Slovenske novice, 18. januar 2022
GORSKE NESREČE
Na Komni skupina izbrala bližnjico, ki je bila za dva planinca usodna. Pri alpinističnih vzponih je treba obvladovati tehniko varovanja!
Zadnji vikend bo s črnimi črkami zapisan v gorniško zgodovino, saj se kar niso hotele ustaviti vesti o nesrečah, ki so se končale tragično. Uvod v enega najbolj zoprnih vikendov je bil že v soboto, ko se je pripetila nesreča na Vrtači v Karavankah, kamor je odletela helikopterska posadka, ki je poškodovanega prepeljala do zdravstvene oskrbe, ob tem pa se je izkazalo, da je ponesrečeni okužen s koronavirusom. Pomoč mu je pred prihodom reševalne posadke dajalo več posameznikov, vendar o njih policija ni imela podatkov, po opredelitvi NIJZ pa so imeli ob tem visokorizični stik.
Nato je prišla prva vest o smrti, prinesel jo je hrup helikopterske elise iz smeri Kamniško-Savinjskih Alp. Na območju Bosove grape, umeščena je v Brani in je prepoznana kot ena najlepših brezpotnih smeri pristopa v skupini Grintavcev, je zdrsnil eden od hrvaških gornikov in padel okoli tristo metrov v globino. Druga smrt se je zgodila na območju gozda v okolici Polhovega Gradca, vzrok zanjo se bile zdravstvene težave. Nato se je zbudila nedelja, črna, da bolj črna ne bi mogla biti! Ob ugodnih vremenskih razmerah in relativno trdni podlagi so mnogi korak pospešili navkreber. Toda … Na Malem Triglavu sta v razmiku ene same ure umrla dva gornika. Prvi je ob deseti uri usodno padel z območja Malega Triglava v smeri Snežne konte, natančno uro pozneje, z istega mesta in prav tako v isti smeri, je padel drugi gornik, to je bilo tudi zanj usodno. Območje je prekrival sneg, pod njim pa je bila ledena podlaga, in tu gre iskati vzrok za par identičnih nesreč. Ob najavi prvega padca so bili aktivirani gorski reševalci s postaje GRS Mojstrana, ki so se skozi dolino Krme začeli vzpenjati proti Snežni konti, saj se je čakalo na dvig megle na brniškem letališču, zato da bi vzletel helikopter. V tistem se je pripetila druga nesreča. Helikopter je vzletel in pobral ekipo reševalcev, ki je oba umrla prenesla na primerno mesto za dvig v plovilo in transport v dolino.
V temi zašla
Ko je nad gorski svet že legel nedeljski večer, se je s Komne odpravila skupina gornikov. Po razpoložljivih podatkih so bili najprej v planinski koči pod Bogatinom, nato so se ustavili in se okrepčali v Domu na Komni. Že v trdi temi so usmerili svoj korak proti dolini. Pot sicer ni zahtevna, saj je speljana v precej lagodnih serpentinah, natanko 48 jih je, poteka pa po zelo strmem in prepadnem območju. Skupina, sestavljali so jo domačini – Bohinjci in fantje iz okolice Ljubljane, je bila opremljena s čelnimi svetilkami in derezicami. Malo čez osmo uro se jih je nekaj pri 40. serpentini obrnilo v smeri bližnjice – in ta odločitev je dva stala življenje. V trdi temi sta namreč zašla na prepadni predel, ki se strmo spušča proti Ukancu. Podlaga je bila poledenela, in prvemu je zdrsnilo. Drugi mu je želel pomagati, pa je še njega ob zdrsu pogoltnila noč. Enega so takoj našli mrtvega, za drugim je stekla iskalna akcija, v kateri so sodelovali gorski reševalci s postaj GRS Bohinj, Radovljica in Tržič. Iskanje se je nadaljevalo v ponedeljek zjutraj, nad strmo območje je poletel dron, ki je lociral še drugega preminulega.
»Razmere v gorah so izjemno spremenljive in zahtevne,« povedo gorski reševalci: »Od vetra spihane kopne odseke poti pogosto prekinjajo poledenela mesta, ponekod prekrita s snegom, zato je res potrebna izredna previdnost. V visokogorju je v zadnjih dneh močan veter razpihal sneg in ponekod so nastale klože, nevarnost snežnih plazov je tretje stopnje. Gore, še posebno v zimskem času, ne poznajo milosti!«
Gluhi za opozorila Po tako tragičnem koncu tedna smo za mnenje, kaj vendar se dogaja v gorah, prosili predsednika Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) Janeza Rozmana. Poudaril je, da so skupni imenovalec pri vseh nesrečah, razen pri 58-letnem sprehajalcu, ki ga je izdalo srce, zelo zahtevne zimske razmere in dogajanje v visokogorju, kamor zadnje čase radi hodijo tudi manj izkušeni ljubitelji gora. »Zdrsi v Brani in na Malem Triglavu so posledica zelo zahtevnih zimskih razmer v visokogorju, po vsej verjetnosti premalo izkušenj in preslabe pripravljenosti. Trenutno so v gorah velika temperaturna nihanja. Na prisojnih legah se sneg čez dan omehča, na osojnih pa je vse zaledenelo. Za obvladovanje tako različnih dejavnikov je treba imeti izjemno veliko znanja in zavedati se je treba, da gre za alpinistične vzpone, pri katerih je treba obvladovati tehniko varovanja,« je povedal. Prvi mož gorskih reševalcev zato ponovno poziva vse ljubitelje gora, naj v tem času ne hodijo v visokogorje, če niso dovolj izkušeni in pripravljeni, pred vzponom pa naj se pozanimajo pri strokovno usposobljenih osebah in ne na spletnih forumih ali družabnih omrežjih. »Na spletu je vse videti lepo in lahko, a to je varljivo! Za nami je eden najbolj črnih vikendov v gorah in gorski reševalci si takšnih ne želimo več. Ves čas opozarjamo, skupaj s Planinsko zvezo Slovenije in drugimi strokovnimi službami, a imam občutek, kot da so premnogi za naša opozorila gluhi,« je dejal.
Tina Horvat, Boštjan Fon