Slovenske novice, 12. april 2023
SKORAJŠNJA TRAGEDIJA
Policija išče tako vzroke kot odgovorne za skorajšnjo tragedijo.
Po Sloveniji še vedno močno odmeva velikonočna skorajšnja tragedija sedmih planincev, ki jih je v Župančičevi grapi v Mali Mojstrovki odnesel plaz oziroma velika ledena gmota odlomljene opasti. Medtem ko sta se vodja ture in eden od udeležencev padajočemu snegu izognila, je preostalih pet odneslo po grapi navzdol. Pri tem so imeli velikansko srečo, da jih sneg ni zasul, saj bi v tem primeru verjetno govorili o smrtnih žrtvah.
Pri tej nesreči je poleg tega, da so bili v njej huje poškodovani kar trije ljudje, najbolj skrb vzbujajoče dejstvo, da je skupino pohodnikov v alpinistično smer in v neprimernih vremenskih in snežnih razmerah za plačilo 70 evrov vodilo Športno društvo Jeti iz Škofje Loke, ki za vodenje takšne ture sploh nima ustrezne licence.
Samo za najbolj kvalificirane
Kot smo že včeraj poročali, Športno društvo Jeti vodi alpinist in alpinistični inštruktor Miha Hauptman, vodja nedeljske ture pa je bil po naših neuradnih, a zanesljivih podatkih Juš Avguštin, tudi član Gorske reševalne službe (GRS) Radovljica. Ne eden in ne drugi nista gorska vodnika z licenco. Kot so sporočili z Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), Avguštin kot član skupine ni bil v vlogi gorskega reševalca oziroma v kakršni koli drugi vlogi, povezani z GRZS.
Zakon o gorskem vodništvu določa, da lahko zahtevne gorske ture, med katere seveda spada tudi alpinistična smer Župančičeva grapa, komercialno vodijo le najbolj kvalificirani vodniki, to pa so gorski vodniki Združenja gorskih vodnikov Slovenije ZGVS z mednarodno licenco IFMGA. Vsi drugi vodniki, pa naj gre za planinske vodnike Združenja planinskih vodnikov Slovenije (ZPVS) z licenco UIMLA ali planinske vodnike Planinske zveze Slovenije (PZS) kategorije SD1 ali SD2, lahko izvajajo vodenje po manj zahtevnih terenih, kjer ni potrebe po uporabi vrvi.
Vse kaže tudi, da vzpenjanje skupine po Župančičevi grapi ni potekalo v skladu z normativi gorskega vodništva. Uradnih podatkov o tem, ali so plezali v navezah in uporabljali alpinistično opremo, še nimamo, saj policija okoliščine nesreče še preiskuje. Prav tako so z GRZS sporočili, da so gorski reševalci usposobljeni za reševanje ponesrečenih v gorah, da pa ne preiskujejo vzrokov nesreč ali morebitne odgovornosti, zato skladno z navodili policije, ki natančno preiskuje vzroke, okoliščine in tudi odgovornosti včerajšnje nesreče, zaradi interesa policijske preiskave ne morejo komentirati morebitnih vzrokov in odgovornosti za nesrečo.
Neuradno, a iz zanesljivih virov pa smo vseeno izvedeli, da udeleženci ture med vzponom niso bili navezani niti niso imeli plezalnih pasov, ampak so bili opremljeni le za nezahteven zimski vzpon, torej so imeli dereze, cepine, čelade in plazovne trojčke. Kot nam pove vodja Združenja gorskih vodnikov Slovenije Peter Jeromel, glede na to, da uradnih podatkov o poteku nesreče še ni, ne more komentirati samega dogajanja, da pa vse kaže na povsem neurejeno stanje, ko lahko komercialne vzpone v gore vodijo tudi posamezniki in društva brez ustreznih kvalifikacij.
Povprašamo ga še, kako bi se morali vzpenjati udeleženci ture po njihovih normativih, in odgovoril nam je, da bi morali šest udeležencev imeti na vrvi trije gorski vodniki.
Tina Horvat