1. Delovanje KA
V letu 2004 je načelnik KA Andrej Štremfelj. V komisiji je 9 članov. Načelnik podkomisije za vrhunski alpinizem, je Grega Kresal, načelnik podkomisije za vzgojo in izobraževanje je Matjaž Šerkezi. V okviru KA deluje še skupina za kategorizacijo, ki jo vodi Grega Kresal.
Delovanje KA v tem letu je najbolj zaznamovala neaktivnost PZVA oziroma zapleti v zvezi s to podkomisijo v preteklem letu. Praktično smo celo leto delovali brez PZVA. Zato je bila KA preveč obremenjena in se je pogosto dogajalo, da sprejeti sklepi niso bili realizirani oziroma je prihajalo do velikih zamud pri realizaciji.
S sklepom 40.2.1. smo 27.02. ustanovili podkomisijo za tekmovalno ledno plezanje, katere načelnik je Branko Ivanek.
Komisija za alpinizem (do 11.11.2004)
Načelnik Andrej Štremfelj, namestnik načelnika Jernej Bevk, člani Matjaž Šerkezi, Grega Kresal, Peter Mežnar, Roman Robas, Miha Marenče, Tanja Grmovšek, Blaž Navršnik,
Podkomisija za vzgojo in izobraževanje: načelnik: Matjaž Šerkezi, člani: Jani Bele (vodja izpitov za AI), Bine Mlač, Klemen Volontar, Tomo Šetina, Stojan Burnik.
Skupina za kategorizacijo: vodja Gregor Kresal, člani Aljaž Anderle, Tomaž Humar, Miha Valič
Podkomisija za tekmovalno ledno plezanje: načelnik Branko Ivanek, člani Pavle Kozjek (namestnik), Anton Pavlič, Andrej Pečjak, Jasna Pečjak, Klemen Premrl, Blaž Navršnik.
Po zboru načelnikov 11. novembra 2004, ki je bil volilni, smo dobili novo Komisijo za alpinizem za štiriletni mandat. Zbor je pooblastil novoizvoljeno komisijo, da sama izbere načelnike podkomisij in njihove člane. Do konca leta smo tako dobili vse načelnike podkomisij in člane, razen Podkomisije za vrhunski alpinizem, ki jih je KA potrdila šele v začetku leta 2005.
Komisija za alpinizem (po 11.11.2004)
Načelnik: Andrej Štremfelj, namestnik načelnika Miha Marenče, člani Jernej Bevk, Matjaž Šerkezi, Grega Kresal, Peter Mežnar, Tanja Grmovšek, Blaž Navršnik, Klemen Mali
Podkomisija za vrhunski alpinizem: načelnik Peter Mežnar, člani (po sklepu KA (4.4.1.) z dne 03.02.2005) Aljaž Anderle, Tina Di Batista, Marko Prezelj, Marko Lukič, Matej Kovačič.
Podkomisija za vzgojo in izobraževanje: načelnik Matjaž Šerkezi, člani Jani Bele (vodja izpitov za AI), Tomo Šetina (vodja izpitov za alpiniste), Blaž Jereb (predstavnik FŠ), Matjaž Ferjančič, Bine Mlač, Bojan Pollak, Matej Bizjak.
Skupina za kategorizacijo: vodja Gregor Kresal
Podkomisija za tekmovalno ledno plezanje: načelnik Branko Ivanek, člani Pavle Kozjek (namestnik), Anton Pavlič, Andrej Pečjak, Jasna Pečjak, Klemen Premrl, Blaž Navršnik.
Ob registraciji za leto 2004 smo spremenili (poenostavili) obrazce za registracijo AO-jev in uvedli obrazce za kategorizacijo posebej za alpiniste, pripravnike in tečajnike ter AI. Ker je potekel stari kartonček za registracijo smo pristopili k izdelavi nove izkaznice, ki se je žal precej zavleklo. Z registracijo smo zaključili 28. februarja, kartončki pa so bili izdelani šele 20. avgusta.
Načrtovan spomladanski zbor načelnikov je bil zaradi odsotnosti načelnika (odprava Daulagiri) preložen. Pobudo, ki so jo člani KA potrdili sta v dopisu z dne 23. marca dala Miha Marenče in Grega Kresal.
Organizirali smo »Zbor alpinistov«, prvič po dolgih letih. Pobudo je dal Marko Prezelj, organizirali pa so ga člani AO Kamnik. Zbor alpinistov je bil 23. aprila 2004 v Galeriji Repanšek v Kamniku.
Precej zapletov je bilo pri novi izdaji »Slovenskega alpinizma«. Planinska založba, ki je založila zadnje številke in bo založnik tudi za nove, je postavila pogoj, da se proda najprej stare, ki jih je v skladišču še veliko. Ob reševanju te problematike smo člani KA predlagali, da bi se v prihodnje ob registraciji alpinistov pobiral določen prispevek za katerega bi vsak alpinist dobil en izvod brošure.
Za leto 2003 smo nagradili najkvalitetnejše vzpone. Predvsem na račun dobre zimske sezone smo nagradili veliko število vzponov žal s premalo denarja. Med 50 vzponov oziroma 25 posameznikov smo razdelili 680.000 SIT.
Testiranje vrhunskih alpinistov se je prekinilo. S tem izgubimo kar nekaj državnih sredstev, ki so namenjena za to in posledično vsako leto tudi precej dragocenih podatkov, ki nekaj pomenijo samo, če se jih zbira sistematsko. Zato smo ponovno vzpostavili stike z Inštitutom za šport na Fakulteti za šport. Upamo, da bodo prva testiranja stekla že letos. Pogrešamo diplomanta FŠ, ki bi bil pripravljen prevzeti projekt testiranj.
Dali smo pobudo za ureditev registra (vodnika) plezališč za »dry tooling« oziroma smeri v posameznih plezališčih urejene nalašč za top. Odziva ni bilo, čeprav taka plezališča oziroma smeri obstajajo.
Za prijavo akcij za leto 2004 smo pripravili nove obrazce za prijavo, ki le-to naredijo bolj resno in omogočajo boljšo analizo odprav ob koncu leta. Pripravili smo tudi obrazce za poročila in pogodbe za vodje odprav in za alpiniste z mednarodnim razredom. Kot vedno smo bili tudi pri tem pozni in …? Za leto 2004 smo pripravili razpis soglasno s KOTG in tako opravili tudi rangiranje odprav in financiranje. KOTG je žal pri financiranju precej samovoljno spreminjala dogovorjene zneske in je zato včasih prišlo do situacij na katere nismo imeli vpliva.
Skupina (Marko Prezelj, Marko Lukič, Tina Di Batista), ki jo je vodil Peter Mežnar je ovrednotila prispele prijave na razpis akcij za leto 2004. Na razpis je prispelo 28 prijav, vse so bile obravnavane in ovrednotene, 18 akcij je bilo realiziranih, 1 še bo, 9 akcij pa ni bilo realiziranih, od teh devetih so bile tri prestavljene. Sklepe te skupine je obravnavala in potrdila KA. Skupaj z načelnikom KOTG smo akcije finančno ovrednotili.
Izbora za najuspešnejše alpiniste v letu 2003 nismo izvedli. Naše mnenje je, da v zadnjih letih izbor ni bil ravno promocija slovenskega alpinizma čemur je pravzaprav akcija namenjena. Pred naslednjim izborom bo treba najti nov smisel in način izbora.
Že v začetku leta smo se lotili prenove spletne strani. Sedanja je nezanimiva in predvsem neažurna, trenutno pa jo je nemogoče obnavljati. V planu je, da bo nova stran začela delovati še v tem letu.
V tem letu smo skušali zbrati čim več informacij glede zavarovanj alpinistov za tuja gorstva in v tujih državah (Evropa). Naloga je še v teku. Raziskujemo tudi možnosti posebnega alpinističnega zavarovanja pri eni od slovenskih zavarovalnic.
Sprožili smo postopek izdaje nove vzgojne literature.
KA je naročena na revije iz tujine. Teh revij je 14.
Določili smo natančne roke za vse razpise ki jih objavlja KA. S sklepom 43.3.7. smo potrdili tri nove člane PZVI: Blaž Jereb, Bojan Pollak in Matjaž Ferjančič. Stojana Burnika smo na njegovo željo razrešili te funkcije.
Pripravili smo nov razpis za akcije v letu 2005 in 2006. Zavzeli smo stališče, da se sredstva KA in KOTG preveč drobijo, zato smo se odločili za nov razpis.
Začeli smo z akcijo izdaje novih plezalnih vodnikov za najslabše pokrite predele naših gora. Stekli so dogovori z založbo, iščemo pa ljudi, ki bi bili pripravljeni to delati.
Letos je bilo nekaj težav s kategorizacijo. Nov predlog OKS je znotraj PZS vseboval samo tekmovalno športno plezanje, tekmovalno ledno plezanje in tekmovalno turno smučanje. Tako je izpadel VES alpinizem. Pa še za zgoraj omenjene panoge PZS naj bi veljalo da lahko dosežejo njeni športniki samo državni razred. Na naše ostre proteste so nam na OKS zagotovili, da bo kategorizacija tekla še naprej po starem sistemu in da bomo ob kakršni koli spremembi kriterijev povabljeni k razpravi. Dobra stran tega zapleta pa je, da bomo imeli v bodoče svojega predstavnika (Viktor Grošelj) v Odboru za vrhunski šport.
S strani OKS so bili potrjeni naslednji rezultati kategorizacije do 30.09.2004:
svetovni razred – 1
mednarodni razred – 16
perspektivni razred – 6
državni razred – 19
mladinski razred – 7
V letu 2004 je registriranih 42 alpinističnih (plezalnih) odsekov (klubov), ki združujejo skupaj 924 registriranih alpinistov, alp. inštruktorjev in pripravnikov (481 pripravnikov, 295 alpinistov in 148 alpinističnih inštruktorjev.
2. Vzgoja in izobraževanje
V letu 2004 so bile realizirane vzgojne akcije:
Začetniški zimski alpinistični tečaj:
Odpovedan zaradi premalo prijav.
Nadaljevalni zimski alpinistični tečaj:
Odpovedan zaradi objektivnih nevarnosti (novozapadel sneg in slaba vremenska napoved).
Izpiti za alpiniste:
Opravljajo se pred centralno izpitno komisijo. Potekali so v dveh terminih po 3 dni, in sicer: I. termin od 7. do 9. maj 2004, II. termin od 14. do 16. maj 2004 v Koči na Gozdu (Vršič). Izpitov se je v obeh terminih udeležilo 41 kandidatov, 12 kandidatov je opravljalo popravni izpit. Izpit za alpinista je opravilo 33 kandidatov, popravni izpit pa 11.
Izpiti za alpinistične inštruktorje:
Povezani so s pripravljalnim seminarjem, ki poteka na PZS v trajanju 1 dan – teoretični del, praktični del pa je potekal na Okrešlju od 6. do 9. maja 2004. Do razpisnega roka se je prijavilo 22 kandidatov, 4 kandidati niso ustrezali razpisnim pogojem, na teoretični del pa ni prišlo 6 kandidatov.
Začetni poletni alpinistični tečaj v kopni skali:
Potekal je od 7. do 11. julija 2004 na Kamniškem sedlu. Tečaja se je udeležilo 20 tečajnikov.
Plezalni tabor v Chamonixu
Od 7. do 15. avgusta je bil tabor za mlade alpiniste v Chamonixu. Tabora se je udeležilo 13 tečajnikov. Vodja in inštruktor je bil Jernej Bevk, inštruktor pa Uroš Samec.
Izpopolnjevalni seminar za alpinistične inštruktorje:
Je bil v soboto 30. oktobra 2004 v Domu v Kamniški Bistrici. Udeležilo se ga je 60 inštruktorjev. Vodja je bil Matjaž Šerkezi ob pomoči šestih predavateljev (Marko Prezelj, Rado Nadvešnik, Tomo , Blaž Jereb, Kunstelj, Klemen Volontar)
Mednarodni tabor v Fournelu – srečanje lednih plezalcev
Francoska alpinistična organizacija je razpisala srečanje lednih plezalcev in je potekal od 7. do 11. januarja 2004. KA je izbrala eno navezo. Srečanja sta se udeležila Klemen Zupanc in Anže Marenče (AO Kranj).
Plezalno srečanje 2004 – BMC
Srečanje je potekalo od 9. do 16. maja 2004 v Plas y Brenin v Severnem Walesu. Srečanja so se udeležili trije slovenski plezalci: Matevž Kunšič, Andrej Grmovšek in Tanja Grmovšek. KA je krila stroške za dva plezalca – Matevža Kunšiča in Andreja Grmovška.
3. Uresničevanje planov vrhunskih alpinistov, načrtovanih in drugih akcij slovenskih alpinistov
V letu 2004 je odpadlo kar nekaj vrhunskih akcij zaradi različnih razlogov. V primerjavi z letom 2003 je bilo v zimski sezoni preplezanih precej manj smeri. V poletni sezoni se je kljub slabšem vremenu preplezalo veliko kvalitetnih smeri. Žal je v Himalaji odpadlo kar nekaj kvalitetnih akcij, vendar pa končna slika ni tako slaba.
Pregled akcij in drugih kvalitetnih vzponov
Himalaja
Charakusa International Expedition – K7
Član: Marko Prezelj s skupino ameriških soplezalcev.
Cilj: preplezati SZ steber K7, zaradi slabih snežnih razmer (kloža) so 300 m pod vrhom obrnili. Uspešni so bili v številnih drugih smereh: Britanska smer-ponovitev ter prvenstvena smer No Tasty Talking v Nasser Brakk. Prvenstvena smer ter prvi pristop na Kapura Peak (6544 m). Difficult Life prvenstvena smer v prvem stolpu K7.
Great Trango Tower (6287 m)
Ekipa Tomaž Jakofčič, Klemen Mali, Miha Valič so imeli za cilj preplezati JZ greben Great Trango Towerja. Nekaj pred odhodom je ta greben preplezala ameriška naveza, zato so se usmerili v druge cilje, od katerih velja omeniti prvi vzpon in pristop na Trango Monk (5950 m) po smeri Chota Badla (VII+/A2, 450 m) ter prvo ponovitev v alpskem stilu smeri Eternal Flame (VII-, A2, 1000 m) v Trango Towerju (6251 m). Poleg teh dveh so opravili še pristop na Great Trango Tower, splezali dve krajši prvenstveni smeri in opravili prvo ponovitev smeri Sadu (350 m).
Druga alpinistična slovenska odprava Univerze v Ljubljani – Gasherbrum I in II 2004
Člani: Stojan Burnik, Irena Mrak, Iztok Tomazin, Andrej Terčelj, Primož Kunaver ter pridružena člana Joseph Stiller ter Franz Seiler iz Nemčije.
Vsi razen Primoža so opravili uspešen pristop na Gasherbrum II.
Dhaulagiri 2004
Vodja: Andrej Štremfelj
Člani: Damjan Meško (zdravnik), Marjan Manfreda-Marjon, Marija Štremfelj, Miha Habjan, Matija Klanjšček in Jože Šepič.
Uspešen pristop na vrh razen Damjana in Jožeta. Žal se je odprava tragično končala; na poti iz baze v Tukuče se je smrtno ponesrečil Jože Šepič.
Nangpai Gosum 2004
Vodja: Urban Golob
Člani: Urban Ažman, Tadej Golob, Rok Blagus, Uroš Samec, Samo Krmelj.
Urban Ažman in Tadej Golob sta preplezala prvenstveno smer Mali Princ v JZ steni Dzasampatse (6295 m), Rok, Uroš in Samo pa so uspešno preplezali JV steber na Nangpai Gosum I (7351 m) in s tem opravili tudi prvi pristop z juga.
Mladi in Pakistan 2004
Ekipa Matjaž Jeran, Urška Rebec in Matevž Kunšič so želeli prosto ponoviti eno od smeri v Trango Towerju. Opravili so dva dobra poskusa; prvi v smeri Eternal Flame se je končal tri raztežaje pod vrhom, drugi v Slovenski smeri pa šest raztežajev pod vrhom.
Great Tower 2004
Odprava Matic Jošt (vodja), Zlatko Koren, Vladimir Makarovič, Gregor Blažič so želeli preplezati V steno ali SZ raz Great Towerja. Zaradi zdravstvenih težav Zlatka se cilja niso lotili, Matic, Gregor in Vladimir pa so preplezali prvenstveno Spominsko smer Boštjana Arčona ter opravili prvi pristop na Korada Peak (5944 m) ter prvenstveno smer Bela Reka v Drifiki (6447 m).
K6 – Inspired Line
Vodja: Matej Mejovšek
Člani: Tine Cuder, Andrej Erceg, Anton Jamnik, Matevž Kramer.
Cilj je bil preplezati V steno K6 v alpskem stilu. Preplezali so prvenstveno Turistično smer (ED, 1500 m) v Z steni Kapure (6544 m).
Tabor UIAA – Satopanth 2004
Perspektivni alpinisti Tadej Zorman (vodja), Minca Mramor, Tadej Debevec, Miha Vuk so se udeležili mednarodnega tabora za mladi perspektivne alpiniste v Indiji. Zaradi poslabšanja vremena, so nad zadnjim taborom obrnili. Žal so imeli premalo časa za ponovni poskus.
Tien Shan in Pamir
Pamir 2004
Matej Meglič in Iztok Cukjati sta načrtovala smučanje s Pik Komunizma ali Pik Korženjevski, uspela pa sta opraviti tri spuste, od katerih je najdaljši spust čez S svetno Pik Razdeljnaja (6200 m).
Škofjeloška odprava
Ekipa Mitja Kovačič, Drago Frelih, Aleš Strojan, Marko Vidmar, Primož Kapun so opravili pristop na predvrh Pik Troglava. Poskus priti na vrh Khan Tengrija se je končal na višini 6400 m zaradi močnega sneženja.
Andi
Kranjska alpinistična odprava Peru 2004
Ekipa Tine in Anže Marenče, Žiga Šter, Aljoša Brlogar, Klemen Zupanc so želeli preplezati V steno Jirishance ter J steno Siule Grande. Za ogrevanje so vsi preplezali Skandinavsko smer v S steni Ranrapalce (6162 m). Tine in Anže sta preplezala novo smer Krik tišine – spominska smer Mateja Mošnika v ozebniku med Siulo Chico in Siulo Grande.
Chacraraju 2004
Pavle Kozjek, Marjan Kovač in Ritze Monasteria iz Peruja so v Chacraraju preplezali prvenstveno smer Gospodar stolpov (ED+, 6a, A1, AI6, 90/60°, 800 m).
Acouncagua Sauth Face 2004
Člana Uroš Strniša in Martin Belhar sta želela preplezati Francosko smer v J steni. Zaradi kopne stene, sta preplezala smer Agonesa v SV steni Acouncague.
Severna Amerika
Rocky Mountains
Marko Prezelj je s Steve Housom uspel preplezati eno najbolj vročih in zaželenih smeri v S steni North Twina. V treh dneh (skupaj za celo turo 5 dni) sta uspela preplezati smer Lowe- Jones s prvenstveno varianto v spodnjem delu stene. Poleg tega je Marko preplezal še več dolgih lednih in kombiniranih smeri.
Yosemitte 2004
Aleš in Nejc Česen sta se odločila nabirati izkušnje v plezanju granitnih smeri. Izmed več krajših vzponov, ki sta jih opravila v dolini Yosmeittov izstopata vzpona v smereh Salathe in Nos.
Patagonija
Patagonija 2004 ženske
Ekipa Tina Di Batista, Monika Kambič Mali, Nastja Davidova, Mojca Žerjav je želela preplezati Casarotov steber ter smer Franco Argentina v Fitz Royu. Tina in Monika sta preplezali dobro polovico Casarotovega stebra, kjer sta obrnili zaradi slabih razmer, nato pa uspešno kot prva ženska naveza po smeri Franco Argentina stali na vrh Fitz Roya. Nastja in Mojca sta z različnimi soplezalci preplezala več kratkih smeri.
Nova Zelandija
Nova Zelandija 2004
Alpinisti Pavle Kozjek, Grega Kresal, Simon Slejko so želeli preplezati prvenstveno smer v steni Balfour Mount Tasmana. Ponovili so tri smeri v različnih stenah Novozelandskih Alp, od katerih izstopa Gunn Barrels v Mount Hicks.
Južna Afrika
Millner Amfiteater
Silvo Karo je skupaj s soplezalcem poskusil preplezati novo smer (7a+, A2) v Millner Amfiteatru v Južni Afriki.
Evropa
Hotel Supramonte (8b, 11 raztežajev)
Marko Lukič je z Martino Čufar uspel prosto ponoviti to res težko smer na sredini.
Dolomiti
Marko Lukič in Andrej Grmovšek sta se izkazala z izredno zahtevnimi prostimi ponovitvami smeri v Dolomitih. Vsak posebej je v celoti uspel prosto ponoviti Francosko smer – Spominska smer Jeana Couzya (8b, 550 m) v Zahodni Cini.
Tina Di Batista in Mojca Žerjav sta ponovili smer Vinatzer – Messner v Marmoladi. Zahodne Alpe
Izstopa prosta ponovitev dveh smeri Les Ailes du Desir (7c, 6b+ obv., 300 m) in Ameriške direktne (7c, 300 m) v Aig du Fou Andreja Grmovška in Marka Lukiča.
Kombinirane smeri
Aljaž Anderle se je udeležil mednarodne tekme La Gorzdrette v Franciji in zasedel 3. mesto, v Švici je plezal številne kombinirane smeri (najtežja Matador M11) in v Dolomitih (najtežja Fly in the Wind M10+). Slovenija
Zima:
Po številu preplezanih smeri izstopa Matej Mejovšek, ki je v gorah okoli Jezerskega preplezal in ponovil številne srednje zahtevne smeri.
Poletje:
Po številu kvalitetnih smeri izstopa Urban Ažman, ki je z različnimi soplezalci uspel ponoviti Bitka za neznano (VIII, 700 m, Bavh), Debela Berta (VIII, 350 m, Travnik), Na drugi strani časa (VIII, A2, 350 m, Triglav) in Krvavi pot (VIII-, A0, 450 m, Mojstrovka).
Andrej Grmovšek je uspel dokončati delo preteklega leta in prosto ponovil Smer Norcev (8a, 350 m), Šite.
Omeniti velja še prosto ponovitev smeri Das ist niht kar tako (7b, 350 m), Šite bratov Nejca in Aleša Česna.
ZAKLJUČEK
V slabših sezonah je opaziti manjšo aktivnost alpinistov zlasti mladih, tako v domačih gorah kot v evropskih gorstvih, saj je bilo preplezanih malo kvalitetnih smeri. Kljub kar nekaj propadlim odpravah v tuja gorstva smo vendarle uspeli, po zaslugi nekaj najuspešnejših, vsaj delno zaznamovati dogajanje v teh gorstvih. Neuspehe mladih alpinistov v tujih gorstvih (Satopanth, Mladi in Pakistan) pa pozitivno osvetljuje dejstvo, da so vendarle pokazali veliko znanja in energije, žal pa so jim nesrečni slučaji ali vreme preprečili posegati prav po vrhovih. Upati je, da bo v naslednjem letu ob boljšem organiziranju odprav in boljšem usmerjanju mladih alpinistov, končni izkupiček boljši.
Načelnik KA
Andrej Štremfelj