VSEBINA
02 Uvodnik
03 Brstični dnevi našega gorništva
10 Intervju: Dare Juhant
15 Slovenska šola v Nepalu (2)
19 Intervju: Stane Belak-Šrauf
22 Naskakovanje žandarjev
24 Klic vsem junakinjam
26 Stara, a vedno aktualna zgodba
28 Alpinistični razgledi
29 Slovenska planinska bibliografija v letu 1997
31 Oprema
34 Ocenjevalne lestvice
37 Razgledi po svetu
41 Podkomisija za izobraževanje
UVODNIK
ČAS JE KAR RESNA ZADEVA!
Tako je urednik Alpinističnih razgledov zapisal v Uvodniku k prejšnji številki, v katerem sem med vrsticami nekajkrat opazil tudi sebe. Čas neizbežno mineva vsem in za vselej. Vsi ga imamo enako, le koristimo ga po svojih vzgibih in potrebah.
Bolj ko je stenski koledar napovedoval konec štiriletnega mandata Komisije za alpinizem, več je bilo slišati pripomb na delo njenih članov. Nekaj jih je bilo moč tudi prebrati predvsem izpod peres članov komisije, s katero naj bi plodno sodelovali in krmarili slovenski alpinizem med množico slovenskih alpinistov, vse manj gostoljubnimi gospodarstveniki in političnimi veljaki, brez katerih si prigaranih sponzorskih in podarjenih sredstev državnih organov ne moremo predstavljati niti odprav niti vzgojnih akcij. Po mojem prepričanju, ki se žal od začetka načelnikovanja ni spremenilo, bi bilo mnogo bolje, za javnost pa seveda precej manj zanimivo, da bi ta nesoglasja reševali znotraj organizacije, vendar sta za dogovor potrebna dva in očitno sedanja kadrovska zasedba takšnih dogovorov ni bila sposobna realizirati.
V predskupščinskem obdobju je bilo kar nekajkrat slišati teorijo o organizacijski krizi Komisije za alpinizem, kar lepo dopolnjuje zgodbo o finančnem zatonu, objavljenem v prejšnji številki Alpinističnih razgledov.
Vsaj nekdo se je zavedel finančnega zatona slovenskega alpinizma ob pogledu na vse manjša sredstva Komisije za alpinizem s strani Ministrstva za šolstvo in šport oziroma na razmerje delitve sredstev med Komisijo za alpinizem in Komisijo za športno plezanje. Morda bi bilo do alpinistične javnosti korektno, da objavi tudi bilanco Komisije za odprave v tuja gorstva, katere pa ne obravnava niti ne komentira Zbor načelnikov alpinističnih kolektivov temveč Upravni odbor oziroma Skupščina Planinske zveze Slovenije. Njima pa je ob vodilni lastninski problematiki alpinistična (ne)organiziranost le predah v mukotrpnih razpravah. Očitno korakata organizacijska in finančna kriza z roko v roki in le vprašanje časa je, koliko korakov in v katero smer jima bomo še dovolili storiti.
Glede na to, da se načelniki Komisije za alpinizem kar hitro menjavajo, načelnik Komisije za odprave v tuja gorstva pa postaja konstanta, bo zaradi teorije verjetnosti prej ali slej nastopila situacija, ko se bosta vodilna človeka komisij ideološko ujela in odpeljala slovenski alpinizem novim zmagam naproti. Za dobro slovenskega alpinizma bi morali to storiti čimprej, zato bi bilo potrebno skrajšati mandat načelniku Komisije za alpinizem, saj bi to zagotovo pospešilo proces zbliževanja komisij.
Zanimivo je to, da lahko podobne zgodbe o organiziranosti alpinistov zasledimo tudi drugod po svetu in prav zanimivo bi bilo poiskati kakšne skupne značilnosti posameznikov, pripravljenih sodelovati pri delti v alpinističnih organizacijah. Prav tako tujini niso tuje niti zgodbe o dvomljivih vzponih, v katere ne verjamejo tisti, ki vanje nočejo verjeti. Zagotovo pa smo eni redkih, če ne celo edini, ki smo skušali primerljivost z drugimi športnimi panogami poiskati prek kategorizacije oziroma točkovanja alpinističnih dejanj. To nam je zaradi svojih neomajnih pravil včasih v korist in včasih v škodo, le prevelikih svoboščin pri razumevanju svojih lastnih pravil si ne smemo dopustiti. S tem bi ta način samoocenjevanja lastno alpinizmu, izgubilo smisel in zaupanje vseh, ki na njeni osnovi odločajo o položaju športne panoge v slovenskem in svetovnem prostoru. Da pa je alpinizem zaradi svojih značilnosti marginalna športna panoga pa ni potrebno posebej poudarjati.
Očitno sem samo še jaz toliko naiven, da sem zadovoljen s sklepčnostjo zadnjih nekaj Zborov načelnikov in da je bila po dolgem času na enem izmed njih kar konstruktivna razprava o delu Komisije za alpinizem in nalogah, ki bi jih bilo potrebno realizirati v prihodnje. S sprejemom obvez so sedanji člani komisije pripravljeni nadaljevati delo, začeto v preteklem obdobju, manjka pa tisti človek na čelu organizacije, ki bo imel dovolj podpore s strani organov krovne planinske organizacije in zaupanja s strani alpinistične javnosti, da bo združil tisto, česar nam ni uspelo. Glede na zadnje izjave vseh tistih, ki trenutno krojijo organizacijski vrh planinskega in alpinističnega okolja, je enotna organizacija prava usmeritev za delo v prihodnje, le prave ljudi na pravih mestih je še potrebno poiskati. Pripombe na delo, ugotovljene napake in pomanjkljivosti bi v normalnih razmerah morale vzpodbuditi tiste posameznike voljne dela, ki v slovenski alpinizem zaupajo in so mu pripravljeni po svojih močeh tudi pomagati.
Čas je pogosto tudi tisto merilo, ki nam opravičuje pozabo. V relativno kratkem časovnem obdobju nas je zapustilo precej prijateljev, ki so krojili sam vrh domačega in svetovnega alpinizma, ob tem pa so bili s svojim delom močno prisotni tudi v alpinistični organizaciji in kar nekam na dušo mi je sedla Minuta molka, ki je ni bilo. Žal si ne znam poiskati odgovora, zakaj niso bile pogrešane tudi minute za Slavca, Vanjo, Žigo, Staneta, Jasno in še koga. So bili oni drugačni, so živeli in z nami delili lepote gora v drugačnem časovnem trenutku? Verjamem, da bi kdo drug v funkciji načelnika ravnal drugače, vendar sem jaz vsaj vsa leta ravnal enako.
Verjamem, da ima mnogo ljubiteljev alpinizma svoje teorije o uspešni alpinistični organizaciji, žalostno pa je, da je ljudi, ki so jih pripravljeni uresničiti bolj malo. Večina teorij in zgodb izzveni v zakajenih lokalih, jasnih večerih in dolgih samotnih nočeh nekje visoko v gorah. Izrečene v nekem časovnem trenutku so večinoma izgubljene in le redke najdejo pot v realnost.
Ja, čas je res resna zadeva. Več kot ga imaš, več ga lahko zapraviš.
Matjaž Wiegele
Naslovna stran: V ostenjih Grivole (Italija), arhiv B. M.
Alpinistični razgledi – interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev
Izdaja: Komisija za alpinizem PZS
Glavni in odgovorni urednik: Bine Mlač
Člani: Breda Činč – Juhant, Dare Juhant, France Malešič, Nada Mlač, Mateja Pate in Mojmir Štangelj
Grafično oblikovanje: Nada Mlač
Naslov za naročnino: KA PZS – za A.R., Dvoržakova 9,1000 Ljubljana.
Naslov za pošiljanje člankov: Bine Mlač, Cesta 27. aprila 1, Ljubljana, tel.: 12 13 250, E mail: nada.mlac@siol.net
Vsi rokopisi, fotografije in razni drugi materiali, primerni za objavo v Alpinističnih razgledih, so dobrodošli. Zaželjeno je, da je na kuverti podan naslov pošiljatelja, da bomo lahko materiale vrnili. Fotografije naj bodo opremljene s podatki o kraju, času, motivu in z imenom ter priimkom avtorja posnetka. Teksti so lahko tudi na disketi (3,5″).
ISSN-1318-0754 Na podlagi zakona o prometnem davku (Ur. list št. 4/92) daje Ministrstvo za informiranje na vlogo Planinske zveze Slovenije, Alpine Association of Slovenia, Dvoržakova 9, Ljubljana, št.: JP/jr TAJ/0561 z dne 21. 2.1992, mnenje, da se štejejo publikacije Planinski vestnik, Obvestila PZS in Alpinistični razgledi med proizvode informativnega značaja iz 13. točke tarifne številke 3, za katere se plačuje davek od prometa proizvodov po stopnji 5%.