Z metlo po planinskih postojankah

Primorski dnevnik, 25. januar 1990

Planinske postojanke obiskuje izredno veliko ljudi. Tam, kjer je množica, pa je razumljivo vedno tudi veliko dela za sanitarno inšpekcijo. Zato je sanitarna inšpekcija Uprave inšpekcijskih služb za Gorenjsko opravila v lanski sezoni preglede večine planinskih domov na območju Triglavskega narodnega parka, Karavank in Kamniških Alp, ki so v njeni pristojnosti.
Vodja sanitarnega inšpektorata Justin Zorko pravi, da so pregledovali predvsem to, kako so v planinskih domovih upoštevali dogovor sestanka, ki so ga imeli pred sezono na upravi Triglavskega narodnega parka. Tako se na primer nihče ni držal dogovora, da bodo postavili opozorilne table za planince, naj odnašajo svoje smeti nazaj v dolino. Pri odstranjevanju odpadkov sicer uporabljajo različne načine. Nekateri jih odnašajo v dolino (Planika, Dolič), največ pa je takšnih, ki jih zasipavajo, žal pa so še vedno tudi takšni, ki odpadke enostavno mečejo po bregu, kot se je to dogajalo na (tistem čudovitem od Avsenikov opevanem) Robleku.
Higiena prostorov je odvisna predvsem od zaposlenega. Inšpekcija je ugotavljala tudi vrsto hujših kršitev higiene, tako da je kar v treh primerih začasno prepovedala obratovanje doma (Vodnikov dom, Koča na Gozdu in Dom-v Krnici). V dveh primerih je prišlo do zastrupitve s hrano (Vodnikov dom in Dom na Doliču), skupno je obolelo 40 do 50 oseb.
Vodja sanitarnega inšpektorata zato razmišlja o tem, koliko so planinska društva kos nalogam naraščajočega planinarjenja, ki postaja že pravi planinski turizem. Društva se srečujejo z velikimi težavami, saj je vedno manj članov, ki so se pripravljeni spoprijeti s takšnim delom in zato iščejo oskrbnike s ponudbami in razpisi. Večkrat prihaja tudi do neustrezne izbire oskrbnikov, saj se zaposlujejo ljudje, ki iščejo predvsem zaslužek in jim ni veliko do lepot gora. Inšpektorat krivi za nepravilnosti v enaki meri planinska društva in oskrbnike. Pravijo, da je neodgovorno zaposliti oskrbnika in ostalo osebje brez nadzora nad delom in ob nepravilnosti čakati, da bo zadevo uredil nekdo drug.
V zadnji sezoni so morali izločiti tudi kar precejšnjo količino živil zaradi zapadlega roka trajanja. Zaradi neprosvetljenosti osebja je prišlo do večjega števila obolenj in zato bo treba tudi temu v bodoče posvetiti več pozornosti.
Planinski domovi se oskrbujejo z vodo pretežno iz kapnic. Izjema so Vodnikov dom, Koča pri Sedmerih jezerih in Dom na Vogarju. Inšpekcija ocenjuje, da voda nikjer ne predstavlja takega problema kot živila, vendar bi ji le kazalo posvečati več pozornosti. Tako je na primer najmanj urejena lovilna ploščad nad Domom na Kredarici, ki je nedograjena, brez opozorilnih napisov in zato služi velikokrat planincem kot prostor za sončenje. Sanitarna inšpekcija je zato izdala ureditveno odločbo za postavitev zaščitne ograje.
Poseben problem predstavlja uporaba čistilnih oziroma pralnih sredstev. Samo v domovih v območju Triglavskega narodnega parka porabijo v letu dni čez 1.000 kilogramov čistilnih praškov. Čistilna sredstva s težko razgradljivimi fosfati so eden najhujših onesnaževalcev gora. Inšpekcija je zato z zadovoljstvom ugotavljala, da je precej planinskih društev upoštevalo dogovor in je pri pranju uporabljalo brezfosfatne praške (Planika, Dom na Kredarici, Dolič, Vogar), precej pa je tudi takšnih planinskih domov, ki odnašajo posteljnino na pranje v dolino.

PETER GOLNAR

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja