Slovenske novice, 08. maj 2022
OBNOVA
V zadnjih petih letih zgorele kar štiri postojanke, eno pa so sami porušili. Dela se v teh dneh nadaljujejo, a jim na Okrešlju zmanjkuje denarja.
Lanska zima in pomlad sta bili usodni za kar dve zelo priljubljeni planinski postojanki. Februarja je v požaru zgorela Mozirska koča na Golteh, aprila pa prav tako do tal še planinski dom na Osankarici.
Dve leti prej, novembra 2019, je požar zajel Frischaufov dom na Okrešlju, že oktobra 2017 pa je zgorel Kocbekov dom na Korošici. Uničujoča serija požarov je marsikomu dala misliti, da ne gre za naključje, ampak da jih nekdo podtika.
Malo prej so jo obnovili
Savinjčani so 24. februarja lani zvečer le nemočno pogledovali proti Goltem, kjer so nočno nebo razsvetlili močni ognjeni zublji. Oseminosemdeset gasilcev šestih prostovoljnih gasilskih društev se je s 16 vozili do onemoglosti pozno v noč trudilo, da bi rešili priljubljeno planinsko postojanko, a vendar zaman. Ogenj je nedavno obnovljeno kočo uničil do tal.
»Ne morem najti besed za to, kar se je zgodilo. Srce se mi para. Občutek je tako grozen, kot če bi mi pogorel lasten dom,« je za Slovenske novice neposredno po požaru povedala oskrbnica koče Alenka Vidrih.
Vendar ni dolgo trajalo, da so si mozirski planinci opomogli od šoka. Le dva meseca po požaru so že pridobili gradbeno dovoljenje za gradnjo nove koče in se tako lahko lotili dela. Najprej so požgane ostanke s pomočjo težke mehanizacije porušili, nato so delali do zime in že pozidali kletni in pritlični del nove stavbe.
Letošnjega 19. aprila so lahko spet nadaljevali gradbena dela in na pogorišču že brnijo gradbeni stroji. Kot nam je povedal predsednik mozirskega PD Boštjan Goličnik, je njihov cilj, da do konca leta pridobijo uporabno dovoljenje, saj bi že to zimo radi odprli vsaj gostinski del in postregli planince, otvoritev celotnega objekta s prenočišči pa bi bila lahko že drugo leto spomladi.
Nova koča bo ohranila tradicionalni videz, vendar bo povsem sodobna in zgrajena nizkoenergijsko, predvsem pa bo dostopna in opremljena tudi za invalide. Zanjo so prispevali številni posamezniki in podjetja, otroci so zbirali star papir, župniki so darovali maše, likovniki so podarjali slike in organizirali razstave, aktiv kmečkih žena pa je pridno pekel piškote in organiziral predvelikonočno dobrodelno tržnico. Glavni del investicije pa so seveda pridobili na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter z zavarovalnino.
Vplivala tudi vojna v Ukrajini
Na Okrešlju so čakali, da skopni sneg, vendar pa bodo že v teh dneh zavihali rokave in nadaljevali gradnjo. Če so še lani optimistično mislili, da bodo novi Frischaufov dom na pogorišču dokončno zgradili že letos, so zdaj nekoliko bolj zaskrbljeni, saj se bojijo, da ne bodo zbrali dovolj denarja.
Predsednik PD Celje – Matica Brane Povše nam je povedal, da se je gradnja zaradi koronasituacije in vojne v Ukrajini močno podražila. Prvotna vrednost investicije, ki je bila ocenjena na dobrih osemsto tisočakov, je namreč narasla kar na 1,250.000 evrov. »V gradnjo smo vložili že 750.000 evrov, a potrebujemo jih še najmanj 500.000. Pri milijonskem projektu se podražitev za 20 odstotkov še kako pozna. Še lani smo mislili, da nam bo uspelo do letos, a do poletja to nikakor ne bo mogoče,« je dejal.
Največji problem je sama gradnja na tej višini in nedostopnost. Čeprav jim je veliko pomagala Slovenska vojska s helikopterskimi prevozi, so jih morali precej opraviti s komercialnim prevoznikom in tudi plačati. Problem je v tem, da so še globoko v kreditih za prejšnjo kočo, ki jim jih še ni uspelo odplačati. Tik pred požarom so namreč Frischaufov dom obnovili, zamenjali so strešno kritino in prenovili vse sobe in sanitarije.
Dosedanja sredstva za gradnjo novega sodobnega objekta, ki je tudi energetsko zelo učinkovit, so zbrali s povrnjeno zavarovalnino, z uspešnim kandidiranjem na razpisu, dvesto tisočakov so prejeli po sklepu vlade o pomoči pri gradnji, prispevala je tudi Planinska zveza Slovenije.
Otvoritev prihodnji mesec
V Bohinju ni pustošil požar, vendar so septembra lani vseeno ostali brez planinske koče na Uskovnici. Šestdeset let stara postojanka je bila energetsko popolnoma neučinkovita, njena požarna varnost pa je bila nikakršna, zato so se po seriji uničujočih požarov v gorah raje odločili, da jo kar sami podrejo in zgradijo novo.
»Vse poteka po načrtih in 18. junija letos bo že otvoritev nove koče. Imeli smo srečo, dobili smo 600.000 evrov kreditov in 300.000 evrov nepovratnih sredstev, zato je bila stavba že decembra pod streho, sedaj pa izvajamo še vsa notranja dela,« so nam povedali na PD Srednja vas v Bohinju, ki upravlja še Vodnikovo kočo na Velem polju in planinsko kočo pod Bogatinom.
Nova postojanka za planince bo na videz enaka kot prejšnja, bo pa energetsko varčna in predvsem sodobna. Še posebno pa so Bohinjci ponosni, da bo planinska koča na Uskovnici prijazna do invalidov. Poleg dvigala bo imela posebej opremljeno sobo za gibalno ovirane osebe, saj bi radi v tem izjemnem okolju gostili tudi ljudi, ki jih do sedaj niso mogli.
Tina Horvat