Pri SpaceWeather.com so objavili posnetek astrofotografa Li Shengyja, časovnega zamika, ki prikazuje nočno zrušitev seraka na gori Xian Nairi v Sečuanu. Ko se ledena masa zlije po pobočju gore, ji modra svetloba sledi v sijočih bliskih … explorersweb
Two occurences of triboluminescence recently caught on camera in the Chinese mountains (Sichuan and Xinjiang)! ❄️🏔️
— Melaine Le Roy (@subfossilguy) November 27, 2024
Mysterious flashing blue lights appear as seracs fall from the mountains 💙 https://t.co/DFbZW9KxIi pic.twitter.com/LYWZlK7Fa0
Li je svoj film delil z drugimi astrofografi na Kitajskem. Eden od njih je tri tedne prej našel podoben modri poblisk na posnetku popolnoma druge gore v Xinjiangu na Kitajskem …
Triboluminiscenca je pojav, pri katerem materiali oddajajo svetlobo, ko se mehansko stisnejo, razbijejo, podrgnejo ali deformirajo. Ta pojav je mogoče opaziti pri različnih snoveh, vključno s kristali, minerali in celo ledom.
Pri snežnih plazovih in podorih serakov lahko triboluminiscenco opazimo, ko se led in sneg zlomita ali drgneta med premikanjem. Zaradi močnega pritiska in trenja, ki nastane med premikanjem snega in ledu, se sproščajo svetlobni bliski.
Ena od hipotez, kako nastane triboluminiscenca v teh pogojih, je, da se med lomljenjem kristalov ledu sproščajo elektroni, ki nato v zraku ionizirajo molekule in povzročijo oddajanje svetlobe. Druga hipoteza vključuje piezoelektrični učinek, kjer se zaradi pritiska sproščajo električni naboji, ki prav tako vodijo do oddajanja svetlobe.
Triboluminiscenca pri snežnih plazovih in podorih serakov je redka in običajno zahteva posebne pogoje, kot so nizke temperature, velika količina snega in ledu ter močne sile, ki delujejo na te materiale. Čeprav je opazovanje tega pojava težko, saj se običajno dogaja v ekstremnih in nevarnih razmerah triboluminiscenca, prispeva k naši fascinaciji nad naravnimi pojavi in kompleksnostjo fizikalnih procesov v naravi.