med plezanjem v steni Strme peči v skupini Montaža
Malo po začetku vzpona je izgubil oprimek in po padcu obvisel mrtev na vrvi
Primorski dnevnik, 13. september 1987

Prelepa in vabljiva, a obenem zahrbtna gora Strma peč v skupini Montaža blizu Nevejskega sedla je včeraj zjutraj okrog 8. ure zahtevala življenje mladega slovenskega plezalca Lucijana Cergola, gorskega reševalca in vodjo Alpinistične šole SPDT, ki je predlansko leto vodil zamejsko himalajsko odpravo na Južno Anapurno, pred petimi leti pa se je udeležil slovenske alpinistične odprave na Anapurno I.
Cergol, ki je bil star 29 let, se je včeraj s prijateljema, Albertom Brizzonijem in Mauriziom Luinom, oba sta doma iz Trsta, spopadel s precej težavno klasično smerjo Comici-Fabian na severni strani Strme peči. Cergol je plezal prvi, v razdalji 15 metrov pa sta mu sledila njegova soplezalca. Kako je prišlo do nesreče, tega Brizzoni in Luin nista znala razložiti reševalcem. Pretresena zaradi žalostnega dogodka sta povedala le, da sta nenadoma zaslišala obupan krik in videla prijatelja, ki se je odtrgal s stene in padel v globino. Ponesrečenec je obvisel na pritrjeni vrvi kakih 10 metrov pod njima in ni več kazal znakov življenja. Prijatelja sta se s težavo spustila do njega in zaprepadena ugotovila, da mu ni več mogoče pomagati. Cergol je pri padcu verjetno udaril z glavo ob skalo in je v trenutku izdihnil.
Njegova prijatelja sta ga z vrvjo in klini pritrdila na steno in takoj odšla po pomoč. Okrog 12. ure sta prispela v dolino, kjer sta o dogodku obvestila člane gorske reševalne postaje v Predelu, ki so se skupno z reševalci finančne straže z Nevejskega sedla in s Trbiža takoj odpravila v severno steno Strme peči, kjer je bil obvisel mladi alpinist. Akcije so se udeležili tudi člani gorske reševalne skupine iz Trsta, znanci in prijatelji ponesrečenega alpinista, ki so prispeli na Nevejsko sedlo v popoldanskih urah in krenili za reševalci. Do lažje dostopnega kraja je reševalce odpeljal vojaški helikopter; dlje seveda ni mogel, saj ne bi mogel nikjer pristati. Do kraja nesreče pa je bilo še dobrih pet ur hoje; zadnji del poti, ki je prekrit z nevarnim ruševjem, so morali reševalci še preplezati.

Prva reševalna skupina je šele proti večeru končno prispela do Cergolovega trupla. Prerezali so vrv, s katero je bil pritrjen ob skalo; in ga položili na položno polico v steni. Več vsekakor niso mogli storiti, ker se je medtem že začelo temniti. Ni jim torej preostalo drugega, kot da pustijo mrtvega alpinista blizu kraja nesreče. Takšna odločitev je bila vsekakor nujna, saj bi prenos trupla po delu poti, prekrite z ruševjem, ogrožal življenje reševalcev. Zaradi velike strmine in teme, ki je povsem onemogočala vidljivost, bi le en nepreviden korak lahko povzročil pravo tragedijo. Obstajala je namreč resna nevarnost, da bi komu od reševalcev spodrsnilo na nestabilnih tleh. Reševalna akcija se bo nadaljevala danes zjutraj. V popoldanskih urah bodo verjetno truplo ponesrečenega alpinista pripeljali v dolino. Del reševalne skupine je ostal v bivaku ob vznožju gore Cimone, ki je za dobro poldrugo uro hoje oddaljen od kraja nesreče. V bivaku sta prenočila tudi tržaška alpinista, Cergolova kolega in prijatelja Luciano Milič in Roberto Borghesi. Za žalostno vest sta oba izvedela včeraj popoldne. Nič nista izgubljala časa in sta skupno z alpinisti tržaške reševalne skupine takoj krenila na pot proti Nevejskemu sedlu. Ko sta prispela na cilj, sta se odpravila proti severni steni Montaža in še pred mrakom dohitela ostale reševalce.
Helena Jovanovič