Everest, Čo Oyu in Šiša Pangmo, a le z dodatnim kisikom in izkušnjami
Uradni visokogorski alpinizem se postavlja v nove okvire. Kitajske oblasti so spremenile pravila igre na osemtisočakih.
Jesenska sezona na osemtisočakih je že v teku. V Nepalu je dovoljenje za vzpon na Manaslu pridobilo več kot 300 ljudi, s čimer bo ta gora še eno leto najbolj obiskana v sezoni. Manjše skupine so tudi na Daulagiriju, Makaluju in pod južno steno Čo Oyuja. Pozornost pa se po kovid obdobju spet namenja Tibetu, kjer so kitajske oblasti ponovno odprle dostop do Šiša Pangme ter severnih sten Čo Ojuja in Everesta.
Kisik in izkušnje
Vendar pa so kitajske oblasti uvedle vrsto novih pravil, kar naj bi spodbudilo trajnostni razvoj visokogorskega turizma. Za začetek sprejemajo le vloge za dovoljenje, ki prispejo skupaj s življenjepisom, ki vključuje potrdila o prejšnjih vzponih na sedemtisočake.
Vsaka gora ima tudi maksimalne kvote za tuje odpravarje, ki morajo najeti osebnega profesionalnega vodnika. Poleg tega se nihče ne sme povzpeti nad 7000 metrov nadmorske višine brez uporabe dodatnega kisika.
Projekti brez kisika?
Pod temi pogoji se zdi, da ni možnosti za tiste ljudi, ki so želeli pohiteti na vseh štirinajst osemtisočakov brez uporabe dodatnega kisika. Številni ambiciozni alpinisti potrebujejo samo Šiša Pangmo, da dokončajo svoj zbir. Nirmal Purja še vedno upa na rekord štirinajstih najhitrejših osemtisočakov brez dodatnega kisika v zgodovini. Pri tem vztraja, a ne pojasnjuje, kako namerava to storiti. Bo ignoriral nove obrazce ali prejel posebno uslugo, kakršno je že dosegel, ko je pred leti dokončal svoj Project Possible?
Nims Dai je bil posredni protagonist lanske tragedije na Šiša Pangmi, v kateri je umrla Američanka Anna Gutu in njen vodnik Mingmar Šerpa, člana odprave, ki jo je osebno vodil. Istega dne sta Američani Gina Marie Rzucidlo in Tenjen Lama Šerpa prav tako izgubila življenje v drugem plazu. Kot razlog za vzpon v dvomljivih razmerah na gori so izpostavili tekmovanje za prvo Američanko s štirinajstimi osemtisočaki.
Nekdo je o visokih gorah in trenutnih vzponih nanje napisal: Kitajska omejuje, Nepal se gre mafijske posle, Pakistan pa draži. Alpinizem je pa na nekaj nižjih območjih in področjih – gledano tako ali pa drugače, …