canterbury Expedition), ko pa so se umaknili, so jih zamenjali Američani. 22. februarja so uspeli Jim Donini, Jay Wilson in John Bragg. Naslednji dan (o tem smo že poročali) pa so uspeli Italijan priti na Fitz Roy, in sicer po severozahodnem stebru, ki je bil skoraj 10 let pretrd oreh za mnoge slavne plezalce.
Italijani pod vodstvom Casimira Ferrarija (lani je preplezal Alpamayo, leta 1974 Cerro Torre po zahodni steni, da omenimo samo dva njegova uspeha v J. Ameriki) so odšli iz domovine v začetku januarja, 30. januarja pa iz baze. Po osmih dneh so postavil tabor I (2000 m), ki pa jim ga je tri dni za tem vihar povsem razdejal, tako da so mnogi ostali celo brez spalnih vreč (pri temperaturi 15-20 stopinj mraza in vetru, ki neredko piha tudi do 200 km/uro). Toda tudi to so zmogli in 20. februarja sta Vittorio Meie (45) in vodja pričela zaključni naskok. Toda 400 m pod vrhom je Ferrari padel (15 m) in se dokaj poškodoval. Po radiu sta dobila napotke za prvo pomoč in šla naprej. 23. februarja ob 9.45 je bil Meie kot prvi končno na vrhu. Imela pa sta pet bivakov, zadnjega komaj 30 m pod vrhom.

Novice iz Himalaje
Točno število letošnjih predmonsunskih odprav v najvišje gorstvo sveta še nimamo, saj prihajajo šele prve novice. 34-članska britansko-nepalska odprava bo skušala priti na Mt. Everest brez kisika. Dr. Herrligkoffer je zopet odšel pod Nanga Parbat (8125 m). V načrtu odprave je znova zapisan steber Rupalske stene, kjer so lani dosegli višino 7500 m. Kaže, da sta z njim potovala tudi dva poljska alpinista. Tudi českoslovaška odprava Makalu 76 že koraka skozi Nepal. 14. februarja sta iz Prage odletela vodja Ivan Galfy ter njegov namestnik dr. Jaromir Wolf. zadnji člani pa tri dni kasneje (šesterica je odšla že mnogo prej z dvema kamionoma). Pred odhodom se je Galfy na tiskovni konferenci posebej zahvalil našim alpinistom za poslano gradivo, še posebno za pogled z vrha na njihov greben, ki jim je mnogo olajšal planiranje zadnjega dela vzpona.

Na najvišjem vrhu Afrike
Štirje člani zagrebškega PD Vihor, ki so začasno zaposleni v Švici, so konec januarje letos opravili vzpon na najvišji afriški vrh, Kilimandžaro. To so bili: Željko Govec, Andrija Vohtelj, Joško Ribić in Mate Rajković.

V Dolkovi špici
Skupno turo Jesenske AS na bivak IV smo že omenili, ne pa tudi vzponov, ki so jih opravil (6. t. m.). Ponovili so vzpon po JV razu Dolkove Špice, peterica pa je preplezala (verjetno prvič po zimi) tudi smer Renker-Sturm, in sicer treh in pol. Imeli so povsem zimske razmere.

Plaz na Durmitorju
V nedeljo, 7. t. m. je na Durmitorju plaz zasul Milorada Avramovića, ki je prihajal na obisk v rodno Malo Črno goro. Njegov tovariš pa se je rešil in se s težavo prebil do naselja.

Zagrebška A
V četrtek, 11. t. m. se je v Zagrebu pričela letošnja alpinistična šola, ki jo že kar po tradiciji organizira AO Velebit. Namesto pričakovanih 25-30 udeležencev se je na prvem predavanju zbralo kar 48 mladih, kar znova dokazuje, da je za alpinizem skoraj povsod pri nas veliko zanimanje. AŠ bodo zaključil 6. maja, potem ko bodo imeli osem predavanj in osem skupnih tur (vključno s taborom v Paklenici). Obiskal bodo tudi Julijske Alpe, kjer bi se radi srečali z našimi alpinisti, ki bi jih potem povabili na plezanje na Klek. Za AŠ so izdali nadvse ličen prospekt, ki obravnava tudi ostale aktivnosti PDS Velebit (speleologija, izletništvo, planinska fotografija…).

Spominski pohod
AO in GRS Jesenice vabita nedeljo na spominski pohod z Vršiča prek Slemena Planico. Pohod so pripravili v spomin na tovariše, ki so se ponesrečili v tem delu gora. Zbor bo v jutranjih urah pri Erjavčevi koči, pohoda pa se lahko udeleže samo izvežbani in dobro opremljeni planinci.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja