V steni Druja
V soboto po poročilih smo imeli res redko priložnost, da smo si tudi na domači televiziji lahko ogledali planinski film. Še posebno, ker je bil v barvah in celovečerni, posnet s kamero, ki jo je vodil Jacques Ectand, soustvarjalec nepozabnega filma »Zvezde opoldne«, sodelovali pa so nekateri znani možje francoskega alpinizma: Jaocou, Affanasief, Baud in drugi. Vodstvo ljubljanske televizije nam je s to projekcijo dalo priložnost, da se seznanimo z eno najnovejših stvaritev tovrstnega filma, lahko pa bi Slovencem, ki se imamo upravičeno za narod gornikov, dala tudi kaj več! Ali je bilo tako nemogoče organizirati — pred ali po projekciji — še pogovor ali podati vsaj strokovno oceno (alpinistično in filmsko) filma? Verjetno marsikdo preprosto ni mogel dojeti nekaterih dogodkov, še manj pa dramaturških zapletov filma.
Res je, vse te gore, ki so bile prikazane na ekranu, se res dvigajo nad Chamonixom. Prav tako, kot je tudi res, da je bilo večino podrobnosti (kar pa je razumljivo) posnetih na skalah in stenicah npr. pod Aiguille du Midi. Marsikateri posnetek je bil napravljen naravnost sijajno, prav tako kot tudi ne gre zanikati, da je bilo mestoma le preveč cenene dramatičnosti, dramatičnosti zaradi zgodbe same. Končno pa alpinisti le niso tako odmaknjeni od resničnosti, zaverovani same v sebe in v skale ter led.
V kratkem (že ta petek bo prva oddaja) se bodo lahko seznanili še z izvirnim domačim ekspedicijskim filmom. To bo zapis o naši lanskoletni odpravi, ki je preplezala južno steno Makaluja. Snemalca Radovana Riedla že poznamo. Tudi njegovih štirih nadaljevanj »Devet let skomin«, katerih del nas bo letos zastopal tudi na festivalu v Trentu, se še dobro spominjamo.
Tekmovanje v Leccu
V nedeljo se je iz Italije vrnila trojka Franci Rabič, Jože Rožič in Ivo Skumavc (vsi člani AO Mojstrana), ki je tekmovala na XI. mednarodnem smučarsko-alpinističnem reliju v Leccu. Med 30 ekipami iz Bolgarije, ZR Nemčije. Avstrije, Španije, Francije, Italije in Jugoslavije so zasedli odlično šesto mesto. Tekmovanje je obsegalo tri etape. Prva je bila v petek in je imela 1300 m višinske razlike, prav toliko so jo morali premagati tudi v soboto, v nedeljo pa okoli 600 m. Ob vsem tem vzpenjanju (peš in na smučeh) so imeli še veleslalom ter hitro hojo (vse seveda na kronometer), spusti so bili izredno težki zaradi mehkega in mestoma skorjastega snega, manjkal ni tudi bivak v zimski naravi itd. S seboj pa so morali ves čas nositi vso opremo — smučarsko, alpinistične in za bivak.
Turni smuk Komna—Krn
V soboto zvečer bo v planinskem domu na Komni zbor vseh tistih, ki se žele udeležiti. turnega smuka Komna — Krn — Komna. Vodja pohoda bo Janez Duhovnik, prijave sprejema pisarna PZS (tel.: 312-553), prispevek za vodenje in spremstvo pa je 20 din.
Spominski pohod
Nedeljskega spominskega pohoda z Vršiča prek Slemena v Planico se je udeležilo prek 80 planincev, kar priča, da si je tudi ta akcija že pridobila širši krog udeležencev. Posebno veliko udeležencev je bilo iz PD Javornik — Koroška Bela in z Jesenic. AO Jesenice, ki je bil organizator, napoveduje za letos še nekaj podobnih akcij (skupinski vzpon na Visoki Oltar, prečenje Mojstrovk, Travnika in Šit itd.).
V Domžalah »Makalu 75«
PD Domžale vabi na predavanje o lanskoletni alpinistični odpravi »Makalu 75«, ki bo v petek ob 18. uri v kinodvorani. Predavala bosta udeleženca Stane Klemenc in Bojan Pollak.
Alpinistični šoli
AO Ljubljana-matica vabi drevi ob 19.30 na predavanje Jureta Senegačnika o nevarnostih v gorah. Predavanje bo na Židovski 2.
Z alpinistično šolo so pričeli tudi pri PD Kranj. Prvo predavanje so imeli pretekli četrtek (Franci Ekar: organizacija planinstva), naslednja pa bodo na isti dan ob 20. uri.
Uspel vzpon na Snežnik
Zimskega pohoda na Snežnik, ki ga je v nedeljo priredilo PD Ilirska Bistrica se je udeležilo okoli 180 planincev iz številnih krajev Slovenije (Polzela, Litija, Škofja Loka, Ljubljana, Koper. Kranj … ), med njimi je bilo tudi 70 planink. Nevihta, ki je besnela prejšnjo noč, pa je prav gotovo mnoge odvrnila od nameravane poti.
Vrh Snežnika je bil v megli, ki jo je burja neusmiljeno podila sem in tja. Dosti prijetneje je bilo spodaj, v zavetrnih legah, toda kolona se je vseeno nezadržno vila po ozki snežni gazi vse do vrha.
Dve ponovitvi
Zadnje ure koledarske (in alpinistične) zime, točneje v soboto, 20. t. m., sta se Janez Reberšak in Janez Pfajfar iz AO Radovljice odločila še za vzpon skozi Špikov graben. V smeri sta naletela na dokaj težke razmere in za vzpon sta potrebovala kar šest ur in pol.
Idrijčana Cveta Koler in Emil Tratnik sta v soboto, 13. t. m., preplezala Južni raz Turske gore. Smer je bila spodaj v glavnem kopna, zgoraj pa je bilo precej pršiča. Za vzpon sta potrebovala šest ur.
Tečaj na Vršiču
Od sobote 14. t. m., do nedelje zjutraj je bil v Erjavčevi koči zimski alpinistični tečaj, ki ga je priredilo KA PZS, vodil pa Zvone Korenčan. Zbralo se je 21 tečajnikov iz Hrastnika, Nove Gorice, Ljubljane, Vipave, Mojstrane, Prevalj, Celja, Železnikov, Idrije, Bohinja, Zenice in Sarajeva ter 9 inštruktorjev iz Ljubljane ter Tržiča. Poleg njih so bili na Vršiču še alpinisti (15) iz Srbije ter trije iz Splita.
Poleg predavanj, ki so jih organizirali vsak dan, so opravili tudi več tur. Na Prisojnik, Robičje, Nad Šitom glavo, po Uroševi grapi, pa grebenu Mojstrovk in Travnika itd. Vaje so imeli tudi na Slemenu in v Grebencu, pa v bližini koče (igluji, improvizacije, priprava sidrišč itd.). Po prvih ocenah je tečaj lepo uspel in udeleženci bodo lahko mnogo prispevali k nadaljnjemu razvoju jugoslovanskega alpinizma, saj je bilo v preteklosti bolj malo akcij z udeležbo iz tako številnih krajev.