Letopis PZS 2010

KOMISIJA ZA ALPINIZEM

Komisija za alpinizem (KA) je strokovni koordinacijski organ PZS, ki pokriva področje alpinistične dejavnosti. KA sestavljajo načelnik in člani komisije. Glavne naloge KA so izvajanje sklepov zbora načelnikov, usklajevanje in usmerjanje razvoja slovenskega alpinizma s poudarkom na vrhunskem alpinizmu, vodenje registra alpinističnih kolektivov in njihovih članov, pripravljanje in organiziranje različnih akcij z alpinistično vsebino, izvajanje različnih vrst alpinističnih usposabljanj ter podeljevanje nazivov strokovne usposobljenosti, predlaganje kandidatov za dosego statusa vrhunskega športnika s področja alpinizma, podeljevanje alpinističnih priznanj ter opravljanje drugih nalog s področja alpinistične dejavnosti.

Naziv usposabljanjaTermin in lokacijaŠt. udeležencev (udeležilo / zaključilo)Vodja usposabljanja
Izpiti za alpiniste15. 5. Vršič – zimski del 16. 5. Vipava – letni del 5. 6. Dovžanova soteska – letni del – popravni izpiti 6. 6. Vršič – zimski del – popravni izpiti 20. 5. Velenje in Kranj – teorija Do 30. 9. – izpitna tura32 kandidatov / 25 jih zaključiTomo Česen, AI
Izpiti za alpinistične inštruktorje27. 3. – Mlačca – ledno plezanje (1. 4. – Tamar – izpit) 10.,11. 4. – Vršič – zimska in ledeniška tehnika (16., 17. 4. – Vršič – izpit) 9. 5. – Vipava – letna tehnika (31. 5. – 3. 6. – Dovžanova soteska – izpit)32 kandidatov / 30 jih zaključiAljaž Anderle, AI
Začetni alpinistični tečaj v zimskih razmerah24. – 28. 3. – Zelenica6 udeležencevAlen Marinovič, AI
Začetni poletni alpinistični tečaj v kopni skali7. – 11. 7. – Kamniško sedlo22 udeležencevAlen Marinovič, AI

Izvedene aktivnosti

Naziv aktivnostiTermin in lokacijaŠt. udeležencev in vodjaNamen
Tabor Chamonix12. – 20. 3. Chamonix10 udeležencev, vodji: Peter Mežnar, Boris LorenčičPlezanje mladih perspektivnih alpinistov v gorah nad Chamonixem.
Tabor Marmolada2. – 7. 7.12 alpinistov, vodji: Andrej in Tanja GrmovšekPlezanje mladih perspektivnih alpinistov v velikih dolomitskih stenah.
Mednarodno srečanje Cornwall9. – 15. 5.2 alpinistaSpoznavanje angleškega načina plezanja.
Zbor alpinistov17. 4.Organizatorji AO VipavaNeformalno srečanje in druženje alpinistov.
Zbor alpinistov veteranov1. 10. 2010 – Vršič30 udeležencev; France ZupanSrečanje alpinistov veteranov.

KOMISIJA ZA ODPRAVE V TUJA GORSTVA

Komisija za odprave v tuja gorstva (KOTG) je strokovni koordinacijski organ PZS, ki pokriva področje specifične alpinistične dejavnosti in sicer odprav v tuja gorstva. Vsa njena dejavnost je usmerjena v organizacijo in pomoč reprezentančnim himalajskim odpravam ter taborom za perspektivne alpiniste v tuja gorstva. V povezavi s tem skrbi tudi za spremljajočo se dejavnost v smislu promocije slovenskega vrhunskega odpravarstva (himalajizma, andizma) v svetu, pridobivanja sponzorjev, sodelovanja s tujimi gorniškimi organizacijami, spremljajočimi kulturnimi dogodki povezanimi z gorami in alpinizmom in Slovensko šolo v Nepalu, s pomočjo katere pomaga pri usposabljanju Nepalcev za varno plezanje na visokih višinah in to uspešno že od leta 1979.

KOTG sestavljajo načelnik in člani, tesno pa sodeluje tudi s Komisijo za alpinizem in pomaga pri usmerjanju mladih, prihajajočih kadrov v smeri proti vrhunskemu alpinizmu.

OdpravaČlaniCiljiRealizacija
Gašerbrum I (8068 m)Miha Habjan, Ambrož Bajde, Dejan Mišković, Luka Ajnik, Miha Zupin, Tadej Krišelj in Urban NovakG I v alpskem stilu, G V, G VI in G IIZaradi slabih razmer in vremena vrh ni bil dosežen. Preplezana stena in osvojen vrh 7109m visokega Hidden Suda, predvrha G I, ki ga je naveza preplezala v alpskem stilu.
Hardeol (7151 m)Urban Golob, Matija Jošt, Boris Lorenčič, Karel ZavršnikGlavni cilj odprave je bil vzpon na Hardeol (7151 m) preko njegovega južnega ostenja.Zaradi objektivnih nevarnosti in slabega vremena glavni cilj ni bil realiziran. Območje so dodobra raziskali in fotografirali in ob vrnitvi podali pomembne informacije za nadaljnje odprave. Opravili so prvi vzpon na Nital Thaur (6236 m) v alpskem slogu.
Gaurišankar (7134 m)Matej Kladnik, Aljaž Tratnik, Blaž NavršnikJZ stenaOdprava zaradi slabih razmer in vremena ni dosegla cilja.

Opomba: V letu 2010 so bile v Himalaji na splošno slabe razmere, posledica česar so bile številne neuspešne odprave, ne samo Slovencev ampak tudi tujcev.

V letu 2010 je KOTG začela z intenzivnimi pripravami za osrednjo člansko odpravo v letu 2011, in sicer Makalu 2011, vodja Marko Prezelj in člani: Rok Blagus, Boris Lorenčič, Luka Lindič in Američan Steve House, ki v tem trenutku predstavljajo vrhunec svetovnega alpinizma. Cilji odprave so J stena, Z stena, Z (francoski) steber, običajni pristop na vrh – vse v alpskem slogu.

Kot vsako leto so se slovenski inštruktorji udeležili in pomagali pri izvedbi tečaja za Nepalce in sicer: Bojan Pollak, Klemen Volontar in zdravnik Žare Guzej. Tečaj je potekal v Katmanduju in Lang Tangu. Udeležilo se ga je 80 tečajnikov, med katerimi jih je bilo pet iz drugih držav. Tečaj je potekal v dveh delih.

https://www.pzs.si/javno/besedila/letopis%20pzs%202010_web.pdf

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja