Dolga in nevarna ledna smer v kanadskem Skalnem gorovju
Jernej Bevk in Uroš Samec (oba AO Lj.-Matica) sta marca v kanadskem delu Skalnega gorovja preplezala vrsto zaledenelih slapov in dve daljši ledni smeri.
Njun glavni cilj je bila smer Slipstream (VI, 4+, 925 m) v Mt. Snowdome, ki sodi med velike klasične smeri v kanadskem Skalnem gorovju. Tura je objektivno nevarna, saj nad smerjo visi serak, ki se vsako leto enkrat ali dvakrat podre. Bevku in Samcu je uspelo smer preplezati v drugem poskusu, pri prvem pa sta zaradi svežega snega in plazov obrnila že na dostopu. Noč pred uspešnim vzponom sta bivakirala na ledeniku pod steno, nato pa navsezgodaj vstopila in spodnji, lažji, del smeri preplezala nenavezana. V zgornjem delu ju je čakalo več raztežajev strmega vodnega ledu, na koncu pa še prehod mimo seraka na obsežno vršno planoto. Smer sta preplezala v devetih urah.
Druga daljša smer na turneji je bil Polar Circus (V, 5, 500 m ledu, cela smer 700 m) v Weeping Wall Area. V primerjavi s prejšnjo je bila precej manj resna, saj so čez celo smer urejena sidrišča za spust po vrvi. Preplezala sta jo v mrzlem vremenu, ves čas pa je po malem snežilo. V vstopnem raztežaju se je Samcu zlomilo oklo cepina, v izstopnem pa je zlomil še oklo na drugem cepinu. Seveda pa sta v Kanadi preplezala še vrsto zaledenelih slapov, med njimi tudi Carlsberg Column (III/5, 90 m), Whiteman Falls (IV/6, 90 m), Pilsner Pillar (II/6, 215 m), Oh le Tabernac (III/5+, 55 m) in Right Hand v Weeping Wallu (III/5, 160 m). Lažji slapovi so bili zaradi množičnega obiska že pošteno razbiti, tako da sta morala ledna orodja samo zatikati v luknje v ledu.
Za pomoč se zahvaljujeta BTC, Peri Int., Fitportu, Avtokleparstvu Štojs, Iskri Invest, Sloga&Tim, Fenolitu in Drogi.
Marko Prezelj proti Šiši Pangmi
Kamničan Marko Prezelj je v soboto 28. 3. odpotoval v Nepal, kjer se je pridružil petčlanski nizozemski odpravi, s katero bo nadaljeval pot v Tibet in pod jugozahodno ostenje Šiše Pangme (8013 m). Zaradi problemov s prevoznostjo ceste iz Katmanduja proti kitajski meji ter stavke so iz Katmanduja krenili šele 7. aprila, pet dni kasneje kot so prvotno načrtovali. V bazni tabor bodo verjetno prišli sredi aprila. Za aklimatizacijo Prezelj predvideva 10 dni, potem pa namerava nekaj dni počivati. Če bo šlo vse po načrtih, bosta konec aprila s soplezalcem Thierryjem Schmitterjem vstopila v novo smer JZ ostenju Šiše Pangme. Za vzpon čez steno in sestop predvidevata 4 do 5 dni.
Na odpravi bodo še štirje člani, ki načrtujejo vzpon v napol alpskem stilu po eni od obeh lažjih smeri v JZ ostenju. V ekipi ni zdravnika, ves čas bivanja v bazi in pristopnega marša do nje (vsega skupaj več kot mesec dni) pa bodo brez stikov z zunanjim svetom. Ob odhodu se Prezelj zahvaljuje sponzorjem, donatorjem in vsem, ki so mu kakorkoli pomagali med pripravami.
Otvoritev umetne stene
PD Domžale vabi na otvoritev umetne stene ob OŠ Rodica pri Domžalah, ki bo v sredo 15. aprila ob 18. uri. Po otvoritvi, ki sodi v sklop prireditev ob 50-letnici društva, bodo prisotni steno lahko tudi preizkusili.
Osnovnošolsko prvenstvo
V dvorani Poden v Škofji Loki bo 24. aprila osnovnošolsko prvenstvo, ki ga organizira OŠ Ivan Grohar. Podrobnejše informacije in prijave pri Jožetu Kordišu (tel. si. 064 656 1122).
Treking v Nepal
Jeseni Planinska zveza Slovenije organizira treking v Nepal, ki bo trajal 25 dni (15. 10. – 8. 11.). Na 17-dnevnem pohodu bodo udeleženci obiskali področje Anapurn. Prijave sprejemajo do 15. 6. na PZS, kjer dobite tudi podrobnejše informacije (tel. 061/134 30 22, Meta Vukič).
Miha Peternel
Na Šiša Pangmo
Darko Beljak tudi letos pripravlja (v okviru Hrvaške planinske zveze) himalajsko odpravo, na katero že po tradiciji vabi tudi slovenske alpiniste. Cilj tokratne je 8027 m visoka Šiša Pangma, odhod bo 23. avgusta z zagrebškega letališča, povratek pa 7. oktobra. Stroški na udeleženca so predvideni v višini vsega 4500 USD, v kar pa ni zajeto osebno zavarovanje in višinska hrana, stroški bivanja v Katmanduju in na Tajskem, letališke takse, tamkajšnji vizum ter pijače ipd. individualni izdatki (organizator jih ocenjuje na 300 USD). Organizator bo poskrbel za skupno opremo, vključno električni generator, satelitski telefon in radijske postaje. Rok za prijavo je 15. april, podrobnejše informacije pa je mogoče dobiti telefonično (00385 1 482-41-42) ali z e-pošto na naslov hps@zg.tel.hr.
Smučarske vesti iz Maribora
Peter Mikuljan (AAO Kozjak) je letos opravil smuk z vrha Jalovca (2645 m), ki je ocenjen ponekod S6 (naklonina presega tudi 55 st.), kompleksno pa V, 300 m (do ozebnika, celoten smuk ima 700 m višinske razlike). V začetku meseca pa je presmučal še Vzhodno grapo med Ojstrico in Škarjami. Čeprav je ocenjena IV-, mesta S5, 400 m, je bilo smučanje zaradi neugodnih razmer nekoliko težje kot tisto z Jalovca. Oba smuka je opravil s turnosmučarsko opremo. Blaž Navršnik (AO TAM) pa je smučal z Mrzle gore (2203 m) na vzhodno stran, v Matkov kot. Stane Razdevšek (AAO Kozjak) pa je začel smučati 200 m pod vrhom. Zgornji del smeri, do Latvice je bil zelo zahteven, sneg trd, deloma poledenel, naklonina pa je med 50 in 60 stopinjami. Višinska razlika smuka je 700 m. Boris Strmšek (AAO Kozjak) je presmučal strmo grapo nad Mrzlim dolom pod Rinkami (začetek na grebenu, ok. 2150 m), ki jo je ocenil IV, S5- (zgoraj 50, nižje 40 st.), 250 m.
Franci Savenc