Smo v časih, ko znanstveniki (znova) ugotavljajo, da so ledeniki v Andih skoraj zagotovo najmanjši v zadnjih vsaj 130.000 letih. To so izvedeli iz študija kamnin, ki jih je razkril taleči se led. Obstaja torej (še eden več) jasen dokaz, da je konec gostoljubnih podnebnih razmere, ki so spodbujale razvoj človeške civilizacije. A živi se zdaj in tukaj le zakaj bi se obremenjevali, če pa imamo toliko cest in možnost, da se premikamo skoraj brez truda in vse višje, …
V nedeljo, 29. septembra so na TV Slovenija predvajali dokumentarec Temni pokrov sveta. Režiser je Amir Muratović, protagonist pa Matevž Lenarčič, letalec in okoljevarstvenik, ki raziskuje črni ogljik in globalno segrevanje.
Julijce je pred koncem tedna zalilo kot že dolgo ne. Na Voglu so v enem dnevu namerili preko 370 mm padavin. Oblaki so tako učinkovito ustavili hrup helikopterjev, ki vztrajno in vse bolj kalijo gorskega miru.
Na območju Triglava je ob koncih tedna kot na fronti in TNP si prizadeva za omejitve panoramskih poletov. O tem dogajanju piše Tina Horvat v Slovenskih novicah.
Janez Mihovec pa v istih novicah piše o čezmejni vasici, ki je nekdaj nosila slovensko ime Vrata Megvarjeki, danes se imenuje Thorl Maglern. Tam je najlažji prehod iz Kanalske doline v Italiji na Koroško, bolj konkretno Ziljsko dolino, ki leži v Avstriji. V središču vasice se začne markirana pot z oznako 403. To je planinska pot, ki po grebenu Karnijskih Alp vodi vse do Dolomitov, okoli 200 kilometrov proč.
Prav tako čez mejo vabi v Gorenjskem Glasu Jelena Justin na vse bolj popularne, za nas odmaknjene Karnijce. Na Monte Lodin/Findeniggkofel (2016 m). Mejna gora med Italijo in Avstrijo, zato tudi dve imeni. Razglednik na karnijske vrhove nad prelazom Lonice in nad Mokrinami. Čudovita krožna tura.
V Naši družini, prilogi tednika Družina, je promo prispevek, ki vabi na Solčavsko panoramsko pot, ki so jo s precej denarnimi številkami (EU) opremili s številnimi turističnimi produkti. Žal se ne avtor in ne ustvarjalci turističnega produkta niso vzeli časa in znanja, da bi pojasnili, v katerem območju je panoramska cesta, kjer se “spoznava neizmerno lepe narave in odmaknjenih kmetij v naročju Kamniško -Savinjskih Alp”. Zadnja veljavna naravnogeografska regionalizacija Slovenije pravi, da meja od Pavličevega vrha poteka do vhoda v Logarsko dolino in naprej dosledno po Savinji. Desni breg so KSA in levi breg so Vzhodne Karavanke. Pa smo spet pri šolstvu …
Tekmovalno plezanje in svetovni prvaki imajo svoje meje. O tem so pisali na 24.ur v razgovoru s trenerjem prvakinje. “Več plezanja za dušo, manj tekmovanj.” S temi besedami je program priprav dvakratne olimpijske prvakinje v športnem plezanju Janje Garnbret opisal njen trener Roman Krajnik. Njegov cilj je, da je plezalna šampionka v vsakem trenutku vrhunsko pripravljena. Kratkoročni vrhunec je svetovno prvenstvo, osrednji za obdobje prihodnjih štirih let pa vnovič zasijati pod olimpijskimi krogi v Los Angelesu leta 2028.